Norma Jeane Mortenson (Ana de Armas) patřila v šedesátých letech mezi nejkrásnější modelky a herečky amerického stříbrného plátna. Muži po ní doslova šíleli. Ačkoliv si žila pohádkovým životem, veřejnost nic nevěděla o jejích těžkých traumatech z dětství, která si stále nosila sebou a nevěděla nic ani o drsném filmovém světě, kde se nejen za role platilo sexem. Tento snímek nastavuje skrze životopisné drama Marilyn Monroe nekompromisní zrcadlo poválečnému americkému filmovému průmyslu. Průmyslu, který nejednu ze svých hvězd nakonec úplně zničil. (Big Bear)

pushover

Pro Anu jistě životní role a závěrečné psycho scény dala skvěle, ale na tu šílenou stopáž je film dějově hrozně děravý a chvílemi dost nudí, nehledě na značné historické nepřesnosti. ()

Flory14

Film rozhodně není pro každého, čistá artovka. Režisér projekt pojal po svém, jde vidět spousty kreativity a rozhodně je snímek odlišný od spousty životopisných snímků. Mě to však vůbec nesedlo. Zmatený střih který skáče časem aniž by divák stihl něco registrovat, přišlo mi to kolikrát jako generátor náhodných scén. Kdo neznal trochu život Marilyn tak musel být zmatený. Já viděl aspoň jeden dokument a  takže jsem se občas chytal. Nicméně Monroe je tak kontroverzní osoba že bych rád "klasický" životopisný snímek, což se nestalo. Film je i dost zaujatý a byť to MM měla extrémně složité ( stejně jako všechny herečky, potažmo ženy té doby) a rozhodně nebyla duševně zdravá, je nám zde zobrazená jako oběť která vlastně za nic nemůže. Ano film je pojat z jejího pohledu ale i tak se neubráním zklamání. Ana de Armas se však do toho ponořila, dlouho jsem nevěděl zda už to není možná moc ale nakonec si myslím že podala velký výkon. Ostatní herci byly spíše jen křoví.  Kontrovezrní film kde se nebudu divit žádnému hodnocení, někdo může být nadšen, někdo znuděň a věřím že se najedou i lidé kteří snímek přímo odsoudí. 2 hvězdy jsou za mě akorát, přece jenom děj mi tam opravdu chyběl. ()

w_laura

K filmu mám protichůdné názory. Líbil se mi filmový styl, to jak se to snažili expresivně natočit z pohledu hlavní postavy. Divák sám neví, kde končí realita a začínají halucinace. Každopádně, přestože vím, že její život nebyl peříčko, domnívá se, že se zde tvůrci záměrně snažili tlačit brutálně na pilu... no a to mi ten dojem z filmu poněkud kazí. Navíc mi také vadí, že z Marilyn všichni tvůrci dělají hloupoučkou dívenku. Ano, neměla dostatečné sebevědomí, ale podle svědků, kteří jí zažili, byla chytrou ženou, která věděla, co chce. Celkově bych to shrnula tak, že i přestože herečka Ana de Armas byla výborná a je velmi krásná... Marilyn byla prostě jenom jedna. ()

Stillborn83

Nablýskaný Hollywood 50. rokov minulého storočia, jedna z najväčších celebrít tohto obdobia a hĺbková analýza jej v podstate nešťastného života. Netreba však zabúdať, že ide len o fiktívne domnienky autorky knižnej predlohy Joye Carol Oatesovej a scenáristu a režiséra v jednej osobe Andrewa Dominika. Výborná Ana de Armas (dovolím si tvrdiť, že jej životná úloha), potešil aj Adrien Brody, príchod jeho postavy film výrazne oživil, skvelá výprava, hudba a kostýmy. Ale tu plusy asi aj končia. Úmorná stopáž a artové prvky (kde sa ozaj nič nedeje – nepochybujúc o tom, že ikona Marilyn si zaslúži aj takéto zábery, len to by som privítal autorizovaný biografický film) tomuto filmu na môj vkus ozaj nepomohli. A toľko diskutovaná kamera a striedanieformátov, farieb a štýlu. Spoiler: Scéna s Kennedym bola nedôstojná kvôli obom - Marilyn aj JFK. Osobne mi to nevadilo, ale nie som z toho ani ohúrený.  Áno, snažím sa pochopiť, že tvorcovia filmu sa snažili aj o akúsi umeleckú nadstavbu, no dovolím si tvrdiť, že pri tej stopáži by divákov istotne viac zaujali rôzne životné situácie (a že ich bolo), ktoré sa dali rozobrať oveľ, oveľa hlbšie. Popravde som od tohto filmu čakal trochu viac, takže prevláda sklamanie. ()

