Sedem svedkov

(TV film)

Televízny film podľa námetu Petra Karvaša o medziľudských vzťahoch. Film sa zamýšľa nad ľahostajnosťou a odmietaním spoluzodpovednosti v prípadoch, do ktorých nemôže zasiahnuť zákon. Dramatický pôdorys filmu je veľmi jednoduchý. Dvaja kriminalisti sa usilujú počas nočného vyšetrovania zrekonštruovať zločin, ktorý sa udial za bieleho dňa takmer pred očami verejnosti. No autor sleduje nielen kriminálnu líniu príbehu. Svedkovia, ktorých si vyšetrovatelia predvolávajú, predstavujú každý svojím spôsobom iný variant zbabelosti či alibizmu. (RTVS)

majo25

Výborná psychlogická štúdia spoločnosti. Aj ona vyzerá na prvý pohľad jednoducho, s presne vymedzenými hranicami, no pohľad zblízka prezradí niečo iné. Svojím posolstvom predbehol Karvaš svoju dobu. Práve v dnešných časoch sa vedú podobné psychologické experimenty, z ktorých vyplýva, že spoločnosť násilie toleruje, ignoruje, nezasiahne. Prepracované charaktery, herecky skvele zahrané, so zapamätaniahodnými dialógmi. Sic bez hudby, napriek tomu atmosferické. Jedno z nalepších krimi, aké som videl. Vlastne jediné negatívum, kvôli ktorému som zvažoval či 4 alebo 5 hviezd, bolo Solanovo spracovanie. Ale kedže nejde o kinofilm, prižmúrim očko. ()

sator

Po dlouhé době zase dobrý slovenský film.Téma není jen o vině díky nezájmu,ale i o tom proč se tomu děje.Je opravu naší morální povinností pomáhat v situaci o které nic nevíme, a vidíme jen jednu její vytrženou část z kontextu ? Lasica překvapil hereckou odlišností. ()

HonzaBez

"Ako sa to vôbec mohlo stať...?" Minimalistická psychologická krimi o lidské zbabělosti a ukázkovém alibismu i cynismu. Vraždu mladé dívky na Pivovarské ulice 133 sledovalo de facto "v přímém přenosu" šest svědků, z nichž každý čekal na to, co podniknou ti ostatní. Výslechy jednotlivých svědků nám tak (na omezeném prostoru) nabízí silnou výpověď o tom, že "ludia sú taký aký sú, a nie taký aký by mali byť". ()

LadyPupu

Film, který ve mně stále rezonuje a v souvislosti s nímž mi z mysli ne a ne zmizet Konfuciusův citát... "Vědět co je dobré a nečinit to, je známkou zbabělosti." ()

farmnf

Policajti si myslí, že v době policejního státu se někdo bude angažovat na obranu bezbranné dívky. Fihu! Každý věděl, jak by dopad. Za těch 50 let se ale nic nezměnilo.... ()

Autogram

Vynikajúce herectvo a rovnako aj premyslený scenár. Na príbehu vraždy a niekoľkých svedkov, pričom každý reprezentuje inú charakterovú črtu, rozplieta filozofické otázky zodpovednosti, ľudskosti a kolektívnej viny. –––– A viete, čo? Ja som vlastne rád, že som zbabelec. Zbabelci sú slušní ľudia. Na poriadne svinstvo nemajú nikdy dosť odvahy. –––– Prečo máte dojem, že práve JA som mal niečo urobiť? –––– Prečo by sme bránili jednej vražde, keď sme nezabránili, a zrejme nezabránime, miliónom? ()

EKLEKTIK

"Strašně to štípe." To odsouzeníhodné odsouzení střelené ženské moralizujícím detektivem, mě přimělo být rovněž moralizujícím. ()

