Sedem svedkov

(TV film)

Televízny film podľa námetu Petra Karvaša o medziľudských vzťahoch. Film sa zamýšľa nad ľahostajnosťou a odmietaním spoluzodpovednosti v prípadoch, do ktorých nemôže zasiahnuť zákon. Dramatický pôdorys filmu je veľmi jednoduchý. Dvaja kriminalisti sa usilujú počas nočného vyšetrovania zrekonštruovať zločin, ktorý sa udial za bieleho dňa takmer pred očami verejnosti. No autor sleduje nielen kriminálnu líniu príbehu. Svedkovia, ktorých si vyšetrovatelia predvolávajú, predstavujú každý svojím spôsobom iný variant zbabelosti či alibizmu. (RTVS)

NinonL

Výborně zahraný střet dvou vyšetřovatelů a sedmi svědků závažného trestného činu. Inscenace má jen necelou hodinu, přesto je dokonale vyobrazena charakteristika všech devíti zúčastněných. Což o svědky, to jsou jen obyčejní lidé z ulice, ale vyšetřovatelé, představitelé státní moci. Jeden dobrý, druhý zlý a nenávistný. Skvělé psychologické drama. ()

gogo76

Veľmi silná slovenská herecká zostava sa zišla v podarenej kriminálke, ktorá si v pohode vystačila s jednou miestnosťou, dvoma vyšetrovateľmi (Mistrík, Muller) a siedmimi svedkami jednej udalosti, pri ktorej zomrela jedna žena. Solan sa šikovne vyhol "súdruhovaniu" i propagande a sústredil sa na čistú prácu vyšetrovateľov. Miestnosť takmer neopustíme, dvere sa otvoria iba do chodby čakárne. Každý svedok je iná povaha, film stojí len na hereckých výkonoch a dialógoch, preto nemusí sadnúť každému. V závere potešila účasť Viery Strniskovej. Na tv film veľmi slušné. 80%. ()

LiVentura

Jedna z nejlepších, možná nejlepší, slovenská krimi. Odehrává se ve dvou místnostech, kde vyšetřovatelé vyslýchají svědky vraždy... Sirová, hustá atmosféra strachu z neznámého a prostě dokonalá suchá policejní hra.! ()

Bigrambo

Opravdová slovenská perla aneb jak s minimálními prostředky dosáhnout maximálního filmového zážitku! A opravdu stačí málo – dvě místnosti a deset herců. Tento náhled do hlav a přemýšlení lidí, kteří se stali svědky zločinu, se totiž opírá o výborně napsaný scénář! Již od prvních minut mi bylo jasné, že tento výslech „uvědomělých“ občanů bude poutavý a zajímavé odkrývání psychologických profilů nejen svědků, ale i vyslýchajících detektivů, mi po celou hodinu nedovolilo ani na chvíli odtrhnout oči. Takže mé jednoznačné doporučení – určitě si tento snímek nenechte ujít! ()

mchnk

Střet staré a mladé detektivní školy. Sedm svědků, sedm charakterů, sedm pohledů na okolí a na morální nutnost jednat, či umět se včas a správně rozhodnout. Zároveň také sedm odpovědí na otázku"prečo?". Hlavní spojovací bod všech zúčastněných. Možná nám chtěl režisér Solan ukázat, že ženy jsou, po morálně spravedlivé stránce, silnější. Trochu to tak vyznělo. Nicméně nám hlavně ukázal, jak z minima udělat dokonalé maximum. V podstatě všichni herci byli výborní, ovšem Vlado Müller je fantasticky charismatický a role mu opět seděla výsostně. Skutečně vynikající dialogy. Na bázi kolegiální, nadřízené, ale i s těžkým nádechem pestré životní filozofie. Oproti tomuto hodinovému diktátu, je většina dnešních krimi seriálů směšnou pohádkou s kašpárkem. ()

Snorlax

Výprava za zhruba 20 korun, jedna místnost, 10 Herců, skvělé dialogy a je z toho psychologické drama, které může směle konkurovat 12 rozhněvaným mužům. ()

Anderton

Zaujímavé, že tento tv film netrpí až amatérskou televíznosťou neskorších štúdiových inscenácií. Holt "zlatá šedesátá" sa prejavili aj na tomto poli. Ukážka, podobne ako pri 12 angry men, že bez flashbackov je to napínavejšie a uzavretejšie. Mňa tento Solanov film bavil rovnako, ako Rašomon a v trochu nevyrovnanej Solanovej tvorbe patrí bezpochyby k najlepším. ()

nascendi

Dosť dobre som nepochopil, prečo to vysoké hodnotenie. Petra Solana mám rád, Peter Karvaš napísal niekoľko vynikajúcich hier a známych a dobrých hercov tam bolo tiež dosť. Len mi to celé pripadalo také nevyladené, ako keby to robili v časovom strese. Postavy boli na môj vkus príliš figúrkovité a keď už chceli tvorcovia porušiť klasickú výstavbu dramatického diela, tak ju mali niečím zaujímavým nahradiť a nie nechať zaniknúť do stratena. Jediné, čo z hry pretrvalo je nezáujem zasiahnuť. S tým rozdielom, že dnes si účastníci namiesto zasiahnutia všetko nahrávajú na mobily. ()

