Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

teutates

Díky bohu za krále!, protože Mads zešílel. Čekal jsem víc, obzvlášť po tady těch naprosto skvělých řádcích opěvujících středověké Dánsko, bohužel dostal jsem slabý, neboli průměrný odvar středověkého osvícenství… 6/10 ()

pm

Romantický kýček na pozadí lekce z dějin dánského osvícenství? Politické drama na pozadí milostné historky o nešťastné královničce? Velmi konvenční, ovšem v zásadě sympatický film, který si na nic nehraje, má myšlenku a s docela skromným rozpočtem nabízí víc než většina současných hloupých historických blockbusterů. Hlas Madse Mikkelsena a úsměv Madse Mikkelsena určitě nepřitáhl do kina jen mě, ale mám-li být upřímná, všechno v tomto filmu bledne vedle hereckého výkonu Mikkela Følsgaarda. ()

nascendi

Historické filmy nepatria k mojim obľúbeným žánrom a o histórii Dánska viem zhruba toľko, koľko vie priemerný Dán o histórii Slovenska. Napriek tomu ma tento dvojhodinový historizujúci príbeh príbeh lásky nenudil. Zaujali ma skvelé herecké výkony, ale nad vnášaním súčasného myslenia a súčasného jazyka do historického diela som často dvíhal obočie. ()

Slarque

Taková normální kostýmní červená knihovna, jen to dotáhla trochu dále. Alicia Vikander je jistě krásná, Mads Mikkelsen už pomalu budí dojem jediného současného dánského herce, ale mají trochu smůlu. Jejich role jim prostě nepředepisují nic, co by nevypadalo jako stokrát omletá klišé. Takže nakonec nejvíc v hlavě utkví Mikkel Boe Følsgaard, jehož král Kristián VII. je mnohem komplexnější postavou. Jinak je to po všech stránkách profesionálně zvládnutá podívaná. ()

eLeR

Naozaj zaujímavá časť dánskych dejín, sfilmovania hodná, a ja sa čudujem, že ku tomu došlo až v roku 2012. 128 minút újde ako voda, stále sa niečo deje a dej človeka nenudí. Mikkelsen ako vždy prevýborný, Følsgaard veľmi presvedčivý, no a Vikander ... tá sa narodila pre historické filmy. Má zaujímavú tvár, ktorou dokáže zahrať všetko, ani nemusí rozprávať. Je naozaj dobrá, veľký talent. ()

iamek

Mads Mikkelsen je fantastický a táhne celý snímek. České publikum zaujmou známe exteriéry i interiéry. Hodně rád bych porovnal snímek s knížkou, která musí být skvělá. Snad se k ní brzo dostanu a budu moct komentář rozšířit. ()

dopitak

Kapitola z v tuzemským školách nepříliš probírané dánské historie nabízí jakostní a přitom narativně nepříliš náročnou zábavu, ozdobenou famózním výkonem v době natáčení stále ještě studenta herectví Mikkela Boe Følsgaarda v roli panovníka Kristiána VII. Zasloužená účast v oscarovém finále, zbytečně nadsazené zakončení filmu si ovšem o cenu řeklo příliš okatě. kult pro Cinema Mundi, 2013. ()

Chrustyn

Po všech stránkách klasický příběh zakázané lásky v dobách, kdy se srdci před rozumem rozhodně přednost nedávalo. Po všech stránkách povedené, ale ničím novátorské ani překvapivé. ()

