Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

andio

Film o hraní šachů bez šachů. Aspoň legendární 6. hru mezi Spasským a Fischerem mohli ukázat v plné kráse.. příjde mi nudné koukat se, jak dva lidé hrají šachy a nevidět, co hrají za tahy. ()

ASSBURGER

Bol to naozajstný životopisný film podľa mojich predstáv akurát ma zarazila jedna vec nebola tam žiadna emotívna scénka pri ktorej by som upustil slzu,ale aj tak to malo parádny začiatok s ešte dynamickejším koncom na ktorý som čakal od začiatku filmu, Tobey Maguire je typ herca ktorému dramatické role vo filmoch idú vezmite si Great Gatsby alebo Spiderman to všetko by bolo o ničom keby tam o nebol,a tento film tiež neviem si to predstaviť s DiCapriom alebo s Hardym ved to je iné,proste nemalo by to až taký parádny efekt ako s Tobeyem, ako nič proti DiCapriov a Hardymu proste by my tam nesedeli,no ale späť k filmu. Síce šachovým fanúšikom nie som, neviem čo s tou hrou nemám spoločné proste je pre mňa trochu nudná. Myslím si že tento film by si aspoň jedného oscara zaslúžil aspoň kôli tomu že to je na rok 2015 je to asi jediný životopisný film ktorý som videl a bol dobrý aj ked najblišie očakávam Trumbo a Steveva Jobsa aj ešte Bridge of Spies myslím že budú mať veľký úspech. Proste film bol dokonalý,premyslený,parádne spravený,postavovo dobre vybratý,dúfam že aj oscarovo ocenený, proste bol všetko dobré čo sa o filme dá povedať. Jednoznačne mu dávam 5/5 aj ked mohol trocha pridať emócii ale čo už aj tak to bol zážitok. ()

ddf76

Povedeny film o Bobby Fischerovi. Sice se jen inspiroval skutecnymi udalostmi. Hodne veci se odehralo jinak (viz. scena se zidli, Spaskij zadny komentar neutrosil behem prvni partie a taky netleskal po vzdani 6. partie, vzdani prvni partie,v ping-pongove mistnosti se hrala jen 3. partie, Fischer nemel zadnyho agenta(ve filmu v podani Michaela Stuhlbarga) behem svoji kariery atd.). I tak stoji snimek za pozornost. Moc filmu ze sachoveho prostredi se netoci. ()

zahadum

Moc o šachu to nie je...skôr o veľmi zlom duševnom stave Bobbyho Fischera ako kráľa svetovej šachovej špičky....jeho démoni sú niečo ako z filmu Čistá duša kde iný génius trpel duševnou chorobou... dr.horrible....byť konšpirátorom a trpieť stihomanom alebo paranojou sú dve sakra odlišné veci...neviem tak radšej nepíšem. ()

Chundys

Jelikož jsem taky někdy hrál šachy samozřejmě jako amatér a někdy jsem ani nevěděl co dělám, tak asi proto jsem dokázal tento film dokoukat a rozumím tomu soustředění. Ke každé činosti se člověk soustředí. Velmi pěkně zpracované drama... ()

Extrakritik

Pro hráče šachů parádní film.Nicméně nevěděl jsem,že byl Bobby Fischer takovej paranoidní blázen.Občas jsem ho chtěl nakopat do prdele. ()

zdeny99

Impozantní životopisný film o jednom z nejlepších světových šachistů minulosti, Bobbym Fischerovi. Šachistovi, nad kterým žasl svět, když byl teprve kluk. (Kdo ho tohle naučil? Ptá se 25. nejlepší šachista New Yorku... Tohle se naučil sám). Poté sváděl největší bitvy u šachovnice se Sovětskými mistry v tzv. Studené válce. Tu největší bitvu odehrál s Borisem Spasskijem, která je dodnes považovaná za největší šachovou partii. Tobey Maguire, ten vyjukanej kluk ze Spiedermana, se do hlavní role dokonale vžil. Do chlapa, který byl u šachovnice bezchybný, ale v soukromí úplný magor. Možná i proto ten film je tak zajímavý a dobře natočený, Bobby Fischer byl fakt magor (vzdal se titulů, sebrán za potulku, odstěhoval se na Island...). K tomu pro diváky tak nudná hra tu je podaná dramatickým projevem, až vás to nutí si vyhrabat šachovnici ze skříně. [2674. hodnocení, 174. komentář, 72%] ()

agassi68

Ťažko lepšie spracovať film o šachu. Našťastie bola studená vojna a rivalita medzi komančmi a apačmi zúrila na všetkých frontoch. Tak sa dostal do popredia aj tento šport č.1 kaviarenských posilňovačov. A postavička Fischera tomu dala tú správnu čerešničku na torte.. ()

canucks333

,,Ľudia si myslia, že je toľko možností, ale zvyčajne všetko závisí len od jendého ťahu. A napokon už nie je kam uniknúť." Zručne natočená dráma s výborným Maguirom a Schreiberom. Nenásilne, informatívne, dokonca príde aj na hlbšie úvahy... Pekný snímok Videl som 1x v českom dabingu-------------- 80% ()

