Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí? Klasika, která změnila špionážní drama v režii Tomase Alfredsona (Ať vejde ten pravý) a s hudbou génia Alberta Iglesiase (skládal hudbu k většině filmů Julia Medema a Pedra Almodóvara). (oficiálny text distribútora)

Šakal

Studená válka, atmosféra strachu, věčného podezírání, paranoi, všude se to hemží krtky, lampáři, lovci lebek, pouličními kejklíři. Lidé se stávají (více než kdy jindy) výhodným obchodním artiklem, s nímž se nakládá třemi možnými způsoby. Verbují se, kupují do zásoby nebo se po nich (tiše a nenávratně) slehává zem. Pro čtvrtý způsob jednoduše nezbývá místo. V této atmosféře dostává G. Smiley úkol. Odhalit moskevského krtka , který se zavrtal do samotného středu (resp. vrcholku) britské špionážní složky (do Cirkusu). Úkol téměř neřešitelný, ale nenechte se zmást prvním úsudkem. Smiley je možná takový ten (slabý) doubek. Vypadá, že by ho člověk jedním fouknutím vyvrátil, jenže když přijde bouřka, je to právě ON, kdo na její konci zůstane (jako jediný v širém okolí) stát. Tinker, Tailor, Soldier, Spy je snímek na motivy předlohy J. Le Carrého (kterou mimochodem kopíruje více než věrně), kde se před samotnou akcí dává přednost atributům jako jsou věrně zachycená atmosféra, podrobně rozkrytá psychologie postav, kdy divák (fyzicky) cítí tu opotřebovanost jednotlivých agentů, kdy je práce pomalu ale jistě (se)mele a kdy je čím dál tím těžší uchovat si zdravý rozum a odstup. Natočit v současné době takovýto typ snímku takovýmto způsobem (čti nepodbízivým, divákovi ani na okamžik nic neulehčujícím a vyžadujícím plnou jeho soustředěnost) je téměř zázrak a věc hodná skutečného uznání. Tady nejde totiž o samotný výsledek (zápletku-vyvrcholení, odhalení), ale v prvé řadě o fakt, jak k tomu snímek (do)spěje. Jak píše uživ. Rudovous. Tohle je zhmotnění čtenářových představ a splněný sen! G. Smiley (v mistrně úsporném podání G. Oldmana) je přesně takový, jakého jsem si (při čtení předlohy) představoval. Smekám klobouček, ostatně toho člověk není každý den svědkem. S dovětkem, že toto je přesně ten případ, který se stává jednou, dvakrát, max třikrát za 10 let :-), kdy film dorovná (resp.) předčí předlohu, byť (nemusím snad dodávat), že pro plné vychutnání si snímku je ideální varianta: kniha-film. P.s. při detailních záběrech na strhanou (věkem, prací, opotřebovaností..) tvář G. Oldmana jsem se jednoduše neubránil vzpomínkám na jiné trio a to sice P. Sorrentino-T. Servillo- L. Bigazzi a stejně jako v oněch případech, tak i zde, nelze vypíchnout jednu konkrétní věc. Jde o dokonalé souznění režie, kamery, hudby, hereckých výkonů….p.p.s. dlouho mi nebylo (u kteréhokoliv typu snímku) tak smutno, že již končí. Přičemž, samotný závěr je dělán s velkým přehledem a citem pro dané téma. 95% zajímavý komentář (pro mě): uživ. Faidra ()

Legas

Adaptace le Carrého románu není (i když jsem jej zatím nečetl) v žádném případě pouhou audiovizuální ilustrací jistě skvělého textu. Je to estetický filmový zážitek, u kterého jsem místy zapomínal sledovat samotný děj. Neustále a ve stejném tempu plující kamera, která velmi citlivě snímá všechnu tu stylizovanou krásu sedmdesátých let, tklivý saxofon, udávající pochmurně zadumaný tón, pečlivě vybraní herci, schopní uhrát mnoho scén bez zbytečných dialogů - jedním slovem nádhera. A film, který je na první pohled svým obsahem komplikovanější, tedy mě donutí přečíst si knižní předlohu, abych si doplnil informace a následně se tak připravil na opakované shlédnutí, u mě nemůže dostat jedna mínus. ()

