Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

SarumanKo

Uhladená ženská dráma, ktorej charaktery sú dokonale čiernobiele nielen farbou pleti, ale aj morálnymi postojmi. Na jednej strane je fajn, že The Help nie je vypočítavý, nehrá na city a nesnaží sa silou-mocou dojať, ale presne kvôli tomu za celú stopáž ani raz nestrhne. Rasová tematika je samozrejme ťahom na bránku pri snahe upútať Akademikov, no Farba citov je možno príliš svieža a zábavná, aby dokázala zo svojho námetu vyťažiť plnú emocionálnu hĺbku. Na druhej strane je to ale film veľmi precízne a láskyplne zrežírovaný a zahraný. Ja by som za ten herecký koncert tých Oscarov pokojne doprial Jessice Chastain, Emme Stone aj Octavii Spencer. (8/10) ()

Lulu13

Mám rada filmy, ktoré nútia človeka k zamysleniu a utkvejú mu v hlave ešte dlhú dobu po projekcii. The Help je presne ten prípad. Preto ma trochu zarazilo, že za ním stojí tak neskúsený režisér, na druhej strane vedel čo robí. Vybrať si natoľko silnú tému je polovicou úspechu a keď sa k tomu pridá tak presvedčivé herecké obsadenie, úspech je takmer zaručený. Po dlhej dobe snímok, pri ktorom mi 146 minút utieklo ako voda a zasiahlo ma plným hodnotením. ()

ABLABLABLA

Perfektní film. Není nic co by mi na něm vadilo, co by mu chybělo. Nic. Silné a v té době velmi opomíjené a skandální téma. Emma Watson už je má oblíbená herečka, ovšem tímto filmem mi dokázala, že je schopná hrát i ve filmech s vážnějším tématem. I když, ale velmi často, byl snímek spíše vtipný než smutný, ale když se nad tím člověk zamyslel, myslím, že můžeme být rádi, že teď žijeme v tomto světě, i přestože má pořád řadu svých much a některých dost velkých, vážných, nefér a hlavně vypadajících neřešitelně s nynější politickou vrstvou. Každopádně to už jsem odbočila někam úplně jinam. Takže shrnuto podtrženo výborný snímek, který každému vřele doporučuju. ()

Alementina

Tohle je asi poprve, kdy český překlad filmu mi přijde zajímavě trefný. Navíc název přesně vystihuje i jedno velké negativum filmu, bud jsou tu postavy charakterově dobré nebo zlé. Ale protože se mi tak líbilo, jak hlavní téma (neskutečná diskriminace černých), tak i všechny vedlejší - stepfordské paničky - rozuměj me "povrchní semetriky" a obhajitelnost toho, že nejedete ve vyšláplých kolejích, s čímž se pořád ženy potýkájí, jen se posunula trochu věková hranice, už není špatné být bezdětná a svobodná do 30, ale po 30 si vyslechnete jako ženská všechny ty stejný kecy od celé rodiny a vdaného/ženatého okolí jako tehdy, když Vám bylo cca 20 a pár. Překvapivě dobré, i když klišé. ()

kaylin

Když jsem sledoval snímek "Černobílý svět" říkal jsem si, jak se na něj asi dívají Američané. Jsem si jistý, že vidí drama, které příběh ukazuje, ale berou to jako příběh, který si někdo vymyslel, anebo si uvědomují, že tohle je o jejich rodičích, nebo možná o nich samotných? Jsou schopni si vůbec připustit, že v té své neutuchající svobodě vlastně byli pěkná prasata a hovada? Národ, který je na sebe tak hrdý, pochopil rovnost před 40 lety, v některých státech ji stále odmítají, ale aby nás ujistili, že jsou pokrokoví, zvolí si černého - pardon, afroamerického prezidenta - který je ale přece jen ještě míšenec. Někdy si říkám, jak by bylo skvělé žít v Americe, někdy se mi ta myšlenka bytostně protiví. Všechno má něco do sebe, ale příběh černošek, které nejsou o nic horší než kdokoli z nás - a možná ještě lepší - je skutečně silnou výpovědí, které se daří nezapadnout do bahna patosu. Skvělé herecké výkony právem oceněné Oscarem nebo alespoň nominací. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/diar-milovnika-filmu-c-0003-eastwood.html ()

