Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (viac)

Slavný americký válečný velkofilm je rekonstrukcí jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, v němž se útočníkům podařilo jediným úderem a téměř beze ztrát potopit nebo alespoň těžce poškodit velkou část naprosto nepřipravené americké tichomořské flotily. Tento zákeřný čin (k útoku došlo ještě před oficiálním vyhlášením války) otřásl Amerikou, která se do té doby snažila zůstat stranou od války na evropském kontinentu. Reakcí na útok byl vstup Ameriky do válečného dění, které pak vyvrcholilo zničením Hirošimy a Nagasaki. (oficiálny text distribútora)

PTuranyi

Inšpirácia Martina Goreho a skvelá dramatizácia rekonštrukcie začiatku Japonsko Amerického konfliktu. Perfektná produkcia a veľmi dobré herecké výkony japonských aj amerických hercov. Triky samozrejme nie sú na dnešnej úrovni, ale s prižmúrením jedného oka a ohľadom na dobu vzniku to nie je až také zlé. Film zobrazuje postupne vývoj situácie od diplomatických jednaní, cez eskaláciu situácie až po samotný útok. Vzhľadom na situáciu, že mali Američania všetky indície a radu zlyhaní na ich strane je situácia dostatočne dramatická a každým ďalším zlyhaním sa dej viac dramatizuje. Tentokrát bez romantiky. ()

Heywood

Znovu jsem si film pustil,abych se přesvědčil, jak výborně byl udělán. Všechny ty chyby v přípravě Američanů, ta lstivost a vysoká bojová morálka Japonců, to vše film ukazuje s neúprosnou přesností a byť se po desítkách let otevřely archívy a lecos dnes dává jiný smysl, než film z roku 1070 ukazuje, základ je perfektní a zpracování výborné. Oscarové ocenění je jen tou třešničkou na dortu u filmu, který si více všímá Japonských osobností tohoto střetnutí (Genda se stal po válce dokonce ministrem obrany Japonska), než u Američanů a právě to, že film nemá titulního hrdinu jej trochu posouvá k dokumentu a o to nepochybně šlo. Na svou dobu bez CGI, s nemalým komparsem, řadou dokonale padnoucích herců si film zaslouží vysoké ocenění i po pěti desítkách let. Dnešní generaci asi nic neřekne, ale mementem politické špíny a hrůz války zůstává. Mých 80% nemusím měnit. ()

sponeck

Vše co mělo být řečeno, už tu asi je. Podle mého nejlepší film o začátku války v Pacifiku. Tak jen připomenu jednu zajímavost, i když je asi známá. Jedna ze scén se ne úplně povedla - jedno z přistávajících letadel mělo být sestřeleno a smést další na letišti. Vyšlo to ale nakonec trochu jinak a šlo skutečně o život. To je vidět i ve filmu, jelikož personál letiště utíká a kryje se před ohněm a výbuchy natolik přesvědčivě, že byla střižena do samotného filmu. No já bych prchal taky... ()

Stealth2

Prakticky dokumentární film o tragickém "omylu" japonské válečné mašinerie. Dokonalé po všech stránkách a velmi autentické. Pro historiky povinnost stejně jako Bitva o Midway. ()

Orbosh

Ano tohle se opravdu nedá srovnávat s Pearl Harbourem jak ho natočil Bay. Ze všeho nejvíce to připomíná hraný dokument. A někomu fakt nemusí sednout víceméně realistický styl, tj. 90% mluvení a 10% akce. Narozdíl od novějších patvarů se snaží brát věc víceméně objektivně čemuž hodně pomohla japonská spolupráce. J. Goldsmith nezkamal, ale ani nijak více nezaujal. Jen mi v závěrečném boji přišel dost velký počet amerických vojáků v procházkovém modu jako by jim ani nešlo o život. Při útoku cca 30 letadel si člověk může připomenout jak jsme si všichni zvykli na triky ala ctrl+c , ctrl+v .Některé vtipné momenty stojí opravdu za to (např. japonské velvyslanectví v USA, konec a mnoho dalších). Jeden za všechny : americký důstojník o japonském letadlu před tím než shodí bombu "Zapište si jeho číslo. Nahlásím ho za porušení předpisů!" ()

Yeah(c)

Po prvních 2/3 bych hodnotil jako čistý průměr. Pak se to zvrtlo hodně výše. Samo se dostavilo srovnání s Pearl Harborem, jež je řekl bych remakem Tora! Tora! Tora!. A ejhle. Nedokážu pochopit jak v roce 70 mohl někdo natočit celkem efektní scénu likvidace americké flotily, jež je mimo film, také hraný dokument a nenudí ani minutu. Poté o více jak 30 let později vznikne megafilm jež je po všech stránkách výrazně slabší. Holt filmařina neni jen o 20ti minutách animací. ()

Arassuil

Konečně film o Pearl Harboru, který vypadá jako film o Pearl Harboru a ne jako "romantický trojuhelník na pozadí obrovské tragédie"...Oceňuji, že se drží historických faktů a že exkluzivita jde stranou. Kamera, na tehdejší dobu, byla naprosto úchvatná, stejně tak efekty. Rozdělení na americkou a japonskou část filmu hodně pomohlo, protože Japonci zachraňujou to, co Američani pokašlali. Vždycky jsem fandil Japoncům - perfektně naplánovaná a skoro perfektně provedená akce, kdežto Američani - my jsme nejlepší, nás nikdo nepřečůrá a pak ouvej... ()

Otan

Solidní válečný film.To ještě nebyli američtí filmaři tak směšně patrio nacionalističtí jako nyní.Film je reálný,slušné triky,a NORMÁLNÍ scénář.Ano a hodně dobrá kamera. ()

gizi

Dlouhá část před útokem byla možná zajímavá pro válečné nadšence a historiky, já z ní moc nepochytil, resp. si vzal pouze to, že Amíci v tom měli trochu nepořádek a zmatek. Naopak mi tam chyběla podstata, proč Japončíci zvolili tento útok. Samotný útok byl ovšem poměrně dobře nafilmován, moc se mi líbily ty letecké útoky a souboj s dvěma US letadly. No a ty japonské herecké kreace byly skvělé, to bylo asi to nejlepší z celého filmu. 75%. ()

enoemis13

Príliš rozvlačné, zbytočne veľa mien ... ako jasne že dôležitých, ale viac by som pri tejto stopáži ocenil, keby vypustili nejaké tie mená a detaily a na koniec by bolo vyvodenie dôsledkov ... kto si to vlastne za pearl harbor odskákal a takisto osudy ľudí ... napr. Yamamoto bol zostrelený, Marshall prezident atď ... takto ... 65% ()

stepuch

Vyznamne lepsi podani nez Bayův Pearl Harbor,preci jenom me jeho milostna zapletka moc neoslovila.Ale hlavne skvely valecny film se strhujícími leteckými bitvami. ()

josiah

Na svou dobu vynikajici film. V titulcich neni uveden Toshiro Mifune, ackoliv si myslim ze jeho role byla vyrazna (admiral Yamamoto) ()

iamblichos

Dvojicka filmu Midway. Az tak velmi ma neohromil, aj ked vzdusny suboj bol skvely. A o poznanie kvalitnejsie spracovanie nez "moderny" Pearl Harbour ()

JARDAHONDA

Probud´te spícího obra. . . Strhující, Oscarem oceněná filmová klasika... Snímek s přesností rekonstruuje krvavý útok na Pearl Harbor (Leonard Maltin) události jednoho z nejtragičtějších dnů americké historie. Do detalilu dokonalé dílo, včetně audiovizuálního zpracování. 100% ()

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (viac)