Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Styxos

Sourozenci Wachowští a Tom Tykwer jsou absolutně geniální, protože Atlas mraků nabízí šest filmů za cenu jednoho. Nezasáhlo mě to tak tak jako Matrix nebo Speed Racer, ale i tak se jedná o dokonale vybroušenej šperk. Mimochodem - Hugo Weaving se pro role zabijáků a šéfek starobinců narodil ()

jefff

Atlas mraků mě nadchnul.Převratné dílo, jak ve své vizuální podobě, tak v námětu i celkové myšlence. Román jsem nečetl, ale musí být asi krásný, když i film dopadl takto neuvěřitelně skvěle. Po dlouhé době jsem, ke své radosti viděl Hankse v super roli, která mu sedla. Weaving opět perfektní, ale to je asi vždycky, zvlášť, když mu napíšou perfekně sednoucí roli režiséři typu Wachowski. Nabízelo by se, že takto dlouhý a roztříštěný film bude postrádat spád a celistvost, ale opak je pravou. Atlas mraků je ta nejkrásnější filmová symfonie poslední doby. Nádhera. ()

standsiller

"Minulosť a budúcnosť, všetko je prepojené. " Filozofia ktorej sám verím. Jeden z dôvodov, ktorý ma hnal k šialenej zvedavosti pozrieť si tento film. Kino sa smialo, tŕplo a počul som aj smrkanie ktoré rozdráždili slzy . Veselé, aj trpké a dynamické ako celý život. Zniesol by som aj 4 hodiny, tie tri prešli ako nič. Krásna trblietavá niť s posolstvom hnaná celou dejovou linkou podmanená znamenitou hudbou. Voči réžii mám isté výhrady ( akčné scény a super hrdinstvo nikdy nebudú mojim favorizovaným prvkom vo filme, no nebyť ich na druhej strane by sa dosť divákov nudilo) ale nech je tak, vecí ktoré mi vadili tam nebolo veľa a išlo skôr o detaily ako súvislosti s dejom. Ale tomuto filmu tie drobné mušky neuškodili. Skvelé. Tom Hanks a Hugo Weaving by si zaslúžili oscary. ()

Composter

Krásný zážitek - jako celek film fungoval dokonale. U Atlasu mraků je zbytečné se zabývat jednotlivostmi - jen by byly vytrženy z kontextu. Silné příběhy z různých dob, které dohromady složily nádherný, ale neurčitý obraz (ale s jasnými sděleními - ovšem naštěstí se nekonala esoterická agitka, jako u Fontány). Se silným pocitem jsme odcházeli z kina, potichu, každý si nesl to své, co v něm film vytvořil. Proto je zbytečné číst recenze a konkrétní hodnocení - film nelze ani jednoznačně převyprávět. Vizuálně strhující - žádná dějová linka nebyla ochuzená ani zbytečná (i když ta se staříky odhodlaně bojujícími za svou svobodu byla spíše pro odlehčeni :)). Herci si své multi-role užili beze zbytku. Výprava a hudba posloužily dokonale. Rejžové se vyřádili - po skončení filmu jsem se jen divil, jak to vše do sebe krásně zapadlo. Těším se, až se do tohoto kontinua ponořím opět! ()

Luksa

Pominu-li srovnávání s knihou, tak se jedná o pro mě osobně jeden z nejzajímavějších a nejzábavnějších filmů roku. Vlastně bych Cloud Atlas nazval velkofilmem s patřičnou výpravou, trikovou stránkou, akcí, patosem atakdále, hodný pozornosti hlavně v tom, jak kombinuje různé na první pohled nesouvisející žánry. Těžko říct, která linie mě bavila nejvíc, asi Neo Soul (akční sci-fi), post-apo (putovačka divokou krajinou s prvky sci-fi :) ) nebo útěkářská (humor a skvělý Jim Broadbent). Ale ani ty další nezaostávají. Nechci moc řešit kniha vs film, oba dva formáty mohou existovat vedle sebe (kniha je hlubší a více komplexní samozřejmě, film dává jasné poselství v opuletním hávu), i tak myslím si že adaptace je to víc než solidní. Čili bavil jsem se, emočně i myšlenkově mě to taky lízlo a pro všechny drobné detaily vidím dost důvodů proč se na film podívat znova a znova (ne jen proto kdo z těch mála herců schovaných pod maskou hraje jakou postavu v davu). ()

jamalka

Jeden z mála filmů, které předčí svou knižní předlohu. No, pro mě možná jediný. Lepší masky jsem snad v žádném jiném filmu neviděla. ()

