82. Annual Academy Awards

USA, 2010, 210 min

Réžia:

Hamish Hamilton

Účinkujú:

Alec Baldwin, Steve Martin, Quentin Tarantino, Pedro Almodóvar, Taylor Lautner, Kathryn Bigelow, James Cameron, Miley Cyrus, Kate Winslet, Ben Stiller (viac)

Přímý přenos 82. ročníku udílení prestižních cen Americké filmové akademie za rok 2009 mohou diváci HBO sledovat v pondělí 8. března ve dvě hodiny ráno a ten samý den ve 22 hodin bude uveden devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera.  Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po dvaaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2009. Tím okamžikem bude pondělí 8. března ve dvě hodiny ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 22 hodin možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (oficiálny text distribútora)

Tirion

Opět bombastická show se střízlivým humorem dvojice Martin-Baldwin. Na 81. Oscary s Jackmanem to asi nemá, ale přesto je to špica. ()

Ferry

Omlouvám se, vážně se omlouvám, ale ten IDIOT, který seděl za mnou... to bylo něco nepředstavitelného, měl jsem chuť několikrát za těch 8 hodin vstát a vynadat mu do z... v... z... č... m... p... v.. v... z.... p... k... m... h... k... i... a mnoho dalších-ne zrovna vlídných slov. Děkuji ČSFD (POMOvi) za uspořádní tohoto krásného přímého přenosu, letošek pro mě byl trochu suchý, protože mě Avatar nenadchnul a ze zbylých filmů jsem jich mnoho před přenos nestihl zkouknout. ()

FilmFan24

Pamatuju už lepší Oscarové show, ale pokud srovnám s opravdu nesrovnatelnými Českými lvy s každoroční přehlídkou trapnosti, jsou ceny Akademie jasný vítěz. Červený koberec je už kapitolou samou o sobě. Na tyhle momenty vidět ty, kteří mě zpříjemňovali anebo mě nazlobili v uplynulém roce, se vždycky strašně moc těším. Velkolepá přehlídka hvězd načančaná v úžasných modelech věhlasných návrhářů...prostě pastva pro oči. Duo moderátorů Alec Baldwin a Steve Martin příjemně překvapilo. Až zamrzelo, že měli malý prostor. Jediný, kdo si ukradl všechnu pozornost na sebe byl modrý Avatarec Ben Stiller. Celá show byla poněkud uspěchaná a závěrečný očekávaný vrchol, kdy Tom Hanks vyhlašuje nejlepší film roku se odehrál v takovém fofru, že snad i rychlost světla je pomalejší. Velice kladně hodnotím už tradiční představení nominovaných herců v hlavních rolích svými kolegy, hororový sestřih a poctu těm, kteří odešli do filmového nebe. Valnou většinu výsledků jsem tipoval tak jak ve skutečnosti nakonec dopadly a vítězství malému ale o to víc působivému snímku "Smrt čeká všude" z celého srdce přeju (i když by se mi i zamlouvaly na vrcholu Hanební pancharti...). Avatar, přestože je komerčně nejúspěšnější film roku na to aby se stal Nejlepším filmem roku, nemá a je opravdu příkladem z nejzářivějších, kdy forma daleko převyšuje slaboučký obsah. Jsem rád, že takhle uvažovali i členové Akademie. V kategorii původní filmové hudby mě zarazila nominace Hornerova značně neoriginálního "modrého" soundtracku, který jen recykluje vše už kdysi slyšené. Jenom ti Hanební pancharti mohli mít o nějakého zlatého plešouna víc...Návrat "Krále světa" Camerona se nekonal...místo toho mu sošky vyfoukla bývalá ex-manželka Kathryn Bigelow. A právem! ()

Murrro

Kam sa podel minuloročný švih, švihák Jackman, vkusnosť, kompaktnosť a zmysluplnosť celého ceremoniálu? Iba moje rozpaky nad výsledkami sú porovnateľné. ()

Beagle

Čtyři hvězdy za první režisérku s Oscarem Kathryn Bigelow (jak řekla Barbara Streisand: "The time has come..."), Christopha Waltze, Jeffa Bridgese, zasloužená ocenění pro film Precious a důkaz, že Avatar podle členů akademie není výlučnou budoucností kinematografie (aneb Cameron ostrouhal, ať žije Hurt Locker). Jen škoda neproměněné nominace Meryl Streep (ale předpokládám, že napřesrok se tam zase Meryl ukáže), ale Sandy Bullock to vynahradila dojemně-vtipným proslovem, v němž nezapomněla dvakrát zmínit svůj poměr s Meryl a jak ta skvěle líbá (tenhle vtip pochopili všichni, kdo sledovali Critics´ Choice Awards, ne ovšem naši tři čeští moderátoři...). K samotnému ceremoniálu - zahájením překonal Neil Patrick Harris oba dva moderátory, to už mu tu show mohli svěřit celou. Jinak krásné vkusné dekorace, taneční zvárnění nominovaných soundtracků a modrý Ben Stiller. Co ale pro mě poslední dobou Oscary dělá nezapomenutelným zážitkem je představení nominovaných herců jejich kolegy a kolegyněmi. Krásná tradice. ()

carly

jedným slovom - nudné. najväčším problémom tohtoročného udeľovania Oscarov bolo tempo, ktoré ustavične zadrhávalo a na konci už sa len snažili poklusom dostať do cieľa. úvodné číslo NPH by možno bolo skvelé, keby som ho cez hudbu počula. ten úvodný monológ bol síce vtipný - aj keď sa obávam, že som mnohé vtipy nepochopila, ale strašne dlhý. vyhnať nominovaných na začiatku na javisko bolo možno zamýšlané ako pocta, alebo ničo podobné, ale podľa mňa to bolo iba trápne. oni ponechali všetky veci z minulého roku, ktoré mi vadili a zrušili takmer všetko, čo mohlo ten program urobiť príjemnejším. zrušiť live predstavenie nominovaných piesní a miesto toho nechať cez 5 minút tancovať divné kreácie k nominovaným score bol hlúpy krok a len to ďalej rozťahalo už tak zdĺhavý prenos. živá hudba k zostrihu In Memoriam nefungovala už minulý rok a tento rok to nebolo o nič lepšie. ten nápad z individuálnym predstavovaním je dobrý a snáď sa im ho podarí v budúcnosti doviesť do fungujúcej formy. Ben Stiller a RDJ s Tinou Fey mali najlepšie prezentácie. a tribute to John Hughes boli perfektne zvládnutý. ale inak bola väčšina kategórií predstavovaná príliš zdĺhavo. najlepšia reč večera Michael Giacchino. ()

c.tucker

Show byla tentokrát trochu nudnější a děkovačky se asi trochu protáhly nad rámec, jelikož závěr proběhl ve strašném fofru. Ale moderátorské duo bylo dost zábavné a výborně nás provedlo celým večerem. Show mi přišla celkem průměrná, ale s výsledky jsem byl spokojen a vše vyšlo podle předpokladu (u cizojazyčného jsem nečekal ani jedno s favoritů Bílou stuhu a Proroka, ale netroufal jsem si tipovat co to bude ze zbývajích tří), takže mi tiket vyšel na jedničku a trošinku jsem si zpestřil finanční stav. ()

Mamie

To hlavní co mi na moderátorké dvojici Baldwin/Martin chybí, je ta elegance, s jakou se role hostitele loni ujmul Hugh Jackman. Jako by letošní předávání ztratilo to kouzlo a prestiž toho loňského (které jsem mimochodem hodnotila 5*). Ikdyž některé kategorie nedopadly tak, jak bych si osobně (a nejspíš i hodně subjektivně) přála a celkové předávání bylo méňe honosné než to předešlé, i přesto můžu říct, že jsem v podstatě ráda, že jsem opět byla součástí tohoto "Oscarového šílenství". ()

Ice123

Na udílení jsem se těšil už asi dva měsíce předem ale takové zklamání jsem vážně nečekal. Minulý rok jsem viděl poprvé udílení cen filmové akademie a v životě jsem neviděl lepší udílení jakýchkoliv cen. Nejen Hugh Jackman ale celý večer mě předtím bavil a proto jsem se těšil i na letošní a říkal si, že se Stevenem Martinem a Alecem Baldwinem to musí být ještě lepší. Bohužel moderátoři zklamali a s nimi i celý udílecí večer. Pokud vypustím reklamy, co běželi každých deset minut pořád tu budou nudní uvaděči s jejich dialogy. Až na pár vtipných scén (paranormal activity, Ben Stiller,...) a Neila Patricka Harrisna s jeho opening number to vážně nestálo za nic. Proto velice slabý 3*... ()

dan.pacino

O něco horší než předchozí ročník, ale stále špička. Ben Stiller. No. Nemám slov. Skvěle jsem se bavil a ty tři hodiny rozhodně nebyly zbytečné :} ()

baruss

Napriek tomu, že to boli po dlhšom čase oscary, ktoré nemali favorita, sklamali. Hlavne mňa. Vôbec nehovorím o výsledkoch, ale o tom vyslovene nudnom programe. ()

Samuel7

Opět to sice byla noc na vysoké úrovni, přesto zatím nejhorší, kterou jsem viděl. Představování kategorií nebylo zdaleka tak nápadité jako minulý rok, změnilo se v prostá videa, krátce popisující nominované filmy. I když ani to ne, například v kategorii kamera jen Sandra rychle přečetla nominace a oznámila vítěze (a já se tak těšil, že uvidím Harryho Pottera). Udělení Oscaři byly ještě větší zklamání, absolutně nerozumím vítězství Logoramy v konkurenci s Wallacem a Gromitem nebo prohře Bílé stuhy. Samozřejmě nejvíc mě zamrzela prohra Avataru, naštěstí sesbírala ceny v mých oblíbených kategoriích, kterými výprava, kamera i vizuální efekty jsou. Vítězství Hurt Lockera opět prohlubuje domněnku, že asi začíná být v módě dávat co nejvíce Oscarů malým, nezávislým filmům... Po tomto ročníku jsem přestal věřit v dobrý úsudek akademie, bohužel... a nominace Hurt Lockera za hudbu mi přišla jako špatný vtip. Večer ovšem proběhl na úrovni, a to tu hodnotím, takže 4*. ()

JimmyII

S loňským ročníkem se ten letošní měřit nemohl, ale sám o sobě byl jeho důstojným, vtipným a milým pokračovatelem. Klidně mohli Martin s Baldwinem dostat víc prostoru, jejich slovní výměny a přestřelky byly sžíravé a vtipné, satirické a trefné, zvláště pak úvodní skeč s vtípkem na každého z důležitých nominovaných. Ceny byly rozdány pravděpodobně rozumně, snad jen Avataří výprava i kamera jsou diskutabilní, a pak taky, Pixar promine, jejich filmy jsou opravdu bezchybné, Oscar za animovaný film mohl putovat třeba do chlupatých rukou dospěláckého Mr. Foxe. A pro příště, nejlepší film by mohl být vyhlášen trochu důstojněji, pompézněji... ()

neoBlast

Tento ročník se z mého pohledu moc nepovedl. Starosvětský a dost formální (přece jenom loňský Jackman to dost rozhýbal) večer nezachránil ani znovuzrozený Baldwin. V páru se Stevem Martinem nedostal příliš prostoru. Otevírací číslo Neila Patricka Harrise vyšumělo do prázdna. K sestřihům: ten "tradiční", věnovaný zesnulým potěšil menší úmrtností významnějších lidí (ale co tam dělal M. Jackson fakt nechápu), druhá montáž oslavující horory byla bezvadná. I když jsme se nedočkali živého vystoupení písní, tak originální taneční performance na originální hudbu vše bohatě vynahradila (doporučuji dohledat na webu!). Dle mého: slabý ročník na filmy, slabý ročník na show. 50 % ()

Peß

Skvělé kabaretní číslo Neila Patricka Harrise uvádějící fantastické konferenciérské duo Baldwin - Martin (před nimi klobouk dolů), fráze chrlící předávači ocenění (vyjímkou byl výstup Bena Stillera jako Avatara; škoda že organizátoři zakázali skeč Sachovi Baronu Cohenovi), naprosto zbyteční patroni nominovaných herců za hlavní roli a vyhlášení vítězného filmu na jeden nádech (v kontextu roztahaného večera působilo divně) nedostanou tuhle show nad 70%. ()

Bagr_007

Povedený večer se skvělou moderátorskou dvojicí. Velmi potěšilo představování filmů ve stylu Zlatých Glóbů a vystoupení Stillera bylo něco nezapomenutelného. Přesto pro mě zůstává letošní ročník trochu ve stínu minulého a není to jen tím podle mě zbytečným osvícením scény, ale například i velmi podivně uspěchaným závěrem. Škoda že zůstala v puse trochu hořká chuť kvůli výsledkům, kdy film, na který si za pár let málokdo vzpomene, drtivě porazil jeden z nejdůležitějších (netvrdím, že nejlepších) snímků historie. Jsem zvědavý kdy konečně začnou vyhrávat nejlepší film roku, nejlepší filmy roku (ne, toho Temného rytíře jsem jim ještě pořád neodpustil). Ať se tvůrci pořadu snaží o co nejlepší show, tak akademie se svými volbami pokouší, aby Oscaři odlákali co nejvíce diváků. Hurt Locker je zkrátka už minimálně pátý film od roku 2001, který získal hlavní cenu a do historie ani hlav diváků se nijak výrazně nezapíše. ()