Oblivion: Nevedomí

• Slovensko Nevedomí (viac)

Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život. Ľudia sa z nej odsťahovali a na jej povrchu zostalo len zopár technikov, ktorí z nej majú odčerpať zvyšné prírodné bohatstvo. Jedným z nich je aj Jack (Tom Cruise). Jacka, ktorého na Zemi baví najmä hľadanie artefaktov zanikajúcej ľudskej civilizácie, vyvedú z každodennej rutiny dve udalosti. Tou prvou je núdzové pristátie vesmírnej lode, ktorej jediná členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že je s Jackom spojená spoločnou minulosťou, hoci na to neexistuje racionálne vysvetlenie. Následne je Jack zajatý ilegálnou armádou operujúcou pod zemským povrchom. Ich charizmatický vodca Beech (Morgan Freeman) toho vie o Jackovi viac než on sám. Pod vplyvom týchto udalostí sa Jack rozhodne pozrieť na svet okolo seba inými očami a z toho čo uvidí, mu nie je dvakrát najlepšie... (TV Markíza)

Juto

Je to pekne vyzerajúci film, ktorý je dramaticky zachytený medzi ašpiráciami na poetický romantizmus a požiadavkami ťažkej sci-fi akcie. Po strhujúcom začiatku plnom tajomstva a evidentných ambícií, film postupne stráca. 6/10 ()

Icefist

Zápletka je uvěřitelná, jakkoliv to u sci-fi může vypadat jako nešťastné vyjadření. Ale určitě si rozumíme. Postapokalyptická atmosféra se dá ohodnotit jedničkou, avšak v první půlce filmu jsem měl problém s tím, že jsme se v ní jen tak bezcílně plácali sem a tam. A když se pak konečně začínají objevovat motivace a nitky se začnou rozplétat, tak se snímek roztříští do hromady klišé a ve finále vlastně vyšumí do prázdna. Ale zase netvrdím, že bych byl zklamán- herecky není moc co vytknout, vizuál rovněž na vysoké úrovni, dokázal bych si rozhodně představit ještě větší využití hudby (pokud už pro svůj film získám Ramble On od Led Zeppelin a Whiter Shade Of Pale od Procol Harum, nenechám je přece hrát jen pár vteřin). Celkově 70 %. Oblíbená část- Freemanův proslov podbarvující dokončování mechanického hlídače ()

Fancipal

Cruise je nejkonzistentnější herec za posledních 25 let. Palcové titulky bulvárních deníků a posměšné komentáře některých zdejších uživatelů s železnou pravidelností informují o jeho demisi již notnou řádku let. Cruise je ale pořád tady a opakovaně dokazuje, že točit kvalitní filmy rozhodně nezapomněl. Jediný pohled na jeho „rudou“ filmotéku vydá za tisíc posměšku z řad jeho odpůrců. I tentokrát předvádí Tom svou třídu. Oblivion je solidním startem do letošní sezóny. Zatímco vnější, audiovizuální obal je dechberoucí, tak vnitřní obsah už trochu pokulhává z důvodu nedostatku originality. Tvůrci posbírali nejzajímavější nápady z poslední doby a poskládali z toho děj, který sice neurazí a není vyloženým průšvihem, ale kterým se zároveň odstřihují od možnosti zanechat v rámci žánru něco trvalého. Výsledkem je tak neoriginální, ale oku nenáročného diváka vysoce lahodící laskomina, což je mimochodem i definice blockbusteru, takže úkol splněn. ()

c.tucker

Bylo tam pár chyb, které byli přímo do očí a několik nedořešených otázek, a pořádně vykurvenej konec, u kterého jsem se pousmál (a ne patosem, ale velkým wtf; konec o pár minutek dřív by mě nemrzel). Ale jako celek to drželo pohromadě a bez těch malých kiksů to nebylo až tak hloupé. Krásně to navazovalo a utíkalo kupředu. Vizuální stránka byla úžasná a hudba byla velikášská, což se zde naprosto hodilo. ()