Madlene

...ze začátku výborně vypadající film, který trpí vlastním velikášstvím a utápí se v závěrečném patosu...velká škoda... ()

Vercinix

Ovšem čekal jsem daleko, daleko, daleko víc. Dvojice Wachowskich s Tykwerem doposud přinesla vždy něco, "co tu ještě nebylo". Na to - jsem byl zvědavý! Nyní přinesli "jenom" něco co už tu bylo - dohnané na špici svou režií a hereckými výkony. ()

Wbcko

Je mi líto, ale asi to na mě bylo prostě moc. Moc dlouhé, moc složité, moc barevné. Už z plakátu jsem tak nějak tušil, že Atlas mraků nebude úplně šálek mého čaje a bohužel jsem se v tom při tříhodinové projekci jen a jen utvrdil. Naprosto rozumím tomu, že má film nezměrnou hloubku, je vizuálně úžasný a vysoce obdivuji jak scénáristy, režiséry a spisovatele za to že dokázali vytvořit něco tak nesmírně komplikovaného (ikdyž jsem knihu nečetl a upřímě si ji neodvedu ani představit - musí to být neskutečný guláš). Ale já jsem se ve filmu jednoduše ztrácel a vyjma pár dějových linií i značně nudil. Celkově byl pro mne Atlas, přes svojí úžasnou výpravnost a parádní ztvárnění, stravitelný asi jako půltuctu vajec na tvrdo bez příkrmu. Asi je to spíš můj problém, ale víc jak 60 % dát nemohu. ()

Pecival

Po vizuální stránce paráda, dost zajímavých myšlenek nebo momentů, ale k čertu, vyznat se v tom sotva. Jakože pár styčných bodů mezi příběhy je, ale já bych to teda potřeboval výrazně více polopatě (možná jsem tupý:) Každopádně film mě navnadil na přečtení knihy, tak aspoň něco. Trochu zamrzí, že Wachowski skvadra si nevybere nějakej normální námět, protože potenciál udělat zase něco velkýho jednoznačně mají. Atlas se tím v mých očích nestane, ale bezesportu se jedná o velmi zajímavý film. O tom žádná. ()

milancecil

Tak silný zážitek jsem si v sobě z promítacího sálu už opravdu dlouho neodnášel, teď, již s odstupem, přesto stále citelně zasažený tím neočekávaně mohutným přívalem velkého množství rozličných podnětů, si pro své vyjádření hledám co nejvýstižnější slova, ano, určitě je to mimořádné dílo, jež svým až mystickým obsahem a způsobem zpracování všestranně překračuje doposud diváky zažité filmové konvence, zpočátku je to celé dění jen velmi ztuha pochopitelné, ale postupně, tak jak si na ten zvláštní jazyk vyprávění přivykáme, je s velkou úlevou pro nás stále srozumitelnější, proto tak překotně a opakovaně přeskakujeme v jednotlivých časových vrstvách, mezi různými místy a v nich se odehrávajících událostech, abychom pochopili ten skutečný, nám prozatím zastřený základní princip fungování našich životů, ve kterém čas ani prostor nejsou těmi rozhodujícími hráči, že nic samy o sobě v našich životech nemění, že na nich nezáleží, že mnohem podstatnější jsou naše činy, které jsme vykonali, s jakými úmysly, že právě tím se pro nás vytváří naše vlastní budoucnost, že naše smrt jsou obrazně jakoby jen dveře, které se v momentě uzavřou, aby se opět po čase otevřely a mi jsme jimi vstoupili do dalšího svého života, abychom si v jiné lidské bytosti a v jiné době prožili to, co si prostě prožít nevyhnutelně máme a abychom se opět setkali s těmi, které jsme již dříve tak dobře znali, záleží jen na nás, jak pokročíme na své cestě k vlastnímu úplnému osvobození, jedinému cíli naší existence, jakou míru odvahy a lásky v sobě tentokrát nalezneme, jak moc se nám podaří nás samotné a tím i ty ostatní, s námi pevnými pouty spojené, osvobodit, zda nezůstaneme opět jen pouhými, trpícími otroky nám vlastního strachu a zášti, že jedině osvobození je tím konečným vyrovnáním a svoboda tím nejsilnějším poutem mezi námi všemi, takové je teď mé ponaučení, uvidím, kam mne mé chápání posune po přečtení literární předlohy. Zajímavý komentář: Fridecka ()