classic

Nie je to úplne za 5. hviezdičiek, ale ako plynul strmo DEJ, ktorý ma dostal na plnej čiare, zmenil som názor, začalo ma to viac baviť a smerovanie postáv naberalo prudký tragický smer. V Dánsku sa diali zaujímavé veci v druhej polovici 18 storočia za vlády dánskeho kráľa Kristiána VII., ktorý to mal de - facto v HLAVE o koliečko viacej, za ženu mal pôvodom anglickú princeznú Karolinu Matyldu, ktorá už mala jedno dieťa s kráľom KIKOM ( myslené aktuálne so súčasným kráľom ), druhé ale čakala s Johannom Friedrichom Struenseeom, čo bol osobný lekár kráľa, pričom bol veľkým stúpencom OSVIETENSTVA a na kráľovskom dvore si po čase narobil pomerne veľa nepriateľov, keď prepukol tento škandál, tak to s ním išlo dolu z kopca, najprv naň našili búdu, vymysleli si dôvody, ktorými oklamali kráľa, lebo tvrdili, že má záujem ho zavraždiť, jednoducho rozšírili klamstvá, ktoré na seba nenechali dlho čakať, vyhostili ho i kráľovnu, pričom, aby toho nebolo málo, sťali mu hlavu ! Vynikajúci historicko - koprodukčný film s dánskou superhviezdou Madsom Mikkelsenom, ktorého postava Johanna Struensea si extrémne koleduje o poriadny malér, nemôže donekonečna klamať Mikkela Boea Følsgaarda, ktorý ako Kráľ je unikátny, pripomínal mi jedného herca z Kubrickovho Barry Lyndona, majstrovský herecký výkon a Alicia Vikander, ktorá v roli Karoliny Matyldy sa prehreší SMILSTVOM, švédska budúca hviezdička na seba 100% upútala pozornosť a vypadá to tak, že táto pekná, mladá herečka sa vo filme len tak nestratí. A ponuky sú na stole... Vynechával, či som sa vyhýbal perfektnému historickému filmu s bravúrnymi hercami, a teraz viem, že by bola škoda v tejto nemilej tradícii pokračovať. Vrelo odporúčam zmenu na poste historicko - vážneho filmu. Režisér Arcel má talent, videl som od neho zaujímavý film : Muži, ktorí nenávidia ženy, Tu dokázal vehementne zachytiť Dánsko v 18. storočí s patričnými škandálmi, intrígami a kvalitnými kostýmami, nie je to nadhľad ako Stanley Kubrick, a la BARRY LYNDON, ale podotýkam, že táto snaha sa cení. ()

Arsenal83

Slávna historická romanca, ktorá sa dobre pozerá aj nie veľkým fanúšikom histórie. K priblíženiu sa skutočnosti by museli už len vybrať inú herečku, veď Alicia Vikander má tak o 40 kíl menej ako skutočná kráľovná Karolína. Ale to by sa asi film až tak dobre nepozeral, keby tam hrala napríklad Halina Pawlovská. ()

Marze

Příběh o královně, která je provdaná za krále, kterého nemiluje. Pro většinu z vás to asi zní povědomě. V žádné zemi nikdy neexistoval šťastný královský pár a to ani ve filmovém průmyslu. Moje lepší polovina mě přiměla film shlédnout z archivu kina Aero www.aerovod.cz ()

mat.ilda

Klasicky pojatý historický snímek, vhodný pro rozšíření dějepisných obzorů, ale i jako poučení, kterak se manipulace může osudově obrátit proti vám, jakkoli jsou vaše úmysly spasitelné a osvícenské, nikdy nezůstanou úplně čisté a nenapadnutelné, zvlášť, pokud je ve hře moc a láska ... A právě romantická linie, spolu s procítěnými hereckými výkony, povyšuje jeden z dějinných vývojů Dánska na událost, kterou se vyplatí vidět, i když by neškodilo více vzruchu i emocí. ()

VenDulin85

Co říct... asi v polovině jsem si říkala, tomu nemůžeš dát za pět*, tomu prostě nemůžeš dát za pět*!! Prvotní záměr byl zjistit, jak hraje Mads, nebo lépeji řečeno jak hraje Mads když není Hannibal... No božsky, jak jinak, to jsem ale byla hloupá, ale zbytek osazenstva mě taky mile překvapil, a šíleného krále bych zase tolik neodsuzovala, naopak- jeho nápad aby v noci městem projížděly prázdné kočáry a vozily domů ty, kteří přebrali, se mi zdá velmi pokrokový ;-). Jen na okraj, v okamžiku, kdy si ti dva připustí, že se něco děje, hraje hudba a oba tančí, spolu (jak jinak..), tak jsme si říkala, zaplaťpánbu že jsem takové dřevo, aspoň něčeho jsem ušetřená. Tímto zlehčením se snažím rozptýlit vodstvo na své tváři, jelikož snímek má všechno, co má mít a jestli ještě jednou uvidím, jak se do sebe dva lidi šíleně zabouchnou při tanci, tak už se nad sebou asi fakt zamyslím! ()

evulienka3

Aféra Johanna Struenseeho a Karolíny Matildy, nebola pre mňa neznámou, aj to bol dôvod prečo som na tento film bola veľmi zvedavá. A nesklamal ma! A nebolo to len skvelým herectvom ale aj jednoduchým a ľudským podaním príbehu, ktorý v skutočnosti taký jednoduchý nebol. Z celého filmu som po jeho skončení mala neustále pocit, že je to akési dánske ospravedlnenie. Obzvlášť pri scéne Struensseho smrti, ktorá bola vzhľadom k historickým faktom podaná veľmi jemne a jasanie davu nahradené tichom vo mne evokovalo akési tiché prepáč....V histórii národov existujú rôzne postavy, ktorých osud bol podobný. Vo svojej dobe nepochopené a kontroverzné z historického pohľadu však veľmi významné. Posúvajúce vývoj celej spoločnosti dopredu... ()

