Sacrament - Sväté tajomstvo

Traja novinári sa rozhodli zdokumentovať život v izolovanej náboženskej komunite, aby odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie... Patrickova sestra Caroline prepadla drogám a odišla z New Yorku, aby sa liečila v jednej z náboženských komunít v Mississippi. Po čase pošle bratovi list, v ktorom mu opisuje svoje nádherné zážitky a skúsenosti prežité s novými kresťanskými priateľmi a zároveň ho pozýva na návštevu. V liste uvádza aj telefónny kontakt, na ktorom ju môže zastihnúť. Keď však Patrick na číslo zavolá, neznámy muž mu oznámi, že jeho sestra spoločne s ďalšími členmi komunity odišli na ťažko dostupné miesto, kam sa možno dostať iba s pomocou vrtuľníka. Fotograf Patrick skúma záhady a bizarnosti sveta, preto osloví kolegov z médií, aby jeho sestru vypátrali, strávili s jej novou rodinou zopár chvíľ, zdokumentovali život v náboženskej komunite a odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie. Investigatívny novinár Jake Williams, kameraman Sam Turner a Patrick sa vrtuľníkom dopravia do kempu Eden Parish. Ako zistia, Eden Parish nie je len obyčajnou usadlosťou uprostred zdanlivo pokojnej prírody. Naopak, je to veľmi zlovestné miesto, chránené ozbrojenou strážou, v ktorom sa odohrávajú tajomné aktivity a temné udalosti. Ako tu môžu byť ľudia šťastní? Ale aj keby to novinári odhalili, svet sa už o tom nedozvie, pretože milovaný guru kresťanskej komunity zvaný Otec ich nikdy nezamýšľal pustiť späť domov... (TV JOJ)

PetrPan

FF, ovšem spíš  v profesionálním dokumentaristickém stylu. Na dramatickou roztřesenost taky dojde, ale má své opodstatnění nepůsobí nijak rušivě. Střídmé až levné zpracování jonestownského masakru, kde do očí bije zejména šestkrát nižší počet obětí v kontrastu s jinak vcelku věrným zpracováním tehdejších událostí. Ovšem tam, kde West ušetřil na velikosti obce, tam přidal na působivosti. Závěrečný masakr byl hodně nepříjemnou podívanou, která nebrala konce a kde na diváka ze skříňky nezavane ani odér naděje. Výborné řemeslo. ()

Pedestrian

Sakra mente, Weste! Totálně nefunkční, nezajímavá found footage, která by chtěla být v závěru strašně vážná a mít dopad na diváka. Jestli chcete něco podobného na tohle téma, dejte radši Haynesovo Safe, to je o několik tříd jinde a bez té otravné ruční kamery. ()

korbitch22

Když čtu ty komentáře tak se musim zase jen ironicky smát.Jednoznačně nejlepší film Ti Westa a to není ale vůbec poklona, tenhle přeceňovaný fušér totiž zatim natočil opravdu samé nudné a nesnesitelné sračky a ty jeho rádoby horory by nevyděsily ani idiota.Takže sem docela rád, že konečně zahodil horor do hajzlu jemuž akorát prznil jméno a natočil čistokrevný atmosferický thriller, i když absolutně neoriginální, jelikož je to pouze okleštěný a lehce upravený příběh podle skutečné události maniakálního duchovního Jima Jonese.Jinak k filmu můžu říct, že místy mi bylo vážně blbě a Westovi se konečně trochu povedlo z plátna převést něco, co diváka zasáhne, ale neuspí.Vypadá to, že si sám West dobře uvědomil, že ve světě hororu nemá bok po boku takových jmen jako James Wan nebo Leight Whannel co nabídnout a vrhnul se na klasickou filmařinu a sem zvědavý na jeho nový western.Kdyby v The Sacrament trochu lépe pracoval s herci a přidal víc napínavých scén a lesních naháneček a krvavé akce, mohl natočit poprvé v životě opravdu výtečný film.Ještě asi potřebuje čas.60%. ()

VenDulin85

Pro mě byl Sacrament po dlouhé době opět kvalitní film točený tímto stylem (mám na rameni kameru, občas mi upadne, když po mě střílejí, ale za každé situace ji prostě nedám z ruky!), nejvíce mrazivé bylo asi to, že si člověk uvědomí, jak snadno se lidi nechají zmanipulovat a zabřednou do demagogie.. Když tři poslové médii dorazí do osady svorně se milujících a úsměvů plných dětí jednoho Otce, chvíli si počkáme na rozjezd, ale pak už to jde ráz na ráz, rána za ranou, a pár momentů vás, otrlé a na téměř vše zvyklé diváky, dokonce zaskočí. ()