Arsenal83

Ukážka, že ani nie hodina stačí na maximálne prevedenie hereckých výkonov. Páni majstri majú každý na to 5 až 10 minút, ale hrajú to dokonale. Až sa hanbím, že som dielko, kde sa spolu stretli také herecké legendy, doteraz nevidel. Filozofický presah knihy a filmu je silný a Solanom výborne interpretovaný. Tak trochu otvorený záver mi trošku vadil, hoci chápem jeho podstatu. ()

helianto

“Morálka začíná od maličkostí a od každého z nás. Je prostým součtem milionů životních postojů.“ – Jan Procházka. Každý z nás ví, jak by se v krizové situaci měl zachovat. Než ta situace přijde. Jakmile přijde a my zaujmeme určitý postoj, najednou zjistíme, že jsme to nedokázali. Že jsme selhali. Pak hledáme výmluvy a snažíme se ospravedlnit. Sami před sebou a hlavně před světem. Měli jsme přece právo zachovat se právě tak, své důvody, jiní by se jinak nezachovali. Otázkou, nezodpovězenou a nezodpověditelnou, stále zůstává, proč se nejmorálněji zachová ten, od něhož bychom to nejméně čekali? Proč ten dotyčný má nejvíce výčitek? Proč je nejvíce odsuzován davem? A proč se mu nedostane ani nejmenší opory tam, odkud by přijít měla? V takové chvíli si uvědomíte, jak strašlivě těžké je být morálně silným, zachovat se správně… A přesto je tu naděje. V tom nepravidelném klapotu podpatku je naděje a nesmírná morální síla… Dokonale minimalistické psychologické krimi s maximálními účinky. ()

argenson

Možná jsem měl trochu problém ztotožnit se s přidrzlým vystupováním svědků vůči autoritám socialistické kriminalistiky, ale jinak jsem Sedem svedkov zkonzumoval zcela bez výhrad. Od první vteřiny famózní kamera, na relativně malém časovém prostoru bravurní kresba devíti psychologických portrétů a super pointa k zamyšlení. ()

roswelll

Zajímavá sonda do duše sedmi svědků vraždy mladé ženy. I na malém prostoru je možné vycítit napětí, strach, lhostejnost, znovu se ukázalo, že zdánlivě jasná věc může mít více podob vidění. ()

Cimr

Opravdu jsem nečekal, že nejlepším filmem, co jsem viděl na 35. Letní filmové škole, bude slovenské hodinové televizní drama. Šel jsem na to v podstatě jen proto, že v tu chvíli nešlo nikde nic zajímavějšího, ale to co jsem viděl mi zkrátka a dobře vyrazilo dech. Geniální psychologické vykreslení všech postav, které jsou navíc do jedné výborně zahrané! Hned jak otevřou dveře, víte s kým máte co dočinění. Potměšilý cynik, zvrácený filosof, agresor, bodrý pán, zbabělec... Každý z nich vypráví svůj příběh, jeden a ten samý, ale přitom pokaždé trochu jiný. Spojuje je jen jedno - proti násilné vraždě nikdo z nich nezakročil. Úchvatný scénář s vynikající pointou zapříčinil, že ač jsem od toho na počátku nic neočekával, tenhle film dlouho nedostanu z hlavy. ()

Karlas

Pozoruhodná a drsná psychologická sonda do spletité pavučiny výslechu skupiny osobnostně narušených svědků brutální vraždy mladé dívky. Příběh dvou rozdílných postav vyšetřovatelů, jež čelí nejen aroganci, cynizmu a zbabělé lhostejnosti, ale také sobě navzájem. Dokonalá podívaná, z které se místy zvedá žaludek. ()

fragre

Mravní apel vtělený ve film. Zde hraje každý za sebe a není-li mravnost v jedinci, žádný společenský úzus ji nezachrání, neb ten je převálcován zbabělostí, lhostejností a voyeurismem. Formální stránka tohoto filmu není bez chyby, ale ten apel je platný stále. Další slovenský film ze šedesátých, který jsem neznal, ale který mne příjemně překvapil. ()

rt12

Sedm svědků jsem znala z rozhlasové nahrávky s vynikajícím Rudolfem Hrušínským a Rudolfem Jelínkem , která mě rozhodně oslovila a je u mne o jednu * lepší. Věděla jsem tedy do čeho jdu, přesto a nebo právě proto jsem byla opět zasažena vystupováním a hlavně morálkou všech svědků. Ovšem nejde jen o jejich smýšlení, mladý detektiv, který je po celou dobu tolik zhnusen přístupem zúčastněných a nemůže pochopit jejich lhostejnost se nakonec k jediné osobě, která nebyla lhostejná a snažila se pomoct, vyjádří opovržlivě. Čímž vlastně degraduje slušnost. ()

Suki

Pôvodný československý televízny film od režiséra P. Solana a so scenárom od P. Karvaša a kvalitne herecké obsadenie. Človek si asi viac ani nemôže dopriať, keď chce vidieť výborný film. Komorný príbeh o tom akí sú ľudia v hraničnej situácii. Dvaja vyšetrovatelia vypočúvajú 7 (6 mužov a 1 žena ) svedkov, ktorí boli v čase pri zločine a urobili to čo urobili. Nechcem tu spoilovať, možno ho budete chcieť vidieť. ()