alba

Dve a pol hodiny fragmentov zo psychicky chorej mysle. Kto bol však chorý? Toto nie je film o Marilyn, ale o filmovom priemysle a mužoch. Ak sa chcete dozvedieť niečo o Marilyn, prečítajte si wikipédiu. Tu sa o nej dozviete len to, že mala psychicky chorú mamu a a troch manželov. Ako však skončili jej manželstvá a iné podrobnosti v tomto filme nehľadajte. Jednoducho vydala sa, žili spolu a potom už bola z ničoho nič sama. V niektorých momentoch ani neviete, čo je skutočné a čo nie (či to bolo nejakými drogami, ktoré asi užívala (?), alebo boli dôsledkom nejakého jej psychického ochorenia, ktoré v skutočnosti podľa dostupných zdrojov nemala (mala len depresiu a úzkosť), ktovie). A otázne je, prečo chcela zostávať v takom prostredí. Film o tom, ako z priemernej ženy spravili peknú modelku plastickými operáciami a odfarbením vlasov a zo psychicky chorej ženy celebritu - no či to bola Marilyn, ktovie, pretože nejako som tomu filmu neverila. Ana de Armas je dobrá herečka a podáva veľmi dobrý výkon, ona však film nezachráni. Film neodporúčam. ()

hrumsrt

A já si říkal, že biografický snímek o životě Marilyn Monroe s Aničkou de Armas v hlavní roli snad nemůže neuspět a mohl by Netflix zase vrátit k platformě, která ty svoje velké očekávané filmy zvládá nějak točit. Jestli byl Grey Man zklamáním, tak Blonde bolí ještě o kus více. Ana de Armas přitom svoji dost možná i životní roli zvládá velmi dobře a několikrát mě vskutku potěšila. Ta dívka je sladká a hrát opravdu umí.. Životopisné filmy jsou vesměs šablonovité, protože zkrátka všechny ve své podstatě chtějí odvyprávět ten jejich životní příběh. Velmi snadno se tak stane, že snímek má pořád takové stejně chladné tempo a vesměs pořád přešlapuje na místě. Ani asi nejde o zajímavost života dané osoby, ale o šikovnost tvůrců si s tématy pohrát, ještě lépe je přenést nějakým poutavějším způsobem. A kde to nepůsobí tak svěže, tak doplnit nějakým netradičním vizuálem či zkrátka něčím extravagantnějším.. Ano, narážím na letošní životopisnou pecku a vůbec jeden z nejlepších filmů roku - Luhrmannův Elvis. Ale tam jde o daleko zkušenějšího režiséra s jasně osobitým stylem dělání filmů. To se může Andrew Dominik jít klouzat, stačí si jen vzpomenout na jeho poslední snímek "Zabít tiše" a nenávidím sám sebe, že jsem od Blondýnky vlastně čekal něco více. Je ve finále neuvěřitelná škoda, jak jsou vynikající herecké výkony v čele s Aničkou (i ten Cannavale zahrál famózně) utopeny v uchylných střípkách z života MM. Za jedinou zajímavě pojatou pasáž paradoxně považuji ten potrat, jehož nepříjemnost je pozvednuta kreativním pojetí záběrování. Jinak veškeré pikantnější scény jsou pro mě až nechutné a pro příběh zcela irelevantní. Štáb dostal povolení si Anu svlékat dle chuti, a tak není o scény na hoře bez nouze. Jen by s tím detailováním na hereččiny exotické bradavky místy mohl šetřit. Nerozumím tomu, ať se snímek snaží několikrát pokládat nějaké otázky nebo rozvířit některá zajímavější témata, vše je pokaždé utopeno stejným způsobem. Chybí mi tak vize, nosnější kompozice, jež by jednotné střípkovité scény vázal k sobě. Jsem zklamán.. Filmová kariéra? We do not care, but aby dostala roli musela roztáhnout tomuhle a tomuhle. Hudební kariéra? We do not care, but.. Kde je ten Kennedy? Jasně nikdy není čas ukázat všechno, ale ve téměř třech hodinách a tolika přešlapovačkách je to neodpustitelné. Nechápu, co to mělo o postavě MM říct, ale pro mě z toho nevychází dobře nikdo. Nezaslouží si to, ale při vzpomínce na Aničku v blonďaté paruce se po pár hodinách od vidění slituji, ale pořád jsem smutnej. 45% ()