Fifer

Naprosto realistická kriminálka, která nehodlá jet podle zavedeného mustru detektivních příběhů a místo toho nám ukazuje, jak asi vypadá skutečná práce detektivů. Kde se stala chyba, že už v roce 67 vznikl takovýto film, aby se čeští a slovenští režiséři po roce 68 vrátil do zaběhnutého vzorce stokrát viděných detektivek a zůstali v něm dodnes. Nebo znáte nějakou současnou detektivku, která by bourala zažitá klišé? ()

qvark

Vycizelovaná esence základních stavebních prvků jakéhokoliv kriminálního dramatu....ve spartánsky zařízené místnosti sledujeme maximálně realistický výjev jednoho ,rutinního´ výslechu.. Svět vyšetřovatelů je veden pragmatismem pracovní povinnosti, kde případné emocionální vklady jsou kočírování neprolomitelným pravidlem subordinace a společně s nimi skládáme dohromady obraz resp. obrazy tragické události, jíž byli přítomni vyslýchaní svědkové, kteří svými výpověďmi představují dokonalou studii lidského charakteru a jeho pokřiveného vnímání sebe sama ve vztahu k okolnímu dění...z galerie lhostejnosti, zbabělosti a bagatelizace (filozof - ,rasputin´ mě uvedl v úžas ) vyplyne trpké zjištění, že výčitky se zásadně týkají těch nesprávných ...thx Fifer ()

javlapippi

"Nemáte právo byť vzrušený, ste v službe!" Dvaja kriminalisti, ostrieľaný Müller a idealistický Mistrík vypočúvajú svedkov znásilnenia a vraždy. Na stoličke pred lampou sa im vystrieda niekoľko rôznorodých charakterov, každý s vlastnou verziou a náhľadom (od opatrníctva a zbabelosti až po cynické filozofovanie) na spáchaný zločin. Minimalistická výprava, výnimočný herecký koncert každého zo svedkov na ploche pár minút, narastajúce napätie medzi samotnými vyšetrovateľmi, rozhodne nie márne strávená hodina. "Veľavážený, keby sme všetci dávali príkazy, žili by sme v nepredstaviteľnom zmätku." ()

Eire

Skor ako divadlo nez film, ale sexy herecke vykony SLOVENSKEJ HERECKEJ ELITY. Trocha mi to pripomenulo 12 Angry men. Vek tomuto dielu len pristal. Vlado Muller s Mistrikom su skvelyyyy... 90%. ()

reiser

Vyšetrovanie ohavného činu, ktorého svedkovia majú rôzne (rôzne ohavné) charaktery a pritom sa ešte pri výsluchu tvária, bez štipky sebakritiky, že sú úplne normálny. Najhoršie je, že v skutočnosti úplne normálny sú. To je na tom smutné, to je posolstvo tohto bezútešného filmu. Jednoducho, spoločensko-kritický briliant tej doby. ()

r007

Herecký koncert všech zůčastněných a výborná režie. Pro mě jednoznačně nejlepší slovenská kriminálka, i když zas tak moc jsem jich neviděla. ()

J.J.1972

Typický film druhej polovice šesťdesiatych rokov.....kvalita videozáznamu hodná filmov nemej éry, počas celého filmu sa vlastne nič neudialo, film nemal žiaden úvod, žiaden dej ani spád, proste nič. Hlúpe výpovede a ešte hlúpejší vyšetrovatelia ktorí akoby sa ani nechceli nič dozvedieť. Herecké výkony sú v poriadku no žiaľ nebolo čo hrať. Toto je vhodné len na premietanie na prednáškach psychológie. Inak neviem kvôli čomu inému to bolo natočené... ()

Biges

Pěkný film, jen premisa je trochu ohnutá že jaksi opomíjí existenci trestných činů Neoznámení trestného činu a Nezabránění trestnému činu. ()

Hombre8

Excelentním způsobem vystavěný scénář. Asi je jasné, že ne každému se tato v podstatě žvanírna bude líbit, ale je to parádní psychologická studie s parádními dialogy. Pro toho, kdo se do věci umí a chce ponořit samozřejmě. V neposlední řadě je inscenace vynikajícím způsobem zahraná. Jak taky jinak, když se jedná o elitní slovenské herce. Jak se dává šest hvězdiček? ()