Pítrs85

Ti West, rejža, kterej i kdyby natočil reklamu na prací prášek, tak to bude nářez. Jeho dva předešlý majstrštyky, The House of the Devil a The Innkeepers vsázely na trefný retro feeling, v The Sacrament od něj maestro už trochu ustupuje (ale přeci si sem tam nějaké to pomrknutí neodpustí, viz. ta oranžová krev) a větší důraz klade na problematiku všech těchto potrefených sekt, v jejichž vedení je vždycky nějakej Otec, kterej to s váma myslí jenom a jenom dobře. V tomto případě navíc natáčí poprvé formou found footage a i když by tomu jeden nevěřil, bylo to asi nejlepší eFeFko od doby Blair Witch, překvapivě dobré, překvapivě málo roztřesené. Ne, tenhle borec asi nemá šanci mě zklamat, haleluja! ()

ARI50

Začátek začal velmi slibně a zajímavě člověka nabádalo k tomu co bude a jak to dopadne pak to mírně kleslo ale konec mluvilo za vše a a není k tomu co víc dodávat podle mně to splnilo co mělo mně se to dost líbilo. ()

JASON_X

Povrchní a zkratkovitá variace na známý příběh jisté přitroublé sekty jistého Jima Jonese v nitru Guyanské džungle. Zajímavý příběh, ale... Ale i kdyby podobné filmy vyprávěly sebezajímavější a sebelépe vystavěné příběhy, pro mě budou vždycky druhořadé, a to kvůli jejich mizerné "autentické" kameře, kterou prostě fakt nesnesu. Navíc chudý a bezbarvý scénář nestojí za moc, tenhle námět by si zasloužil mnohem kvalitnější zpracování, než nějaké odfláknuté poloamatérské video, kvůli zhovadilé kameře téměř nekoukatelné. ()

Morholt

Tady se mi líbilo téma, ale bohužel ho dostal do ruky jeden z nejnešikovnějších hororových matlalů Ti West, který z tématu, jenž si žádal dramatické zpracování, udělal pomatenou FF blbost se vším, co k tomuhle pažánru patří. Z kánalu to vytahuje scéna, kdy sekta účtuje. Za to smekám klobouček. Ale na víc, jak na 30%, to stejně nevyšponuju. ()

Khalesi

Počínanie postáv, a to skoro všetkých, bolo až zarážajúco stupídne a aj z toho dovodu bol film realistickejší. Atmosféra bola znepokojivá a nenudila som sa ani minútu. Je mi len ľúto, že tu je dosť jasne naznačované, že komunity sú bez budúcnosti a nie práve košer. Myslím, že nie každá musí dopadnúť práve takto. Naviac ma rozčuľovala neposedná kamera (found footage) nie je práve moja obľúbená. Každopádne však film vo svojom žánri rozhodne obstál. ()

6thSun

Skvěle budovanou atmosféru první poloviny (přemýšlel jsem o pěti hvězdách) se v té druhé daří celkem spolehlivě zabít. Velká škoda. ()

Astaroth12

Fotograf chce isť za sestrou,ktorá žije v uzavretej komunite a tá komunita je uzavretá pred celým a aj okolitým svetom ďaleko od ľudských obydlí.A tá sestra sa mu ozve že može prísť a tak si zo sebou zoberie jedného novinára a kameramana,ktorý to všetko natáča.Začiatok pre nich nezačal vlúdne ale po stretnutí so sestrou to vyzeralo,že svitá na lepšie dni,tak to bol zásadný omyl.Sektárske filmy ma nikdy moc nepriťahovali.Hlavne tie dristy ktoré hovorili miestny,keď sa ich pýtal ten novinár prečo sú tu a či by sa vrátili k svojim minulým životom atď.A tie totálne vymleté odpovede ale o tom sekta asi je.A ten hlavný pán komunity,ktorého všetci volali Otec no ale ten mal argumenty,tak tie ideológie ma frustrovali.Bolo jasné že ta idylka sa za chvíľu pominie,len škoda že to začalo mať aj nejaké napetie až po polovici filmu.Už som dosť napísal o tej uzavretej spoločnosti a o vymetaní mozgov a teraz k filmu.Ako sa film tváril ako uspávanka pre detí a ešte aj nudná,tak čo prišlo potom má odrovnalo. Tak to finále je silno dramatické a možem povedať že jedno z najsilnejších aké som v takýchto filmoch videl.Neskutočne výpravný film o jednej sekte,ktorá bola na konci svojho putovania.Nenechajte sa pomýliť je to Found Footage ale len spolovice a tá druhá je zaplnená hlavne dokumentárnym štýlom. ()

