Na motivy skutečných událostí, které se odehrály v Wlodowie. Thriller o zločinu, který otřásl polskými médii. V malé vesničce dochází ke krvavé vraždě šedesátiletého recidivisty, který již dlouhá léta terorizuje své sousedy. Pachatelem může být kdokoliv z místních obyvatel. Jsou zatčeni a obviněni tři bratři. Začíná vyšetřování, ve kterém vyplavou na povrch mnohá ukrytá tajemství obyvatel vesničky. (gudlak1)

eLeR

Pomáhaj a chráň ... pche. Silné, nervy burcujúce. Komasa ako Zaranek tak dokonale odporný, že hneď na začiatku filmu viete, na ktorú stranu sa pridať. Výborná muzika. ()

mat.ilda

Vskutku hnusný predátor navštěvuje vesnickou babičku, ale vlk to fakt není... Dost se zdráhám nazvat ho člověkem, ale bohužel, je z toho druhu a už od pohledu je tak odporný, že vedle něj Hannibal Lecter vyhlíží jako neškodný skautík. Myslím, že se nenajde divák, kterému by se při sledování tohoto syrově hrůzného snímku neudělal knedlík v krku a zádumčivě nezavzpomínal na Starý (dobrý) zákon. Další nenápadný klenot z polské filmové pokladnice... A ještě někdo by tady měl dostat lopatou, až by zapomněl abecedu. Nějací dobrovolníci? ()

lillien

Skvělé skutečné drama o tom, že právo na ochranu před zlem ještě nemusí mít oporu v zákoně. Morální právo v paragrafech nenajdete. Zparchantělej zmrd je přeci taky jenom člověk se všemi právy, jaká máte vy. Na rovinu se přiznávám, že bych se k tamnímu lynči přidala a ani bych nepřemejšlela, jestli když majznu dědka rejčem po palici, to rozdýchá, nebo ne.. Pak ale ty následky. Komu by se chtělo nastavovat 10let prdel cigošskýmu kápu ve vězení. A taková dilemata mám ve filmu opravdu ráda. Jsou to totiž opravdové problémy a skutečný život. Velké plus tohoto snímku vidím kromě výborného zpracování hlavně v perfektních hereckých výkonech. Absolutně přirozené, civilní herectví, kdy herec vesničana nehraje, ale přímo jím je.Všechny postavy do jednoho byly zahrané tak uvěřitelně, jako bych se na tu událost dívala v realitě a ne ve filmu. Z toho dědka mi bylo vážně fyzicky nepříjemně. Polská tvorba má u mě čím dál větší důvěru. Národ veksláků, ale filmy točej, že by se od nich mohl Hřebejk učit. ()

Flego

Spoločnosť je postavená na hlavu, ak je obeť nútená brať spravodlivosť do vlastných rúk. Práve polícia a lekári si to zlízli naplno a ich strata empatie a ľahostajnosť bola živnou pôdou pre páchanie trestnej činnosti. Preto sa niet čomu diviť, ak mal odpudivý Zaranek ( Wieslaw Komasa ) dostatok času na terorizovanie spoluobčanov... Drsná dráma sa odohráva v jednoduchých vidieckych domoch s jednoduchými ľuďmi a herecká prirodzenosť je ozdobou snímku. Akoby ani nehrali, ale skutočne prežívali desivú skutočnosť. Realita sa prelína s retrospektívami a to umožňuje, aby divák až do konca s napätím očakával rozuzlenie prípadu. Debut Krzysztofa Lukaszewicza ( napísal aj scenár ) síce potrebuje v niektorých fázach vypilovať, ale jeho rekonštrukcia skutočného prípadu je jednoduchá, emotívna a realistická. ()

claudel

Při sledování filmu Lincz mě nemohlo napadnout nic jiného, než známý citát, že "Spravedlnost práva je sraní klíčovou dírkou". Přesně kvůli takovým lidem, jako byl okresní prokurátor, bych nemohl pracovat v advokacii nebo státním zastupitelství, takoví lidi snad nemají ani špetku citu a jen citují paragrafy a ohánějí se právem a zákony. Tfuj. Na velmi malém prostoru - místním i časovém se rozehrává depresivní drama, které diváka nemůže nechat lhostejným. Asi bych se neměl pořád opakovat, ale polští filmaři jsou zkrátka a dobře úžasní. ()