Maq

Óóó, ach to je krásné a dojemné a tolik, tolik lidské! Není-liž pravda? Včera jsem se tuhle dopustil určitého exposé z estetiky (Daldry: The Hours, Stravinsky vs. Glass), a náhoda mi vzápětí přihrála další výzvu. --- Korektnost se má k politické korektnosti stejně jako spravedlnost k sociální spravedlnosti a voda k vodce (a, když jsme u toho, Stravinsky ke Glassovi): první je střízlivé, náročné a humánní, druhé omamné, pohodlné a debilizující. Vylíčit všechny černé jako krásné osobnosti a všechny bílé - s výjimkou několika osvícených bílých vran - jako deformované stvůry, je to korektní? Nikoli, politicky korektní však ano. Ožralou zhoubnost takového přístupu snadněji rozpoznáme, když námět přeneseme blíže k důvěrně známé realitě: Představme si, že by někdo natočil filmový příběh několika cikánek žijících v České republice. Jakoukoli černobílost, a to v obou směrech, bychom nepochybně vnímali jako mizernou (rasistickou nebo pseudohumánní) propagandu a dílo nemilosrdně poslali do odpadu. Tohle téma prostě není a nikdy nikde nebylo a nebude jednoduché a přístupné přímočarým řešením. --- Jářku, prolhaný doják je stejně zlý jako vodka. Humanita se s omamnými látkami a zjednodušeným viděním světa vylučuje zásadně a bez výjimky. Pláč jako indikátor lidství je naprosto nespolehlivý; brečet dokáže i nájemný vrah, když mu chcípne pes. ()

katuska138

Znáte ten pocit, kdy se díváte na nějaký film, máte z něj husí kůži a říkáte si, jak hrozné je, že to někdy někde mohlo takhle být? Tohle je přesně jeden z nich. Žádná válka, žádné vyvražďování. Ale stejně vám po pár minutách hlavní dvě hrdinky přirostou k srdci natolik, že s nimi soucítíte až do poslední slzy, která jim stéká po tváři. 150 minut nabytých emocemi všeho druhu. K tomu dialogy, které vás nutí přemýšlet a jako třešnička na dortu fascinující výkon Octavie Spencer, která by si toho Oscara vážně zasloužila. ()

Herr_Flick

Mám rád filmy, týkající se rasové nesnášenlivosti a postavení lidí, neboť vychází z reálné situace, která člověka provází od nepaměti. Těžko soudit, do jaké míry se Tate Taylorovi podařilo zachytit situaci v oné době. Jako režisér zde každopádně exceluje. Musím přiznat, že pro mne film nebyl tak zajímavý a šokující, jako pro většinu ostatních. Trochu proto, že jsou ve filmu zastoupeny takřka výhradně ženy, což zachycuje jen část problému a pohled na věc není kompletní. Taky jsem nečekal, že se půl filmu bude točit kolem hajzlíků. Rozhodně jsem viděl lepší ukázky, LINKIN to vystihl přesně. ()

PogoJoe

Vynikající film. Napoprvé i napodruhé po třech letech. Silný příběh, skvělí herci, dojemná hudba, u mě jeden z top filmů roku 2011. ()

