Kriminálka Staré Mesto

• Česko Kriminálka Staré Město
TV spot 14
Slovensko / Česko, (2010–2013), 12 h 19 min (Minutáž: 52–59 min)

Zuzana Fialová, Matěj Hádek, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Tibor Babarcai, Peter Šimun, Marián Slovák, Boris Farkaš, Táňa Pauhofová, Alexander Bárta (viac)

Sedemdielny detektívny seriál, zasadený do každodennej reality životom kypiaceho bratislavského Starého mesta.  Jeho hrdinami sú predovšetkým kriminalisti, pátrajúci po zločinoch, ukrývajúcich sa v zdanlivo pokojných uličkách historickej Bratislavy. Svoju úlohu však v seriáli zohráva aj pestrofarebná vzorka typických obyvateľov tejto malebnej štvrte, ľudí so svojimi rozmanitými, často i tienistými osudmi. Nielen drobné krádeže, ale aj vraždy z vášne, či škandalózne aféry s medzinárodným dosahom, stoja v centre tohto pútavého rozprávania, plného napätia, zaujímavých psychologických postrehov i nadľahčeného humoru.
Seriál vzniká na základe námetov skúseného kriminalistu, ktorý už niekoľko rokov vydáva bestsellery pod pseudonymom Dominik Dán a o ktorom sa už hovorí ako o slovenskom Ed McBainovi. Jeho spoluautorom je skúsený televízny scenárista Alex Koenigsmark.

Jednotlivé časti:  1. Prípad petrolejového princa
2. Prípad vysmiateho muža
3. Prípad zlatej smrti
4. Prípad červeného hada
5. Prípad tancujúceho fantóma
6. Prípad strateného syna
7. Prípad zamknutého kostola (oficiálny text distribútora)

piranha

Seriál je zasazený do zajímavého prostředí a obsazeni byli sympatičtí herci, nicméně to, jak se na něm tvůrci vyřádili dějově, je věčná škoda. Kriminální zápletky nejsou příliš propracované a v některých dílech slouží jen jako chabé pozadí při rozebírání pracovních a rodinných vztahů. To, že po namachrované hlavní hrdince jede snad každý chlap v produktivním i postproduktivním věku, mi přišlo trapné už v prvním díle. ()

GIK

Drsná mluva policistů, až tuhne krev v žilách. Chvaty, až se tají dech. Opravdoví tvrďáci. Snaha byla, ale trochu to připomíná RZ. Na tohle si za dva roky nikdo nevzpomene. ()

Darckol

Nuž čakal som niečo viac... Príbehy jednotlivých častí sa extrémne nevyvažovali z priemeru, občas ma síce nejaký zvrat prekvapil, ale ináč ma potešil len Milan Lasica (zaujímavá a dobre zahraná postava). Fialová mi dosť vadila a jej rodinné vzťahy mi pripadali ako násilne vsadené do príbehu, na druhej strane český kolega bol v pohode. Ostatní policajti boli pramálo rozobraní, takže v konečnom zúčtovaní 5,0/10 Na Mesto tieňov to má na hony ďaleko. ()

FOCKE_WULF

Sedlo mi víc než Mesto tieňov, dobrá atmosféra, vytvářená záběry na noční Bratislavu a kvalitním hudebním podkresem, scénář též dobrý a samí sympatičtí herci k tomu. Třeba taková Emília Vášáryová, to je kočenda už od dob Medené veže a pořád jí to sekne. ()

Drom

Další kriminální seriál na našich obrazovkách, slovensko-český, tentokrát překvapivě koukatelný. Mezi devizy rozhodně patří slušné obsazení a výkony herců, Matěje Hádka jsem už nějakou dobu neviděl a musím napsat, že nutkání praštit ho latí po hlavě jsem tentokrát rozhodně neměl. Zmínit se musím o Zuzaně Fialové, nejen že jí to moc sluší (ňamky), ale moc mi ve své roli seděla. Ona i její postava jsou sympatické. Případy jsou bohužel trochu slabší, práce u policie holt není romantika à la Columbo, ale zpracování je dobré. Seriál se totiž vyvaroval protahovaných scén, kde si aktéři přehazují kecy jako bramboru, a díky tomu vše docela odsýpá. Vyloženě dramaticky akční sekvence nečekejte, ale rozuzlení, ke kterému díl vždy směřuje, docela funguje a nějaká honička se taky najde. To ale není pilířem, autoři sází na postavy, včetně sond do osobního života, a jejich postupnému řešení případu. I když rezervy by se našly. Hudební doprovod a podbarvení záběrů jsou trochu zvláštní, ale potešily. Já byl průměrně spokojen a výsledkem vlastně potěšen, po několika nezáživnych kriminálních seriích nedávné doby a asi miliónu telenovel přes kopírák krok dobrým směrem. ()

AxelWers

Vzhľadom na česko-slovenskú tvorbu posledných rokov, ľahký nadpriemer. Nič svetoborné, od skutočne kvalitného krimiseriálu to má trochu ďaleko, ale pozerať sa to dá. ()

tančísvlky odpad!

Po dvoch hodinách seriálu : "Toto čo má zase byť , až človek žasne . Výkladná skriňa slovenského hereckého osadenstva sa podujala na ďaľší prepadák. Nekonečné žanrové zábery ulíc Bratislavy navodzujú atmosféru veľkého diela . Bohužiaľ je to len výplň prázdného času , neschopnosti režiséra a scenára. Bonboník je "vynutené" obsadenie spoluscénaristky Zuzany Fialovej hrajúcej sa ako vždy na herečku aj keď ňou nikdy nebola . Chvíľami to vyzerá ako komics Profesionáli na Jojke ...Čo chcel týmto seriálom básnik povedať netuším , ak sa pokúšal o ďalšie znemožnenie tentoraz aj pred českým obecenstvom tak sa to podarilo . Prosím, už ďalšie seriály na slovensku netočte je to smiešne zlé . Vytratila sa profesionalita z minulosti a schopnosť napísať "obyčajný" seriál zo života čomu by sa dalo veriť ..." Všetko ostatné tu hovorí kvalifikovane "honajz" ()

Colour

Obdivujem ľudí, ktorí keď seriál hral ledva 30 minút, dali 2* a menej. Seriál je skutočne podpriemerný, no oproti slovenským a českým seriálovým brakom sa vytiahol na priemer. V tejto dobe najlepší slovenský krimiseriál (to sme na tom biedne). 100-krát lepší než dvadsaťminútové krimi, v ktorých herci texty recitujú, nehrajú a ešte k tomu scenár je brak. Tu sú herci priemerní, scenár tiež, prostredie... Mnohí nadávajú, že podozrivých je málo. Vadí to i mne, no na druhej strane CSI sú také isté. Vyšetrovanie je nudné, námety okukané, dej jak by dál. Mnohé prvky sú okukané od Ameriky (uväznenie otca hlavnej hrdinky; otec jej poradí tajomného muža, ktorý môže dokázať otcovu nevinu a dohodne si stretnutie atď) Nie je nič horšie ako kopírovať od USA. To nevedia robiť niečo skutočne kriminálne, reálne a na naše pomery? 50% ()

