Orgasmický porod

• USA Orgasmic Birth: The Best-Kept Secret

Přivítat na svět nový život lze různým způsobem. V dnešní době se mnoho žen na celém světě čím dál tím více vrací k co nejpřirozenějšímu způsobu porodu. Americký dokument nazvaný poněkud provokativně nazvaný Orgasmický porod nehledá žádné senzace, je naopak uceleným pohledem na porodnictví a nabízí množství názorů čerstvých rodiček a jejich partnerů. Všem zúčastněným jde především o to, aby si žena tento výjimečný okamžik mohla prožít tak, jak sama cítí, bez často zbytečných rutinních zásahů. (Česká televize)

hous.enka

Dokument o tom, jak úžasným zážitkem může porod být. Dokument poněkud vyzdvihuje porody doma a ukazuje chuděrky v nemocnici, co trpí pod rukama svého porodníka - a to mi trochu vadí (jo, Lenčo, jsem poučená :D). Ale ta základní premisa, že žena by si porod v první řadě měla užít a vnímat ho jako součást příchodu nového tvorečka, se mi moc líbila. A ani tam nebylo moc krve :-) ()

kulyk

Spektakulární počin! Konečně jsem prohlédl, příští kojeně rodí mladá doma! Nafoukneme si uprostřed obýváku bazének, okolo usadíme tlupu hipíků s bubínkama, já smotnu brčko, zavěštím si jak Vlasta a rodička si bude užívat ty neskutečné orgasmy. Sezveme širší rodinný kruh, aby mohl sledovat tento zajímavý výjev, při čemž se budou jednotlivci střídat v masírování zadele tlačící nadšenky. Nutno objednat i nějakou tu dulu, mulu a žulu, aby do toho kvalitně kérovaly. A pokud by došlo náhodou, ale naprostou náhodou, jo, k jakýmsi komplikacím, díky nimž by uhynul plod i plodnice, tak neva, všechno bylo super přírodní a mělo to tak být! Pa a zítra se vracíme na stromy, ju? ()

GigaPudding

Velmi zajímavý dokument o těch "tajných" stránkách porodu a všemožných porodnických alternativách a podobně, který je natočený velmi poutavým způsobem a tradičně taky velmi přesvědčivý. Za to jak je zajímavý mu dáme tolik hvězdiček, ale je nutno říct, že je to dokument velmi jednostranný a zavádějící, protože všemožné porody doma a podobně úplně vynáší do nebes a dámy, které tam o tom tak fundovaně hovoří chvílema vypadají spíš jako kazatelky nějaké nové sekty :). Každopádně nikde se tam nezmíní o tom, že by při nějakých netradičních porodech mohly nastat komplikace nebo jaké by to byly komplikace a podobně a vůbec prostě tam akorát říkají, že alternativní metody jsou strašně super a v porodnici je to strašně na nic a hlavně tam není ani žádný názor z druhé strany, takže funguje to spíš jako taková zajímavost než jako pořádný dokument, ale i tak určitě stojí za to se na to podívat, i když asi bych sama neriskovala, že by snad existovala jen nějaká pidišance, že se snad něco pokazí při porodu s nějakou usměvavou sluníčkovou porodní bábou v bazénku. ()

corona

Kedysi sa vravelo, že tehotná žena je jednou nohou v hrobe. Za to, že to tak našťastie už nie je nevďačíme pôrodom doma. Škoda, že v dokumente nepovedali, čo by asistentky robili, keby sa niečo pokazilo, asi sekciu nožom na ryby na kuchynskom stole. Na záver my chýbala štatistika, koľko detí pri týchto akciách zomrie alebo sa narodí postihnutých (ak si dobre pamätám, tak je do 5-6 detí ročne v ČR). Táto citlivá téma bola žiaľ neobjektívne podaná aj keď spracovanie bolo určite zaujímavé, obdivujem všetky ženy, ktoré do doho pred kamerami šli. ()

Stanley

Tento unikátní dokument zabrousil nedlouho po svém vzniku v r. 2008 i do některých českých klubových kin pod názvem "Orgasmický porod". ()

forsythia

Možná je to moje úchylka, ale porodní záležitosti mě prostě "berou". V dnešní době v této zemi se myšlenka, že porod může být nejen naprosto přirozená záležitost, ale dokonce záležitost smyslná a extatická, zdá patrně zvláštní. Tento dokument velmi dobře ukazuje, že na tom nic až tak zvláštního není. Totálně mě uzemnila výpověď sexuálně zneužívané ženy, kterou porodní zážitek v bezpečí jejího domova proměnil z ustrašené oběti ve zdravě sebevědomou matku. Žena, která dokázala porodit dítě, má na co být hrdá. Je to důkaz jejích schopností. Když ovšem vezmete rodičce důstojnost a donutíte ji porodit způsobem, jakým se běžně v porodnicích rodí, stane se důkazem její neschopnosti. To pak může vést k depresím a komplikacím v jejím vztahu k dítěti. O domácích porodech jsem kdysi napsala článek. Kdo má zájem, najde jej zde: http://www.meredit.cz/content/view/501/58/ ()

