Po nešťastnom detstve sa mladá Jana Eyrová zamestná ako guvernantka na na rozhľahlom panstve Thornfield Hall, kde sa stará o francúzske dievčatko Adele. Majiteľom panstva a Janinym zamestnávateľom je charizmatický Edward Rochester. Jane sa do Rochestra zamiluje a ani ona mu nie je ľahostajná, no z jeho minulosti sa vynorí temné tajomstvo... (STV)

Radiq

Opravdu zručně odvedená práce. Kniha, o které jsem si myslel, že mě nikdy nemůže zaujmout, ve filmové podobě od Cary Fukunagy rozhodně zaujala. A není to jen zásluha Mii Wasikowsky a Michaela Fassbendera (i když z velké části jo), ale i tím celkovým zpracováním. Dějově se mi to sice několikrát dvakrát nepozdávalo, jak se řiká, ale to člověk musí prominout, aby se držel předlohy. To neurčité zakončení mě taky trochu zklamalo a musel jsem si na internetu dohledat, jak to vlastně celé dál pokračovalo a dopadlo. Rozhodně to je ale film, kterej mě bavil, několikrát překvapil a libil se mi. Otázka je: potřebuju ho vidět znovu? Odpověď je: ne, protože těch zpracování Jany Eyrové je tolik, že se rači podívám na jiné... ()

vesper001

Bezbarvá adaptace s bezkrvou hrdinkou. Hodnocení je výborné, bohužel film bezduchý a bezvýrazný. Co do scénáře i vizuálu. Jana zírá do prázdna – smutně, zasněně, zkormouceně, zamyšleně a většinou tupě. Modrokrevník se chová podivínsky, neuroticky, chaoticky, pateticky a většinou tupě. Ostatní postavy jsou sadistické, cynické, hrabivé nebo tupé – a právě ty se chtějí oženit s Janou. Rochesterově manželce je věnován minimální prostor a hospodyně je natvrdlá, čímž ale o úroveň převyšuje ostatní a zvedá tuhle adaptaci o hvězdičkovou vrstvu výš. ()

Hafran

Parádní režie i výběr herců. I když je to už dlouhá doba co byl tento román napsán (1847) má stále co říct. Do červené knihovny to má míle daleko, jde o dílo napínavé a emocionální. V kombinaci s krásnou krajinou a kostýmy jde o parádní film. ()

Mr.Ripley

Žádná adaptace ještě nikdy nebyla tak temná a psychologicky dokonalá, jako ta nejnovější. Precizně dokonalá kamera a neuvěřitelně působivá hudba posouvají celý "okoukaný" příběh o další úroveň výše. A co je hlavní, ač příběh znám, stejně jsem netrpělivě s napětím očekával co přijde a hlavní dvojici přál šťastný konec tak jako nikomu jinému předtím. A ten herecký koncert! Buď to ty dva hráli tak dokonale nebo ty emoce mezi nimi byly opravdové. ()

eye candy

Fukunagův Sin Nombre mě (především emocionálně) kompletně minul, spíš než kvalitě režije, to dávám za vinu námětu, který byl na můj vkus v prvním plánu možná až příliš přímočarý a vypočítavý. Hrdinka jeho dalšího snímku už jméno má a to v literárních kruzích velmi konkrétní. Bez dlouhého špekulování, z filmařského hlediska je Jane Eyre skvělé dílo. Jde-li o dobře zvládnutou adaptaci, nemohu soudit, beletrie mi bohužel poslední dobou slouží spíš jako okrasný a podpěrný materiál v rámci skromné architektury mého bytu, než-li pro potěchu duše a kultivace mysli. Abych řekl pravdu, čekal jsem že se film (předloha) nachází spíš v poloze mysteriozního dramatu, kde se stírá hranice Janiných představ a reality. Nakonec jde ale více méně o čisté romantické drama, s malou příchutí tajemna, budiž. I tak skvělý filmový zážitek, díky psychologii postav, čisté a umírněné Fukunagavovo..vově filmařině a především Mie Wasikowské (..skloňování cizích jmen je zabijačka), která zde září jako opravdová australská supernova a naprosto a bez výhrad na plátně dominuje. Hlavní postava Jane Eyre je zajímavá a sympatická především v tom, že již od útlého dětsví musí vzdorovat vypjatým situacím a pokřiveným bytostem, které se snaží umrtvit její "spirit" a žízeň po životě. Nahlédnout za obzor, překročit zbytečné konvence a mít možnost se vyjádřit jako rovnocenná lidská bytost, to vše jí prvně v životě nabídne až osudové setkání s podivínským (hloubavým chcete-li) Rochesterem, který nakonec paradoxně na rozdíl od duchovního otce Johna Riverse, představuje opravdové pochopení, odpuštění a svobodu. Sečteno a podtrženo, v každém směru (až na ranní vstávání druhý den:) velmi příjemný filmový zážitek. ()