maddy

Ti Westa nemám rád. Že je dobrým hororovým režisérom má za svoju doterajšiu kariéru nepresvedčil (jediný slušný počin je jeho pocta hororom zo 70. rokov House of Devil, inak má na konte len slabý príspevok vo V/H/S, najamatérskejší počin v ABCs of Death, smiešny InnKeepers a pár ďalších podobne nevýrazných kúskov) a jeho takmer až kultový status v hororových fanúšikovských vodách mi ostáva úplnou záhadou. The Sacrament som vopred odsúdil už len na základe otrasného plagátu (s hlavou „otca“ nad hrobom), ktorý slúžil ako jeho promo a čakal absolútny odpad. O to väčšie prekvapenie nastalo po zhliadnutí filmu. West sa pre tento krát síce rapídne odchýlil od hororu, a u mnohých hororových fandov to tým pádom bude mať so Sacrament veľmi ťažké (plne tomu rozumiem), a servíruje skôr „len“ veľmi znepokojivý thriller, ktorý je ale zároveň za posledné roky jedným z tých z najefektnejších found footage snímkov. Zvolená forma má skutočne svoje opodstatnenie, aj sa výrazne kríži s mockumentom. Po technickej stránke mu nie je čo vytknúť, aj keď mnohým už po tom množstve amatérskych found footage hororov naskakuje husia koža, tak Sacrament je profesionálne zrealizovaný s úplne prehľadnou kamerou a strihom. Sprostredkováva pohľad na udalosti z Jonestownu (vo filme Eden Parish) a Westovi sa darí vystaviť hlavne veľmi znepokojivú atmosféru jednej na prvý pohľad ideálnej spoločnosti, v ktorej útrobách sa však skrýva niečo zlé. Diváka tým konstantne drží v napätí, kedy sa „to“ prevalí na povrch. Prvá hodinka je síce rýdze zoznamovacia a zobrazuje prostredie tohto spoločenstva, ich zvyky, nažívanie, názory, ale napodiv vďaka tomu nepríjemnému pocitu neustáleho ohrozenia vôbec nenudí. Postupne, pomaly, ale efektne graduje a razí si cestu k záverečnému zúčtovaniu, ktoré je síce nanajvýš očakávané, ale svoj účel „šokujúceho momentu“ plní dostatočne. Finálnej polhodinke nechýba dostatočný drive, pár stiesnených scén a aj keď je to ďalšia neprekvapivá, sto krát videná naháňačka postáv s bandou pomätencov, tak tento nedostatok vyvažuje svojou nekompromisnosťou. Nepotrebuje k tomu výrazne gore scény, len niekoľko znepokojivých momentov ako napríklad masová sebevražda, podrezanie vlastného dieťaťa a pod. Sympatické boli aj postavy (takmer polovica osadenstva zo skvelého You're Next, rok 2011), ktoré neviedli len nezmyselné dialógy a v rámci možností aj racionálne uvažovali, no vynikne hlavne úloha „Otca“, kde takmer neznámy Gene Jones dokázal plne vystihnúť tú zákernosť, náruživosť postavy, ktorá dokáže hromadne ľuďom vymývať mozgy. Uznávam, že The Sacrament nebude pre každého a v rámci sektárskych námetov sa jedná viac menej o obyčajný prírastok, ktorý však tento krát na moje veľké prekvapenie dokázal West, čo najefektnejšie spracovať a tromfnúť aj takého Kevina Smitha, ktorý sa o niečo podobné pokúšal vo veľmi chabom Red State. Za to palec rozhodne nahor! CELKOVO: 3,5* (7/10), ale v tomto prípade sa rád prikloním k tomu vyššiemu počtu hviezdičiek. ()

kaylin

Jasně, že v případě snímku „The Sacrament“ tušíte, jak to asi bude gradovat, možná vás napadne i to, jak vše skončí, ale nic to nemění na tom, že i očekávané je velmi dobře natočeno a naskakuje z toho husí kůže. Máte místy strach, jako kdybyste sami byli v komunitě uzavřeni. Ti Westovi se podařilo natočit poměrně klasický námět tak, aby to na diváka udělalo dojem, což je hlavní deviza filmu. Found footage formát tomu ani trochu nevadí. ()

