Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

salamandrr

Prostě fakt dobrý, mě se to líbilo a rád bych si přečetl knihu na podobné téma... dobrý herci, dobrý děj, dobrý scénář... jen je to trochu nastavené zrcadlo dnešní době co se týče peněz, ale otázka je zda si toho lidé všimnoua pokud ano, tak je jasný, že se nic nezmění ()

Hightower

Stejně jako "Gattaca", tak i tento snímek mi nabídl kvalitní sci-fi, bez všelijakých - mnohdy - zatěžujících efektů. Opět si A. Niccol drží kontrastní linii - horší my a lepší oni; nebo naopak. Každý kontrastní pól si drží svůj ideál za kterým se snaží jít. Pro jedny se ideálem stává další minuta v mizerném a nespravedlivém světě, pro druhé je to pak vyvarování se chyb. Niccol, se dle mého mínění, snažil ukázat skrze Darwinovu teorii, že bude-li převedena do světa lidí, dojde k rozčlenění společnosti, vyjmutí snů, k mrhání současným lidským životem. Ona teorie má za následek jakési urychlení vzniklého bytí, neboť lidé žijí v tomto filmu krátkou dobu (snad pro svoji produktivitu), tím mají uvolnit místo dalším lidem; kteří nemají-li štěstí, nečeká jiný osud. Člověk (z Greenwich) zde v podstatě přiživuje nedostatek oněch abstraktních pojmů - totiž štěstí a náhody....Navíc si myslím, že Cillian Murphy zahrál svoji roli velmi dobře...Co se týče námětu - chudí časem neradi plýtvají -, nejedná se o nic nového. Počátek můžeme nalézti v antickém Řecku: Ústava od Platóna (str.140d,e). ()

DAPDO

Sci-fi zrovna moc nežeru, takže se Vyměřený čas dlouho povaloval mezi filmy, které nemusím vidět hned. S tím jsem ale udělal chybu, byla to jízda! S časem místo peněz výborný nápad. Jen škoda, že Olivia Wilde hrála jen pár minut, byl na ni pěkný pohled. ()

papaguy

Námět vyměřeného času poskytuje dostatek látky pro zajímavý film. Možnosti byly vytěženy hlavně po formální stránce. Film mě do děje vtáhnul, ale po odeznění prvních dojmů jsem si začal klást otázky, co je na tom divně. Když to vezmu od kořene - takhle by mohl nastavit pravidla vážně jenom ďábel... Dotažení některých zákonitostí, na kterých takto postavený svět funguje, by filmu prospělo. Také nebýt toho levičáckého náhledu o zkažených bohatých a dobrých chudých a zbojníkovi, který bohatým bere a chudým dává, bylo by to lepší. Takto to nezbývá brát, než jako parabolu a logiku pustit k vodě. Zajímavé komentáře: Enšpígl, FateKEEPER. ()

aR3Zz

V dnešní době neokoukané sci-fi a to především díky skvělému originálnímu nápadu. A vůbec nevadí, že se Andrew Niccol neobtěžoval nás seznámit s tím, jak to vše začalo. A nevadí ani, že mnoho zápletek končí až stupidně jednoduše a předvídatelně. Koneckonců Justin by asi nekývl na roli, kde by nehrál kouzelného dědečka nebo spasitele jiného druhu. Ale jeho herecký výkon nebyl zlý, ikdyž má ještě kam růst, dopřejme mu "čas". Tak nějak jsem čekal, že děj filmu bude směřovat k tomu, jak vnitřní hodiny nadobro zastavit (což by vyřešilo rozdíly mezi chudými a bohatými), ale zřejmě to nešlo, protože nám bylo tikání i měna od začátku prezentována jako fakt. Ke konci trošku Bonnie a Clyde (včetně vzhledu obou hrdinů), ale vem to čert, i průměrných sci-fi je dnes málo a já si tohle užil! 70% ()