major.warren

Černobílý svět je jedním z nejlepších filmů všech dob. Díky za to patří Kathryn Stockettové a Tateu Taylorovi. A taky čtyřem protagonistkám…Černobílý svět je film, který mě hluboce poznamenal. Je to strhující drama o svobodě, rasové nenávisti, životních právech a hlavně o přátelství. Takové filmy by se měli točit každý rok, ale ne jen tematicky, ale s nápady a filmařskou iniciativou, které tenhle film má. Američani byly a dodnes někteří jsou pořádní "hajzlové." Žili si tam hezky na jihu jako prasata v žitě a černej, který jim vychoval děti se nemohl ani jít vychcat na jejich záchod. Je to něco tak absurdního, že se to skvěle hodí pro film, ale když tam slyším řeči těch amerických pipinek, tam mám chuť křičet a kopnout do obrazovky. A pak, že je Amerika země svobody. Ano, ale jen pro některé. Ale příběh Černobílého světa podává rasismus mnohem jedinečnějším způsobem, než desítky jiných filmů. Řeší totiž i jiné příběhy, a místo fňukání se všem rasistům směje do ksichtu. Knihu The Help jsem nečetl, ale vidím, že dvojka Kathryn Stockett a Tate Taylor je sehraná přátelská dvojice a celý příběh je vlastně inspirovaný jejich dětstvím v Jacksonu, nebo respektive je spíše psán z vlastního autorčina pohledu na tuto věc, což mi přijde jako bezva nápad. Nejspíš si knihu přečtu, protože čekám, že bude stejně výtečná jako tento film. Kathryn Stockett bude dle mě velice inteligentní a rozumná žena. Tate Taylor je zase vynikající režisér a myslím, že toto asi navždy zůstane jeho nejlepším filmem, a že má jeden filmík v černých číslech mi vůbec nevadí, protože vidím, že točí opravdu srdcem:-). Scénář adaptoval perfektně. Vtipný, plný černého humoru a zároveň velice otevřený k socialitě filmu a neberoucí si žádné servítky vůči "dějovým" zvykům, jako že černý nemůže použít toaletu v domě, kde pracuje, a zároveň Taylor moc dobře ví, kdy přestat a kdy naopak bouchnout a nechat všude okolo sebe jen horký oheň. Délka filmu 140 minut je úplně v pořádku. Film plyne jako voda a člověka zaujme už od první velice vážné scény. Po herecké stránce je to koncert. Viola Davis je v roli dobrosrdečné Aibilene excelentní a role jí skvěle sedla. Toho Oscara bych jí klidně dal. Vložila do ní takovou dávku citů a hlavně naděje a dodala jí úžasný šarm. Emma Stone předvedla výkon, který bych já sám možná upřednostnil před její rolí herečky Mii v neméně skvělém La La Landu. Její laskavá a přátelská Eugenie Phelanová neboli Skeeter mě doslova dojala. A na závěr Octavia Spencer, neboli Minny, podává vedlejší výkon historie. Co dodat, že ano? Jessica Chastain nepatří k mým nejoblíbenějším herečkám, ale její postava Celie a božské ztvárnění něžné a osamocené dívky mě jaksi přesvědčilo změnit na ní trochu názor. Oscarová nominace beze všeho. Klidně i tu cenu bych jí dal. Celia byla aspoň normální dívka, na rozdíl od hloupé Hilly a Elizabeth v podání Bryce Dallas Howard a Ahny O'Reilly. Co jiného říci, než krávy nebeské, ale zahrány byly bravurně:-). Stejně skvělá byla i Allison Janney. Atmosféru Jacksonu 60. let ještě podtrhla nádherná barvitá kamera Stephena Goldblatta - jeho krásné záběry na Jackson a zachycení těch nejhezčích pocitů hlavních hrdinek, především na samotném konci filmu - pocitů svobody a vítězství:-). Hudba od Thomase Newmana jako vždy byla zcela úžasná, od nádherného tématu Aibilene, přes The Help či Amen. A finální píseň od Mary J. Blidge, co dodat? Hudba je lehká, idylická a hlavně plná naděje a přirozenosti, a skvěle se od filmu hodí. Kostýmy, masky i výprava jsou také úžasné. Barevně ladí s kamerou a skvěle pasují k šarmantním "pomocnicím." Já nemám co bych snad vytknul. Ten film se blíží 100%. Já sám si ho moc cením a děkuji tvůrcům za jeho natočení. Je to neskutečně emotivní a silný snímek, a hlavně má nějaký nápad, a nesnaží se diváka jen o něčem přesvědčovat a ukazovat mu kdejaké hrůzy s rasismem spojené - rovnou proti němu bojuje. Akorát ten plakát, místo Howard by tam měla jít Chastain, ta do té party totiž patří. U mě to nejlepší hodnocení. 95%. Nejlepší scéna je jednoznačně s Minnyiným čokoládovým dortem, která se všem rasistům a otrokářům doslova směje do obličeje, a nejsilnější je scéna, kdy matka řekne Skeeter pravdu o Constantine. Tam jsem uronil slzu. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Měl dostat minimálně 5 Oscarů, včetně nejlepšího filmu, režie, hlavní herečky, vedlejší herečky a adaptovaného scénáře. Ale aspoň ta Octávka. Jeden Oscar za vedlejší herečku. () (menej) (viac)

