S původním českým muzikálem na motivy románu Alexandra Dumase staršího navázal hudební skladatel Karel Svoboda se Zdeňkem Borovcem a Richardem Hesem na úspěšné uvádění předchozího muzikálu Dracula. I muzikál Monte Cristo byl uváděn v Kongresovém centru Praha a dosáhl od 13. 12. 2000 do 21. 12. 2002, kdy proběhla derniéra, úctyhodných 444 repríz. Představení za tu dobu shlédlo 600 000 diváků. Díky záznamu České televize máte i Vy možnost být při tom. Muzikál vznikal téměř dva roky a skladatel Karel Svoboda opět prokázal, že patří dnes k našim nejlepším muzikálovým tvůrcům, s obrovským smyslem pro melodičnost hudby. Opřel se o skvělou práci textaře, libretisty a spolutvůrce námětu a scénáře, dnes již bohužel zesnulého mistra slova Zdeňka Borovce. Spolutvůrcem námětu a scénáře a hlavně choreografem pak byl Richard Hes. Tuto úspěšnou trojici doplnila další slavná jména - kostýmní výtvarníci Theodor a Jan Pištěkové, či výtvarník scény ak.arch. Daniel Dvořák. Režie se ujal Jozef Bednárik. V hlavní roli uvidíte - stejně diváci premiéry - Daniela Hůlku, pro kterého se právě tato role stala významnou částí jeho dosavadního profesionálního života. (oficiálny text distribútora)

wictoria

Zatímco Draculu jsem viděla 2x naživo, Monte Crista jsem dlouho znala pouze z CD a teprve po letech ho viděla v televizi. Líbil se mi, ale vzhledem k tomu, že jsem z poslechu byla zvyklá na Leonu Machálkovou a Ivetu Bartošovou, zklamaly mě výkony Vandy Konečné i Zuzy, prostě byly hlasově trošku jinde a hlavně Vanda to chvílemi "nedala". Obohacením pro mne naopak byla taneční vystoupení, líbil se mi zejména mladý Edmond v podání Radima Schwaba. ()

Fingon

70%. Narozdíl od Draculy (kterého mám radši) jsem Monte Crista zažil na živo, i když nejraději bych byl na představení prvním. Monte Cristo se vyznačuje poměrně složitou strukturou: nejenže kromě zpěvu a tance využívá i jiných uměleckých forem (to co předvádí Čas-Osud nebo jak se ta postava vlastně jmenuje, už je možná balet, loď Faraon má vlastní árii a neměli bychom zapomenout ani na pantomimu), ale hrátky s časem a prostorem dosahují úrovně v muzikálech nevídané: v první polovině děj neustále přelétává mezi Edmondem ve vězení na pevnosti If a jeho zážitky v přístavním městě (ještěže je televizní záznam vybaven titulky, v druhém dějství už děj zůstává v jediném roce, ale tempo vyprávění se prakticky zastaví a děj se tříští na výstupy, které k sobě už moc nepasují. Nevídána je i přítomnost mladého i starého Edmonda Dantese na jevišti ve stejnou chvíli, obě inkarnace spolu v několika momentech komunikují... ()

slunicko2

Mohutný nástup, pak nesourodá směs. 1)  Ani působivá řada slavných jmen nezmění nic na skutečnosti, že jsem se u televizní obrazovky dost nudil._____ 2)  Nejvíce mě zaujal 26letý přitažlivý tanečník Vladimír Hub (Čas)._____ 3)  Záznam byl pořízen 19. a 20. 12 2002. Ten den měla být derniéra, ale posléze se následujícího dne uskutečnilo ještě jedno (444.) představení plné různých žertíků. ()

DominikV

Pro muzikály mám slabost a obzvlášť když se jedná o muzikály Karla Svobody. Dracula je stěžejní dílo celé české muzikálové scény a Golem, byť se na něj valila kritika ze všech stran, také nesporné kvality má (alespoň co se hudby týče). Monte Cristo, kterého jsem viděl jako posledního z nich, je dle mého názoru značně opomíjený. Mnoho lidí, kteří muzikál viděli, jej srovnávali s předešlým dílem Svobody, Draculou. Daniel Hůlka jednou v jednom rozhovoru řekl, že Dracula a Monte Cristo jsou úplně odlišné a nesrovnatelné muzikály, a já mu dávám naprosto za pravdu. Monte Cristo je dosti komplikovanější, výprava je barevnější a hudba rozdílná. Ovšem něco mají tyto dva muzikáli společné... a to geniální hudbu a úžasný text. Monte Cristo už asi nedosáhne věhlasu Draculi a to je velká škoda. ()

Iroquaise

zpočátku je to docela dynamické a promyšlené....dokonce mne to nutilo se opravdu soustředit, protože to hodně razantně přepíná mezi jednotlivýjmi časovými rovinami....výborný nápad s motivem provazů natažených přes scénu, které mají několik různých významů ( vazby na minulost, omezení jedince okolnostmi atd.)....ale druhá polovina už je nebetyčná nuda...spousta peněz, relativně slušná porce jevištních nápadů, ale jinak docela dost sterilní...opulentní šumák...hudebně je to profesionální, ale chybí tam nějaké výraznější melodie a svébytnější čísla...a jednoznačně největší slabinou je libreto, které se bezhlavě spoléhá na sílu předlohy a už nedodává žádné silnější dramatické motivy......Dracula, Krysař i Hamlet jsou lepší muzikály...možná to spočívá v tom, že tenhle kus šel až ve druhé vlně...zatímco při ranějších počinech se finančně víc riskovalo a tlak na kvalitu byl větší, tady peníze i pozornost publika byly zajištěny... ()

Autogram

Podobnosť s Draculom nie je vôbec náhodná, osvedčené tvorivé trio (alebo kvarteto) nezaprie svoje kvality a vzniklo tak umelecké dielo všestranných žánrov, ktoré nedosahuje popularity Draculu, ale v umeleckých ambíciách ho možno aj prevyšuje. Balet, pantomíma a operná ária sa v Draculovi neobjavila. Ani jazero cez celé javisko. Duet s Karlom Černochom je za päť hviezd a podobne aj Korn, ktorý si v tomto veku strihol aj akrobaciu. A najviac asi prekvapila neskutočným spevom neznáma herečka a speváčka v titulkoch iba ako Zuza v roli Heydeé. Pochváliť treba aj prácu kameramanov, ktorí v ťažkých podmienkach divadelnej tmy a vysokých kontrastov vytvorili takmer dokonalý záznam. Vlastne ani neviem, prečo iba štyri hviezdy, ale priznám sa, že porovnávam so živým predstavením Draculu spred 24 rokov, ktoré dodnes nebolo ničím prekonané. ()

IsaacNewton

"Já pouť skončil, můj poklad měj, k dobrým skutkům jej užívej. Cíl mých jistot, cíl příštích dnů, Monte Cristo, náš ostrov snů." Text od mistra Zdeňka Borovce, hudba od Karla Svobody a skvělí herci, nepočítaje krásnou výpravu. Drákula je pro mě sice asi ještě větším zážitkem- zajímavější děj, ještě o fous hezčí hudba- možná, ale i Monte Cristo je jistě jedním z nejkrásnějších muzikálů, co u nás vznikly. Z herců musím vypíchnout Daniela Hůlku- samozřejmě, ale i Tomáše Bartůňka, jako skvělého záporáka a Jiřího Korna- který byl skvělý a vtipný- i díky již zmíněným textům :-) ()

Košoun

Pozapomínané dílo české hudební divadelní scény. Co takhle místo další reprízy Draculy dát Monte Crista? Svobodova hudba je nádherná, více laděná k opeře, těch árií je tam opravdu mnoho. Hůlka je zde stále dobrý, škoda jen nevyrovnaného výkonu Vandy Konečné. Vynikající výprava. Rozhodně zajímavé pojetí známého příběhu pomsty. ()

ostravak30

Těžko říct, které dílo Alexandra Dumase je vlastně nejlepší nebo nejslavnější. Ale Hrabě Monte Christo je prostě klasika. Po úspěšném Draculovi si tvůrci opět vzali na paškál těžké dílo, které každý notoricky zná a bude kriticky hodnotit. Navíc znovu vsadili na Daniela Hůlku. Ale i další hvězdné jména včetně Karla Černocha či Jiřího Korna. Zrovna Korn se do muzikálů dost hodí a i zde mě potěšil. Monte Christo zaujme především scénou, která je výborně připravená a otevírá se a zavírá dle potřeby. Obsahuje nejen propracované vězení, ale třeba i loď. Bohužel je to ale též na škodu. Tak trochu. Protože děj poněkud nepochopitelně poskakuje z jedné doby do druhé a bez popisných titulků bych v tom měl guláš. Zrovna u tohoto díla se chronologie vyplatí. Hudba není vyloženě špatná, ale tentokrát jsem neobjevil vyloženě žádnou píseň, která by mě zaujala. Navíc Vanda Konečná je skvělá, krásná a sympatická herečka, ale zpívání není zrovna její parketa a chvílemi to bylo slyšet. Celkově Monte Christo nebyl špatný, ale znova bych si ho už nedal. ()

Gig

Edmonde, ponech na Bohu, ať soudí naše viny, míval jsi v očích oblohu, teď už jsi někdo jiný.... Co na tom, že Abbé Faria je smiřlivý a nikoliv ten, co žene Edmonda Dantese k pomstě, co na tom, že příběh si autoři muzikálu trochu upravili. Podle mně je to mnohem zajímavější a zas trochu jiné, než známe z pera Alexandra Dumase. Příběh má pointu, nádhernou hudbu velikána české hudby, za kterou budeme dlouho hledat náhradu. Text napsal neméně dobrý básník, co Karel Svoboda, coby skladatel. A nápaditá choreografie, na kterou dohlížel Richard Hess. Když se tito tři pánové dali do hromady, vždy to mělo něco víc než nadstandard. Teď z těchto tří mušketýrů tvorby hudebního šou žije jen jeden. Je mi smutno. Ale jakmile si pustím toto dílo, zaplesá mi srdíčko. Doteky mých řas, povzdech jenž se smál.... ()

Sadova302b50

Vzpomínám, že se mi to ze začátku líbilo, už nevím kdy, ale v průběhu se cosi zvrtlo a potom už mě muzikál zanechal s chladnými pocity. Přesto za propracovanost, výpravu a některé pěvecké výkony dávám necelých 50%. ()

Pluto_petr

Ač jsem příznivcem muzikálů, Monte Cristo mš nějak neoslovil. Po Draculovi to bylo pro mě naopak spíš zklamání. U hudby mi už tehdy přišlo, že v řadě motivů vykrádá Draculu, celkově mě přišla míň zajímavá. V ději jsem se ztrácel, hlavně díky různým časovým obdobím. Netvrdím, že je to špatný kus, ale mě nesedl. ()

vlcekmirek

Drákula II. Podobné hudební motivy, podobné obsazení, podobné pěvecké i herecké výkony, přehrávající a řvoucí Hůlka a Korn si ani nevšiml, že už nehraje šaška. ()