somartas

Marilyn jako démon, kterého si Norma musela vytvořit a pak s ním žít, protože jiný život se jí vytvořit nepodařilo. Za mě jeden z nejlepších hororů za posledních pár let. ()

Dejvecd

Blonde je minimálne pre mňa veľkým prekvapením roku. Priznám sa a poviem, že som nič moc veľké nečakal, ale len tajne dúfal, že ma to bude baviť. No a výsledný film ma nielen bavil. Ana de Armas predvádza veľmi dobrý výkon (bohužiaľ nie Oscarový) v životopisnom filme, ktorý... je čudný. A to je práve super. Blonde je totižto velice abstraktne natočený a odrozprávaný príbeh, plný zaujímavých prác s kamerou, farbami... ktorý z vizuálneho hľadiska pôsobí skvele. Dejovo som sa tiež vôbec nenudil a Andrew Dominik, ktorý v kine dával pozor a spoľahlivo si zapisoval poznámky, mi doručil napínavý, smutný a skľučujúci príbeh, plný emócií. Blonde je totižto niečo čo tento filmový rok skutočne dobre obohatilo a som veľmi rád, že v Hollywoode sa robia aj takéto filmy. Tam kde väčšina životopisov pokulháva, tak tam Blondýnka pevne stojí, pretože presne vie čo a ako to robí a má robiť. 10/10 ()

pmusic

..chápu, že tohle chtělo odvahu natočit, kostýmy jsou skvělé a Ana vypadá překrásně. To je ale asi jediné, co mohu pochválit.. stopáž je prostě neskousnutelná, poslední hodinu jsem vyloženě protrpěla.. spolu s Marilyn, která do toho neustále brečela.. :) ()

LdaVinci

Začnu tím pozitivním... výkon Aničky je perfektní, její herectví je fakt na úrovni a k tomu snad nemůže nikdo mít výhrady. Kamera mi taky přišla moc fajn a vizuál prostě pěkný. Předpokládám, že se vše opírá o skutečnost, takže jsem si z toho filmu fakt dokázal udělat obrázek na slavnou Marilyn Monroe. No ale pak co se týče celkového filmu, tak to je docela velké zklamání. Jednak je to zdlouhavé s pomalým tempem, což někdy na škodu není, ale tady mi to už kvůli délce filmu nevyhovovalo. No a potom strašně moc scének nemá absolutně žádné budování a pokud o Marilyn člověk nemá načtené všechny životní události, tak to musí být dost matoucí. Hrozně moc věcí působilo chaoticky a nepřehledně. Škoda, látka to je dost dobrá, ale natočeno nepřehledně a nepříliš záživně. ()

Picoun7

„Ááááh“, hodně náročné... Začal bych asi tím, že doporučit tento počin na zlepšení nálady, to není úplně nejlepší doporučení, které bych vám mohl dát. Pocit, který vám sevře žaludek, toho jsem se tu nemohl zbavit, tedy minimálně v prvních 30 minutách. Svinstva, která se ti stanou v útlém věku, těch se člověk snadno nezbaví a budou tě charakterově utvářet v budoucích letech, přesně jako se to stalo téhle blondýnce. Bezskrupulózně pojatá režie, která dosti pravděpodobně odradí diváky, kteří jsou od Netflixu zvyklý na trochu jiný šálek zábavy. Intergalaktický výkon Aničky a všechny slzy světa, ty tady bohužel, nemohou zachránit vše ostatní, co nám jest vyobrazeno. Naprosto zbytečně přepálená stopáž a nudné prokousávání se ke konci filmu, to je věcí, která se mi honila v hlavě a myslím, že vcelku oprávněným způsobem. Podle několika pár slovíček, které jsem četl před pozřením tohoto díla, jsem se tak trochu nechal nachytat, že to bude jen a jen ponuré, což není pravdou. Takže se tu určitě najde i pár chvilek, kde hlavní protagonistka cítí i jiné emoce než-li jen smutek. S Marilyn se tedy dostaneme i na její divočejší odbobí života, kdy si to uměla pěkně užít s vícero partnery. Prožijeme s ní štastné chvilky s druhým manžílkem a radosti těhotenství, nicméně, odvrácená tvář Hollywoodské slávy, šílené dětství, zneužívání a do toho tragický osud jejich nepočetých dětí? To si prostě muselo vybrat svoji daň... 65%, Pupupidu! ()