Puol

Šach mam rád a z tohto pohľadu ma film až tak neuspokojil. I tak ale filmovo zaujímavým spôsobom priblížil život šachového génia Bobby Fischera. Ďalší príspevok na tému: malé americké víťazstva v období studenej vojny. ()

lemonova

Na tak zaujímavú tému (vlastne niekoľko tém: genialita, paranoja, studená vojna na šachovom poli..) bolo povdaného tak nejak málo... ()

BOURQUE

Pre milovníkov šachu jednoznačná záležitosť. Film E. Zwicka však zostáva medzi hranicami priemernosti a ďalej (na vyššiu úroveň) sa nedostane. Veľmi dobrý T. Maguire a nevyužitý potenciál L. Schreibera. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Torpid

Námět 5*, herci 4*, scénář 2*, režie 2*. --- /13* : 4 = 3* a to je velká škoda/ ,kdo není šachista - bude jen matně tušit, o co tenkrát šlo. ()

rukay

Trochu jsem se před projekcí bál, že to bude jeden z těch nudných filmů, které nepochopí nikdo s ELO pod 2600, potažmo nikdo bez náležitě nastudované, velice záživné, literatury titulů jako "Sicilský gambit" či "Koncovka dámy proti střelcům". Obavy ale naprosto zbytečné. Šachy tu fungují toliko jako pozadí věrohodně natočeného, špicovně dotaženého životopisného dramatu. Samozřejmě pokud očekáváte podrobný rozbor Fischerovi strategie z Reykjavíku 1972 a nespokojíte se pouze s vysvětlením, že to bylo v mnohém revoluční, budete zklamáni. Na druhou stranu běžný smrtelník asi může óóó tu velkou revoluci v zahájení koněm těžko podchytit. Každopádně jeden z mála filmů, kde si člověk není jistý, zda fandit nafoukanému hlavními hrdinovy - kterého slušně vysekl Tobey Maguire -, či raději přát jeho štramáckému sovětskému oponentovi - jehož ztvárnil Liev Schreiber, který, jen tam mimochodem, svého kolegu i přes méně prostoru přehrává o šachovnici a černý Cadillac k tomu. Každopádně zábavné je to až do samotného konce a i člověk, který šachům rozumí tolik jako já teorii strun - čili asi tak že ví, že něco takového existuje - se může bez obav koukat. Není to sice čistokrevných 5*****, a určitě by se dalo sem tam něco vytknout - například hudba mi mohla být lepší - přesto ale chutné a konzumovatelné dílko. ()

Cruchot

Ve filmu o poněkud šáhlém Bobby Fischerovi mi nezajímavější postavou přišel jeho soupeř Spasskij, jemuž snad nešlo nefandit. Schreiber tedy na výbornou, Maguire místy trošku přehrával, ale těžkou roli zvládl. Saarsgaard taktéž jako obvykle skvělý. Film jako celek určitě není špatný, ale jako by mu přes všechnu excentričnost místy chyběla šťáva. Historie šachu neznalý divák se navíc ani nedoví, čím že byl Bobby tak výjimečný a v čem vězela geniálnost oné proslulé šesté partie. Ve filmu o šachu se tak o hře samotné člověk moc nedozví. 70% ()

Schlierkamp

Americký životopisný film o nejslavnějším americkém šachistovi všech dob Robertu ´Bobbymu´ Fischerovi (1943-2008), jenž se jako zázračné dítě stal v 15 letech nejmladším účastníkem kandidátského turnaje o mistra světa. V roli geniálního, ale problémového šachového velmistra a jediného a zatím posledního amerického mistra světa v šachu v letech 1972-1975 ztvárnil T. Maguire. Snímek se pochopitelně nejvíce věnuje jeho nejslavnějšímu turnaji v Reykjavíku v roce 1972, kdy vyzval k boji o titul nejlepšího šachisty úřadujícího mistra světa B. Spasského. Navzdory jeho šachové genialitě se u Fischera už začala viditelně projevovat psychická porucha v podobě silné paranoidních stavů a turnaj byl dokončen pouze díky Spasského benevolenci a touze nevyhrát kontumačně. Tento šachový turnaj samozřejmě znamenal ve vyhrocené době studené války mnoho pro obě velmoci i v politickém zákulisí a současně velmi přispěl k popularizaci a investicím do šachů. Po vítězství se Fischer stáhl z nejvyšších šachových kruhů a veřejnosti, k obhajobě titulu mistra světa v roce 1975 s A. Karpovem po odmítnutí jeho nesmyslných požadavků pořadatelem už nenastoupil. Film E. Zwicka ukazuje Fischera, hráče s mimořádným talentem, geniální pamětí a touhou vyhrávat, na druhé straně muže s povýšeným chováním a podivnými manýry. Věřím, že se nejednomu divákovi jevil u šachovnice klidný a noblesní sovětský velmistr Spasskyj (L. Scheiber) jako ten sympatičtější. Jako šachový fanoušek a bývalý neúspěšný hráč jsem velmi rád za tento i pro nešachisty poutavý film, jehož zpracování se mi velmi líbilo. ()

tranquill

"Vždyť já jsem nejslavnější člověk na světě!" Další osobnost, která potvrzuje, že génius v něčem je postižený v jiném. Šachy nejsou mou oblíbenou hrou, takže o skutečnostech týkajících se Bobbyho Fischera jsem neměl páru. ()