chelseaman22

Budeme potřebovat mixér a dvě základní suroviny: Britskou mlhu a pochmurný příběh s nemilým vyvrcholením. Rozmixujte a vznikne Vám Jana Eyrová. Smutná hrdinka, se smutným životem, jemuž by dokázal sekundovat snad jen osud hraběte Monte Christa uvězněného na ostrově If. Smutné, avšak nesmírně hluboké a poutavé. 82% ()

wafc

Romantická pseudosračička. Chodící mrtvola Jana z Eyrku a Dexter Morgan ve filmu, který musí bavit všechny pseudo-deep-milovníky a šulínky, protože si pak můžou tady na čsfd vyhonit pindíky. Chápu p.Holmese, po tomhle jsem chtěl taky vyndat svou pistolku a vystřílet kino. Hrozná frustrace a zklamání. Cary Fucknigga mě svým Sin Nombre hodně namlsal ale tohle mu nikdy nezapomenu. ()

Kamkon

Budu parafrázovat jednu repliku z filmu: "Velmi anglické" aneb i když natočil Kaliforňan, tak stále to má punc a styl prakticky všech filmů z tohoto časového období staré Anglie, které mě však stále baví. Klasické zpracování nad průměr pozvedá skvělá "Alenka" Mia Wasikowská, stejně tak její mladší kolegyně, která hraje Janu jako dítě (SPOILER zdálo se mi to, nebo ta samá herečka hraje i malou schovanku pana Rochestera?). Z Jamie Bella jsme udělali kalkulujícího pána v letech, kterému však role také sedí, Judi Dench po delší době v "normální" kladné nepřekombinované roli, jen pan Fassbender mě zaujal až na úplném konci. ()

DaUr

Předlohou jsem nedotčen, což je v tomto případě možná spíše nevýhoda, soudě dle místních reakcí označující snímek za vynikající adaptaci. Z nezaujatého pohledu je nutno jako první věc vyzdvihnout herecké výkony ústřední dvojice, které jsou opravdu skvělé a jak Wasikowska, tak Fassbender se na své role báječně hodí. Dále pak celková stylizace a atmosféra tehdejší doby je skvěle vystižena, což je dáno i velmi nevýrazným hudebním doprovodem, který by v jiné podobě pravděpodobně rušil. Kde jsem ale zůstal nezasažen, to je emocionální rovina - ty pocity jsem viděl, poznal jsem co postavy nejspíš cítí, ale sám jsem to neprožíval. Takže spokojenost, ale neúplná, ()

Qitek

Konečně dobový romantický film co stojí za to. Jana Eyrová je zahalená chladným hávem, je přesto teplá a plná citu, který není servírován tak okatě, jako je tomu např v Pýše a předsudku. Spokojenost. 90%. ()

Mrkvič

Zezačátku jsem se dost obával nudnosti předlohy a tedy celého filmu. Potom mě bavilo sledovat třídní rozdíly a snahy o emancipaci. Ale nakonec se z tohovyklubala čirá romanťárna a trvalo další hodinu. Naštěstí to bylo od začátku dokonce podáno napínavě a zajímavě. Takže i kluk to snad může strávit. Ikdyž spíše vedle své drahé polovičky. ()