Morholt

Polská vesnice se od té české prakticky neliší a příliš se neliší ani její obyvatelé, takže bylo celkem snadné se identifikovat s prostředím i se samotnými aktéry. Jedového dědka, který teorizuje své okolí, jsem si také dokázal představit poměrně snadno a Wieslaw Komasa mi to tady značně zjednodušil. Byl ukázkově na zabití. Fakt, že vesničtí policajti přistupují k týrání jako k místnímu folkloru je také uvěřitelný, ačkoliv doufám, že v našich končinách by to až sem nedošlo. A stejně tak dokáže člověk pochopit, že toho jednoho krásného dne začnou mít místní chlapi plné zuby a zařídí se podle svého. Soud pak stojí před dilematem, jak k tomu všemu přistoupit, protože jakkoliv se zdá, že vražda je prostě vražda, tak ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Lincz je naprosto dokonalá a věrná rekonstrukce, které prakticky nemám co vytknout. 90% ()

Mulosz

Každý, kdo v českých médiích alespoň trochu sledoval např. příběhy Pavla Opočenského či Karla Bašty, si nutně musí položit otázku, zda vražda vždy musí být činem, který si zasluhuje přísné potrestání. Co když oběť je člověk, který se sám trvale proviňoval takovými skutky, které alespoň ve vnitřních pocitech lidí dokážou následnou pomstu minimálně pochopit, ne-li částečně ospravedlnit? Konflikt psaného práva a nepsané morálky je hlavním motivem tohoto snad nejvýraznějšího polského debutu roku 2010. Znepokojující příběh šesti obviněných, protknutý flashbacky zkušenostmi se zavražděným šedesátiletým mužem, je zdrcující kritikou justičního systému a vzkazem, že u soudu ne vždy najdeme spravedlnost, už jen proto, že posedlost některých představitelů justice, poháněna vlastním egem, nezná mezí. Jako právník o tom něco vím. Klíčové role výborným způsobem ztvárnili Leszek Lichota a Wieslaw Komasa. Sečteno, podtrženo - nutno vidět. ()

Padme_Anakin

Mrazivý příběh z jedné zapadlé polské vísky a syrovost reálného problému drtivá. Netuším, zda to v daném okamžiku za daných okolností mělo jiné řešení (než lopatu a rýč bratrů Gradových). Smutný film o slepé spravedlnosti, bohužel ne nestranné, ale v tom pravém slova smyslu. Wiesław Komasa do role Zaranka vynikající volba. ()

NinonL

Uff, chce se mi napsat hrozně peprný komentář. Na co ten slavný systém (nejen polský) ještě čeká? Až se lidé začnou vraždit mezi sebou? Proč chrání zločince a persekuuje oběti? A proč se i u nás netočí takovéto aktuální filmy místo nějakých pochybných vzpomínek na socialismus? Polské kinematografii (znovu) skládám hold. ()

kareen

Ačkoliv tyto, podle skutečnosti, natočené příběhy beru dost s rezervou, protože to, co už nestačili překroutit či přibarvit samotní účastníci a poté média, to pak většinou dorazí představivost scénáristů, ale tady jsem se stejně neubránila rozhořčeným emocím. Nejen vůči bezzubé liknavosti policie a dalších státních orgánů, ale samozřejmě hlavně kvůli tomu odpadu lidské společnosti, to byl tedy vážně zjev, z něhož šel až téměř hmatatelný fyzický strach. Podobné snímky mě vždy přimějí k zamyšlení nad zapeklitými otázkami morálky a práva, ale můj postoj bych v tomto případě u nejvyššího soudu k dobrému zrovna nedávala. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Duotone28

