Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

MarekT

Původně se mi se tento film zdál jen průměrný a nemyslel si, že se něco změní. Nicméně pak se mi potvrdilo pravidlo, že při Formanových filmech je důležité co nejrychleji zjistit, co tím mělo být řečeno. Děj to vlastně nemá, ale to je nám vynahrazeno situacemi, které jsou opravdu ze života - např. při dialozích rodičů Mildy jsem opravdu jakoby slyšel své rodiče. Na filmu mě ale nejvíce zaujaly tyto dvě věci: 1) Čím dál více si myslím, že Formanův jazyk je univerzální a srozumitelný pro celý svět, což je styl, u kterého bych se nebál říct, že je v americkém střihu. Tím chci říct, že tento film nenápadně naznačuje, že pan režisér bude mít jednou v Hollywoodu úspěch. 2) Vynikající, nebál bych se nastolit termín "formanovská", práce s neherci. Jelikož jsou prostými lidmi, nemusí ani své party hrát (hlavně Josef Šebánek), což je v rozdílu s tím, jak by se zachoval herec - profík. Na druhou stranu si přesto myslím, že Vladimír Menšík byl vynikajícím kořením do této chutné Formanovy omáčky, na které jsem si pošmáknul stejně jako na Hoří, má panenko, tudíž dávám shodné hodnocení. Ještě bych si neodpustil reakci na Mattyho - co vím ze svých zkušeností, tak současná mládež se oproti tehdejší nezměnila, tudíž volím jasnou možnost "krize světového filmu". P.S. Něco mi říká, že na českou hymnu se od této chvíle nebudu už dívat stejně jako dosud. ()

pakobylka

Poctivě jsem se snažila, aby mě děj něčím zaujal, něco mi připomněl … Takoví jsme byli ? … Jakoby měl snímek moc velké ambice a snažil se předstírat, že je něčím víc - hořce úsměvnou generační výpovědí a obrazem doby … Tohle mu nesežeru, i když některé momenty mají něco do sebe. Asi jsem se pro tenhle druh humoru nenarodila. Po dlouhém váhání jsem svolná ke 3*, víc ani ťuk. ()

Juto

Miloš Forman dobre mixuje hercov s nehercami. Film dostáva civilný prejav. Keď ležia všetci traja v posteli nechcel som veriť ako to môže byť vtipne. Už len kvôli záveru filmu by mali dať filmu šancu. 7/10 ()

Martrix

Další z filmů, který jsem až doteď vlastně nikdy neviděl celý, protože jsem za mlada neměl dost trpělivosti a hlavně porozumění pro tragédie běžného života. Jako většina mladých jsem žil ve zrychleném režimu, bez snahy naslouchat a vnímat svět z perspektivy těch kolem mě. J. Papoušek byl skvělý pozorovatel a vypravěč, takže je tento víc než 55 let starý film pořád funkční a i když se doba změnila, věřím že i v dnešním divákovi zanechá melancholický vzkaz: přestože si křehká duše mladé dívky cestu životem najde, musí často projít slzavým údolím, setřást ze sebe iluze a sny, a nechat se zocelit falší a lží. No a někdy, tak jako v případě Anduly, se najde plavovláska, která se o iluze jen tak připravit nenechá. ()

mortak

Zjevení v socialistické kinematografii. Dá se říci, že se zde existencialistická filosofie v Československu vymezila oproti marxismu, jak to nezávisle provedl ve Francii Sartre v Kritice dialektického rozumu. Dějiny se skládají z lidí, z mnoha lidí, a ti nežijí střetem dvou tříd, nežijí vítezstvím proletariátu, ale naprosto banálními problémy. Forman ve filmu a Kundera v literatuře dokázali vše zachytit s vtipem, s dokonalým citem pro situace. ()

LenkaAK

Kvalitu díla prověří vždy až čas... A když po více než padesáti letech řve sál smíchy, má film stále co říct. Andula je prototypem dívky i dnešní doby, se svými sny a touhami. A ti muži se za padesát let taky nezměnili. O kvalitě není pochyby. Diky, Miloši! ()

SoolenJV

Typicky Formanovský rukopis v každém záběru, uvěřitelný příběh, dialogy a situace okouknuté ze života. Lepší film než Černý Petr, alespoň pokud jde o kadenci vtipů. ()

SeanLSD

Je mi jasné, že tu Forman s kolegami veľmi umne a cieľavedomo posunul hranicu z láskavej a zmierlivej irónie k ostrému výsmechu podfarbenému smútkom a že vyznenie je o to závažnejšie aj pôsobivejšie než v ČERNÉM PETROVI, ale na rozdiel od jeho ostatných, dokonalých českých celovečerákov tu formu a spôsob spracovania nepovažujem za úplne adekvátnu, respektíve najšťastnejšie zvolenú k myšlienke, posolstvu či výslednému vyzneniu diela. Ani som sa tak nebavil, ani ma to tak nezasiahlo... ()

ivet.ka

Nejkrásnější na tom je, že to vlastně vůbec není komedie. Zřejmě jsem neviděla film, který by měl tak univerzální a nadčasovou platnost jako Lásky jedné plavovlásky. ()

andrii

Pozorně odpozorovaný životní mikropříběh, "mezní" okamžik. Šla panenka po jedné z formanských cest. Šla, zamilovaná, křížem krážem českými luhy a háji. Ty tam jsou dívčí ideály. Ruku Černému Petru podala. City uspíšila. V konkursu na nevěstu neuspěla. ()

otík

Na jedné straně komediální klenot, na druhé straně místy hrozně nudné. Především úvodních cca 30 minut a poslední část se Šebánkem a Ježkovou jsou naprosto dokonale vtipné části filmu, který střídá silné chvíle se slabými, občas je divně sestřihaný, sem tam střih naopak není a je to dobře. I dnes stále ve filmu vyniká Menšíkovo improvizované hraní a neskutečný neherec Josef Šebánek se svými hláškami. Film, který se dá milovat i zavrhnout. ()

Radiq

Teda, nevěděl jsem, že Jana Brejchová má sérgu, navíc tenkrát o dost hezčí. Teď už ani ne, chch. Ale nevadí, touhle rolí se zapsala do duší fandů filmové kvality. Formanovi se povedlo vytvořit nezapomenutelné dílo, které je velmi vtipné, i když se nesnaží diváka do smíchu nějak tlačit. Všechno, čemu jsem se smál, přišlo nenuceně, přirozeně a jen tak mimochodem. Třeba takové detaily, když si ten jeden záložák pod stolem šudlil prsteníček, že to vypadalo úplně jinak. Nebo ty Pucholtovy balící a oblbovací techniky. A jako třešeň na dortu celá epizoda u rodičů - film je celý dobrý, ale tohle nemá chybu, to jsem metal salvy. Duo Šebánek/Ježková geniální! "Víte, jak je víno zdravý? Když to roste, tak to ze země bere všechny možný živiny." Výběr herců/neherců naprosto dokonalý a jejich výkony podle toho také. Ty dialogy jak kdyby nebyly psané scénářem, ale jakoby byly ze života a herci byli skutečné postavy. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)