rikitiki

Dávám jenom *** hvězdy, ale s těžkým srdcem. Konec filmu mne přitiskl do sedadla a z kina jsem vyšla v omámení, které přetrvalo několik hodin. Dosud převážně umírněné herecké projevy - typické pro severské filmy - se najednou změnily v bouři emocí, kdy ___KOUSEK DĚJE ___ královna opravdu kvílí žalem a sekera, která tak dlouho visela ve vzduchu, dopadne na krk sice statečného, ale přesto viditelně se o život třesoucího lékaře. Velmi realisticky podaná scéna popravy nezacházela do naturalismu, přitom však strhujícím způsobem podala poslední momenty člověka, který se snaží uchovat důstojnost a zároveň ví, že od smrti ho dělí jen pár nádechů. Konečně scéna popravy, která je lidsky uvěřitelná. ____ Za takový závěr se dá odpustit mnohé (například trochu polopatistické metafory: náhle otevřené okno pustí do temného paláce světlo jako příslib nadcházejícího osvícenství/ nebo v červáncích zahalený obličej milované ženy coby zpodobnění právě prolité krve). Nedokázala jsem však zapomenout, jak často jsem se v přespříliš dlouhé střední části snímku dívala na hodinky. ___ Ano, jak tady píší mnozí, chtělo to STŘÍHAT. /30. 5. 12./ ()

Jinny

Téma osvícentství ve filmech příliš často nevidíme a za to má u mě Královská aféra body navíc. Kromě občasného užití ostrého slova se ale jedná o klasické (a opatrné) historické drama. Ke shrnutí mojí hlavní výtky použiju sportovní terminologii - na příběh o milostném trojúhelníku tomu chybělo srdíčko. SPOILER Tvůrci se měli podívat na čtvrtý a pátý (Thomas Moore) a desátý (Anna Boleynová) díl druhé série Tudorovců, aby viděli, jak emocionálně působivá může scéna s popravou být. ()

Roman.Ticka

To byl zase jeden z kvalitních precizně zpracovaných snímků, který mě nasával jak pivař pivo s chutí a vírou v jedinečné kouzlo okamžiku. Alicia mi přišla jako rozená královna a Mads, ač zjevem nijak nepřitažlivý, měl takovou sílu charisma a vlivu, že bych mu skočila do náruče bez okolků. O dobové atmosféře už ani nemluvě, jak jsem psala dokonalá sondáž do historie bez příkras bez slitování. Osvícenství je potřeba v každé době, ale tehdy to byl doslova masakr něco nového prosadit a nebýt obratem o hlavu kratší. ;-) ()

MM11

Uhlazená procházka exotickým absolutismem... Tentokrát méně známý podivín z bohaté soustavy evropských monarchů ve filmu, jehož exportní potenciál je značný. O příjemné vklouznutí zahraničního diváka do děje se stará dvojice vypravěčů (anglická princezna a německý lékař), casting ještě společně s králem Kristiánem VII. tentokrát uspěl. U Královské aféry by bylo marné očekávat žánrové eskapády, je to pečlivý a s jistou rukou natočený film (trochu s něho ční snaha „hlavně nic nepokazit“), velmi obratně vsázející do melodramatické zápletky souvislejší pokus o vystižení historických souvislostí. Právě v tom umí Nikolaj Arcel se svým týmem překvapit → královo šílenství či vztah panovníka k soupeřící politické kanceláři je barvitý kontext a v tomto duchu je rozsah osvícenských reforem (+ jejich paradoxní následky) ve filmu zapracován obratně. Nehodlá unudit diváka k smrti historickým výkladem, nenápadně otazníky klade do melodramatického rámce. Sám milostný trojúhelník také není černobílý a místy se dokonce převrací jednotlivé sympatie k postavám. Uznávám, že ani jedna ze zmíněných věcí není revoluční novinkou a v kontextu konkurenční hollywoodské produkce si Arcel finančně tak tak vystačí pro přesvědčivý vizuál. Možná nebylo dvakrát moudré, chtít se každému zavděčit a prorážet si cestu po světě se skromnějším projektem tváří v tvář výpravnějším snímkům. Ovšem to je argument spíše ke globálním ambicím, jako domácí divák bych byl na tento film opravdu hrdý. P. S. - česká část štábu (dle závěrečných titulků vskutku početná) odvedla perfektní práci, všechna čest. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)