Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

GTS_PUNK

Jedno z najklasickejších literárnych diel prenesené do neuveriteľnej muzikálovej podoby. Obsah Bedárov snáď nie je potrebné nikomu bližšie ozrejmovať. Určite sa s ním stretol (takmer) každý či už v podobe povinného čítanie alebo v inej forme. Príbeh odohrávajúci sa na pozadí udalostí francúzskej revolúcie kritizujúci pomery v tejto krajine v 19. storočí, je v tomto prípade tlmočený, či skôr prespievaný, vynikajúcimi Hugovymi postavami, ktoré stvárnili ešte lepší herci. Z tej plejády talentu, ktorá sa zišla na filmovom plátne, ťažko vybrať najväčšiu hviezdu. V tomto prípade sú hviezdami všetci, od hlavnej postavy až po posledného "bedára" na ulici. Pre moje prvé stretnutie s muzikálom som si snáď ani nemohol lepšie vybrať. Od prvej scény na galejách až po posledné chvíľky života Jeana Valjeana (Hugh Jackman), som s údivom a nadšením sledoval predstavenie odohrávajúce sa pred mojimi očami. Neviem síce ako vyzneli spevácke výstupy v dabingu, ale tí čo film videli v originále, mi určite dajú za pravdu, že so vznešenosťou, ktorú dané výstupy prinášali, dokázali mnohokrát aj pobaviť (najmä scény Sacha Baron Cohena a Heleny Bonham Carter, vynikajúca dvojica) či inokedy zasa dokonale chytiť za srdce. To boli zasa prípady, keď sa na plátne objavila krásna Anne Hathaway. Naozaj nemožno šetriť superlatívmi, toto sa priam núka páčiť sa každému, toto sa musí páčiť každému. Bezpochyby sa nejedná iba o nejaký obyčajný film, pokojne si to dovolím nazvať kultúrnym zážitkom, ktorý by som si po tejto skúsenosti veľmi rád pozrel aj naživo na doskách, ktoré znamenajú svet. Dlhá stopáž nie je v tomto prípade žiadnym problémom. Ak vás chytí dej a prednes, dianie na filmovom plátne si užívate a nechcete, aby sa skončilo. Les Misérables je veľkolepé dielo. V majestátnych scénach divákovi pred očami ožíva literárna klasika, prezentovaná svetovou hereckou extratriedou. Bolo by zaujímavé vidieť ako by film vyzeral, ak by bol "normálny". Ako muzikál však naň nemôžem povedať jedno jediné krivé slovo. Nadchol ma a bol pre mňa ako diváka zážitkom. Ak ste ho nevideli, verte, že bude zážitkom aj pre vás. Niečo také sa skutočne nevidí každý deň. Niečo také si zaslúži potlesk pri standing ovation. Pre niečo také sa oplatí milovať film. ()

mira.l

No tak já vám nevím. Přiznám se, že knižní předlohu Bídníků jsem nikdy nečet, tak asi nemůžu hodnotit zcela objektivně. Tohle bylo... za mně asi takové průměrné. Přečetl jsem si tu pár komentářů jak z horní, tak i spodní části škály hodnocení a musím tak nějak dát zapravdu vlastně všem. Na jednu stranu úchvatná podívaná, především po vizuální stránce, co se týká výpravy, kostýmů, nechybí celá řada hereckých hvězd, bezesporu velmi dobrých hereckých (pěvecké asi hodnotit nebudu) výkonů, kořením bylo hlavně duo S.B.Cohen a H.B.Carter, výkon A Hathaway byl taky výborný, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, že těch jejích asi 20 minut působení je na toho Oscara přece jenom trochu málo. A teď trocha kriky, na druhou stranu je to stráááááááááášně dlouhý, je tam řada pasáží, trvajících i několik minut, ve kterých se nestane zcela nic, jen se tam zpívají (někdy "zpívají") i základní věty. Když si u toho člověk přečte, jak dopadla formule a tu a tam zkontroluje email, o nic vlastně nepřijde. Nevěděl jsem, do čeho jdu, že je to pojaté jako muzikál. Já proti muzikálům vzásadě nic nemám, ale nevím, jestli byl nejlepší nápad zrovna tohle zpracovat jako muzikál. A pokud ano, tak to mohlo být mluvené/zpívané tak 50/50, víc jak dvě a půl hodiny sledovat tyhlé áárijééé bylo docela náročné. Docela se sám sobě divím, že jsem to dal až do konce. V co nejbližší době se jistě podívám i na "normální" verzi, tohle mi myslím jednou bohatě stačilo. ()