Šimpy

Tak co říci na začátek? Nejspíš začnu od konce, který jsem nakonec celkem pobral! Konečně! Na film jsem se celkem těšil a jedním z důvodů bylo i vysoké hodnocení zde na čsfd a tentokrát, jste mě, přátelé drobného hazardu...(pardon, jiný moderátor) celkem zklamali. Tom Cruise sice předvádí na sebe nadstandartní výkon, a narozdíl od ostatního dřeva v tomto nepřehledném lese trochu vyčnívá. Sci-fi mám rád, ale tohle byla dost nepříjemná studená sprcha žhavých kulek. Prostoduché, plné nelogičností a nedržící pohromadě, navíc vykrádající vše, co se dá. Pokud však existuje nějaká hlavní inspirace tohoto spektáklu, pak je to (bez debat a nepochybně) Matrix. (Postavy alá Morpheus, Neo, cliffhangery apod.) Pominu to, že většinu zápletek jsem odhadl pár minut dopředu (to se mi stává i u jiných podstatně lepších filmů), ale ty díry v logice, veliké jako od kanonu ráže 47, to se dá těžko rozdýchat bez kolapsu. Vyjmenuju dva největší průsery v logice filmu. (SPOILER). Zaprvé, když v závěru letí Tom do Tetu, je puštěn dovnitř bez jakéhokoliv scanu, ačkoliv veškeré letouny vždycky vše pečlivě kontrolují a ačkoliv má na palubě zbraně, vsadím se, že detekovat atomovou bombu, byť není na palubě, ale ve futrálu spolu s Morpheeem, pardon Morganem, by asi neměl být problém. Ale dejme tomu. Druhá chyba je závažnější a bourá celý film, jak tornádo domeček z karet. Když si v závěru Jack pouští záznam z Černé skříňky, slyšíme i rozhovor obou pilotů, který vznikl až po odpoutání modulu se spícími členy posádky. (Jedná se asi o dvě věty). Ovšem černá skříňka byla nalezena právě ve zříceném modulu společně s hibernovanými pasažéry. Jak mohla zaznamenat dialog v kabině, je mi záhadou. Tvůrci se pokusili natočit originální sci-fi a podat ho temně, jakoby nově a jinak. Ale bohužel zapomněli na to (stejně jako tvůrci Promethea), že fanoušek sci-fi není jen stupidní požírač popcornu, ale že taky občas přemýšlí. Možná by druhé shlédnutí pomohlo mě i filmu, ale asi na to nebudu mít žaludek. Pozvracet se jednou mi stačilo. Ale abych nebyl krutý...1* za překvapení v podobě Toma, 1* za Olgu Kurylenko a jedna za Morgana. ()

mortak

Kosinski v roli chytré horákyně. Aby tam bylo všechno, co hollywoodská podívaná žádá, ale aby to zároveň bylo jiné, aby tam byla osudová love story, akční scény, humanistické poselství, ale aby to nebylo jedno klišé za druhým... Což se daří v první třetině, ale po příchodu (vlastně přistání) Olgy Kurylenko se film začne zasekávat, a dialogy skřípou a vlečou se. Ale pořád je to zajímavější než Tron: Legacy, který mimo designu nabídl jen stokrát obehrané dialogy na téma otec-syn. Z Oblivion nejsem ani tak zklamaný, jako je mi líto promarněné příležitosti. Velký rozpočet přináší tolik omezení, takže se scénář nemůže vyhnout tunám klišé. ()

arnybossy

Esteticky velmi pekny snimok, zabery z vesmiru, ci krasy nasej planety, vsetko tip top. V uvode ma trosku bralo na spanie, no neskor sa to nakoplo. Myslienka pekna, ale uz tu podobnych veci bolo habadej, ked sa z vasho nepriatela vykluje priatel a opacne. Film urcite ma co ponuknut, takze ak hladate vizulany zazitok, bezte do kina. Mimochodom, pre tych ktori este nevedia ako poziadat svoju milu o ruku, tak tento film vam ukaze vcelku originalny sposob, vdaka comu si zasluzil bodik navyse :) ()

WolfR

Velmi sympatická sci-fi ve které kraluje snaživý Tom Druide a úchvatné záběry na post-apokalyptickou krajinu. Pěkný mix motivů ze sci-fi a hodící se pěkné hudby. Na ty předvídatelné zvraty kašlat, jen si užívejte tu krásné záběry a solidní akci, 4 hvězdy. ()