Blacks

Nemám rád toto historické období, jak je vše škrobené, strojené, puritánské, hrozné oblečení, no a ty pejzy... V každém případě má film své kvality, ale vše co jsem vyjmenoval spolu se smutnou, tragickou atmosferou na mě působí tak trochu depresivně - a to není zrovna to, oč stojím. ()

Tyny

Hezké zpracování, sympatická hlavní hrdinka a mrzutý Rochester, jak ho všichni známe. Přestože je film skvěle zpracovaný a záživný, nic se nevyrovná Jane Eyrové z 06. ()

Johnny.ARN

Vraj je to knižná klasika, nad ktorou budú filozofovať ešte dalšíe generácie. Jasné, veď je aj o čom, tie postavy sú zaujímavé, niečo sa s nimi deje, niečo cítia. A táto verzia je aj veľmi dobre obsadená. V konečnom dôsledku je to však stále super sladká romanca, ktorá nemá čím zaujať. A keď tomu venujete aj plnú pozornosť, ste už tak presladaený všetkými podobnými filmami, že môžte sa snažiť sebevíc, nenájdete rozdiel. 2 z 5 ()

uiu

Nečetla jsem knižní předlohu ani neviděla jedinou předchozí adaptaci Jany Eyrové. Nicméně jsem se na film těšila, neboť v něm hrají dobří herci a trailer vypadal pěkně temně a bubákovitě. Film nakonec vůbec bubákovitý není, vezmeme-li v potaz, že Janě jen trochu straší ve věži a je to citlivá naivní dívka z doby, kdy ženy omdlévaly, když uviděly myš. Nicméně příběh drží a nepustí a velkou měrou se na tom podílí Mia Wasikowska a Michael Fassbender a všudypřítomný nádech tajemna, takže divák odpustí i onu naivní romantickou linku příběhu. ()

Zdeňka

Nádherně zpracovaný slavný román. Příběh hlavní hrdinky je podán tak, že s ní prožíváte veškerá její úskalí. Film má úžasně temnou atmosféru a charismatického hlavního hrdinu, tak jak to mám ráda. ()

terunka003

Klasické, historické, dramatické, srdceryvné, anglické, studené, větrné, bolestivé. Další zpracování klasického díla o tragickém osudu mladé dívky a ještě tragičtější lásce, kterou prožívá. O ději nemá cenu hovořit, ten známe. Co se týče zpracování bylo temnější, depresivnější, strašidelnější, hudba perfektně dokreslující atmosféru. Přesto se to ale příliš neliší od jiných zpracování. ..ta temnota a deprese by se dala krájet.. ()

anli

Slavný historický román,tentokrát v rukou Caryho Fukumagy.A zhostil se ho opravdu po svém a skvěle.Syrovost Anglického venkova 19.století z plátna přímo čiší a k celkovému zážitku přispívají i vynikající herecké výkony,většinou méně známých jmen.Všem pak dominuje skvělá(a známá)Judi Dench.Z Mii Wasikowske a Michaela Fassbendera rostou opravdu skvělí herci a pomalu si je zařazuji mezi herce,na jejichž filmy se vždy těším.Je to příklad klasického filmového romantismu ve své nejryzejší podobě.Temné(neustálé zatažené nebe,déšť,mlha),syrové a chladné.A se staromilskými předsudky k tomu.Dokonce si režisér dovolil použít hororové prvky(opravdu se divák může několikrát leknout) a tím přidává na,už tak husté atmosféře.Hlavní hrdinka moc dobové konvence neuznává a je takovou"předčasnou feministkou"své doby.Příběh je skvělě napsaný,velmi emotivní(i díky skvělé Goldmanově kameře) a precizně režírovaný.Trošku mě mrzel konec,který je téměř bez emocí a z komorního dramatu režisér utekl ke klasickým"mluvícím"prvkům filmového vyprávění,kterým ovšem chybí onen náboj a atmosféra.To je moje jediná výtka k,jinak po všech stránkách,skvěle přepsaného a natočeného filmu.Takže dávám hustých 85% a jdu si ven užít sluníčka a tepla. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky