Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

VojinRyan

Seriál, ktorého pointa je skrytá podstate celý čas a dozviete sa ju až na konci. Rozprávanie niekoľkých príbehov posplietaných medzi sebou. Príbehy hrdinov, rytierov, stavbárov a nakoniec príbeh samotnej katedrály. Ale ako urobiť príbeh o stavaní jednej budovy pútavým?? Samozrejme odpoveď Vám dala dvojica producentov Ridley a Tony Scottovy. Treba pridať bitvy o anglický trón medzi anglickom a francúzskom, záporákov, ktorý sa neboja zradiť aj vlastnú rodinu. Tento mini seriál má silné stránky v zrade, intríg a obviňovania nevinných. A to všetko za krídlami cirkvi. V 12. storočí to bola silná mocenská spoločnosť, ktorá vládla v pozadí. Veľmi som obdivoval výkon Hayley Atwell a Eddieho Redmaynea. Tí svojím príbehom ťahali celý film. A samozrejme kňaz Filip, pre ktorého sú charakter, morálka, spravedlnosť a cirkev všetkým. Občas sa vyskytli hluché miesta a to ubralo seriálu na tej atmosfére, ktorú má. A hlavným pozitívom je skvelá hudba od Morrisa. Bol som veľmi milo prekvapený. História je niečo, čo by mal vedieť každý. Lebo históriu píšu ľudia. A to boli reálny ľudia, ktorí históriu žili. A bol som rád, že mi Sergio Mimica-Gezzan opäť ukázal kus histórie. Ale k dokonalosti to má ešte ďaleko. 89% - 4* ()

Bakllazaan

Zdaleka ne tak dokonalé jako Řím. Na druhou stranu byl Řím také o něčem jinem a z jiné doby. S vykresleném postav se poměrně spěchá, což je výsledek klasického kopírování knih. Co ale ztrácejí Pilíře na Římu, tak si vynahrazují opulentními záběry na hrady a stavby, efekty a skvlým úvodem, který krásně připraví na středověkou podívanou. Rozhodně stojí za vidění, přestože se z toho klasika pravděpodobně nevyklube. ()

Z0oMb3E

"Nech je ti odpustená každá preliata krv, ktorú si kedy prelial a pre cirkev preleješ!" Takže i u sektárov pracuje na plné obrátky mužská ješitnosť. I tam si porovnávajú, kto má väčšiu... katedrálu. I keď ich majú tak maximálne na vystavovanie. Po odhalení, že niekto má tú katedrálu o pár cenťákov predsa len väčšiu, prichádza náhla kompenzácia v budovaní si kariéry, aby som to tomu parchantovi dal poriadne vyžrať. A pôjdem i cez mŕtvoly! Toto ma fakt prikovalo na 6 a pol hodiny pred obrazovku! Skvost, ktorý nejednému fanúšikovi historických jatiek (i keď ich tam veľa nie je) navodí nejeden mokrý sen! ()

mysiak

Starz sa po nečakanom úspechu svojho Spartacusa rozhodli zainvestovať do ďalšieho seriálu..tento raz miniseriálu...a výsledok nie je zlý..tvorcovia majú napozerané historické seriály od svojho konkurenta HBO - Rím, Tudorovci, takže vedia zapracovať príbeh, majú peniaze a sú kvalitní...ale zaujatie trošku upadá po prvotnom nadšení..seriál má všetko to, čo kvalitná produkcia má mať..dobré obsadenie, kulisy, kostýmy, ale téma trošku upadá do pozadia...hodnotenie po 2 dieloch zo 6 ()

