Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

sospik

Krásně bláznivé, nepředvídatelné, akční. Už tak dost zajímavé prostředí psychiatrické léčebny, do kterého jest vsazen "normální" výtržník a dává všem bláznům ochutnat život. Založí kasíno, vezme je na ryby, dá jim ochutnat alkohol a přivede šlapky, do toho všeho je tam krutá realita v podobě odporné sestry. ( škoda, že ji nezabil, fandil jsem mu :D)Úžasné herecké výkony oceněné Oskary a kouzelný nádech celého prostředí mohou jen potvrdit hodnocení celého filmu. Žral jsem ty blázny, i když to byli jen herci.. Nej zcéna: Basketball :D ()

Sindymindy

Průlomový film z prostředí psychiatrické léčebny, který mě absolutně vtáhl díky skvělé režii Miloše Formana. Několik zásadních postav s odlišnými osobnostními charakteristikami je zde představeno se strhující autentičností. V první řadě je to Jack Nicholson jako Randall Patrick McMurphy, který do léčebny přichází na pozorování. Tento muž je rebelant, dělá si prostě to, co chce a obvykle chce to, co se nemá. Stává se vůdcem pacientů (jak se říká „Jednooký mezi slepými král.“), oddělení psychiatrické léčebny díky němu začíná žít novým životem. McMurphy pomáhá ostatním uvědomovat si jejich lidská práva, vzbuzuje v nich ochotu vzepřít se pravidlům autorit. Současně si k ostatním vytváří hluboký vztah, aniž by si to plánoval. Bere je jako lidi, sobě rovnocenné. Ostatně, byl McMurphy také blázen? Na to nedokázali odpovědět psychiatrové a nedokážu to ani já. Geniální rozvíjení příběhu a skvělý herecký výkon Jacka Nicholsna vytváří kolem této skutečnosti neproniknutelnou auru. Nic není černobílé... Jedno je však jisté: McMurphy měl v sobě spoustu odvahy, lidskosti a života, které dokázal rozdávat kolem sebe. Stal se legendou. Hlavní představitelkou autority je vrchní sestra Ratchedová, kterou skvěle zahrála Louise Fletcher. Její neotřesitelný klid a perfekcionismus drží celé oddělení v jeho rigidním řádu. Jeví se jako bezcitná despotická mrcha, která ovládá pacienty jako loutky. Na druhou stranu však měla i můj obdiv za svou preciznost a odvahu čelit McMurphyho vzpourám. Škoda, že ve své dokonalosti zapomněla, že pacienti jsou také lidé s vlastními názory. Neopomenutelnou postavou je rovněž dvoumetrový hluchoněmý indián, který přináší mnohé napínavé dějové zvraty, které jsou nenásilné a hltala jsem je jedním dechem. Závěr ve mně vyvolal mnohé otázky a nejistotu. Ale sám život je záhadný a lidskost je jeden z mála pevných bodů, kterých se můžeme chytnout. Jeden z uživatelů uvedl, že Forman chtěl zřejmě pomocí psychiatrie vyjádřit absurditu bývalého komunistického režimu. S tím plně souhlasím. ()

embee

Režijně i herecky skvěle zvládnutá záležitost. Maniakální buřič Nicholson a despotická svině Fletcher, rozehrávají koncert, ke kterému se pomalu přidávají i ostatní chovanci/zaměstnanci ústavu. Touha jednoho člověka vydobít, a to nejen pro sebe, aspoň trochu svobody, na místě, kde vládně totalitním režimem jedna vrchní sestra, je krutě potlačena. Nakonec však vyburcuje k činu ostatní... Dosud nepřekonané dílko svého druhu, při kterém mrazí v zádech. ()

Monini

Mně se toto dílo prostě jaksi vyhlo. Jack Nicholson je sice opět a zase výborný a atmosféra je také přesně taková, jaká by být měla. Jenom se nedostavily ty pocity nadšení.... ()

SONYAGENT

Perfektní a nejslavnější Formanův celovečerní film, ve kterém expanduje genialita Jacka Nicholsona.. Pokud je někdo přesvědčen, že nezahraje nikdo jiný Gumpu jako Hanks, tak co teprve Nickholson v Kukaččím hnízdě ?? Jeho mimika, jeho přihlouplý úsměv, výraz 6-ti letého kluka, který příšel nad ránem opilý zdiskotéky a prosí o odpuštění a snídani.. Neuvěřitelný výkon a opravdu drtivý dopad na moji duši, jaký jsem již dlouho nezažil.. ()

martinexa

Ano to je přesně to, co jsem si představovala, když jsem četla vyhoďme ho z kola ven od Kena Keseyho. Jack Nicholson je přesně ten typ,který se hodí na roli blázna hrajícího McMurphyho. Jeho herecký výkon v tomto snímku byl fantastický. Myslím si, že to byla Nicholsonova životní role. Miloš Forman může být hrdý, že natočil tak neskutečný snímek. ()

Chapocka

Jedna z nemnoha adaptací knihy, která se své předloze s přehledem vyrovná. Protože Miloš, protože Jack a všichni, kdo v tom měli prsty. Vivat! ()

filiperros

Režie Miloš Forman, hlavní role Jack Nicholson, produkce Michael Douglas. Tomu říkám silná sestava. Parádní film, parádní scény, prostě se jen vezete na vlně umění sugesce za pomoci herců. Chvílema to připomíná spíš skvělé divadelní představení - a někde jsem se dočetl, že celý film byl v podstatě natáčen od začátku do konce postupně a množství scén je hraných jako na divadle, prostě všichni zúčastnění hrajou a snímají to kamery. Každopáně skutečně jeden z nejlepších filmů na světě s nejzlejší sestrou na světě. ()

Big Daddy

Vezmeme-li v úvahu o jaký jde žánr, nelze prakticky nic vytknout. Skvělý scénář způsobí, že hltáte každé slovo, které je navíc podepřeno prakticky bez výjimky poctivým hereckým výkonem. Jméno Jacka Nicholsona je sice automaticky pasováno do hlavní role, ale řada ostatních postav se mu kvalitou projevu i důležitostí pro úspěch filmu vyrovná. Závěr je sice hořkosladký, ale o to víc vhodný jako důstojná tečka. ()

Frollka

Na tento film, jsem se upřímně hodně tešila s tím jaké má hodnocení a komentáře. Herecké výkony herců jsou na jedničku, to nepopiratelně, ale obsah sám mě přijde jako něco co se děje dnes a pomalu denně ve všech psychiatrických nemocnicích a ústavech. Tudíž se celkové hodnocení i v tomto odráží. ()

FAxPR

je to tady 3. jen protože to natočil "náš" forman, že jo? ken kesey to prý ani nechtěl vidět a bohužel s tim lsd sjetým starcem musim svorně přikyvovat. ()

ThomYorke

Nemá cenu opakovat to, co zde bylo mnohokrát řečeno. Jenom to shrnu: nejlepší Formanův film, nejlepší Nicholsonův herecký výkon, nejlepší (takže vlastně nejhorší) záporák (teda záporačka), určitě nejlepší film z prostředí psychiatrické léčebny, možná jeden z nejlepších filmů, co kdy byly natočeny. ()

Lukkyn

Jsem rád , že jsem si svůj výroční 50. komentář schoval na něco opravdu výjimečného. Tento snímek je výjimečný, nenapodobitelný, se silným příběhem naprosto úžasnými hereckými výkony a koncem , který Vás naprosto uchvátí. Nicholson zde není jediný , kdo válí všichni herci jsou perfektně vybráni a zvládájí své role na 110%. Strašně mě těší, že toto dílko mají na svědomí zlaté české ručičky. Kdo tento film neviděl jakoby nežil :-)!!!!!!!! ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)