Ketchi

Super hudba a zvuk! Sterilní prostředí bomba, stejně tak i to postapo. V dobách, kdy je dobrých scifíček jak šafránu je tohle dost příjemnej svěží větřík. Mělo to pár much, kravinek a taky to bylo TĚŽCE patetický, ale na to kašlat. Taky kašlat na nějaký vykrádání z Dnu nezávislosti, nebo z Odyssey, dneska to dělá každej. Cruise jsem nikdy nemusel, ale poslední dobou je samý překvapení. Freemanova hláška mluvící za vše: "that is one pissed off weapon". :-D A Olga? Mňááu! 4,5* ()

Saraswati

Začiatok bol celkom sľubný, ale ako sa to rozbiehalo, tak toho film sľuboval čím ďalej, tým menej. Jediný zvrat, čo ako tak stál za to, bol ten, ktorý sa minimálne 50% divákov dozvie už z tretej vety obsahu od distribútora. Zvyšok bol podivne domyslený-nedomyslený do armagedonskohepyjendovského záveru, ktorý film už úplne pochoval. Vizuál bol síce pekný, ale v súčasnej dobe, keď sú technické zázraky súčasťou každodenného filmového štandardu, je to pramálo, ak je to to jediné, čo film ponúka. A tu to tak bohužiaľ je. (Ale Morgan Freeman by bol úžasný, aj keby hral v Šmolkoch!). ()

BoXBe

Oblivion je celkem bezchybný, ale snadno zapomenutelný film. Kosinski, když k sobě dostane filmaře co by třeba producenta jako je Ridley Scott nebo James Cameron nebo někoho ze staré školy, které šlo vždycky v první řadě o příběh a o postavy a atmosféru kolem nich vybudovanou s vizuální pastvou pro oči a nějakým tím vizionářstvím navíc, tak sedneme příště v kině na zadek. Oblivion trpí snad nepozorností, nedostatkem času, nezrálostí možná. Je vypiplaný na designu, ale obsahově jen klouže po povrchu - už abych měl to finále za sebou a aby to vypadalo moc hezky a Tom Cruise mi to tam dotáhne, protože jako správný scientolog, je přece představitelem toho nejlepšího z nás :) A v tomto filmu opět a doslova. No, dělá si tu auru chytře :) ()

papaJA21

Výborně zpracovaný film, krásné záběry, vydařená technika, super střih a tak dále, až mi je líto že mě děj víc nechytl. Každopádně nadprůměrné sci-fi. ()

emo

Tento film stretol podobný osud ako Kosinského Trona. Audiovizuálne sa jedná o pecku a mnohé scény vám budú rezonovať v pamäti aj mesiaci po zhliadnutí, avšak obsahovo je to neuveriteľne naivná a hlúpučká zlátanina všetkého možného. Nezachránia to ani herecké výkony z ktorých hádam ako jediná stojí za zmienku Andrea Riseborough. om Cruise zase raz hraje Toma Cruisea, Olga Kurylenko nasadí jeden výraz na celý film, Freeman si odzýval ďalšiu "morfeovskú" vedľajšiu postavu a Nikolaj Coster-Waldau je tu až hanebne nevyužitý v jeden mini-postavičke... Raz pozrieť úplne stačí! ()

Ice123

Ačkoliv je děj přímočarý a hlavní zápletka vyústí již v polovině filmu, tak se musí nechat originalita a nepředvídatelnost. A právě tyto dvě věci v poslední době u filmů extrémě postrádám, proto hodnotím tak jak hodnotím 80%. ()

dr.fish

Dobrý obraz, dobrý zvuk, ale jinak obyčejný kinotrhák. Nenudil jsem se, ale do archivu zakládat nebudu. Pořád mi ten film něco připomínal, jen nevím co. 70% ()

KajusaK

Film, který je postaven na spoustě skvělých efektů, Tomu Cruisovi a Morganu Freemanovi a pár postapokalyptických vynálezech..Novodobý mission impossible? ()

okkac

Nejvíce moje pocity asi vystihuje POMův komentář s tím, že hodnocení ještě trochu nadhodnotím. Jelikož to, co jsem žral na Tronovi je v podstatě i tady. Čert vem, že člověk o tom nesmí až tak moc do detailů přemýšlet a jeden záběr v traileru v podstatě vyzradil hlavní zvrat. Kdybych na to šel v nejhlubším "nevědomí" :-) tak mozkový orgasmus jak POMO popisuje by byl na vrcholu. Teď ještě, aby mne takhle oddělal Blomkamp s Elysiem a na režisérské scéně máme 2 nováčky, který zvedají sci-fi žánr opět do velkých výšin. Každý výborně a každý i trochu po svém. ()

