Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

herr_carter

Nemohu označit jinak než-li DOKONALOST !!!!!! Po vlažnějším úvodu tenhle film dostane opravdový spád a jako rekonstrukce příběhu o záchraně šesti uprchlíků, skrývajících se na kanadské ambasádě při vypuknutí Íránského povstání a jejich exfiltraci zpět do vlasti hodně dobře řemeslně zvládnuté. Palec nahoru ode mě má i výběr právě oněch 6 herců v rolích uprchlíků, kteří byli téměř k nerozeznání podobní "těm pravým" z devětasedmdesátého. Podařilo se zde nádherně vystupňovat narůstající napětí a navíc posílit divákův soucit k zachraňovaným............ moje hodnocení = 9 z 10. ()

Firebug

Ti akademici to zase vymňoukli. Argo je určitě kvalitní snímek jehož příběhová linka inspirována skutečnými událostmi má obrovský potenciál. Bohužel je divákovi servírována za pomocí tolika hollywoodských zkratek a kliček, že se vytrácí pocit autentičnosti a dostavuje se tak dojem, že sledujete typický filmový konstrukt. Nechci kritizovat, že se snímek nedrží skutečnosti (je mi to vlastně jedno), proč ale uměle roubovat do příběhu rodinnou krizi hlavního hrdiny, když snímek ani nestíhá dostatečně vylíčit osobnosti oněch šesti amíků, o jejich kůži by měl mít divák nejspíše trochu strach? Proč komplikovat finální akci těmi "mission impossible blbostmi", když ve snímku není prostor ani na minimální náhled na situaci "z druhé strany"? Kdyby byla nějaká ta minutka věnována radikálům, aktivně se snažícím amíky vystopovat, vznikl by z toho uvěřitelnější a hlavně napínavější biják i bez toho "trapasu s letenkami". Fajnové 3,4* za fajnový námět, jehož zpracování dle mého lehce zazdilo svůj potenciál. Oba dva starší Affleckovy režisérské počiny mě zaujaly více. ()

sedm.1

Jedna z postav, ukrytých na kanadském velvyslanectví, sdělí Affleckově postavě, že to je celé absurdní. Tak přesně tento pocit mám z této podívané. Píše se, že film vychází ze skutečných událostí, ovšem jen těžko mě někdo přesvědčí, že se jich tvůrci drželi nějak vyloženě striktně. Především tedy závěr je podle mě hodně přizpůsoben potřebám filmu a diváckému zaujetí, protože takhle vyšperkované se to vážně nemohlo snad ani stát. Ovšem to je jen tak mimochodem, neboť pokud se budu soustředit jen na samotný film, bez toho, aniž abych ho konfrontoval právě se skutečnými událostmi, tak tu máme další poměrně výrazný, záživný a zajímavý Affleckův režijní počin, který si nic nezadá s jeho předchozími snímky a Ben jen opět dokázal, že je asi vážně lepší režisér, než herec. Argo je totiž dynamická, hodně napínavá a především v závěru zatraceně funkčně vygradovaná podívaná, zpracovaná ve velmi působivém a podmanivém stylu, držící si po většinu času i skutečně přesvědčivou atmosféru, zkrátka jako film to celé šlape a baví vážně slušně. Opomenout ovšem nemohu ani fungující emoce a v podstatě i porci zajímavých a neotřelých historických údajů a faktů, nicméně opakuji, na podívanou podle skutečných událostí mi to připadlo vážně až moc absurdní, nechce se mi celé té akci prostě ani trochu věřit, ale možná, kdo ví, svět byl, je a jistě i nadále bude plný absurdit, každopádně jako film funguje Argo velmi přesvědčivě a zábavně. ()

DavidS.

