Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

IsaacNewton

Promiň, Hobite... Letos nejlepším filmem na sklonku roku- Bídníci od Hoopera. Popsat všechny dojmy, zážitky a názory nelze... myslím, že tohle by se mohlo líbit opravdu všem, jak milovníkům akčňáků, romantických, komixů, fantasy... ne, konec blábolení, film staví na muzikále od pana Schonberga a ten staví na předloze od Victora Huga, no a právě ten příběh, ta myšlenka, ten svět, ty charaktery... To je základ neuvěřitelné krásy, dojetí... Ano, k tomuto filmu se přesně hodí jednoduchá slova se silným významem. Láska. Přátelství. Naděje. Svoboda. Též ale i Nenávist. Zloba. Utrpení. Smrt. Dá se u takovýchto filmů hodnotit kamera, scénář a herci? Samozřejmě- dají, ale mě ke štěstí by stačil snad i rozskákaný starý film s ošklivými obličeji... A tady? Kouzlo Francie, země, která mířila k lepším zítřkům, díky odvaze a odhodlání studentů. Pak je tu ale právě ona dvojice- Jean Valjean a Javert. Zde se konečně pozastavím u herců. Předvedli něco... úžasného. V jejich hraní a zpěvu je síla. Stejně tak ale úplně u všech, není nikdo, kdo by mi nevyhovoval na 200% a to mám už své oblíbence ve třech muzikálových představeních v Praze. Děkuji celému týmu, děkuji hlavně Tomu Hooperovi, který se pustil do natočení tohoto diamantu, snad film každého svým způsobem zasáhne... a možná udělá někoho lepším člověkem? ()

Eterninox

Na Hooperovy Les Miserables jsem se těšil už od zhlédnutí prvního traileru, a ač jsem si jistý, že výsledný film bude diváky dost polarizovat, pro mě je to opravdu pecka. Díky často až brutálně fixované kameře a skvělým hereckým výkonům prakticky celého obsazení (přinejmenším Anne by si Oscara zasloužila určitě) z postav emoce přímo prýští, a každá scéna je nějakým způsobem poutavá a působivá. Výborně je nastavené i tempo, které efektně střídá rozjímavé monology s velkolepými sbory i groteskními popěvky, a skromné záběry interiérů prokládá CGI přelety Paříže. Kdybych nicméně opravdu musel něco změnit, snad bych jen do některých písní vložil záběry i mimo tváře aktérů, a pár konkrétních dialogů bych nechal mluvených...a také bych úplně odstranil české titulky, které jsou v podobě momentálně v kinech spíše na obtíž než cokoliv jiného. Celkově pro mě však jsou Hooperovi Bídníci bezkonkurenčně nejlepší filmovou adaptací Hugova opusu, a vyjma snad jen Sweeneyho Todda možná nejlepším filmovým muzikálem vůbec. 95% ()

PanTumnus

perfektní muzikál lomeno opera! prvotřídní herecké obsazení (až na crowa), skvělá hudby, a příval emocí které slabší povahy dojme k slzám více než jen jednou. bohužel, užijete si to právě jen jestli žerete muzikály. pro ostatní je tu plno jiných žánrů. ()

andio

Spíš než muzikál bych to nazval zfilmovanou operou, jelikož zpívána byla většina filmu a normálně mluveno bylo něco pod deset procent dialogů. U muzikálu si to představuju tak fifty-fifty. Na začátku jsem si říkal, kdy konečně na chvíli přestanou zpívat, tak v půlce mi došlo, že oni asi nepřestanou. Ale nepovažoval bych to za takové mínus. Herecké výkony byly skvělé a Crowe s Jackmanem mě nadchli již při prvním zjištění o tomto filmu a dali mi důvod se na něj těšit. Anne Hathaway mě naopak děsně se*e a musel jsem přetrpět všechny její scény. Zpracování Bídníků, které jistě stojí za řeč a hodnocení 8/10 jistě nebudu litovat. ()