boni

Bídníci jsou nesmrtelná klasika. Viděl jsem skvělé francouzské verze, četl výjimečnou knihu, která ani v dnešní době neztrácí nic ze svého lesku, a vždy jsem si to maximálně užil. Ale to, jakým způsobem dokázali Angláni zprznit jeden z klenotů světové literatury, tak to je na koule do svěráku a pěkně pomalu utahovat, milý Tomčo od řeky Temže. Celkové pojetí je naprostý propadák, což je zřejmé už po pár minutách, a to jejich kvílení tomu nasazuje korunu. Musím se přiznat, že jsem to nedokoukal. Ale z úcty k Vikimu - a jeho "pověstnému vybavení" - dám alespoň jednu hvězdu. Milost, můj pane, milost. ()

Klajondr

S muzikály to nemám jednoduché, ale když je nějaký opravdu dobrý, dokáži ho ocenit. No a v tomto případě se určitě přikloním ke kladnému hodnocení. Obsazení skvělé, příběh (až na pár drobností) taky a celá atmosféra taky skvělá. Jen mě trochu mrzí, že se film v mnohém distancuje od knižní předlohy, jelikož je vynecháno či nahrazeno spoustu důležitých částí, které by jinak dodaly snímku větší šmrnc. I tak se ovšem jedná o úctyhodné zpracování. ()

Armin82

Musím říct, že do hlavních rolích muzikálu, rozhodně neměli volit drsňáky Crowea nebo Jackmana. Ani jeden se vůbec nehodí na nějakýho operního pěvce. Vydržel jsem na to koukat jen chvíli, protože mi to rvalo uši. A taky v mých očích oba klesali rychleji, jak penis po orgasmu. Mám je oba za dobré herce, kteří umí zahrát ledacos, ale tohle se nedalo. Od odpadu to zachránila pouze jejich účast a kostýmy. Filmařskou kvalitu soudit nemohu, nedalo se na to koukat. 20% ()

Hellknight12

Film má veľmi pekne prekvapil. Veľmi dobre herecké výkony. Zaujímavé obsadenie. Podľa mňa si film zaslúžil 3 Zlaté Glóby za najlepší film, 8 Nominacii na cenu akadémii a 9 nominácii na cenu Bafta za najlepší film. Čo sa týka príbehu je vcelku zaujímavý. Jedna vec mi však varila a dosť. Vo filme bolo dostatok emócií hlavne negatívnych. Možno som ja na vine ale najviac ma dostalo záverečných cca 30 min pritom sa film celý čas snaží tlačiť na city a ono to funguje ale nie je to aspoň za mňa dosť dlho aby z toho niečo bolo. Prišli mi docela krátke scénky kde to bolo vážne smutné najdlhší bol za mňa koniec ktorý má dostal na kolená... Čo sa týka spevu, tak herci má príjemne prekvapili... Hlavne R. Crowe a H. Jackman . Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Taffey

LENNY M.-jestli to nebude tím, že na muzikál by se mělo chodit do divadla a nebo tím, že my, Češi, jsme již neustálými novými a novými muzikály naprosto znechuceni. Osobně se domnívám, že zrovna Bídníci jsou takové téma, které si zaslouží spíš klid, mluvené slovo a ne popěvky. Domnívám se, že Viktor Hugo se musí v hrobě obracet. Hodnocení *** mě mile překvapilo, na rozdíl od Tebe, protože mi signalizuje, že ne všichni Češi jsou banda kýčařů. Já muzikály považuji, do značné míry, právě za kýče, obzvlášť, pokud jsou takto zpracovaná klasická témata. ()

Joye

Jedna z mých oblíbených knih v podobě operety byla skvělá. Herecký výkon Anne a Hugh táhl celý film. Sem tam mi vadil přílišný kýč sladké věty v podobě "Láska je zahrada mládí". Sóové pěvecké party byly sem tam příliš dlouhé a nudili záběrem jen na danou osobu. Oproti tomu davové zpívání bylo úžasné a velké akce se velmi podařili. Střihovou skladbu moc neovládali (moc násilné střihy). Nejsměšnější scéna byl skok Javerta do Sény či kam to skočil (vypadlo to jako nějaká podivvná fontána či Godzila). Manželé Thénardierovi působiili jako klauni a nakonci filmu jako špatní japonci. To se mi sem vůbec nehodilo. Určitě dobré zpracovaní (zkrácené) a stojí za shlédnutí. ()

RAFT

Poprvé jsem šel na do kina na muzikál a nelituju toho.Režisér který natočil předchozí film Králova Řeč ,tak u Bídníků ještě zvýšil latku nahoru. A vidět zpívat v muzikálu herce Russella Crowa a Hugh Jackman nejvíc kteří v příběhu táhli.Prostě dokonalý muzikál. ()

Franche

Pro mě jasných 5*. Kudrnatý Hugh, perfektní Russell a manželská hospodská dvojka. Muzikálové provedení podle mě akorát prospělo, mělo to grády, když to grády mít mělo a bylo to romantické a milé, když to takové mělo být. Krásné, dojemné, dramatické, syrové a špinavé. 5* a obrovské nadšení, 3 hodinky utekly jako voda ()

Paviozo

Impozantní začátek s galejníky a lodí, krásné písničky, úžasná výprava, skvělí herci. Přesto dost často nuda. Mám rád písničky, miluji tento klasický příběh, ale poslouchat 5 minut Fantine, jak zpívá o těžkém osudu, zkrátka asi není pro mě. Kdyby to byl klasický film, kde by proběhlo pár nejlepších písní, mohlo to být dokonalé. Potenciál to rozhodně má. Skupinové scény, kde se herci ve zpěvu střídají, mě děsně bavily. Ale když zpívá jednotlivec, řádně dlouho, a ve finále nic neřekne (zásadního pro děj), to mě prostě nebaví. ()

myse

Bohužel (nebo bohudík?) jsem skalní muzikálový fanda a celkem hudbě i divadelní vědě rozumím, tudíž nemůžu sdílet nadšení ostatních. Bídníky znám velmi dopodrobna - Hugův román, dva filmové a několik adaptací muzikálových či z nahrávek a teda jsem po hudební stránce zklamaná. I divadelní herci na podiu to zfleku zvládnou zazpívat daleko lépe než tito herci po hodinách a dnech a týdnech úmorné práce ve studiu. Chápu, že ne každý divadelní herec se hodí pro film, ale přijde mi kontraproduktivní změnit ráz a podobu písní podle hlasového rozsahu zpěváka, řada skladeb utrpěla tuto úpravu, a tím pádem muzikálové stránce snímku značně uškodila. Po pěvecké stránce bylo obsazení hlavních rolí velmi slabé, nejhůře snad Russell Crowe, díky němuž Javert ztratil to, co měl být. Jackman podprůměrný (herecky výborný, ale zpěv zaostával), stejně jak představitel Maria. Našla jsem tu pouze dva herce, bohužel ve vedlejších rolích, kteří svou roli zvládli nejen perfektně zahrát, ale i famózně a bez úprav zazpívat: Amanda Seyfried (Cosette) a Aaron Tveit (Enjorlas). A abych jen nekritizovala, je třeba vyzdvihnout famózní sbory a společné části, byly daleko propracovanější než v klasickém muzikálu a dokonce mě potěšily i nové vícehlasy, které se v klasické muzikálové podobě v řadě skladeb ani nevyskytují. Rozhodně ovšem doporučuji Bídníky (v jakékoliv podobě) předem znát, vzhledem k tomu, že z písní byla vystřižena řada slok, pak souvislý děj poněkud zaniká. Příběh je to pořád silný, emotivní, ale myslím, že samotný muzikál ve své divadelní podobě to spíše poškodilo. Čekala jsem od toho mnohem více, zvláště po pěvecké stránce a Javert byl pro mě největším zklamáním. ()

