Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

Lanark

Berusche, jakože za tři? ty lůzře!!! :) Téměř disneyovská pohádka, o tom jak krásná princezna je zavřena do hradu s podivnou to šílící měňavkou, která v klidu zvládá balit ženský v bordelu, ale s tkaničkama od bot už má celkem problém. A kterak to vypadá, že její osud je zpečeťen, když v tu chvíli přichází charismatické zvíře nesoucí na zádech osvícenou knihovnu. Stačí trošičku okukování, nějaké to vstřícné gesto, a brzy po první rozevřené knize se už rozevírají i stehna krásné a nyní i uvědomělé krasavice! Zbytek klasika..oškliví intrikánští zlouni, hloupý dav, věrní spojenci , kteří díky tomu ztratí hlavu a tak...jasně může to být podle skutečné události, může to ukazovat jak jsou lidi nepoučitelní a ovlivnitelní, což člověka nutí k zamyšlení, ale když je to natočený jako sračka, tak to prostě sračkou zůstane...pokusy o záběry ala obrazy vlámských malířu kameramanovi nežeru, jelikož postrádají to, čím se tyto malby tak proslavili..smysl pro atmosféru a jakési vnitřní napětí i v zdánlivě prosté kompozici. Ale věřím, že pár studijních návštěv v Rijksmuseu v Amsterdamu a může se to zkusit znova. Já osobně bych radši ty dvě hodiny, který jsem jinak zbytečně věnoval tomuto paskvilu, věnoval výstavě Rembrand and co, no co chybama se člověk učí. Aspoň že mám výborné parťáky na sledování filmu, kteří když už nic, tak aspoň nejakou tu menší ostudičku ztropí, aby nuda nebyla:) Nyní je výběr na mě! :) ()

Cheeter

Film byl pro mě zajímavou změnou. Ačkoliv název napovídá, že ve filmu bude milostná zápletka, větší část děje se točí kolem příchodu osvícenství do Dánska. Film mě přilákal i tím, že byl částečně natáčen v České republice. A i když jsem žádnou konkrétní lokalitu nepoznal, film pro mě zklamáním nebyl, spíše naopak. ()

Dannysek4U

Pohledny, prijemne minimalisticky, pro Dany tematicky jiste dulezity, ale v nadlokalnim meritku mirne o nicem, zmateny a navic s brutalne natazenou stopazi. I pres pritomnost Mikkelsena a krasu Alicie Vikander se jako nejzajimavejsi postava jevi rozhodne kral Christian VII, kteryho Nielsen hraje dost paradne. V celku ale dost prumer sladak, kterej nic moc neda ani na tema laska, ani na tema osvicenstvi... ()

pufina

Popis je moc navnaďující. Čekala jsem hodně a dostala jsem sotva polovinu toho, co jsem očekávala. Nicméně atmosféra (kostýmy i doba) je brilantní, stejně jako herci a hudba, ale tady výsledný dojem je chabá náhražka mého očekávání. ()

zette

Na historicke drama svizne odvypraveny pribeh, ktery nenudi. Zrucne natocene, dobre kostymy a vyborni herci v cele s Mikkelsenem. ()

Carrie_3

Královská aféra je jedním z mála kvalitních historických snímků, které jsem za poslední roky měla tu možnost vidět. Obvykle jsou tyto filmy plné patosu a přikrášlování skutečností. V tomto případě tomu tak není (možná jen až na výjimečné případy). Zejména závěr snímku k tomu má při nejlepším tendence, což mírně kazí jeho dobře rozjetý začátek. Dánské dějiny mi nikdy nebyly nikterak známé, proto mě velmi překvapilo, jakými krkolomnými změnami země musela projít. Co se týče výběru herců, výběr snad nemohl být lepší. Ústřední trojice sehrála vynikající party. Snímek z mého pohledu stojí jednoznačně za doporučení. Film má spád, nenudí a doprovází ho příjemně zvolený hudební doprovod. ()

blitzer

Skvěle natočený, poutavý a zároveň poučný historický film. Vzhledem k tomu, že stejně jako asi většina nedánských diváků jsem neměl o dějinách Dánského království žádné povědomí, byla pro mě Královská aféra velmi příjemným překvapením – jak z filmového hlediska, tak v kontextu (zejména hospodářských) dějin. Zaujalo mě totiž, že Dr. Struensee byl mj. zastáncem myšlenek laissez faire, které měl možnost takřka v neomezené míře aplikovat v praxi. Svobodomyslnými reformami, které dalekosáhle změnily chod státu a celé společnosti, proti sobě pochopitelně poštval zastánce starých pořádků, jejichž reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Krom samotného námětu musím ocenit i herecké výkony (zejména role pološíleného krále je divácky/herecky vděčná), výpravu a celkově úžasné vytvoření atmosféry druhé poloviny 18. století. ()