phoenixer

I tenhle film byl v podstatě ztráta času. Ikdyž jsem moc rád, že jsem ho ztratil právě takto. V podstatě je to trochu fantazy pohádka pro dospělé. Chudý sympaťák se zamiluje do bohaté a přitažlivé slečny. Zamilují se, utečou spolu a chcou změnit svět. Svět, který není zrovna spravedlivý vůči chudým. V podstatě takový nadčasoví pár ala Jánošík či Robin Hood. ()

maar

Super nápad, herecky se mi Džastyn moc líbil :D Film, kterej vás zatáhne hned do děje a nepustí :) Mě to prostě ba a tak proto 4 * ()

candy_daze

Plytká blbost, součást nedávného boomu sci-fi podobného ražení (např. Všemocný, Zdrojový kód, Správci osudu atp.). Ve výsledku si je to všechno vizuálem podobné jako vejce vejci a forma a rychlost výroby vítězí dalekosáhle nad obsahem. V případě Vyměřeného času je hra na efekt naprosto očividná. Scénář je odfláknutý a hloupý. Díky bohu, že je tenhle trend snad už passé. Rok 2011 byl peklo. ()

rainman93

Čas?! Spolu s prostorem jedna z nejzákladnějších a nejhůře uchopitelných podstat našeho světa. Co je podstatou tohotu filmu? bradl3y si správně povšiml odkazů na Robina Hooda. Obecně se zde opakuje stará dorbá kritika kapitalistického systému a obhajuje vykořisťovaná dělnická třída. Nejvtipnější na tom je fakt, že takovéto filmy dobře vydělávají právě oné kritizované vrstvě a peníze jí dává právě ona vykořisťovaná třída proletariátu. Myšlenka filmu jde v základu trochu dál. Bez peněz je těžké žít, ale v podstatě se to nějak zařídit dá, bez času toho moc nenaděláte. Čas a prostor nás definují! Pokud by někdo dokázal ovládat právě jednu z těchto dvou veličin, byl by to skutečný otrokář. Myšlenka je nesmírně silná. V čem je tedy problém? Proč film není tak jedinečný jako čas? V podstatě za to mohou maličkosti. Proč se Vám čas odpočítává od 25 let? Když konvertujete k náboženství, které má jiný kalendář než Gregoriánský, čas se Vám nějak přepočítá? Jak funguje trasfér času? Jakto, že neumřete na rakovinu nebo cukrovku, to jsou všechny nemoci vyléčitelné? atd. Otázek je velké množství. Film nám neodpovídá na žádnou malichernou ani podstatnou, Plácá se jen v patosu tržní ekonomiky a nesoustředí se na nejpodstatnější: Co je čas? Je to hodnota, veličina, měna? Jedná se tu o termín, s kterým denně operujeme aniž bysme si byly vědomi skutečného významu. ()

Ihuj

Stejně jako u Hunger Games mě trochu šokuje, kolik lidí tady na ČSFD tvrdí, že jde o povrchní komerční message, která ve skutečnosti podporuje systém. Deskriptivních poučných videí o penězích je plný YouTube. Podat ale takový příběh analogicky a v kulisách, které projdou cenzurou až do kin, to pokládám za umění. Debilové, kteří pro kulisi nevidí pointu, bohužel neprokouknou ani V jako Vendetta, Fight Club nebo Matrix. Říkám si, jestli pak má vůbec cenu takovéhle filmy točit... ()

Jakubik

Velice příjemné překvapení. Akčí „sci-fi“ béčko se stylovým Jagošem a integrovanýma digitálkama. Po herecké stránce nemám žádné výtky a i ten Justin mi začíná být jako herec celkem sympatickej. Námět nemá chybu a má i překvapivě logiku. Bohužel filmu škodí jeho nevyváženost a střídavé tempo… ()

sodantok

Sci-fi s výborným nápadem i slušným hereckým obsazení. Škoda, že se film rychle přesunul k oklepané zápletce a celou myšlenku a pozadí času jako platidla i "žividla" vyhodil z okna a udělal z času přejmenované dolary, které, když se to hodí do příběhu, někoho připraví o život. Nejspíš protože ani tvůrci nevěděli jak to s tím časem-platidlem rozvést. Je omezený a ubývající jako čas nebo "neomezený" a přibývající/konstantní jako peníze? Přesto všechno byl film nezapomenutelný (pozitivně), a proto si zaslouží 70%. ()

