Podľa známeho románu Charlotte Bronteovej - dramatický životný príbeh principiálnej ženy Jane Eyrovej, ktorá prežije nešťastné detstvo, stane sa v 18 rokoch vychovávateľkou v Tornfield Hall a nešťastne sa zamiluje do svojho zamestnávateľa pána Rochestera, majiteľa panstva Thornfield, ktorého minulosť je zahalená tajomstvom. Rochester flirtuje aj so zámožnou Blanche Ingramovou. Sklamaná Jane si myslí - veď načo by miloval takú chudobnú vychovávateľku akou je práve ona? (oficiálny text distribútora)

01Zuzana10

zaujimava, zo zaciatku strhujuca adaptacia s rychlym spadom udalosti. Scenarista to ponal skutocne neobvykle /ak porovnanavam s ostatnymi verziami JE/. Niekedy to pridava, niekedy naopak. Ako uz predomnou napisali, Mr. Rochester je az priliz prudky, temperamentny, vznetlivy. Takeho ho nechceme ani my - divaci a snad ho tak nevykreslila ani Ch.Bronteova. Co sa tyka Jane... podla mna ma hned v 1. den stretnutia priliz velke sebavedomie a Mr. R. uz vtedy k nej obdivne ,,vzhlizi", co sa mi nepacilo. Celkovo.. mam miernu averziu k Samanthe. Sorry.. nezavisle na to ako dobre/zle hra. Takze hlavne postavy mi nesedeli a kedze na nich ma byt postaveny cely dej, uberam *. Zato ma velmi potesili dalsimi znamymi tvarami ako Gemma Jones /Mrs. Fairfax/, Rupert Penry - Jones /J.Rivers/ - ako dlhovlasy mladik. Uuuuuf rehotala som sa na nom. Neni uzasny? :D heh a jak sa zmenil /naposled som ho videla v Persuasion 2007. Jo a nesmieme zabudnut Elizabeth Garvie. Dlho som si nevedela spomenut, odkial ju to poznam. Hrala v Pride and Prejudice 1980 Elizabeth. Dost ku hercom. Spat ku filmu. Mierne ma rusili preplnene sceny a vybavenie z roznych obdobi.. miernu neusporiadanost som z toho citila. Dany pansky dom je sice ocarujuci, no nie je to stary hrad ako Thornfield mal byt. Tiez izba na 3. poschodi mi prisla iba ako zamknuta 13. komnata pre metly. Ale ked robili sceny ako sa Jane boji, bala som sa i ja. Mierne. :D myslim hned na zaciatku a potom ked Bertha pobehovala okolo. No som hlboko sklamana z divne spracovanych klucovych scen - ohen v izbe, proposal a pod. No ocenujem napad prehadzat postupnost scen - ked sa mr. R. skoro vyznal a vzapati J. musela odist. Co preboha ale robil mr. R. na portali, ked sa J. vracala spat ?!! Jo a .. este sa mi celkom pacila zaverecna scena. Konecne zaber, kde sa mi hl. postavy pacia. Mila rodinka :). A predsa este nieco - sem tam sa mi pacila dramaticnost v hudbe /hl. na zaciatku/ a niekt. pekne zabery oblohy, jak Jane odpadne /snad jedine vierohodne odpadnutie, co som kedy na platne videla :D/ Taaaaakze... velmi zvlastna verzia, fajn, ze som ju videla, ale predsalen mam oblubenejsie :) ()

jhrasko

Pre mňa celkom bezvýznamná adaptácia klasiky, ktorú som nečítal (chyba). Extrémne zle nadabovaná, s neuveriteľnými ligvistickými skvostami a prešľapmi: "Srdce mi blčalo. Poď, zahrúžime sa do štúdia..". No v poriadku, slovenčina je fakt krásna, ale prečo potom režisér pustí do éteru vetu: JE CHYTRÁ...??? Dal som to kvoli Samanthe, never ever.. ()

elle

Právě tato Jana Eyrová Samanthy Morton se nějak nejvíce přiblížila živoucímu, zvláštnímu stvoření, kterým by ta malá, nehezká slečna měla pro mě být. Má neobvyklý, bledý, skřítčí půvab, který nejde nazvat krásou a splňuje tu představu, že by nad ní povrchní pozorovatel ornul nos, má vnitřní jemný humor, který budí zvědavost o projasňuje ji, má tvrdohlavost a umíněnost, která ale není nesympatická, má v sobě laskaost i energii. Ciarán Hinds je patřičně nevrlý a trochu grobiánský, jak tak také má bezprostředně působit. Jeho zjev je velkým kladem, protože se jedná o muže, který opravdu na první pohled neoslňuje, naopak. Jeho špatné zkušenosti s ženami z minulosti, ale i těmi, které ho nezřídka obkopují , z toho pramenící tajená nejistota a nedůvěra, jsou proto o to věrohodnější. Jeho suveréní, charismatický projev to ale skvěle zahaluje a dělá jeho vzhledově nezezkou figuru, naprosto fascinující. Jinak se jedná o velmi hezky natočenou adaptaci, která citlivě, ale rázně usekává boční a vedlejší linie a koncentruje se na podstatné, na vztah a příběh hlavních dvou představitelů. Kostými a zejména kamera příběh dokonale podporují. ()

arkie

Ciarán Hinds je zplozenec pekelný, něžný a láskyplný jako hrábě, a když ho vidím sahat křehoučkou Samathu Morton, dostávám osypky. Chlívák jeden! A tak by fenomenální příběh Jane Eyre podle mého názoru vyznít neměl. Komplikovaný děj se těžko zkracuje, ale zkrátit se musí - sem nacpali všechno nakrájené na kostky tak, že kdo to nečetl, nemá šanci z toho něco pochopit. Atmosféra je sice šedivá jako britská vřesoviště, ale už ne tak tajemná a ponurá. Klíčová postava St Johna Riverse se zdrcla do jakéhosi mimozemšťana, který se tam najednou zjeví a něco chce, přičemž nikdo neví proč a nač. Samotinká Mortonová, která je skvělá jako vždy, už to zachránit nemůže. Znovu musím odkázat na Toby Stephense, jehož Rochester je stejně ošklivej a zlostnej, jak má být, ale taky hravej a velmi sexy. ()

cherita

Průměrná televizní adaptace, kterou stahuje ke dnu naprosto nevhodně zvolený představitel hlavní role. Ciarán Hinds coby Rochester nejenže nemá dostatečné charisma, ale díky svému slizkému knírku a vilným pohledům je místy vyloženě odpudivý. Celý příběh jde tím pádem úplně do háje, protože žádná z klíčových scén nefunguje tak, jak by měla. Že se Samantha Morton do role Jany typově docela hodí, je pak už celkem k ničemu, jelikož vedle takhle nemožného spoluhráče stejně zazářit nemůže. Tohle zpracování poslouží maximálně tak jako sběratelská kuriozita pro fanoušky Charlotte Brontëové, všem ostatním doporučuju vyhnout se mu obloukem. ()