elizabeth_ba

Na úvod přiznám, že mě to bavilo a bylo to fakt pěkně natočený. Ale jako vždy přidám několik připomínek. Scénář samotný asi za ně tak úplně nemůže, protože ten vycházel ze stejnojmenného románu Kena Folletta. Předlohu jsem teda nečetla a ani jsem to nikdy neměla v úmyslu, ač historické romány můžu a čím delší tím lepší (viz Merle nebo Vaňková). Přečetla jsem totiž dříve Folletův jiný román Na věky věků a stejně jako u blbého hist. filmu jsem málem umřela nudou. Konzultovala jsem s kolegy, co četli Pilíře země, zda to, co připomínkuju, byla svévolnost filmařů nebo se opírali o skutečnosti z knihy, výsledky uvidíte níže v příspěvku. Nejprve ty připomínky a chyby: 1.cesta té šlechtické dívky za milým do Francie s děckem v náručí, jen tak v pohodě pěšky až do St. Dennis... Byla v Anglii a najednou šup ve Francii – žádná loď, žádná starost o dítě nebo o sebe, jako z čeho byli a budou živi etc. 2. Nařčení z čarodějnictví ve 12. století a odsouzení upálením. (toto ale je už podle spolehlivých zdrojů chyba knihy) 3.Celá ta postava té čarodějky Ellen, přišla mi tam jako z jiného světa..., asi něco jako deus ex machina. A teď mé odpovědi na ně a komentáře k nim: Ad 1) Ta šlechtická dívka vypadala, že má jak kuráž tak i mozek v hlavě, byla vůbec taková moderní a emancipovaná (skoro jako mé oblíbené české královny vdovy Kunhuta a Rejčka), takže by si s tou cestou (asi jen) za okolností, když by měla také dostatek štěstí (aby vydělala nějaké peníze a nebyla přepadena, oloupena, znásilněna a zavražděna) dokázala poradit. Je tedy škoda, že té cestě filmaři aspoň trochu nevěnovali pozornost, kdyby přemáhala nějaké nástrahy, jistě by to bylo zajímavé a atraktivní, aspoň tu cestu lodí tam dát určitě měli, aby neměl divák pocit, že přešla z Anglie do Francie suchou nohou. Ad 2 a také 3) Podle mě se v té době ještě nezmiňovalo spojení čarodějnic s ďáblem, které ve filmu několikrát padlo. Spíš to ve mě evokuje až takové 15.-17. století. Dvanácté století bylo na Západě dost benevolentní, čarodejnictví jistě ne, pravděpodobnější by byla nějaká hereze. Vzhledem k tomu, že ta postava Ellen je líčena jako odpadlá jeptiška, by to mělo k realitě realitě blíž. Celkově i přes jistou míru (ve zdejších komentářích již zmiňované) naivity to působilo o dost brutálněji než Případy bratra Cadfaela, které jsou zhruba z téže doby (odlišnost zpracování způsobuje asi doba natočení obou seriálů) Ty mi přijdou reálnější a zamlouvají se mi o dost více, a nejen proto, že miluji historické detektivky. Na závěr ještě hodnocení mého mladšího kolegy: "Tak je to takový pohádkový středověk - rytíři, drancování, čarodejnice, zkažená církev, rodové tajemství. Templář a svatý grál tam chybí." Já k tomu dodávám ještě, že chybí, proto taky ty 4*:-)) a jedna z nich je za Rufuse Sewella a Matthewa MacFaydena (za oba dohromady) ()

nirvanafan

Ještě jsem nezažila, aby se toho v jednom dílu seriálu událo tolik jako právě v Pilířích země. Ale to je asi tak jediná vada, kterou tenhle seriál má, jinak si nemůžu pomoct, protože mě to hrozně moc bavilo. ()

Macejko

Seriál, ktorý si s Rímom od HBO s prehľadom vytrel riť. A potreboval na to o štyri diely menej. Televízia Starz priniesla po Spartakovi nový historický seriál - ktorý už ale nie je štylizovanou komiksovou rúbanicou, ale v realite ukotveným uveriteľným dielom - a opäť u mňa uspela na celej čiare. Vynikajúca výprava a hudba sa snúbi s plejádou farbistých a životných postáv (a ich skvelých predstaviteľov), ktorým na získanie vašich sympatií alebo antipatií stačí jedna jediná časť. Záporáci sú patrične zlí a odpudiví (William Hamleigh a charizmatický biskup Waleran Bigod v podaní božského Iana McShanea sú možno tie najväčšie svine, aké som kedy v seriáli videl) a kladným postavám sa výborne fandí - bojíte sa o nich pri každom nebezpečenstve a prajete im každý úspech. Príbeh je navyše výbornou kombináciou medzi mocenskými bojmi a intrigami a čisto osobnými líniami o snoch, túžbach a o jednej katedrále. Skrátka paráda. Musím si zohnať knihu. ()

esopesokeso

Dajú sa hľadať v tomto seriále škulinky, tak ako skoro v každom filme...dej je ochudobnený a čiastočne zmenený, ako v knihe, ale tento film ma zaujal natoľko, že som si prečítal knihu... tým pádom sob bol aj rád, že je dej zmenený a ochudobný.Herecké obsadenie bolo vynikajúce, hudba takisto (nechcem kopírovať Kleopatru), ale nemôžem tomuto seriálu uprieť 5* ... mám v pláne si ho po niekoľkých rokov znovu pustiť. ()

slunicko2

Telenoveloidní pohádka s historickým nádechem. 1) Kouká se na to pěkně. Příjemně vyhlížející herci i herky, pěkné výkony, pořád se něco děje a katedrála úspěšně roste. Pár historických anachronismů (typ klenby, zlaté mince, tituly) dojem nekazí. Už už to vypadalo na čtyři hvězdičky, ale zkazil to konec, který vypadá, jako by ho točil Barrandov v roce 1951. 2) Zaujal mě svým hereckým projevem 68letý Ian McShane (zloradný biskup Waleran Bigod) a dále pak pěkní 28letý Eddie Redmayne (Jack), 27letý David Oakes (rytíř William Hamleigh) a 29letý Liam Garrigan (stavitelův syn Alfred). ()

Thomassi

Knížku Pilíře Země od Kena Folletta jsem četl a musím říct, že některé scény jakoby z knížky vypadly. Jsou tam ale i pasáže, které v seriálu nejsou. Seriál Pilíře Země, rozdělený do sedmi částí, působí kompexně a i když se tam hodně skáče mezi roky, dává to smysl. Příběh začíná potopením Bílé lodi a pak pokračuje několik desítek let, až do doby, kdy se stavba katedrály blíží ke konci. A právě katedrála je největším motivem celého příběhu. Krásně je vidět, jak dokáže být život v Anglii 12. století krutý. Když se prostě něco sere, tak pořádně. Na mě to působilo hodně velkolepě, a někdy jsem si myslel, že by se za takovou výpravu nemuseli stydět ani u HBO. Protože výprava, to je něco úžasného, dokonale propracovaná. A navíc ten středověk byl přímo cítit, všechno to prostředí, oblečení, všechno působílo až neskutečně reálně. Intro a hudba k němu byly jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl u seriálů. Je tady prostě znát, že za tím stojí pánové Ridley a Tony Scottové a musím je pochválit, protože mě tímto dílem vyrazili dech. Volba herců byla také trefná. Eddie Redmayne a Ian McShane přímo zářili, ale to ještě spousta herců. Prostě bomba se vším všudy ze středověku, a toto já můžu. P.S: Vzory katedrály v Kingsbridge se staly anglické katedrály Saint Mary a St. Andrew. Kniha - 5*, Seriál - 5*. ()

01Zuzana10

Mixed feelings. Pozoruhodné, veľkolepé, brutálne naturalistické. Aj pútavé. Ohromná produkcia, aj pod Scottovou značnou. Som zvedavá na zákulisie, čo všetko museli vykonať pre výrobu tejto mini série. Nápad sa mi veľmi pozdáva, predlohu nepoznám, oceňujem odvahu pustiť sa do toľkého neznáma. Stredovek pútavo pre dnešné publikum? To preto všade tá striekajúca krv a nahé ženy? Pre mňa najväčšie mínus. Strašné násilie. Skutočne sa natoľko posunula hranica znesiteľnosti bežného diváka, že ho už nezaujme nič iné než takéto diabolstvá?(nič iné mi na um neprišlo, na to sa nedá pozerať!)___ Čo oceňujem je zaujímavá podívaná kvôli veľkosti všetkého. Celé prostredie prechádza pozoruhodnými zmenami. Pozorovať to je fascinujúce. Neskutočne. Aj vďaka seriálu si opäť uvedomujem drobnosti, kt. mi neprišli úplne zrejmé. Ohľadne mestských privilégií, plynutie času v tej dobe, nerýchly progres prác... Odhalením toho si ma veľmi získali. Mám rada, ak mi filmári sprostredkujú detailnejší náhľad na doby minulé, kt. som si dovtedy neuvedomovala a predsa som o nich vedela. __ Získalo si ma aj obsadenie. Vyhranené postavy dobre predstavené. A väčšinou si v nich herci našli niečo, čím ich spravili aj trošku sympatické. I keď cítim podivnú snahu ukázať nám, že postavy sami so sebou bojovali, dobro a zlo. Celkovo. Zážitok. Výpravné, mohutné, krásne stredoveké /väčšinou náladou deja a stavbami, nie Alieninými investičnými špekuláciami a trochu komixovými titulkami ale s podmaňujúcou hudbou/ škoda príliš brutálne, herci veľmi sympatický a pre mňa pohľadní.. Zážitok. ()