Curlyman

Pozerať tento film bez poznania knihy musí byť náročné a s istotou viem povedať, že by som sa do toho radšej nepúšťal. Pekne natočené, vystihuje to podstatu knihy, ale trocha sklamanie. Určite film na viac pozretí. ()

j.i.r.k.a

A co jako? Mám být na větvi z toho, že tři slavní režiséři natočí film, kde nababrají do sebe šest různých příběhů ve kterých jsem nenašel žádnou pointu? Navíc ty historky byli natolik průměrné, že kdyby se to mělo odvyprávět chronologicky, odešli by lidé ze sálů asi tak po hodině a tak se tvůrci rozhodli to na sebe všechno naplácat a tak se někdy skáče mezi příběhy i po pár sekundách, aby to všechno bylo chaotické a aby to vypadalo strašně velkolepě. Ovšem ty příběhy byly opravdu bravurní. Děda, co zdrhá z blázince, gay, co jede za hudebním skladatelem, protože chce být slavný, post-apokalyptická historka z Havajských ostrovů, kde kanibala hraje Hugh Grant, kterého když jsem tak uviděl, tak jsem si myslel, že to je nějaká parodie. Neo Saul, to mě asi jediné zaujalo a bavilo sledovat, jinak jsem nehorázně trpěl. Fakt nevím, co bylo hlavním smyslem tohoto filmu. Možná by to osvětila druhý projekce, ale do té se mi opravdu zatím nechce. 2 hvězdy za historku z Koreje a za masky. ()

Hollohlaway

Začátek s dlouhými přechody a nic moc vysvětlením jsem málem nepřekousl, ale nakonec jsem vydržel. Několik příběhů, které pořád čekáte co je spojuje...Zajímavé je to velmi, ale tak nějak jsem čekal nějaké hlubší vyjádření, pořád jsem měl pocit, že tvůrci se snažili převést knihu a ne úplně se jim to daří. Takže těmi několika ucházejícími příběhy se proplétá spojovací nit, ale velice slabounká, a já jsem nakonec jakkýkoliv duchovní nebo morální přesah prostě nedal. ()

Antimana

Všetkých 6 príbehov je na odlišnej kvalitatívnej úrovni, k tomu sú aj veľmi nešťastne prepojené. Do prvej polovice filmu to vlastne stojí za hovno a rozbieha sa to až poslednú hodinku. Režiséri pracujú s prestrihom na rôzne časové línie ako s románom , čo nenapomáha k diváckemu sústredeniu. Postapocalyptický príbeh **** , Skladateľov príbeh ****, Príbeh z ďalekej budúcnosti Soulu ***, zvyšné tri úplne bezvýznamné. ()

VooDoom

Když jsem začal psát tento komentář, tak jsem si nebyl jistý, co v něm uvedu. Pak jsem si přečetl komentář uživatele honajz a zjistil jsem, že není potřeba nic psát. Vystihl vše podstatné o tomto filmu, sám bych to nedokázal napsat lépe. Rozhodně se na tento snímek někdy v budoucnu podívám a nebo radši ne, mohlo by to ovlivnit mé budoucí bytí..... :-) ()

Philoun1

Hodně příběhově, vizuálně i psychologicky zajímavé. Musím se na to podívat znovu a třeba mne dojdou i další souvislosti a hodnocení možná i zvýším. ()

Jigsaw88

Tak to už se mi opravdu dlouho nestalo, abych si po skončení filmu řekl: " sakra o čem ten film vůbec byl ". Přehnaně zpatlaný děj x dějových linií. Pro běžného diváka spíše nepochopitelný, film navíc trvající skoro 3 hodiny. ()

Wilson

Film, který ve mě zanechal naději, naději která neumírá, a je nekonečná. Bez zla nerozpoznáš dobro, a dobro je v každým z nás, jen se nechat vést tou správnou cestou. Doplněk: Zlý dokáže být každý ;) ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády