Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

boulala

Psychologicky drsný film, který velmi reálně popisuje poměry v amerických psychiatrických léčebnách na začátku druhé poloviny 20. století. Upozorňuje na lehce zneužitelnou moc, která je dána některým jedincům nebo skupinám se slepou důvěrou a lhostejností vůči možným rizikům, která z toho plynou. Účel světí prostředky... ()

borys22

Poprvé když jsem tento film viděl, zanechal ve mně velmi silný znepokojující dojem. V umění ať je to film, kniha či hudba hledám hlubší sdělení. To opravdu oceňuji. Ještě lepší však je pokud nějakým způsobem vyjadřuje k naší společnosti. Proto jsem se také tehdy kromě znepokojení tetelil blahem. Nicméně nedávno jsem si přečetl knižní předlohu. Po jejím přečtení a opětovném zhlédnutí filmu, již si nejsem tak jist. Došlo k vypuštění celé hlavní myšlenky, která byla nahrazena jinou, pro mne o něco méně "hlubokou" nebo chcete-li méně kontroverzní. Postavy jsou v knize lépe vykresleny a vůbec je celá komplexněji zvládnuta. Proto také nyní rozumím nespokojenosti K. Kesey s filmovým zpracováním. Přesto je film naprosto mimořádné dílo. Pro mne osobně absolutně nejlepší od M. Formana. Jen nyní cítím lehkou pachuť, či jak to nazvat. S takovou předlohou to snad ani nešlo zkazit. ()

John2y92

V životě ve mě žádná postava nevyvolala takový odpor jako sestra Ratchetová. Film je briliantní a 5 oskarů je více než očekávaných. Nic jiného než 5 hvězdiček nepřipadá v úvahu. ()

Arrosage

Všechno už bylo řečeno, všechno už bylo napsáno. Tady i jinde. Za sebe tedy říkám: váhajícím: Ano! Jdete do toho. Takových filmů už dnes moc nevzniká ()

Johny Mist

Tento film je opravdu výjimečný v mnoha ohledech. Formanovi se podařilo naprosto bez obalu ztvárnit bezmoc, beznaděj a přitom vůli po svobodě a svobodné mysli. Plakal jsem u tohoto filmu, z části smutkem, z části štěstím. Krásný filmový zážitek, který vždy, když ho dávají v televizi si nenechám ujít. A to nekomentuji naprosto neskutečný herecký koncert herců v čele s nedostižným Nicholsenem ()

cermy2105

Jeden z nejlepsich filmů vůbec.Každa postava ma svy kouzlo a je bravurne zahrana napr.Danny DeVito jako Martiny:)Jack Nicholson jako jedna z nejlepsich roli a Milos Forman co dodat, dokazal to o cem se nam tady jenom zda:)Za to ho hrozne obdivuju.Hlavne dokazal to ze tenhle film nikdy nezemre.Nadherny,emotivni film.Co k tomu dodat.Vytknout tomu nic nejde. ()

Otan

Já myslím,že hnízdo a Amadeus jsou nejlepší Formanovi filmy.Toto je vynikající film a mne samotnému se nepopisuje snadno,proto vycválím Nicholsona,mrazivou L.Fletcher a další a další.98% ()

n.m.

Střetnutím hvězdného J. Nicholsna a Miloše Formana s bandou bláznivých podivínů nemohlo vzniknout nic jiného než emočně strhující zážitek, který donutí k zamyšlení nad lidskou podlostí. Nad hl. sestrou Ratchedovou jsem dumala, zda ona není ten opravdový blázen, nýbrž jen nevyrovnaný člověk? ()

ricky4

Tento film je naprostá psychologická pecka, navíc nás Čechy může hřát u srdce, že jej dokázal natočit našinec... Geniální výkony herců v geniálně postavených rolích na krásných dialozích. Parádní DeVito se svým "dej mi kartu", Dourif s koktáním, Sampson jako Náčelník a o Nicholsonovi se vůbec nebavím, to byl jeden z nejlepších a nejvěrohodnějších výkonů jaké jsem kdy viděl. Nevím přesně jestli bylo účelem, aby se diváci smáli. Já se smál de facto celý film, stejně jako blázni ve filmu. Drama nastalo až ke konci a to už jsem se vážně nesmál a pomáhal v duchu dusit zdravotní sestru. Líbil se mi vývoj postavy Náčelníka... A scéna při basketbalovém zápase proti dozorům je tak dobrá (vtipná) že si jí pouštím velmi často k pobavení... Jasných 5 hvězd. 99%, nic není dokonalé ()

prometheusll

Nezapomenutelný film,který mi bude v žílách kolovat až do smrti.. Skvělé spracování a bezvadná režie,.. Konec mě velmi dojal a opravdu je vidět,že se filmaři soustředili až do konce.. ()

Hacktor

Bezpochyby Formanův nejlepší filmový kousek. Obsazení Jacka Nicholsona jen chválím, protože ihned po prvním zhlédnutí, jsem si nedokázal v hlavní roli toho filmu nikoho jiného představit, protože Nicholson vynikal úplně ve všem a své role se patřičně zhostil. Právem za to také získal Oscara v kategorii Nejlepší herec. ()

matej95

Všichni tu říkáte, že ten film je naprosto skvělý, ale ještě jsem nepřišel na to, proč, je to o osobním názoru a mně tohle přijde jako stupidní ()

Emmmalie

Ani neviem čo mám k tomuto filmu napísať. Bol pre mňa veľkým prekvapením. Som ním doslova unesená bol skvelý a autentický, tomuto celému veľmi napomohol Jack Nicholson ktorého výkon bol famózny. ()

salokin

Asi můj nejoblíbenější film. Popisovat důvody proč se mi zdá naprosto zbytečné. Jestli jste tenhle příběh nezlomného lidského charakteru, krutosti, apatie a já nevím čeho ještě všeho neviděli, tak prostě jděte a podívejte se na něj. Jestli už jste ho viděli, chápete. Nezáleží na tom kolikrát ho uvidím. Ten pocit, který vám vyvolá konec, to je prostě něco nepopsatelného. ()

metaverz

Jsem blázen?Nebo jen člověk co miluje život?Jsem sobec?Nebo jen miluju ostatní stejně jako sebe?Je naděje a utrpení?Nebo stéblo trávy?.....tolik otázek mě napadá při tomdle filmu.........Asi budu tak trochu masochista,ale zažít pocity některých postav by mi stálo asi i za tu bolest.Mít v sobě poznání,co ostatní nevidí a žít svůj život nevzdory.Rozbít skleněnou stěnu a vydat se na svou nekonečnou pouť,která nikdy neskončí,i když mě znovu a znovu zavřou za silnější a silnější stěnu. Stejně jako u Shawshanku,nemluvím i zde o kvalitě a hereckých výkonech.........ty nejlepší filmy,todle neřeší.Ty nejlepší filmy,nám otevírají mysl a dávají otázky a někdy i odpovědi.Nutí nás přemýšlet a otvírat svá srdce.Nutí nás ukazovat se v emočních pohnutkách a zanechávají v nás svou stopu,skoro úplně stejně jako skuteční lidé,které jsme v životě potkali. Takže asi ponaučení největší:buďme sami sebou....navzdory všem.5* ()

Bobotie_Bob

Happyend, který vlastně happyendem není. Nicholson výborný, DeVito výborný, Fletcher výborný, a tak dál a dál... Krásně natočený film. Když jsem poprvé viděl obrázek (asi 10 let), myslel jsem, že je to film o rybaření :D ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)