M-arta

Informační hodnoty si bez diskuze velice považuju. Ale nakolik filmaři vnímali celou podstatu toho, o čem natáčejí? Jak je možné že sem zařadili tolik "technicko-ilustračních" záběrů porodů a situací, kdy už jakékoli vyrušování a ztráta intimity opravdu poněkud organicky škodí? Mně vám ta necitlivost obrazu k obsahu snad až skoro fyzicky vadila. Porod je jistě jeden z nejsilnějších okamžiků v životě, bezva námět, o to žádná, ale jako divák jsem měla pocit, že cosi porušuju, že u toho nemám co dělat, že tam naše cizí oči nepatří. Že to, co dělá kamera, devalvuje to, o čem tam ty ženy a odborníci celou dobu mluví. Přitom je to snad jediný dokument, co podává tak ucelené a důležité informace, že by je bylo záhodno šířit víc. Tím pádem je to pro mne docela schýza... ()

Palvinie

V každém komentáři tady vidím větu "nebyla tam druhá stránka věci". No ovšem, že ne. Když na něco děláte reklamu, určitě tam nebudete mluvit o nežádoucích jevech. Navíc, každý snad ví, že při porodu může umřít jak dítě, tak matka (a kdo to neví, tak tomu jsem to právě sdělila). Jenže málokdo z těch, kdo "přírodní porod" odsuzují, si taky uvědomuje, že podobná šance, že umře dítě nebo máma, je i v nemocnici. A víte proč to neví? No přece proto, že když umře děcko při domácím porodu, televize Nova o tom má deset reportáží denně. Kdežto kolikrát jste viděli nebo četli zprávu o tom, že zemřelo dítě při porodu v nemocnici? Snad jenom tehdy, když za to rodiče onu nemocnici chtěli žalovat. Mně osobně, jakožto někomu, koho nejspíš v budoucnu nějaký ten porod čeká, se idea, že dítě nemusí přijít na svět ve sterilním, zahadičkovaném prostředí, plném monitorů a složitých přístrojů, líbí. Když nastávající mámě doktor celých devět měsíců prohlídek na ultrazvuku bude říkat, jak dítě krásně roste a nic mu nechybí, tak proč ne. Kdysi taky do baráku přišla jenom porodní bába, vytáhla z mámy dítě a bylo po srandě. Takže pro ženy, které tuhle alternativu zvažují, je tento dokument přímo ideální. Je tam poměrně hezky zpracován průběh takové akce, setkáte se s několika příběhy a spolu s maminami můžete přemýšlet nad krásou a intimitou takového zážitku. ()

Roman Albach

Mně osobně velmi vadilo neobjektivní pojetí tohoto dokumentu. Přirozený domácí porod byl vynášen do nebes, porod v nemocnici považován téměř za to nejhorší, co matka může udělat. Já osobně nejsem zastáncem porodů doma, chápu ženu, že prostředí v nemocnici může být stresující a doma je doma, ale pokud nastanou jakékoli komplikace, tak porod doma může dítě poznamenat na celý život. A to podle mě za dobrý pocit při porodu skutečně nestojí.... ()

alambert odpad!

Pár důvodů, proč jsem dal hodnocení Odpad: 1)Téma je bráno naprosto jednostraně, chybí jakákoli oponentura, jakákoli diskuze. 2)Dokument je stavěn klasickým americkým konspiračním stylem. "My jsme teď objevili pravdu, společnost, ovládaná Svobodnými Zednáři, nás 1000 let klamala a kdo tvrdí opak je buď Zednář nebo terorista." 3)Vzhledem k závažnosti tématu a faktu, že může být pro spoustu nastávajících matek motivací k domácímu porodu, by měla být více zdůrazněna důležitost opatrného výběru personálu tak, aby to nebyli nějací řezníci. 4)Přehnanost pohledu na klasický porod v nemocnici, který je vylíčen jako největší zlo světa, a lékaři jako sekta, která vás chce rituálně zabít. 5)Nejsou zmíněna bezpečnostní rizika. Nevěřím tomu, že mohou "porodní asistentky" vyřešit všechny zdravotní komplikace, které mohou nastat, a to nejen z pohledu zdraví dítěte, ale i z pohledu zdraví matky. ()