Henry Morgan

Rozhodně je to lepší než Kriminálka Anděl. Překvapivě je to vcelku dobře natočené a zábavné, na to, že se jedná o skutečné případy. Hlavní hrdinové jsou poměrně sympatičtí, i když mám občas pocit, že slováci chtěli mít svou Julie Lescaut. Ale celkově je to nadprůměr, na zdejší poměry. Překvapil mě prazvláštní pakt ČT a ST a zejména výběr herců. Na slovenštinu se dá zvyknout a paradoxně mě tam ani nevadí. Má to potenciál, ale líbilo by se mi, kdyby se další díly více situovali do starého města v praze a ne v bratislavě. Super na tom je, že to není točeno v žádných kulisách, ale poznávám tam staromák, světozor a další povědomé lokality. Každopádně je to zajímavé a dobré. ()

predsedajs

Zas taková mizérie to nebyla, jo zápletka byla dooost jednoduchá a herci toho zatím taky moc nepředvedli. Kamera a noční Bratislava celkem ujdou a když se k tomu přidá zajímavá hudba, tak je to jakž takž koukatelný. Dám tomu příští týden ještě jednu šanci. ()

giaruj

Koľko zaujímavých a odborných komentárov po prvom dieli. A citlivých...Pridám sa. Aj z dôvodu, že som rozhodnutý pozrieť celý seriál. Ide o príjemné osvieženie. Klasický rukopis STV sa nezaprel, z obrazu i zvuku cítiť Rodinné tajomstvá. Ďalším príjemným prekvapením bolo sledovať starú hereckú generáciu s mladou. Seriál obchádza interiérové stupidity alá Panelák, Profesionáli či krimi mozgový výplach TV Markízy. Dominika Dána je zjavná a dielu pridáva ďalšiu hviezdičku. Azda si mohol odpustiť priezviská Krauz a Krauzová. Nechajme sa prekvapiť... ()

Godhaj

,,Vám sa stratila mačka?“ ,,Ale nie mačka! Kocúrik.“ Tvůrci tohoto seriálu asi ještě žádné krimi neviděli, nebo jsou to úplní ignoranti. Jen tak si lze vysvětlit, proč je tento seriál tak hrozný. Způsob stavění příběhu se vůbec nedrží žánrových schémat, ale místo toho přebírá cosi, co připomíná telenovelu takového toho pokřiveného českého (a patrně i slovenského) typu. Vyšetřování, což by měl být základ příběhu, tu zcela chybí. Hlavní postavy si tu řeší svoje problémy a mindráky a jako náhodou vždy někde doslova zakopnou o podezřelého, ze kterého se následně vyklube pachatel. Aby to snad neměla hlavní postava tak složité, ke každému případu se musí jít poradit se svým guruem, kterého zde hraje Lasica. Navíc je Zuzana krajně nesympatická a její čarodějnický pohled mi téměř způsobil uřknutí. Abych se ale moc nerozepisoval: krimi část příběhu je příšerná, amatérská a odbitá a vztahová část jakbysmet. Topí se to ve stereotypech typu: Zuzana je vytížená policistka a nemá čas na svého syna, takže kdykoliv jí kdokoliv zavolá, ihned od něj běží pryč, jako by měl lepru. Technická stránka je nepříjemná podobně jako příběh. Monotónní obraz v modrošedých tónech je nekoukatelný a atmosféru rozhodně nedělá. A alá atmosférické záběry noční Bratislavy jsou stejně laciné jako alá efektní soundrack. Tento seriál je prostě vyslovená ztráta času. ()

mikhail

Po zhliadnutí prvého dielu nehodnotím, ale musím povedať, že som sa dosť nudil. Veeeľmi slabý scenár, 10-15 sekundové prestrihy na nočnú Bratislavu (za jeden diel to bolo súhrnných možno aj 5 minút), tvrdáčka Fialová (občas mi jej výraz pripadal skôr natvrdlý), jednovetové chabé dialógy. To je len krátky výpočet toho čo mi na tomto seriály po prvej časti vadilo. P.S. Jediný, kto si udržal herecký štandard bol Lasica. A dám ruku do ohňa aj zato, že si svoje texty sám opravoval, pretože jeho bonmoty boli vtipné a vôbec o 2 triedy lepšie ako zvyšok dialógov. ZHODNOTENIE PO NIEKOľKýCH DIELOCH:Jemný podpriemer, ktorý sa bohužiaľ nevyrovná ani nemeckým krimi seriálom. ()