Tohuk

Tenhle film snad ani nemohl zklamat, ale čekal jsem přeci jen o trošku víc. Za mně osobně byla nejlepší postavou Fantine. Anne Hathaway byla zkrátka fantastická. Dalším příjemným překvapením byl výkon Crowea, zejména tedy jeho zpěv. Naprosto mě tím dostal. Oproti muzikálu jsem postrádal trošku intenzivnější a propracovanější vztah mezi Cosette a Mariem. Ve filmu mi to přišlo trošku nedotažené. Moc pěkné byly hlavní pěvecké části, kde si kamera vyhrála s detaily. Krásně to podtrhávalo dojem z každého sóla hlavních hrdinů a člověka to vtáhlo do děje a písně samotné. Celkový dojem 80%. ()

speedy7929

Muzikál, ktorý nebude tak skoro prekonaný! Výborný dej, výborná hudba. Hviezdne herecké obsadenie od Hugh Jackmana po Samanthu Barks (ktorú by som si inak vedel predstaviť v hlavnej role skôr ako Amandu). Pesnicku Do You Hear The People Sing mám ešte stále v ušiach. ()

Expertt

Muzikály moc nemusim až na výjimky, ale když znáte ještě i film...zkrátka zážitek pro mě mizivý. Herecký obsazení bylo relativně dobrý, ale z mnoha filmů kde normálně tito herci působí, to zde vypadalo spíše nezvykle. Co se mi líbilo bylo prostředí natáčení, kostými, celkově namaskování postav a občas i hudba. ()

baltik

Hodnotit muzikál se musí jako muzikál. Celé se mi to líbilo a největším překvapením pro mě osobně byl herecký výkon Russella Crowea. Víc dodávat není třeba 5* a zlaté glóby, nominace na oskary atd. hovoří za vše. Paradoxně nižší hodnocení hovoří pouze o tom, že je těžší rozlišit když hodnotím muzikál jako film nebo jako muzikál. ()

Talina

Jsou filmy, které jsou přibližně stejně dlouhé-a delší-, ale jen u tohoto ( a u Pána prstenů, no...) jsem se nekoukla ani jednou kolik že to je hodin a prostě jsem to hltala jak čerstvé lasagne. Skvělé obsazení, naprosto úžasná hudba a ty herecké (i pěvecké) výkony! Koukala jsem na to s otevřenou držkou a slzami v očích...prostě bomba! ()

Lovedeath

Mělo to pár chybiček, to jo. Ale ty skupinový scény (především ta první wooooaaa) ty opravdu stojí za těch pět hvězdiček. I když při tom lomení zad, to jsem si trhala vlasy. ()

playboy_05

Nejsem zklamán, protože jsem to čekal. Osobně mě muzikál nebere, tady je to 99% zpívaných monologů a dialogů, které někdy hezky dokreslí atmosféru, ale jindy jsou těžce mimo (hlavně ten polozpěv bez hudebního podkladu)...Herci jsou fantastičtí všichni, skvělá kamera a výprava, jsou tam scény ze kterých mrazí (galeje, souboj v nemocnici, pád barikády)... problémem je stopáž, ikdyž mám přesně opačný problém, i těch 157 minut je na takové dílo žalostně málo, ten příběh má pomalu plynout a postupně gradovat...tady to graduje od začátku do konce stylem nějakého testosteronového akčňáku a opět je vybráno "jen to podstatné", protože jinak by to muselo mít minimálně 200 minut...i závěr je zavádějící a s předlohou ne uplně koresponduje. Jak jsem řekl, zklamán nejsem, ale osobně dám přednost obsáhlejší minisérii s Depardieuem...Btw: asi sem se zamiloval do Eponine a písně "Look Down" a Do "You Hear the People Sing" jsou fantastické:) ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)