Baader Meinhof Komplex meets Get Shorty :)...Affleck tentokráte jako režisér přesvědčuje pouze formálním složkou a dobovým zachycením přelomu sedmdesátých a osmdesátých let...Jinak jeho špionážní retro thiller postrádá až do finále dramatičnost, napětí i tempo...Nejlépe to demonstruje fakt, že v příběhu podle skutečných událostí, kde se hraje o život šesti lidí, je tou nejzajímavější postavou cynicko-komediální producent v podání Alana Arkina... ()

Indy

Paradoxom tohto filmu je, že na domácej pôde ho americkí recenzenti vynášajú do nebies (na rottentomatoes.com má 95% pozitívnych recenzií a vysoký rating), zatiaľ čo v našich končinách sú reakcie skôr vlažné, ba aj negatívne. Ja to vidím na zlatú strednú cestu. Argo rozhodne ponúka zaujímavý príbeh, ktorý ma donútil si niektoré udalosti z Iránu na prelome 70. a 80. rokov doštudovať, na druhej strane Ben Affleck ako režisér poňal rozprávanie trošku málo zaujato, takže nie sme emociálne do príbehu tak zaangažovaní, ako sme mohli byť. A to je trochu škoda, pretože základná premisa skutočného príbehu, spočívajúca v zinscenovaní natáčania fiktívneho sci-fi filmu, slúžiaceho ako zásterka na oslobodzovaciu misiu pod taktovkou CIA, bola hodná trošku výraznejšieho výsledku. 6/10 ()

Mistickzz

Sofistikované dielo, pri ktorom sa potvrdilo, že Ben Affleck ako režísér postupne zreje. Tí, ktorí budú očakávať akčnú naháňačku za slobodou budú možno mierne sklamaní, pretože Argo je napínavá a inteligentná dráma, no v tých najvypätejších záberom mi kradla dych. Affleck si zavolal skvelú partičku hercov, ktorí hrájú fakt skvelo(Arkin, Cranston, Goodman), Desplat vytvoril atmosferickú hudbu a réžia je priam kráľovská. Druhé zhľiadnutie nutné. ()

Spike23

Konečně nějaké zajímavé podání tématu, který ve většině případů bývá tou největší dvouhodinovou nudou, kterou může člověk u filmu zažít. Více než předchozí The Town se mi to nelíbilo, nejspíš kvůli mé zkušenosti s politickými thrillery, rozhodně se ale jedná v žánru o vysoce nadprůměrný snímek. Ben Affleck každým jeho filmem šplhá po žebříčku mých nejoblíbenějších režisérů a už se nemohu dočkat, jak dopadne jeho zpracování The Stand, a všichni, co si na něj stěžují ohledně hraní a čehokoliv jiného, mohou jít leda tak Argo fuck themselves. ()

MARTIN*I

Jak je pro mě Ben Affleck nic moc herec, tak je výborný režisér a u Arga to potvrzuje. Ačkoliv se dějově neděje po většinu času nic významnýho, celý film provází neuvěřitelné napětí. Ta uplně finální honička je už trochu navíc, ale jinak nemám moc co vytknout. ()

Pavlík

09. 02. 2013 (41.); o amerických rukojmích na přelomu let 1979/1980 v Iránu jsem věděl, ale že president Clinton odtajnil, osvobození šesti amerických diplomatů touto úžasnou cestou, jsem až do letošního roku, nevěděl, bravo ()

Chris Wulf

No, tak to je jiná káva. Oproti Divokým stvořením je tady nominace na Oscara určitě zasloužená. Je zvláštní, že Ben Affleck jako herec je opravdu dobrej snad už jen ve svých filmech :-) Film se rozjíždí pomalu, ale když to vydržíte, tak druhá polovina vám to vrátí i s úroky. Nakonec závěr v podobě záběrů z filmu v porovnání se skutečnými fotografiemi fakt hodně zapůsobí. ()

charlie_ando

Jsem tak rád, že žiji v zemi, kde mi státem diktované náboženské přesvědčení nezakazuje konzumovat alkohol. Bohužel jsou i země, kde fanatičtí pomatenci, kteří si myslí, že mají patent na rozum a hlavu omotanou utěrkou zakazují kde co a v každém cizinci ze západu vidí vrahouna ze CIA. Ben Affleck zraje jako víno a krůček po krůčku se propracovává mezi hollywoodskou režisérskou špičku. Klobouk dolů před jeho výkonem v tomto filmu, protože kromě pozice režiséra si zvládl střihnout i hlavní roli agenta CIA Tonyho Mendeze, specialistu na útěky z nemožných situací. Musím říct, že jeho herecký výkon mě strhl a svým přesvědčivým herectvím zastínil ostatní herce, snad až na Johna Goodmana, který si zahrál mistra maskérského řemesla Johna Chamberse. Před zraky diváků se odvíjí napínavý špionážní triller podle skutečných událostí na pozadí revolučních změn v Íránu. Z filmu dýchá skvělá retro atmosféra, která je velmi dobře dokreslena úryvky z dobového zpravodajství. Tempo vyprávění je vcelku poklidné, ale když se děj vyhrotí tak velmi rychle přejde do dynamického rytmu a člověk zapomíná dýchat. Mě samotného velmi potěšila velká spousta popkulturních odkazů a celkově musím říct, že je to velmi napínavá podívaná, kterou stojí za to vidět. ()