Philcze

Pro mě rozhodně nejpřístupnější West. A to i když se rámec mixující found footage s dokumentem a klasickým filmem několikrát absolutně rozpadne a i na poměry found footage zkrátka nedává smysl. West ale stále dokáže vykouzlit parádní atmosféru a naplnit i obyčejnou scénu neobyčejným napětím (rozhovor, oslava). Zároveň musím ocenit asi nejkontroverznější prvek Sacramentu, a to sice že jde "jen" o rekonstrukci událostí v Eden Parish/Jonestownu. Leckomu bude chybět překvapení, zvrat, ještě větší gradace v závěru, ale mě ta jistá žánrová přízemnost Sacramentu vlastně dost osvěžila. Slabší čtyři. 70% ()

stuntmanMIKE

zaujímavý film... Máme tu opäť možnosť sledovať "amatérskych" filmárov v akcii, ktorí sa vydajú do malebnej dedinky plnej božích ovečiek a Pána Otca, ktorý ich vedie za pomoci božieho slova úskaliami života mimo skazenej civilizácie. Problém nastane, keď tí hnusní a zlí filmári odchádzajú a Pán Otec si uvedomí, že by tým mohli ohroziť jeho ideu o svete, kde on sám vládne žijúcim zombíkom bez slobodnej vôle. Tak tento fotrík namieša svojmu košiaru kokteil z cyankálií a bez veľkého úsilia svojich zverencov zmanipuluje vypiť to. Do toho tam vystupuje aj pár opíc s kalašnikovmi, ktoré sa postarajú o zvyšok tupcov, ktorým sa v hodine dvanástej rozsvietilo. Mne sa ten film páčil z toho dôvodu, pretože je realistický (sere pes na iracionalitu postáv) a niečo podobné (vlastne skoro totožné - Jim Jones pozdravuje) sa už v amerických dejinách skutočne stalo. Je vždy milé vidieť, keď sa degenerovaní ľudia rozhodnú uľahčiť sociálnemu darwinizmu cestu a zlepšiť už tak preplnenej planéte život. ()

IceQueen

Postupné budovanie dusivej atmosféry bolo to, čo ma dostalo. Celý film smeruje k nevyhnuteľnému záveru a sťažovať sa na predvídateľnosť je zbytočné. Rozhodne nejde o klasický horor, na to je The Sacrament príliš blízko realite. ()

dyfur

......na motívy Jonestownského masakru z novembra roku 1978 natočené až umelecky nudne ...stále čakáte nato, že  to dostane grády...nedostane.... ()

Martin741

Sympaticky polodokumentarny film o posahanej sekte na cele s "Otcom". Treba chvilu vydrzat, lebo sa toho vela nedeje, len dialogy, ale tie zase su potrebne. Druha polka filmu, to je slusny extrem, nepamatam sa, kedy presne som videl taku hromadnu samovrazdu naposledy vo filme. Takze Ti West natocil slusny fryler. 69 % ()

Havaj8

Výhodou je, že od doby ,,zakoupení'' uběhl nákej pátek, takže sem ani nevěděl na co jdu koukat a i když začátek nebyl nějakej přesvědčivej, tak sem doufal v slušný průměrný ff psycho minimálně. No nestalo se tak, i když zdlouhavej úvod, tak přece jenom dejme tomu, že to něco do sebe mělo, ale kdyby se to třeba zvrhlo v zombie apokalypsu nebo něco cool, tak by to potrvdilo to 40 minutový očekávání, ale to co přišlo, byl pro mě průser. Nebo kdyby to ten konec mělo nějak důkladně promyšlenej, ale takle rychlý vyústění situace, naprosto za hranicema mýho chápání, co tím zamýšleli. Nechápu hodnocení těch největších horor fandů. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse

23.03.2014

Americká hororová nezávislá scéna poslední roky rozkvétá a jedním z jejích nejvýraznějších tvůrců je mladý režisér Ti West (foto). Ten si získal jméno díky svému retro hororu Dům ďábla, podílel se i… (viac)