capka

Téma hezké, informační podložení hezké, akorát ta forma byla na můj vkus už poněkud nezáživná - kdyby se tam těch porodů ukázalo o polovinu míň a řečnice se o polovinu míň vybavovaly stále o témž, tak myslím, že bych si přínos odnesla asi tak stejný, jen s menší dávkou znuděnosti. Ale za myšlenkou naprosto stojím - tady se nemluvilo o nějakých nebezpečnhých domácích porodech, které jsou jen zhůvěřilostí matky, která neví nic lepšího než ohrožovat vlastní dítě. Tady se jednalo o domácí porody, podpořené vzdělanými porodními asistentkami, které pokud systém funguje, mají situaci pod kontrolou klidně i víc než lékař, protože narozdíl od něj disponují kromě zdravotnického vzdělání také empatií a pokorou k přírodě, rodičům a dítěti. Jednalo se tu předně o zdařile argumentovaný názor, že těhotenství a porod nejsou závažnou zdravotní komplikací, kterou je třeba co nejrychleji řešit, ale spíš krásným aktem přírody, což by se v porodnictví mělo zohledňovat, ale bohužel se to málokde dělá... ()

Jizi

Pokud pro vás porod znamená automaticky porodnice-medikace-nástřih-poloha vležmo a ne jinak, pak vás bude tenhle dokument nejspíš "trochu" rozčilovat... Pokud jste muž, kterého v dohledné době nečeká v pozici doprovodu cesta na porodní sál, budete se nejspíš hodně nudit (v opačném případě se bude možná taky nudit anebo se začnete bát ještě o něco víc, než se bojíte teď)... Jestli jste žena, která na břiše už nějaký ten pátek tahá ruksak s vetřelcem a čeká vás operace Vylodění a při souslovích typu "porodní plán", "ambulantní porod", "domácí porod" se vám neotvírá kudla v kapse, Orgasmický porod si užijete a nejspíš vás i pozitivně nabudí v tom směru, že to přece zvládnete, že nebude tak zle... (alespoň u mě se tak stalo) Domácí porody mají u nás neprávem nasazenou obrovskou psí hlavu. Platí o nich to samé, jako ostatně o jakékoliv problemtice - čím míň vím, tím snáz si na to udělám radikální názor a stejně jako všechno ostatní, ani domácí porody nejsou černobílé... Každá žena (samozřejmě v případě, že není riziková rodička) by měla mít možnost přivést své dítě na svět takovým způsobem a v takovém prostředí, v němž se bude cítit dobře a v bezpečí - to je hlavní poselství dokumentu, ne roďte doma v bazénku, jak z některých komentářů vyplývá. Dokument klade důraz na fakt, že porod by měl být intimní událost, silný pozitivní prožitek, začátek nové životní role ženy a jejího vztahu s dítětem - pokud možno ne za účasti anonymní plejády lékařů a sester, pod vlivem medikamentů nepřirozeně urychlujcích porodní proces v prostředí, kam se chodí léčit lidé nemocní. ()

Alchemilla

Dokument, který ukazuje porod trochu z jiné stránky než jak je prezentován v médiích i ve filmech. Koho by napadlo, že ženy mohou vzpomínat na porod jako na něco nádherného, obohacujícího, úžasného. Ve zdejších komentářích je dokumentu vyčítána jednostrannost. Já to vidím trochu jinak. O porodech už toho bylo natočeno tolik, ale nikdy z takového úhlu pohledu. Dokument nevnímám jako oslavou domácích porodů (byť je jich tam nejvíce), ale jako oslavu žen a jejich schopnosti porodit dítě. Když se přidá empatická, zkušená, vzdělaná zdravotní pomoc a vytvoří se podmínky, může se porod stát velmi smyslným zážitkem. Ale hlavně, není třeba dělat z porodu vědu. Porod není nemoc a nemocniční přístup mu rozhodně nesvědčí. Zajímavost - porodní asistentka Ina May Gaskin získala v roce 2011 cenu Right Livelihood Award, někdy též nazývanou alternativní nobelova cena. Je autorkou tzv. manévru Gaskinové, který se používá při dystokii ramének.. ()

nelmal

Snímek by se měl pouštět všem zdravotníkům v porodnici, oni už neví, že porod je přirozený proces(zřejmě proto jak jsou vyškoleni na patologické případy). Nejsem pro domácí porody, jsem pro přirozené porody, přestat dělat z těhotenství a porodu nemoc, neprovádět rutinné zákroky a nechat ženu rodit. ()