SiMMaS

Jeez! Amandě Seyfried to zrzavé mikádo opravdu sluší! Jinak se jedná o naprosto skvělý nápad. Otázkou je, zda by takto vytvořený systém opravdu podobně fungoval, což nechávám psychologické a sociologické debatě:) Mne film zaujal... Rozhodně mi dal pár námětů k přemýšlení... ()

frype

pre mňa celkom slušné prekvapenie. Timberlakea som nikdy moc nemusel a ako speváka už vôbec nie...no stále sa nestačím čudovať a začínam byť jeho hraním milo prekvapený. Manželia Hoodovci či skôr Bonnie a Clyde modernej doby na mňa celkom slušne zabrali. Čakal som poriadny "priekak" no po patričnom odhodení predsudkov som dostal zaujímavý a svieži sci-fi thriller. ()

Kejt

Úžasný nápad. To je to, co mě na celém filmu asi nejvíc zaujalo. Originální. Není to nějak extra dobrý film, ale určitě si na dlouho získal moji pozornost a stal se mým velmi oblíbeným. 80% ()

LokiZombie

Jedna z nejnápadnějších dystopických sci-fi lahůdek vůbec, která zároveň funguje i jako společenská satira s lehkým závanem marxismu o kopání propasti mezi vyšší a nižší třídou a která by v současné ekonomické situaci, kdy je pomalu ale jistě likvidovaná střední třída podobným způsobem jako zde ,,ghetto", mohla zaujmout svým poselstvím snad každého. ()

Mayers

Utopické až hanba. Námět je super a film nabízí pár slušných scén. Bohužel, při hlubším rozebrání dojdete ke zjištění, že spousta (většina) věcí ve filmu opravdu postrádá logiku (jasně, je to sci-fi, ale mohlo to být prostě domyšlenější a učesanější). Anarchismus by tu na 99.99% dosáhl nejextrémnější podoby, v ulicích by to vypadalo jinak a ani samozvaní strážci času by s tím nic nezmohli. Když se nad tím ale moc nepřemýšlí, jde o příjemnou akční scáj fáj. Timberlake je furt lepší zpěvák než herec ale hraje velmi příjemně. SPOILER: Přijít takhle o mámu, tak daruju svůj čas na charitu. ()

anitae

200. nejoblíbenější film. Skvělý námět, líbivé provedení, ale konec mě moc nenadchnul - už se asi nikdy nedozvím co udělá přemíra času s lidmi, časovými zónami... Jako jeden z mála lehce nadprůměrných filmů si dovedu představit ho vidět ještě jednou, a když bude čas a nálada tak dám šanci i další Niccolově tvorbě. ()

KafuR

Ze začátku to celé vypadalo tak zajímavě, že jsem vážně uvažoval o tom, že si podobné digitálky také pořídím, jenom s tím rozdílem, že by odpočítávaly čas tak maximálně do výměny baterky. Bohužel časové zóny tomuto filmu nesvědčí, takže po příjezdu do boháčova se ze zajímavého příběhu stane otravná přehlídka nudných žvanilů, kterým jsem měl sto chutí zatočit s hodinkami tak, že by nestačili ani pozorovat přibývající nuly na ciferníku. Ale Amandu je třeba pochválit! Postřelit ostříleného poldu z padesáti metrů při svém prvním pokusu o výstřel je přece výkon hodný obdivu! Skoro jako ta její fyzička, protože pokud něco ten zbytek filmu stálo za to, tak pohledy na Amandu metající ulicemi rychlostí dělníka s posledními pěti sekundami v jehlových podpatcích. ()

Dámské posily...

Dámské posily...