Sobis87

Film, který vyžaduje stoprocentní soustředěnost, schopnost číst mezi řádky a prakticky neustálou mentální konstrukci celků skrze detaily, může být pro nepřipraveného diváka velmi únavný a z hlediska srozumitelnosti až frustrující. A přesně takový je Tinker Tailor Soldier Spy - precizní v detailech a nepoddajný. Tomas Alfredson natočil film, který vypadá, že vznikl ve stejné době jako Melvilleho Samuraj, a při jehož realizaci se mohl opřít o malou armádu prvotřídních herců. Pomyslnou korunku celému filmu pak dává jeho úplný závěr, který okamžitě obohacuje celý příběh o novou rovinu. ()

Jordan

kráľovná špionážnych thrillerov! tak hutný príbeh s hustou atmosférou, sústredenou réžiou, prepracovaným scenárom, nakumulovanou britskou hereckou elitou a vyšperkovanou výpravou sa naozaj v posledných rokoch nevidí tak často; má to totálny štýl; ()

Anderton

Veľmi neobvyklý triler, skôr dráma z prostredia britskej tajnej služby, čo falošne navodzuje pocit parádnej zábavy. Ak sa niekomu zdá tento prístup nudný, nie je možné mu to zazlievať, ak je pre niekoho geniálny, tiež má pravdu. Pomalé tempo rozprávania, bez akejkoľvek akcie a snažiace sa zápletku čo najviac komplikovať, je rovnako legitímne a inteligentné, ako zvolili tvorcovia Bourna. Takže záleží od vkusu a otvorenosti. SPOILER: Mimochodom záver je klišoidný, vzhľadom na to, že zradcom je najväčšia hviezda. Kto by to čakal... ()

Dzeyna

Mafie sem, mafie tam... chvíli jsem si připadala jako tajný agent, opravdu jsem byla vtažena přímo do děje. Vynikající herecké výkony, od Hardyho jsem očekávala, že bude hrát "buznu", ale nakonec dostal nakládačku od "buzny" a hrál romantika, a to mě dostalo nejvíc. Ze začátku mi to přišlo jako film o seniorech, ale potom už jsem tomu přišla na kloub. Ke Smileymu opravdu sedí "herecké jméno" jelikož v obličeji vypadá, že se usmívá i když se neusmívá. Londýn a Paříž se skvěle hodily k dané tématice a celkovému příběhu. Závěr filmu byl celkem překvapivý a hlavně během celého filmu nevíte, jak to dopadne a to je to nejlepší, co může být. ()

AppleCore

Jako pětidílná série, kde by se každý jeden díl zabýval jednou konkrétní osobou, by Tinker tailor soldier spy působil o hodně líp. Jde totiž o to, že film má spoustu postav, tudíž spoustu objektů vyžadující pozornost, přičemž každá z postav má nemálo dialogů. Každá postava pak disponuje jménem svým vlastním, ale i, jak napovídá název, přezdívkou. Od druhý poloviny se tak z filmu stává precizně zrežírovaná a scénáristicky vypiplaná kaše, kdy stačí zlomek nepozornosti, aby jste se v postavách dočista ztratili. Když pak připočtete dost pomalý tempo, který vás zkrátka jednou za čas donutí hodit oko jinam, zmatení se nevyhnete. Ono ale záleží na divákovi jestli se tak stane, nebo ne. Jeden musí z kola ven je po atmosferický stránce dost možná nejlepší film roku 2011, obsazení je fantastický a vlastně každej prvek filmu funguje bez chyby. Jenom si to zkrátka po vstřebání budu muset dát ještě jednou. A kdo ví, třeba připadne pátá. ()

