Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

E=mc2

"Stala se nám taková nepříjemná věc, nechci to tady roztahovat a nechci z toho taky dělat aféru - někdo nám sebral z tomboly několik cen, nemůžem pokračovat. My teďko zhasneme - bude tma, v této nastané tmě, ten, kdo to zcizil, to tam odnese...no nééé, ještě nezhasínej, ještě néé..To je ňáký nedorozumění, tady jsou ňáký vtipálkové...jasně jsem řek: bude tma až se zhasne, ti co to sebrali to odnesou na svoje místo a ne vobráceně….“." . . . "-Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? -Měli si nakrást. Kdo si nenakrad, musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál." ()

Mylouch

Vlídně trpká komedie s extraktem národa v hlavní roli. Národa, který miluje své rituály a pookřeje ve chvíli, kdy hoří (ale zároveň ví, že je pro to třeba něco udělat). V nejsilnějších pasážích hasičská komedie připomíná, jak silné příznivce našla v prognostických kruzích."Kdo si nenakrad to musí chápat tak, že nic nevyhrál !" ()

Radiq

"Jen klid, matko, všecko je solidní." Nejvíce si na takových filmech cením těch nehereckých výkonů. Působí neuměle a jako lidé, které reálně můžeme potkat a slova jim jdou z úst naprosto přirozeně a stejně tak se chovají. Forman formu filmu zformoval do nejlepší formy - obyčejný vesnický ples chytá tak neuvěřitelně uvěřitelný tón, že se tomu nic nevyrovná. Když to zkombinujeme s dokonalou vtipností jednotlivých scén, dostaneme jednu z nejlepších komedií českého filmu. Nevím, jestli Forman měl tak skvěle vymyšlené postavy a scénář, ale to je jedno - hlavní je, co z toho vzniklo. Stejně ale musím vyzdvihnout, že na svědomí to mají hlavně ti skvěle vybraní herci (všichni do jednoho!) s nezapomenutelnými ksichty a hláškami. ()

Sabrewulf odpad!

Odporný film. Při vší úctě k mistru Formanovi - hnus! Je to zase jedna z těch klasik, která se mi pořád vyhýbala a já jakožto obdivovatel Přeletu a Amadea jsem si řekl, že už si konečně dám i tuhle "pecku". Zvlášť když tam hrají neherci jako "Homolka", těšil jsem se, že uvidím něco v tohle Homolkovském stylu, že to bude vtipná přehlídka českých povah, prostě takové mnohem kvalitnější Slunce, seno... Oh, jak šeredně jsem se mýlil. Vtipného tam není nic, všechen potenciální humor totiž spočívá pouze ve sledu trapasů, ze kterých mi bylo blbě (jeden kamarád, co trpí trapasofobií by zhynul, kdyby mu tohle pustili ve formě Mechanického pomeranče). Aby to nebylo málo, ta negativní česká povaha tu není podána lehce jako v Sluncích a Homolcích, nýbrž hnaná do PROTIVNÝCH extrémů (místo vtipné krádeže 2-3 věcí z tomboly je tombola vykradená úplně komplet, místo vtipného nahánění holek do soutěže, se násilně tahají po zemi za nohu). Někdo tu maximálně trefně poznamenal, že Forman před tím, než zdrhnul za hranice, tak se chtěl asi Čechům tímhle pomstít. Jenže on nepochopil, že všechno musí mít nějakou rovnováhu Jin Jang, že i v tom zlu musí být nějaký kousek dobra. Tady ani náznak, všichni jsou prospěcháři, prasata, pokrytci, zloději atd. Korunu všemu nasazuje scéna s vyhořením dědečkova domu, která tím, jak je strašně zbytečná a dodaná na poslední chvíli, už opravdu působí, jako by měl Forman z toho zla erekci a pořád se ne a ne udělat, tak tam plácnul tohle a blahem si stříknul semeno na bradu. Hnusné, odporné, už to nechci nikdy vidět a Forman u mě tímhle klesnul. ()

CatcherBlock

Jeden z nejlepších Českých filmů Historie. Ta autentičnost nemá obdoby a co do humoru, tak je zde jen málo konkurence jak u nás, tak ve světovém filmu. Forman je Legenda ()

Decker

Genialni horka komedie od genialniho ceskeho rezisera. Tim se da ve zkratce nazvat tento film, ktery pojednava prihody a pohromy pri jednom hasicskem bale. Co dela film od Milose Formana take tak bravurni je skvela kamera a samozrejme vyber hercu a jejich skvely, lidovy vykon. Dnes uz tezka klasika a jeden z nejlepsich Formanovo filmu. ()

LeoH

Pan dramaturg v bonusech si nejspíš nevšiml, že už máme pár desítek let svobodu a že už se může říkat pravda. A pravda je taková, že tenhle film není žádná nevinná komedie, tenhle film je alegorie tehdejšího (a tak trochu věčného) dědkokratického režimu, přesná, krutá, obscénní a děsivá. To je jeho první velké plus. Další plusy jsou (též) notoricky známé – vrcholné Formanovo vedení neherců, Ondříčkovo puntičkářství při premiérové práci s barvou atd. atp. Z těch míň očividných plusů bych za sebe přidal třeba neuvěřitelné zvrhlé dechovkové úpravy Olympiků a Beatles, nenápadně šumlující v pozadí. Jenže co je to všecko platné, když se vám na ten film kouká tak špatně jako mně, protože takovou dávku lidského hovadství, podanou takhle trefně a opravdově, prostě nemůžete ustát. Takže za mě hluboce subjektivní ****. ()

Estrellita

Typicky česká komedie o naprosto obyčejných lidech a bez výraznějšího příběhu. Nevím, co jsem čekala, ale nebylo to až tak zlé. Pár situací mě přimělo usmát se a jednu hvězdičku navíc přidávám za prostředí plesu, které je mi blízké a je tu zobrazeno až krutě realisticky. Naopak hvězdičku ubírám za to, že jsem si několikrát přála, ať už to proboha skončí... Myslím si, že Formanovi USA prospělo a pomohlo mu odprostit se od podobných typicky českých počinů - myslím tím hořké vesnické rádobykomedie o ničem. 50% ()

David.Darco

Humor mi skrátka sadol. Forman odviedol skvelú prácu, nátura jednoduchšej časti českého národa tých čias je tu krásne zachytená, aj keď myslím že zámerne avšak veľmi vydarene jemne nadnesená. ()

Motinski

Forman krásne vykresľuje dobu a povahu bežných ľudí, no že by som bol z toho unesený nemôžem povedať. Film ma nulový dej, jeden kultúrak a postavy bez mena (obrazne). Fungoval na mňa iba ako fajn groteska pri ktorej sa dá zasmiať, pri výbere kráľovnej krásy dokonca veľmi, no nič viac. Ako súbor skečov okej, ako výnimočná klasika, nie. ()

Sfinkter

Neuvěřitelná sonda mezi požárníky s trefně obsazenými herci, kteří vám už jen svými bizarními obličeji podráždí bránici. ()

Honzíno

Nač psát a pitvat sáhodlouze spousty studií o minulém režimu a vymýšlet různé alegorie, když máme film jako Hoří, má panenko. Hořce až smutně úsměvné! ()

RonaMidu

mám ráda filmy s herci - neherci....."Hoří" je směšně smutné a zároveň smutně směšné,život sám... ------ tak jsem se zase poněkolikáté podívala...je to možné,že teprve teď jsem si všimla,že tam na plese hraje hasičská dechovka Hvězdu na vrbě,Ticho samotu protíná apod.???!!! :-) ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018