PlysovyMacko

Umelecký film o Marilyninom utrpení. Žiaden dej, žiadne tempo, len sled scénok, v ktorých Marilyn bud plače, je zmätená alebo sa chová ako nesvojpravna. Je vykreslena v negatívnom svetle a o jej filmovej kariére je tu len pár scen. Ana sa snaží, ale nezachytila esenciu Marilyn, možno to není jej chyba, ale scenáru. Unavný, nudný a prehnane dlhý film so samoucelnou nahotou. Dopozerala som so sebazaprenim. Táto interpretácia jej života sa mi vôbec nepáčila. ()

Klat

Pěkné vizuální zpracování, výprava, kostýmy, masky, hudba Nicka Cavea a Warrena Ellise, skvělý herecký výkon Any de Armas v roli Marilyn Monroe. Tento  filmový životopis, se nepodobá těm klasickým, ale v tom je jeho přitažlivost, byť pro fanoušky Marilyn nestravitelný. ()

adamix

Oceňujem netradičné ,,jokerovské" poňatie fiktívno-reálnej biografie známej hereckej krásky, ktorú sa Dominik rozhodol ukázať po svojom, ale povedzme si na rovinu - zafungovalo to? Armas si tu zahrala síce svoju životnú rolu, ale ťažko sa dá povedať, že je jej Marylin sympatická. Pretože buď sa hrá na naivnú chuderku, promiskuitnú šľapku alebo depresívnu kreatúru. Na druhú stranu chápem, bol to zámer a zahrala to perfektne, ale civieť na jej depresívne výlevy skoro tri hodiny urobilo šialenca skoro zo mňa. Film nie je nijak pútavý, pretože jej zlé zážitky a depresie sa stávajú časom obohrané a nijak sa nedotknú divákových emócii. Farebný a čiernobiely filter sa tu strieda ako na páse a nevidieť v nich žiadnu postupnosť, pretože ťažko odhadnúť, v ktorom čase sa pohybujeme a čo majú znamenať. Pri záverečných titulkoch som bol šťastný, že film končil a že sa k nemu už nikdy nebudem musieť vracať. Film má svoje klady a vizuál s hereckým výkonom hlavnej protagonistky je úchvatný, ale čo vlastne na tom, keď dobová atmosféra sa nedá vystihnúť, keď postavy sa správajú ako ľudia zo súčasnosti. Čiastočný úspech spočíva v inakosti a prvotnej nepredvídateľnosti, ale popravde väčšine divákov to bude buď liezť na nervy alebo to radšej po polhodine vypnú. Slabé 3*. ()