boshke

Ohledem anonymity všech podezřelých musím dát za pravdu zipperovi. Člověk se o postavách nedozví v podstatě vůbec nic, a tak je mu úplně jedno, jestli je zrádcem Tinker nebo Tailor. Navíc není moc jednoduché se hlavně z počátku ve filmu orientovat, což samozřejmě také nepřidá. A to pak zápletka a prostředí může být v principu sebezajímavější a může si tam hrát celá řada top britských herců. Možná dám filmu ještě někdy šanci, přeci jento nebylo tak zlé... 70% ()

teutates

Opět něco pro zdejší pseudomasturbanti, všichni do jednoho (až na pár výjimek) tu budou plácat jak skvělé, impozantní, atmosférické či dokonce napínavé to bylo. Tož já Vám povím, jaké to bylo. 127 nudných, ukecaných minut to bylo. Banda vysloužilých dědečku hledá mezi sebou zrádce. Budou se na sebe urputně dívat v zavřeně místnosti a budou dělat bu, bu, bu, taky žmurkat a všímat si jednotlivé gesta. Mezi tím se stihne i nějaký ten náznak akce, no opravdu jen náznak. Vřele doporučuji pro všechny riťolezy, papoušky a taky zdejší smetánku, ehm. A já příště když budu chtít zajebat nudu, pudu raděj ven. 4/10 ()

swamp

Technicky dokonale chladné. Bez příkras, bez kudrlinek. A podobný z toho mám i pocit - vždyť je to přece film, tak sakra musí použít alespoň určitý - divácky přístupný - stupeň narace. Jinak tedy herecké výkony dokonalé.. je to prostě podivný film, plný nevyřčených věcí a problémů. ()

DwayneJohnson

Hledá se krtek! Ne na zahradě, ale přímo v ústředí MI6. To je totiž označení pro špióna, který se dostal až do nejvyšších pater téhle věhlasné organizace. Píše se rok 1973 a v době studené vláky je tohle rozhodně čin, skoro až na pováženou. V průběhu, zhruba těch dvou hodin, které jsem si opravdu vychutnal si můžeme aspoň maličko představit zákulisí, působení agentů a také horečné hledání přeběhlíka, kterého se ujímá mlčenlivý, ale herecky velmi přesvědčivý Garry Oldman. Spolu s ostatními známými tvářemi a vypilovaným příběhem, je to záruka skoro té největší kvality. PS: můj tip na krtka absolutně nevyšel. ()

Ant

Těžko budu zastírat, že jsem od toho čekala víc. Souhlasím se všemi výtkami, které už tu padly. Thriller je tohle opravdu těžko. Ten film se ke svému konci vyloženě prokecá. Jediné napínavější a působivé scény jsou ty s vedlejšími postavami. Hardy a Cumberbatch si mě konečně v nějakém filmu získali, možná to bude tím peroxidem, co mají na hlavě. Vlastně jsem byla ochotná dát 4*, ale to ultra zmatené rozuzlení mě vrátilo zpátky na zem. Takže pokud chcete konspirační film ze 70. let (i když v menším měřítku), tak si pusťte Red Riding. ()

nascendi

Áno, áno, i takto môže vyzerať špionážny film. Bez bondovských rekvizít, bez akčných hrdinov, bez stále prítomného napätia. Tento film disponuje hrdinami, ktorí pôsobia skôr ako precízni a výkonní úradníci, dráma a napätie sú skrývané ako u hráčov pokru a napriek tomu je ich príbeh i to, ako pozvoľna ubieha bližšie skutočnosti, ako v populárnych špiónskych filmoch. Aj ja som mal problém s množstvom postáv, vzťahov a textu vo filme. Nedá sa povedať, že by som sa chvíľami nenudil. Ale napriek tomu dávam štyri hviezdičky, lebo tento film si ich určite zaslúži. ()