Opäť ďalšia klubovečka, ktorá nečakane ale o to krajšie príjemne prekvapila. Skvelé vystupňovanie držalo v napätí, "revenge" na seba nenechala dlho čakať, a ja spokojne išiel spať:). Nadpriemerná štvorečka, nazdar! ()

radektejkal

"Aj wy máte suseda s ktorým si newiete poradiť?...", ptá se gogo76. Ale samozřejmě, bydlím ve vesničce s ca. 180 obyvateli, pět z nich už bručelo. Tenhle patří mezi ně. Když se opije, potácí se u plotu a křičí: "Ty nejseš inženýr, ty seš dobytek!" Dvakrát jsem na něj volal polici, protože mi vyhrožuje zabitím. Poldové ale z toho mají legraci; kde není mrtvola, není co řešit. Popovídají si, ani nesepíšou hlášení. Když jim řeknu, ať se starají, že jsem to já, kdo je platí (i toho souseda, který kdysi dávno prý také pracoval), tak to s nimi ani nehne. Takže, tento film komentovat nemohu, nemám od něj dostatečný odstup... Kdyby se mezitím něco přihodilo, opět se ozvu (budu-li toho schopen). ()

IceQueen

Ako sa to hovorí, že zabi sviňu a zavrú ťa za človeka? Ľudské práva pre slušných ľudí neplatia, obete nemajú nárok na ochranu. Vidíme to všade naokolo a netýka sa to len dedinských tyranov. Neviem, aké iné východisko z takej situácie existuje a či vôbec, ale jedno viem určite, minimálne raz by som si prišla aspoň kopnúť. Pri scéne s lekárom mi navrela žila na čele a najhoršie na tom je, že takýchto kreténov je v zdravotníctve plná prdel. Miesto pomáhania škodia a svojim ignorantským prístupom navyše znemožňujú prácu ostatným. Žiaľ, na všetkých frontoch ťahá obeť za kratší koniec. ()

dubinak

Polský důkaz toho, že šikana a teror neexistuje pouze v dětském světě, ale může svázat ruce komukoliv, Lincz je film náročný na psychiku a empatii, protože vám asi nebude zrovna dobře tohle sledovat. Na druhou stranu má tak lichotivou stopáž, že se ani nenadechnete a máte po filmu. Poláci jsou čím dál lepšími filmaři a tady není žádná výjimka. Navzdory tomu ale musím říct, že psychicky se mohlo jet ještě více do hloubky a Lincz je natočen trochu moc povrchově. ()

octopuska

No opět skvělé. Syrové, civilní a hlavně strhující. Ten zjev co to tam terorizoval, byl teda extra výživnej a nedivím se, že borcům ruply nervy a sadisticky ho umlátili. Měla jsem z něho slušnou husinu a ten ksicht co ho hrál, to zas byl kástingovej majstrštyk. Zas ty nervy, že spravedlnost nezvítězí, byly náramný. Těch 78 minut úplně stačilo, nač prohlubovat agonii. V Polsku teda taky zločin nespí a mají fajnový kauzičky, to se musí nechat. Navíc je umí výborně zfilmovat. Viděno chvíli po 25 let neviny, takže jsem slušně rozložená. Teď to chce nějakej pořádnej výplach na relax. ()

RonaMidu

i když to bylo v hodně velké zkratce,těch 78 minut stačilo.....je to k uzoufání,když člověk nenajde u nikoho "povolaného" pomoc....říká se - kde končí argumenty,nastupuje násilí,tady se to trochu přesmyklo do - kde nekončí bezmoc,zvrtne se to do násilí...mám radši vymyšlené filmy,ty na motivy skutečnosti mi potom nedají spát,bylo to hodně drsné,ze všech úhlů pohledu ()

Tosi

Ve filmu, kde starej recidivista terorizuje zapadlou vesnici, je i zaostalému divákovi jasný, na čí stranu se postavit. Ale proč je snímek považován za nejlepší polský výplod roku 2011, mi už jasné není, ani tak proč režisér favorizuje pouze jednu stranu, bez minimální objektivity. Osobně to hodnotím jako průměrné "televizní" drama, na které se i přes četné nedostatky stojí za to podívat. Kdepak, poláci umí točit mnohem, mnohem líp. ()

ghatos

Autentické zobrazení polské vesnice. To je největší devíza příběhu. Samotný trestný čin a vše okolo něho chtělo více rozpitvat. 66%. ()