Binne

Filmu nemám vůbec za zlé, že cíli na tu část publika, která o Marilyn něco málo ví. Naopak, mám ráda tento druh odvážné filmařiny. Ač normálně technické spravování nehodnotím, zde jej musím ocenit. Líbila se mi artová stránka stejně, jako určité chronologicky vytvořené části. Souhrnem - a hovořím-li pouze o umělecké stránce - se mi film velmi líbil. Druhá a mnohem rozporuplnější stránka je samotný příběh a jeho hlavní postavy. Z mého úhlu pohledu, a nyní je mé hodnocení pouze subjektivní a neplynoucí z postřehů kohokoli, koho znám - je zvláštní, že ačkoli je Marylin považovaná za absolutní sex symbol, na mě tak nikdy nepůsobila. Bezesporu se jednalo o velmi krásnou ženu, nicméně jsem z ní necítila sexappeal, a to z žádného filmu ani rozhovoru. Zvláštní na tom je fakt, že si jí v tomto snímku zahrála další velmi krásná žena, ze které jsem měla úplně ten stejný dojem. S touto herečkou už jsem se setkala v několika jiných filmech (Není čas zemřít, Na nože...) a pocit jsem z ní měla zcela opačný. Nemyslím, že tento film jakýmkoli způsobem vzdává hold Marilyn, nemyslím si ovšem ani to, že z toho důvodu byl natočen. Po filmařské stránce je to jistě zajímavé (možná i důležité dílo), mě svým způsobem připomínal "Nabarvené ptáče", film, který je po příběhové stránce zcela zbytečný. Sama persona této celebrity vyvolává mnohé kontroverze do dnešní doby, v kombinaci s dramatickým a tragickým příběhem se dostává do bodu, kdy cílíme pouze na to, abychom diváky šokovali. Na scéně se nám objevuje žena, která má paranoidní a maniodepresivní stavy, je obklopená pouze lidmi, kteří se ji snaží využít a větší část života prožívá ve svém vesmíru, nikoli v realitě. Film nám neukazuje člověka, který během jednoho roku natočil až šest filmů, byl v mnoha ohledech nesmírně tvůrčí a pragmatický a měl kolem sebe dostatek osob, které se mu snažili pomoci. Pakliže bych měla svět vnímat tak, jak nám jej předkládá tento film, neexistovalo by na světě dobrého člověka, jak mezi ženami, tak mezi muži. Existovala by pouze Marilyn, roztříštěná mezi kamerou a svým vlastním, osobním peklem. ()

Estwen

Fikce, která se naoko tváří jako šokující biografie, což umocňuje oživováním notoricky známých fotografií. Téměř dokonale natočené scény se střídají s předlouhým nezáživným fňukáním jedné docela obyčejné, hezké holky. Jakkoliv Ana de Armas téměř potí krev a táhne celý film v podstatě sama, celkový obraz působí nevyrovnaně. Bezcitné žonglování s historickými fakty, ze kterých se vybralo jen to, co se hodilo pro stvoření obrazu hvězdy uštvané ošklivým světem k sebevraždě, taky na kvalitě nepřidává. Stopáž mohla být o hodinu kratší. ()

Tominni

Zajímavě zpracovaný film o MM, který ale není klasickým životopisným filmem, ale spíše skládačkou jednotlivých (především depresivních scén vycházejících ze života MM). Pojetí je sice fajn, jen těch střídaní rozměrů obrazu a černobílých scén mohlo být jiné, v kontextu to na mě působilo rušivě. Na druhou stranu - v záplavě filmů na Netflixu to není krok špatným směrem. Lepší 3 hvězdičky. ()

Arkagas1989

Kdo čekal od Blondýnky feel-good film, ten byl hodně zklamanej. Zaprvé - je to artovka jak blázen, což mě na tom bavilo. Ale především jsou to skoro 3 hodiny sledování utrpení ženy, která sice šla za snem, ale tak nějak nevěděla co se sebou a díky showbusinessu se z ní stala jen loutka. On ten Hollywood funguje takhle do značné míry i dneska a ne každej to ustojí, takže představit si to tehdy není až tak těžký. Ono když za sebou máte psychicky nemocnou matku, která se Vás snažila utopit, tak to fakt dobrej start do života není.  Blondýnka je pro mě filmem, který nebude bavit lidi, kteří čekali zábavu, nebo životopis. Blondýnka je totiž něco víc. Je to sonda do duše, je to deník zoufalství, je to totální psychický masakr, který málokdo ustojí. Kor v artovém filmu.  herecké výkony skvostné, moc mě potěšil Adrian Brody, který taky nestárne a celkově jsem se od filmu nemohla odtrhnout, byť jsem se k němu odhodlávala dlouho.  Není pro všechny a že někoho nebaví naprosto chápu, ale dejte mu šanci. ()

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel… (viac)

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

29.10.2021

Herečka Ana de Armas (Na nože, Není čas zemřít) pokračuje v parádním kariérním rozletu a po Bondovi, životopisu Marilyn Monroe Blonde a blockbusteru The Gray Man od režisérů Avengers: Endgame se… (viac)

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

12.10.2021

Režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) si s biografií o slavné Marilyn Monroe prošel peklem. Nejprve byla potíž najít tu správnou herečku, posléze se… (viac)