Yokolobuna

Celý snímek rozhodně 100% není a pár hluchých míst se najde. Ale za takové chvilky jako je počátek neúspěšné revoluce, či naprosto famózní a atmosferický boj na barikádách se snímek dotahuje na naprostý vrchol muzikálové potažmo dramatické zábavy. Poškrábat tvůrce za uchem je potřeba i za naprosto ideální casting. Vybraní herci jsou skvělý a naprosto vhodní pro povahu a roli svých postav. Klobouk dolů a nějakého toho zlatého naháče přeji! ()

cupito

Po delší úvaze snižuji bod, nikoliv za herecké, nýbrž za některé pěvecké výkony, což se ovšem netýká Russella, ten byl dle mého názoru největší hvězdou těchto Bídníků, protože zvládl svou roli precizně herecky, i pěvecky (i když nastal drobný problém :) , fanďěte kladnému hrdinovi, je-li v roli padoucha právě Russell, že...). Teprve po něm bych vyzdvihla výkon Hugha Jackmana a Anne Hathaway. Očekávala jsem prolínání mluvených a zpívaných pasáží, to by, jak se domnívám, přidalo tomuto zpracování na kvalitě. Celkový dojem kladný. ()

Pawlisman

Milé překvapení. Ano, některé scény příliš zdlouhavé a někdy trpí film ztrátou tempa. Stejně jako jsou slabší chvilky, když poměrně uměle na sebe začnou nuceně vyřvávat obra hlavní hrdinové tváří v tvář. Film má ale i několik silných stránek, stejně jako asi 3 chytlavé melodie. Zkrátit a dát ještě několik hitovek a emotivních songů a ještě lépe vygradovat druhou polovinu filmu, tak přehlédnu i ty nedostatky a dal bych plnou. Takto 8/10 ()

Zbranicus

Je málo lidí co dokáže ocenit muzikál a já se počítám mezi ně. Bídníci mě nadchli a hned jak jsem šel z kina tak jsem si zpíval, doma jsem si potom celej film stáhl a ještě jej mnohokrát shlédl. Na různé muzikály jsem chodil ještě jako malý, takže k nim mám hezkej vztah. Ale i tady se vyskytlo několik chyb. Pasáže s Valjeanem alias Wolverinem / Jackmanem, byly na jedno brdo a po čase začaly nudit. Taky scény s Boratem, nemám moc rád. A za klady považuju písničky Mariuse (Redmayne), Anne Hathaway jako Fantine byla dobrá i vtipná, její písnička I dreamed a dream of oscar byla supr. A jako třešničku si nechávám Russell Crowa (Javerta), hodně lidí na něj nadávalo, ale podle mě zazářil jako vždycky. Taky se dost lidí diví, že se tam nemluví, ale lidi to je muzikál, tam se jen zpívá. Jestli nejste kulturní fajnšmekři jako já, tak se na to radši nedívejte. ()

Hepy13

Nádhera......k Pomádě a Moulin Rouge si teď hrdě mezi své oblíbené muzikály připisuju i Les Misserables. ''Můj Gladiator'' opět nezklamal,s ním také vynikající Jackman. Přiznávám, měl jsem chvílemi na krajíčku. Písně mi nepřipadali moc chytlavé ani dobré, ovšem když jsem si je pustil víckrát ihned jsem změnil názor-překrásné! ()

Tigran

Řekl bych, že určitě není dobře, že jsem se u Bídníků opravdu upřímně smál. Myslím si, že zastydlou pubertou nějak výrazně netrpím, ale nemohl jsem si pomoct. A překvapivě se mi to stávalo hlavně u scén se zpívajícím Jackmanem, jehož výkon je často velmi vychvalován. Jeho otravné vibrato ve spojení s jeho vykuleně dramatickým výrazem ve tváři ve mě ze začátku vyvolávalo nenávist a posléze smích. Pěvecký výkon pana Russella taky nebyl nic extra, ale pro mě byl určitě snesitelnější a navíc mi jeho Javert byl rozhodně sympatičtější než Valjean. Což asi není úplně dobře. Proti ostatním hercům nemám v podstatě nic, Cohen s Carterovou fungovali jako odlehčující prvek dobře, Amanda zpívá doslova jako ptáček (což mi taky připadalo vtipné, ale tak nějak roztomile) a Anička Hetevejová byla opravdu výborná a toho Oscara si určitě zasloužila. Co se týče zpracování a režie, tam jsem trochu na rozpacích, protože i díky kameře a jejím různým nájezdům některé scény vyznívají vtipně. Ovšem jinak docela dobrou výpravu a určité silnější momenty filmu nemůžu upřít. Ovšem ty záběry, kde byl digitálně nahrazován kamerový jeřáb mě tahaly za oči i za vajca, stejně jako neustále detaily na obličeje. Takže Vám uděluji krásných 60%, vážení Bedári. Jo a toho Oscara za masky považuju za metahumor. Vážně si ho více nezasloužil třeba Hobit nebo Cloud Atlas? ()

Erik7595

Nakolko muzikály nemám v láske, pristupoval som k tomuto spracovaniu známeho diela od Victora Huga velmi ostražito. Odkladal som pozretie niekolko mesiacov, avšak vzhladom na obsadenie a niektoré odporúčania z okolia som sa chystal skôr alebo neskôr do toho ísť. Mal som velké pochybnosti vzhladom na spôsob spracovania,pre aký sa tvorcovia rozhodli. Spev takmer počas celeho filmu? Mal som velké pochybnosti, ktoré sa avšak po pozretí rozplynuli. Určitým spôsobom mi to sadlo ovela viac, než som čakal a dokázal som sa vnoriť do príbehu a vcítiť sa do postáv, prežívať s nimi hnev, smútok, utrpenie. A to po pár minútach som už neriešil, že sa tam stále spieva a bral som to ako súčasť príbehu. Mimochodom Anne Hattaway piesňov I Dreamed a Dream ma úplne dostala, nádherne silná a emočne vypätá scéna. Príjemne prekvapili svojimi speváckymi výkonmi Hugh Jackman (ktorý svojou fyzickou premenou a hereckým výkonom mi vyrazil dych) a Russell Crowe, ktorého hlas je ako zvon, pevný a silný, dobre sa počúva. Ešte treba spomenúť mladú Samanthu Barks, ktorá vo svojich scénach ma očarila svojím výkonom. Napriek rozsiahlej dlžke ma to dostalo, neustále spievanie na moje prekvapenie vôbec neprekážalo, takže 4* (80%) ()

rerabinka

Bídníci byli úžasní a ještě nějaký čas si budu na připomínku pouštět mojí milovanou I dreamed a dream. Jediné lepší by snad mohlo být v krásné francouzštině. Muzikál pro mě obsahuje všechno podstatné z revoluční Francie a (ne)opětované lásky. ()

IvcaSammet

Muzikály obecně nenávidím, ale pokaždé se snažím dát filmu šanci. Les Misérables mají úžasnou výpravu, skvělé herecké obsazení s vynikajícími hereckými výkony, bohužel ale celý film zabíjí jeho délka a taky to, že normálně mluvené slovo se v tomto filmu hledá opravdu hodně těžko. Že je film kompletně zpívaný by mi možná až tak nevadilo, a určitě to není důvod, proč hodnotím pouze dvěma hvězdičkama, naopak ale ta délka a neustále se opakující refrény, které byly vyloženě zbytečné, mě v mém hodnocení dokonale utvrdily. Možná kdyby se jednalo o film ve stejné délce, ale s pořádnými dialogy, které by nebyly nudné a zbytečně zdlouhavé, myslím, že bych filmu mile ráda ještě dvě hvězdičky přidala. Ale bohužel, nerada se u sledování filmů nudím právě tak, jako u Les Misérables. ()