alchac

Tak tomu říkám podraz!! Tedy né že bych čekal nějaké sci-fi veledílo (už jen proto, že tam hraje Cruise) ale tohle?? Už dlouho jsem při odchodu z kinosálu necítil tak intenzivní potřebu rozbít usměvavé uvaděčce hubu, protože ta mrcha už to určitě viděla (zadarmo, svině) a pak se škodolibě šklebila na tu bandu kořenů, kteří bohužel museli vysolit nekřesťanské prachy za lístek, aby se nechali dvě hodiny mučit touhle kolosální sračkou. Trailer sliboval alespoň nějaké zajímavé vizuální orgie, leč i těch je zde poskrovnu. Příběh je tak inteligentní a tajemný, že by ho po úvodní páně Cruisově vykecávací sekvenci prokoukl i podprůměrný absolvent univerzity Pepka Vyskoče po lobotomii, no a originální a zábavné je to asi tak, že by u toho s úspěchem chcípli nudou i autoři scénáře tureckých Star Wars. Smysl pak v tom všem může hledat jenom notorický masochista, já to vzdal po necelé čtvrthodině (což i tak považuji za skutečný triumf vůle). Pomyslnou červivou třešničkou na plesnivém dortu pejska a kočičky pak jsou uslintané etudy Toma "umímjenomjedenxicht" Cruise a Bondovy ukrajinské matrace. Kdyby je jenom Jaime Lannister oba fakt odprásknul - to bych asi i hvězdu přihodil. Nový Totál Rektál je oproti této π-čovině žánrový skvost! P.S.: Jak může být v černé skříňce nacházející se na odděleném modulu vesmírné lodi záznam něčeho, co se odehrálo na druhém kusu lodi po jejich vzájemném oddělení? ()

SeanLSD

Hollywood mi vracia detstvo. Podobný efekt na mňa kedysi dávno mala knižka Drion opúšťa Zem. Patina a nostalgia starých a rozbitých vecí, už takmer úplne zasypaných prachom zabudnutia a súčasne nádhera a funkčnosť čistého dizajnu budúcnosti. Nejasné, vzrušujúce sny o tom, čo bude i matné posmutnelé spomienky na to, čo sa stratilo, a naopak, oboje zobrazené žiarivo jasne a príťažlivo. A Cit. Akokoľvek vyprázdnený, s dokonalým lesklým povrchom, potiahnutý neskutočným ambientom vyvoláva intenzitu, ktorá zaplavuje do hĺbky. Dokonalý mužský svet. Zdevastovaná Zem ako obrovské ihrisko pre jediného muža, ktorý sa na ňu spúšťa z výšin ako ničiteľ i záchranca, vyzbrojený a istený dokonalými technologickými hračkami. Keď ho omrzí jedno i druhé, má ešte stále svoju vytúženú zašíváreň vo fantastickej, neporušenej prírode, zaplnenú vecami, čo má rád. K tomu fantastická žena, praktická a spoľahlivá, vždy nápomocne poruke, ktorá pritom nemôže z bájneho domu v oblakoch, a druhá, osudová nebeská bytosť, v prevrátenej pozícií patriaca na zem, k hline, krvi a mäsu. ( Uvidíme, ako na tento námet odpovie v lete M. Night Shyamalan a jeho AFTER EARTH, budujúca na druhom bazálnom vzťahu, rodičovsko - synovskom. ) Kosinského príbeh dáva spomenúť na nesmiernosť a úžas KRAJNÝCH MEDZÍ či Phillipa. K. Dicka. Napriek mnohým výpožičkám neuráža, ale svojou efektnou prázdnotou a dokonalým minimalizmom dôsledne napĺňa. Oddal som sa NEVEDOMIU naplno, doslova na podvedomej úrovni opojený sci-fi archetypmi. Vyšiel som z kina plný iba pocitov a fragmentov a nechcelo sa mi nič konkrétne, len sa tak naverimboha túlať po planéte... ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (viac)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (viac)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (viac)

PF 2017

PF 2017