Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

Tomyš

Tak tohle mě hodně bavilo. Načetl jsem si tu story předem - prozíravě - a pak jen hltal. Faktor, že se tak dělo, mě bavil moc. ()

petikacka

Tak tohle fuuuck ne...Příšernější film už jsem dlouho neviděla...A přiznávám, že jsem ani neměla trpělivost dokoukat ho do konce...To se fuck nedalo, sorry jako...Za mě 40% ()

jane1106

Nevýrazná a nevyrovnaná režie, kde bohužel není jasné, jestli má dominovat romantická nebo politická linie. V závěru pak zůstaly nevyužité obě dvě. Davové scény nejsou nic moc a působí dost provinčním dojmem. Pořád ale mírný nadprůměr. ()

ellegrey

Viděno (a konečně) v kině. Na tento snímek jsem se těšila již dlouhou dobu a vkládala jsem v něj velké naděje. O to větší radost jsem měla po jeho shlédutí, nebyla jsem zklamána. Naopak. Viděla jsem perfektní kostýmní drama s výbornou režií, scénářem, prostředím a úžasným hereckým koncertem hlavních ale i vedlejších postav. Skvělé. ()

adriane9

Pro mě velice dlouho očekávaný snímek, který předčil všechna má očekávání. Samozřejmě se zmíním o úžasné výpravě, kostýmech, citacích slavných umělců, ale především nádherném milostném příběhu, který mě naprosto odrovnal.. muž v roli Johanna mi byl neskutečně sympatický a duší tolik nádherný, že nemohu jinak než dát plných čistých pět hvězd... Nikolaji Arceli díky za nádherný zážitek. ()

barteca

Skvost. Herecky, filmařsky i přezajímavým příběhem z prohnilého Království Dánského. Trojice Mikkel Boe Følsgaard, Mads Mikkelsen, Alicia Vikander uhraje všechno. Přeji filmu Oscara ! ()

Milwa

Mé srdce milovníka historie a historických filmů plesá, ale přeci jen to bylo na můj vkus trochu dlouhé, zejména v prostřední části, protože gradace filmu rozhodně nechyběla. Za nejsilnější moment filmu považuji závěrečné scény Madse Mikkelsena, působivé nejen v rovině osobní, ale i společenské. Tleskám dánským filmařům za zdárnou odvahu zpracovávat historické téma, kéž by stejnou odvahu měli i filmaři čeští. ()

Majkak

Solidní film, slušně zachovávající historickou realitu. Johan Struensee není ušlechtilou obětí intrik, ale především ten, kdo se zahledí do vlastního úspěchu a začne si počínat jako ti, které nahradil. Plus za dobré protiklady. Osvícenec podléhající neomylnosti vlastního rozumu a návrat k censuře, když to jinak nejde. Jeden z těch, kdo se na vlastní kůži, resp. krk přesvědčili o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Je zapotřebí získat si přízeň davu a mít dobrý marketing, ať už zápasíš jako gladiátor v aréně, hraješ Hunger games anebo provádíš v Dánsku reformy. ()

Ben Nevis

"Ten pan král si moc dovoluje", jak se říká v klasické pohádce. Příběh je i pro neznalé Dánské historie průhledný od začátku až do konce. Přesto se mi líbilo ztvárnění nezvyklého milostného trojúhelníků. Kostýmy chválit nebudu, to je snad v historickém filmu samozřejmost. Atmosféra se rovněž povedla, i když se většinou díváme očima královny, která mezi lidi moc nechodí. Občas bych uvítala temnější atmosféru, protože například o páchnoucí Kodani se jenom mluví, epidemie neštovic probíhá v klidu a útisk obyvatel znázorňuje jediná pohozená mrtvola. Největší chválu si zaslouží herecké trio, hlavně představitel Kristiána. ()

Fridecka

Velmi nenápadně se tvářící film se mi před očima proměnil ve vybroušený diamant. Snímek se mi jeví jako odlšiný od jiných snímků, kde hlavní roli hraje modrá krev a historické souvislosti. Důvodem je jednak nepřekonatelné pojetí a rukopis severské kinematografie a propracovaná psychologie mezilidských vztahů a hlavně magie fungující mezi ústřední dvojicí milenců. Mads Mikkelsen mě znovu přesvědčil o svých hereckých schopnostech a zejména uměním hrát, aniž by pronesl jediné slovo, tedy pohledy, gesty. Snímek poměrně věrně sděluje historická fakta a hlavně se soustředí na tíživé pocity milenecké dvojice, jejíž nově objevené štěstí v dosud neutěšeném životě netrvá příliš dlouho. Nejpůsobivější jsou realisticky vykreslené lidské slabosti a pohnutky, omezenost v kontrastu k nepatrnosti lidské existence, která zazáří až pod vlivem lásky, která nakonec ač sama zapomenuta v nánosech času, přináší na svět, potažmo státu dánskému, něco nového, převratného, čím se svět stane lepším. V paměti mi ze snímku utkví zejména nervydrásající scéna popravy a její okolnosti. Závěrem jen zbývá říci, že jde opravdu neobvyklý snímek ve své kategorii s nápadným emocionálním kontextem. ()

Azhila

Historické filmy patria k jedným z mojich najobľúbenejších žánrov,preto je jasné, že keď som sa dozvedela o Kráľovskej afére bola som viac než nadšená. No keď som sa k tomu všetkémmu ešte dopočula, že je to dánsky film, tak som bola štastím bezseba. Totižto keď si všetko zosumarizujem dokopy, vyjde mi fakt, že som vlastne zlý dánsky film ešte nevidela. No po pozretí tento film dokonca predčil moje očakávania. Aj napriek tomu, že severskú tvorbu milujem, veľa o jej histórii neviem, už vôbec nie o Dánsku. A teda som videla film, kde som sa dozvedela niečo pre mňa dosiaľ neznáme zároveň tak nesmierne zaujímavé. Okrem toho tie herecké výkony boli ako inak bravúrne. Ako je možné, že Dánsko má tak talentovaných a charizmatických hercov ? Samozrejme hovorím najmä o Madsovi, ktorého charizma ma vždy priková na stoličku a ja nemôžem z obrazovky odtrhnúť oči. To ale neznamená, že ostatný boli len tak do počtu. Krásna švédka Alicia Vikander je taktiež výborna a spolu so skvelým Folsgaardom tvoria perfektne ladiace trio. Naozaj filmový zážitok na vysokej úrovni. ()

strikeman

Zručně natočené historické drama evropského střihu, které má spád a syrový, nekompromisní konec. Skvělé herecké představení všech protagonistů ... 80% ()

Heroine odpad!

Asi to není film pro mně. Nemám ráda tyhle hysterický příběhy o tom, jak se někdo prostě nedokázal udržet, spal s kým neměl, až (nejen) díky tomu došlo k hysterickému závěru. ()

Torgal

Štandardný historický snímok na ktorom cítiť, že rozpočet neumožnil tvorcom vyjsť z komnát do ulíc. Technicky a v podstate ani dejovo nijak neprekvapí ani nezaujme, ale obsahuje Madsa Mikkelsena, čo je nezanedbateľný klad. 6/10 ()

Biopler

Zaujímavá historická téma podaná však nudným a nezaujímavým štýlom. Historické filmy si v súčasnosti pýtajú istú novátorskosť a toho som sa nedočkal. Spomeniem si akurát na veľmi dobrý výkon dánskej hviezdy Mikkelsena. ()

tranquill

"Svět je divadlo, muži a ženy jen herci..." Kvalitní dobové drama o královské politice a romantickém pozadí. Vynikají především povedené dialogy. "Já, král Kristián VII., tímto vyhlašuji válku hovnům!" ()

AloeB

Film, kde se mi snad poprvé líbil Mads Mikkelsen, by si měl zasloužit hodnocení nejvyšší. Zvlášť když jde o pečlivě natočené historické (a dle krátké Wikipedia rešerše) i na pár maličkostí historicky přesné drama. Které navíc v prvé řadě nestojí na nějakém romantickém trojúhelníku mezi králem, královnou a jejich osobním lékařem, ale na osvícenském přístupu onoho lékaře a jeho vztahu s narušeným králem. Výběr herců je kvalitní, Mikkel Boe Følsgaard hraje netradiční roli zdařile (nesklouzává k trapnosti, což je u takové postavy náročné), jeho černoušek je vtipný, vedlejší postavy nejsou jen výplní, ale skutečně baví a Alicia Vikander je zřejmě moje nová láska. Pokud má film nějaké chyby (kromě občasně úmorného provedení), tak jsem je nezaznamenal a jsem tedy velmi velmi velmi spokojen. ()

Razzor_82

"Budeme někdy svobodní?" Historické melodrama s příjemným hereckým obsazením. Na Vikander se hezky dívá snad ve všem. Výtečná dobová atmosféra a kostýmy. Rozšířil jsem si obzor z Dánských dějin. 7/10 ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)