vesper001

Jestli mě něco dokáže opravdu nasrat, tak to, když jsou ty nejlepší úmysly po zásluze potrestány. Třeba když se v práci jeden dře jako blbec, a místo prémií mu setnou hlavou. Toto přirovnání je samozřejmě čistě fiktivní a nemá nic společného s osobami živými ani zemřelými. ()

andrii

Na královský dvůr přijíždí Mads Mikkelsen, na vaše přání. Ve tváří charisma rašící, divačkám se tep zrychlující. Nečekaná přitažlivost na bále se rodí. Dotek její se neutají, dvořané i poddaní dekret striktní vydávají, bez milosti - k vyhoštění. Moc nejvyšší v zámeckých komnatách škodí. Příliš kruté zákeřnosti namířené proti důvěrnosti. "Člověk svobodný se rodí, být volný v lásce intimitou tvojí, žel všude v poutech vystavený." Okovy protokolu, skandál, excelence! Krkavčí honorace v síních vašeho paláce. Zadržte, průchod čisté lásce dopřejte! Ne, ne...marné volání mé. Popravčí četa gilotinu věští, intrikáři svůj komplot leští. Koruna, kterou na hlavě nosí, pokřivené to hlavy, viníci, kteří brzy půjdou bosí. Lásky dar obětí se stal. ()

HonzaBez

V českém prostředí je tento příběh o šíleném králi Frederikovi VII, jeho manželce Karolině Matyldě a městském lékaři Johannu Struenseeovi, kterému se na čas podařilo stát se i královským regentem, aby nakonec skončil na popravišti, úplně neznámý. Přesto je to příběh velmi zajímavý a i pestrý na různé dějové zvraty (jak už to v mocenských bojích bývá). Trošku si kladu otázku nad příhodností názvu filmu. Samotný film totiž ukazuje, že ač mezi královnou a Struenseem k mileneckému poměru skutečně došlo, to, o co v těch všech událostech vlastně šlo, bylo mnohem víc než jen mileneckou aférou. Šlo zde o moc a o střet zastánců reformních myšlenek se zastánci starých pořádků. Možná i to je vlastně na tom celém příběhu to zajímavé, a důvod, proč byl tento film natočen.  Zajímavý je i historický fakt, že nakonec vlastní syn Frederika VII a Karoliny Matyldy po dovršení svých 16 let odstavil od moci tu mocenskou kliku své nevlastní babičky a nevlastního strýce a sám se ujal vlády. Předpokládám však, že to, že k tomu všemu došlo díky dopisu, který Karoliny Matylda zanechala svým dětem po své předčasné smrti, je trošku na úrovni historické spekulace… K samotnému filmu snad jen tolik, že jde o velmi povedené výpravné historické drama, kde se ty dvě hodiny furt něco děje. ()

Mirokukii

Výborné historické drama plné krásných kostýmů a atmosféry, jaké se k takovémuto filmu sluší a patří. Skvělá první půle nezaobírající se skoro vůbec politikou, ve které je kladen důraz na sehrávající se zásadní trojúhelník. Trhlého, loutkového krále, krásné svázané královny a osvíceného vlivného lékaře. Poté už začnou úřadovat kritiky spolu s intrikami a povinnostmi a film toho začne vyprávět mnohem více než stačí pojmout. Více by bylo lépe. Skvělý, opět svým pohledem se do diváka zařezávající Mads Mikkelsen. Nádherná Alicia Vikander. Velmi zábavný William Niekelsen. Moc dobrý film. ()

Johnny.ARN

Skvelé. Jednoducho skvelé. Prevedenie, historická presnosť, lokácie, kostýmy a samozrejme herecké obsadenie a výkony. Mikkelsena môžem v akejkoľvek úlohe, švédska kráska Vikander potešila, šialený Følsgaard kraľoval. Pôsobí to možno trochu rozťahane a nudne, ale záverečná tri-štvrťhodinka má už rýchly spád. 4 z 5 ()

Lachtaan

Zhlédnuto náhodou bez jakýchkoli předsudků či zamyšlení se, co vše by mohl film nabídnout a poskytnout. A přesně v momentě, kdy o filmu nevíte zhola nic mimo krátké doporučení od osoby, která se ve filmech orientuje jen jako prachobyčejný divák, se před vás dostává nepříliš věhlasné severské dílo s ještě vyšperkovanějším obsazením než je samotný děj. Historické romance šly vždycky velkým obloukem přes mé roztažené filmové sítě, v Královské aféře jsem si ale našel až nečekané zalíbení. V případě zrovna tohoto kousku oceňuju převážně to, že se tvůrci nesnažili dopiplat šťastného konce, ale zaručili nám ten realistický, souměrný s dobou, ve které se odehrává. Palec pro začínající Vikander a všude úžasného Mikkelsena. ()

Tosi

Vynikající historický film se silným příběhem plným intrik. Mikkelsena mám rád, ale pravou hvězdou filmu je Alicia Vikander. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)