Tomco

Ako kinder vajce. Obal výborný, čokoláda chutná, ale vo vnútri len málo zaujímavá hračka. Atmosféra dusná, Oldman mrazivý, ale o vcucnutí do deja u mňa nemôže byť reč. 70% ()

Slarque

Tohle je velice promyšlený film. Scénář pracuje se spoustou flashbacků, režisér buduje tísnivě paranoidní atmosféru a z postav tvoří figurky na čísi šachovnici, kameraman vede divákovu pozornost přeostřováním z postavy na postavu a na pozadí nenápadně zní hudba Alberta Iglesiase. Herecká sestava je neprůstřelná a Tomas Alfredson se zařadil mezi filmaře, které stojí za to sledovat. ()

Arsenal83

Ukrutne nudná špionážna dráma, kde zápletka vyzerá na začiatku dobre, teda kto je tá krysa? Ale nakoniec je vám to úplne jedno, kto to je a zaspíte alebo film vypnete, prípadne pretočíte. Pôvodne som myslel, že filmy sa točia pre divákov, ale tu si viem predstaviť, že si to režisérko natočil len pre seba, aby sa na to mohol sám dívať a kochať, aké je to napínavé. A pritom tu máme tak kvalitných hercov. No nič, v tomto prípade prvýkrát a poslednýkrát. ()

Bachy

Tak takhle by to rozhodně šlo. Film, který uvidím nejspíše ještě hodněkrát. Částečně kvůli výrazné složitosti děje. Zřejmě i sáhnu po předloze, ačkoliv jsem se špionážním románům doposud úspěšně vyhýbal a ničím mne nelákaly. Ve druhé půlce jsem si říkal, zda toho již nebylo moc. Jakmile jsem si začal myslet, že se konečně chytám, postavy vlezly do jiného domu/státu a opět se začalo dít něco, co do mé dosavadní teorie nezapadalo. A když to vypadalo, že se celého zamotávání přejím, přišlo finální rozuzlení a bylo hotovo. Zanechalo ohromný dojem. Pak je tu téma - obsazení, které rozvedu pouze pár slovy, protože napsáno o něm už bylo hodně. Dlouho tu nic takového nebylo a silně pochybuji, že v blízké budoucnosti bude. A i když jsou perfektní všichni...Mark Strong zase všechny přehrává. ()

eLeR

Myslím, že tento film, ako aj kniha, je určený pre milovníkov špionáže. A to ja nie som. Miestami som sa strácala, nevedela kto je kto, kto je s kým, kto kde bol a nebol ... a to som naozaj dávala pozor. Skrátka trochu nuda, ktorá ale s blížiacim sa koncom mizne, a ktorú zachraňuje prehliadka hereckých es. ()

Chrustyn

Výborný špionážní thriller "staré školy", kde padne jeden výstřel a tisíce slov. Než se divák rozhodne tento film absolvovat je důležité si uvědomit, že se zde "střílí" jen slovně. Pokud přistoupí na fakt, že se jedná o thriller komorní a ne velkolepý bude se bavit u propracovaného scénáře a společnost mu při tom bude dělat plejáda vynikajících herců. Jen je pravda, že některé části byly opravdu hodně pomalé. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

25.06.2018

Tomas Alfredson, režisér univerzálně nenáviděného Sněhuláka s Michaelem Fassbenderem, by si rád napravil reputaci. Autor oceňovaných snímků Ať vejde ten pravý nebo Jeden musí z kola ven se proto… (viac)

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Scorsese předává Nesbøva Sněhuláka

Scorsese předává Nesbøva Sněhuláka

01.05.2014

Tři roky staří Lovci hlav, kteří byli adaptací stejnojmenného románu Joa Nesba, konečně dostanou „bratříčka". Kolem další knihy slavného norského spisovatele, ponuré detektivky Sněhulák, dlouho… (viac)

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (viac)