ellegrey

Hugovu předlohu miluji, patří mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec, a řadím se i mezi fanoušky divadelní verze a režiséra Toma Hoopera, kterému jsem věřila již od začátku, kdy byl ohlášen název jeho nového projektu. A i tak Hooper předčil má očekávání. Po celých 157 minut jsem nenudila ani chvíli, film je nabytý emocemi od začátku až do konce, jedna silná scéna střídá druhou. Již když snímek začíná záběrem na onu monstrózní loď, dává jasně najevo, že tentokrát půjde o něco velkolepého. Herecké výkony jsou naprosto skvělé, jediný, kdo za ostatními trochu pokulhává je Amanda Seyfried coby starší Cosette. Pro mě se mezi nejlepší jednoznačně řadí mnohokrát zmiňovaní Hugh Jackman, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter a představitelé malé Cosetty a Gavroche. Režie je další položkou, kde bych nešetřila chválou. Jediné, co bych snímku vytkla, je použití digitalizace, nejsem velkým fanouškem této metody filmování v dílech, jako je toto, a pak závěrečná scéna Javerta. Celé její vyústění mi přišlo až násilné, minuta navíc by nezaškodila. Ve svém závěru se ale jedná o naprosto unikátní a skvělý film, která opravdu stojí za vaši pozornost. ()

trepka

Film se odehrává převážně v noci, většinou za deštivého počasí. Javert má asi nejvíc zapomenutelný ksicht, Jean Valjean australský akcent, Fantine a Cosetta obě působí strašně tuctově. Poměrně hezky se na to kouká a asi by se mi to i líbilo, ale říkat tomu Bídníci, to mě prostě nesedí. Nemá to vůbec atmosféru, jakou bych od Bídníků čekala. Navíc mě štve, že to točili Američani - to znamená politickou korektnost, Santu a tak vůbec. ()

janculeeh

Nikdy bych nevěřila, že vydržím 157 minut sledovat muzikál v pravém slova smyslu, ve kterém se to hemžilo naprosto dokonalými nejen hereckými, ale i pěveckými výkony. Myslím, že bez zpěvu by tenhle film pro mě neměl tak silný emoční zážitek. Zároveň jsem hrozně vděčná za dobu a místo, kde žiju, protože tak bídné podmínky, ve kterých žili Bídníci, bych nikomu nepřála. A čím jsem starší, tím se ze mě stává neskonalá měkkota, které by pomalu ani hromada kapesníčků nestačila. Závěrem bych ještě chtěla "vypíchnout" úžasný nesestříhaný záběr na zpívající Anne Hathaway, kdy její tvář dokázala úžasně ztvárnit trpící mladou ženu. ()

ashtangi

Vizuálně pěkný film. Jen kdyby se tam tolik nezpívalo. Mně to prostě chvilkami opravdu hodně moc vadilo a to mám filmové muzikál rád. Tohle byla ale docela nuda a šlo asi o první film, kdy jsem od půlky chtěl odejít z kina. ()

Grizzly

Vůbec nevím kolik mám dát puntíků. Na jednu stranu nesnáším filmy s písničkama a kompletně zpívanej muzikál bylo peklo. Na druhou stranu tak dobře a do detailu zrežírovaný film s tak vynikajícíma hercema jsem už dlouho neviděl. Ta forma je pro mne podivná. Hodně zpívaných částí bylo k posrání nudných a působily (pro mne jako odpůrce muzikálů) idiotsky. Spoustu jich naopak vyznělo stokrát líp než kdyby je kdokoli jakkoli zahrál bez zpěvu (především vypjaté scény jako přístaviště se šlapkama a revoluční motivačky na barikádách + jako bonus scéna v hospodě :)). Těžká věc. Například dlouho (možná i nikdy) se mi nestalo abych otevřel pusu a řekl WoW - tady to bylo asi po prvních 5 vteřinách. Ten začátek je monumentální. No pokusim se překousnout svoji uměleckou ignoranci a odpor k muzikálům a zkusím dát 4*. Stejně si po čase budu pamatovat jen to dobrý. Podruhý se na to ale koukat nebudu. 70% a to jen z osobních důvodů za zpívanou formu. ()

kaze

Hudba nema na Jesus Christ Superstar,alebo na Evitu..neviem...chybala tomu elektrizujuca melodia...a Javert nemoze mat take dobracke oci,ako ma Rusell...ale Rusell ako vzdy, efektne a dobre hra,jazdi na koni a skvelo spieva... ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)