DonQ

Naprosto průměrný snímek. Nerozumím proč je tolik vyzdvihovaný. Pro mne osobně docela slabé téma, málo napětí, nevýrazní herci. Jen se mi líbily přechody mezi skutečnými scénami a těmi filmovými + celkem slušná atmosféra porevolučního strachu. Samotný útěk bych čekal mnohem napínavější. ()

velkyvezir

Ve skutečnosti to bylo hodně jinak, ale to stoupající napětí, než zazní gong a je povoleno pít na palubě letadla alkohol, je úžasné. Takže pátá hvězda za tu gradaci. ()

Wally

V poslední době mám problém s filmy, které vyhrály Oscara v hlavní kategorii....nějak mne úplně nedokážou oslovit. Možná je to tím, že mám přehnané očekávání a pak přichází zklamání. Tento snímek na výbornou zpracovává historickou událost a klobouk dolů za to, jak se to podařilo a natočit se to asi lépe nedalo. B. Affleck se zdá je mnohem lepší režisér než herec...no konečně se našel a snad i v budoucnu nám bude dělat radost. Nicméně ani tentokrát se nemohu zbavit dojmu, že mi tam něco chybělo...něco co by mne vrazilo do křesla a na film bych ještě nějakou dobu vzpomínal...u tohoto se to i přes zjevnou kvalitu nestane... ()

Chipsonator

Argo je dobrý historický film. To je, ale taky mi přijde že je občas strašně prázdný a nudný. U sledování Arga se opravdu našli chvíle kdy jsem se díval na čas abych zjistil za jak dlouho bude konec. Dále mi taky většina postav přišla nezajímavá, vlastně mi přišli pouze jen jako figurky, která tam musí být, ale nejsou ničím zajímavé (naštěstí jsou i výjimky jako postavy pánů Alana Arkinena a Johna Goodmana, které mě opravdu bavily). Jo a taky tam na můj vkus bylo až moc umělých zdržovaček ke konci filmu, ale tak to by potom nebyl Hollywood. Co však musím pochválit je dobová atmosféra a celkové její ztvárnění. Dále i to že film se drží při zemi a je reálně natočený. Taky herecký ansámbl byl dobře zvolen i když jak jsem psal výše, charaktery postav mohli být více zajímavé. Jo a abych nezapomněl maskéři odvedli výbornou práci, kdy herci opravdu vypadali jako jejich "předlohy". Jak už jsem psal, Argo je dobrý historický film, ale jako film už trochu skřípe. 60%. PS: Jo a na Oscary můžu napsat pouze tohle "Argo jdi se vycpat". ()

TheNine

Dokonale se sžijete s postavami a přitom prožíváte jejich nervozitu a strach. Atmosféra by se dala krájet. Affleck opět obsadil Afflecka a je z toho plešoun za nejlepší film. A tak se to Argo fuck yourself dělá! Dialog: "Rád bych Vám věřil.." Hodnocení: 84% ()

jondoe

Po dlhsej dobe som spokojny z oscarom za najlepsi film. Argo je strhujuco napsany a vyborne z rezirovany film. Ben Affleck uz ako reziser nemusi nikomu nic dokazovat a jeho herectvo v tomto filme tiez nebolo vobec zle. Film drzi divaka pri obrazovke a nepusti az do konca. Tu v podstate nie je nic co by sa dalo vytknut. Z Bena sa stal vellky reziser a ja sa tesim na jeho dalsie filmy. ()

Wicky

Affleck zvládá režii dobře, ale jeho hereckej výkon připomíná kočku před kastrací (ale k němu ten výraz prostě sedí). Druhá půlka filmu štelující napětí se v celku povedla. 6/10 ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)