Sheldra

Trautenberg sice mojí oblíbenou pohádkovou postavou není, i tak jsem si ale Pillars of the Earth celkem užila. Teda, užila... ano, nadchla mě krásná výprava, solidní herecké výkony (některé dokonce skvělé, ovšem jeden krajně ubohý, a sice trapka Ellen), teorie stavby katedrál a intriky kam se podíváš. Potíž je v tom, že tohle všechno vystačí tak maximálně na první dva-tři díly, postupně ale neustále se opakující schéma začně trochu otravovat. Kladné postavy jsou tupé, až to bolí, zatímco záporáci mají fištróna jak Richelieu, a navzdory těmhle dvěma skutečnostem nakonec zvítězí, a to ještě tak předvídatelně, že to až nasere. Zdá se mi, že autor si nebyl tak úplně jistý, jestli chce příběh pojmout drsně ve stylu seriálů HBO (sexu, násilí a zvrhlosti se tu najde celkem dost), nebo spíš jako dobrodružnou pohádku, ve které je zlo po zásluze potrestáno a všichni žijí šťastně až do smrti. Přirovnání k poslednímu Hoodovi fakt není nijak přestřelené, ale spíš ve smyslu záporném - poslední Hood stál totiž docela za houby... ()

Scylla

Velkolepá seriálová sága oplývající mnohými klady i nezanedbatelnými zápory. Začněme těmi klady: hudba, výprava, povedený herecký ansámbl, slušná režie. Děj je jaksepatří rozmáchlý, ale zároveň místy nemálo naivní a limonádový. Většina záporáků je černobíle zlá a charakterově plochá, že by se za ně nemusela stydět ani Bondovka nebo Disney. Pokud ale přistoupíte na fakt, že se jedná o (někdy až pohádkově naivní) příběh, kde nechybí mocenské intriky, úkladné vraždy a pomstychtiví zloduši, ale i velká láska, víra ve vlastní vizi a přátelství, budete asi spokojeni. Nechte mozkové buňky odpočívat a užijte si středověký příběh o stavbě jedné katedrály... ()

ilemas

K tomuto dvd zakoupenému v trafice jsem vůbec neměl důvěru, ale po přečtení skvělé rozsáhlé knihy jsem byl zvědav, jak si s tím filmaři poradí. I na svou délku je to hrozně očesané, ale výsledek nezklamal. Na tv zpracování je to vynikající, navíc výborná hudba a výprava. Téměř věrná,vydařená zfilmovaná kopie knihy. ()

johny89

Slušně natočený historický film. Ale s původní předlohou od Kena Folleta se to absolutně nedá srovnávat. Nedoporučuji dívat se na film, před přečtením knížky. ()

Nach

Musím přiznat, že tento seriál mě nejen velice zaujal, ale doslova přikoval k obrazovce. Všech osm epizod jsem hravě zvládl do dvou dnů. Nesmírně mě potěšilo, že tento seriál si nehraje na nekonečnou telenovelu. Má začátek a svižně směřuje až do úplného konce. S postavami prožijete celý jeden život a podíváte se do samotného středověku. Konkrétně do začínající architektonické éry, která později vejde ve známost, jako Gothika. Samo stavitelství je zde podáváno tak dobrodružně a krásně, že tuto profesi budete s plnou náležitostí obdivovat. Hrdinům maximálně fandit a záporáky nenávidět. Velice mě zde potěšilo herecké obsazení. Zvláště pak Eddie Redmayne, kterého si pamatuji v též mnou chváleném historickém filmu: Černá smrt. Nebo David Oakes, jenž zazářil jako Rodrigo Borgia v kanadském seriálu Borgiové. Chválit herce bych ale mohl i nadále. Stejně tak mou duši zahřála jména producentů, bratrů Scottových. Zvláště Tonny Scott, pro něhož to možná byla poslední spolupráce s jeho bratrem, než 19.8.2012 zemřel. Speciální efekty jsou na seriál působivé a srovnal bych je s těmi, které je možno vidět ve Hře o trůny. Stejně tak můžu porovnávat v míře intrik. Prostě, doporučuji všem, kteří mají podobné seriály rádi. Mě úsměv na tváři po jeho zhlédnutí rozhodně nemizí. 90% ()

Kwaichi

Ranný stredovek na ostrovoch bol taký odlišný od nášho kontinentálneho. Príbeh bol pútavý a plynulý, gradoval z minúty na minútu. Režisér mohol klásť trochu väčší dôraz na prekrásnu stredovekú krajinu Devonu a nie len na politické zámery vtedajšej doby. ()

Joges

Výborně zpracovaný seriál podle výborné knižní předlohy Kena Folletta. (Pilíře země - kniha na druhém místě britské ankety "60 nejlepších knih za 60 let"). Pravda, v seriálu některé úseky podle knihy chybí, některé jsou zase pozměněny a jinak nahrazeny, to však seriálu na půvabu neubírá. Je stejně strhující a zajímavý jako knižní předloha. Navíc výkony známých herců jsou jen a jen k dobru tohoto filmového díla. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)