salalala

Velmi emotivní a silné drama tak, jak má být. Pravdou je, že chvilku trvá, než se divák zorientuje v množství postav a v tom, kdo je kdo, takže se zákonitě začátek trošku táhne. Potom to ale vtáhne a prakticky do konce nepustí. Taylor tady dobře ukazuje ten rozpor, kdy bílým nevadí, že černí se starají o děti, vaří, ale když jdou na stejnej záchod, je to z toho poprask. Režijně vůbec zvládnutý naprosto bravurně a s přehledem. Taktéž herecky je to extraliga - za zmínku rozhodně stojí Viola Davis a Jessica Chastain, která je dost všestranná a dokáže zahrát snad všechno. Jak mám Bryce Dallas rád, tady chvilkama nestíhala a dost přehrávala, což mi malinko vadilo a tu postavu posouvalo trošku jinam. Líbilo se mi to dost, jen škoda, že ten konec je až moc dojemný a slzopudný a vše se v dobré obrátí, což mi k tomuhle nesedí. Dál ale nemám co vytknout a doporučuji všem, co mají předsudky, protože tady je vidět, jak jsou úplně k ničemu. Super je, že mě to nalákalo k přečtení knihy. Bod navíc. 85% ()

togaf

Skvělý film se skvělým obsazením. Některé události při adaptaci vypadly a je to dobře, děj se tak zpřehlednil. Stejně tak ději prospělo vynechání některých méně zásadních postav. Zkrátka takhle by se měla převádět kniha na filmové plátno. Bohužel se ale film nevymiká většině zfilmovaných románů - kniha je zkrátka lepší. ()

dawe04

Černobílý na povrch, barevný uvnitř. The Help jako jeden z mála letošních filmů vyzařuje ryzí emoce, netlačí zbytečně na pilu a hrdinů k ztotožnění je tu také dost. Hlavní doménou je herecký orgasmus, k nominovaným dámám bych ještě přidal Emmu Stone a Bryce Dallas Howard. Jediné mínus z evropského hlediska je jasná šablonovitost a generalizace nastíněných problémů (personifikace nejhorších vlastností do miss Hilly, typicky dobrosrdečná zbožnost černošky Aibileen) a konfrontace mezi nimi. Nenáročná, emočně vydatná poctivá filmařina. ()

Tuskík

Je to zajímavé téma, velmi dobře natočené, které si nominace na oskary zaslouží. Pro mě je to ale neuvěřitelně roztahaný film, který se mě nedotkl tak, jak by asi měl. ()

Derek

the help je ciernobiely film... uz dlho som nevidel nieco co by ma vydieralo po emocionalnej stranke tak moc a robilo to tak okato a bez naznaku akejkolvek hanby, je to tak nechutne priezracne ci uz po dejovej stranke alebo vo vykresleni charakterov (ked je niekto dobry je anjelsky dobry, ked je nikto zly je to sam satanov pribuzny), tema je to silne ale urcite sa z toho dalo vydolovat o dost viacej ako len tato jednoducha (a hlavne dlha) bachorka ktora sa vas bude snazit rozplakat v kazdom zo siestich (!!!) koncov... ()

runner85

tak nakoniec film nesklamal, no mal veľmi pomalý a vlažný začiatok. Veľká škoda že i dnes sa človek stretáva s predsudkami ... ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů