Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

• Česko Dívka, která kopla do vosího hnízda (viac)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Díky první táhlé polovině asi nejslabší část série, ale na druhou stranu druhá hodina byla možná tou nejvíce strhující pasáží z celé trilogie. A vůbec nevadila předvídatelnost, nepřipouštějící překvapení. Z Milenia jsem nadšen. 80% ()

Sawy

Tam,kde byl první díl velmi zdařilou severskou kriminálkou a dvojka v rámci možností relativně přijatelným přemostěním,očekával jsem od třetího dílu zdařilé zakončení filmového Milénia,které bude návratem ke kvalitám jejího začátku.Přeci jen,koncepce třetí knihy je filmovému zpracování nakloněná více než v přípdě té druhé.Místo propracovaného dramatu s prvky špionážního thrilleru jsem dostal nekonzistentní sled z knihy známých výjevů,který působí nehorázně uspěchaně a absolutně nedrží pohromadě.Po Oplevovi,který má na svědomí výtečnou jedničku,nastoupil rutinér Alfredson,který nemá ani ponětí o tom,jak se má citlivě adaptovat knižní předloha,jak v klíčových scénách zvolnit tempo,vychutnat si napětí a dovolit divákovi,aby si daný okamžik užil adekvátně jeho významu.Děj je díky velkému krácení zbaven své komplexnosti,nějaké podrobnější informace ohledně Sekce zde nejsou a její činnost a motivace nemůžou knihy neznalému divákovi dávat smysl.Zajímavé vedlejší linie jsou úplně vyhlazeny či výrazně redukovány,dokonce i postavy Mikaela a Lisbeth ztratí svou sílu a potenciál.Důležité postavy z knihy se objeví zničeho nic většinou jen v několika málo scénách a propojení celé trilogie absolutně nefunguje,protože jednotlivé díly si často odporují a celková logika jde tedy naprosto do háje.Stručně řečeno - jsem naštvaný.Dívka,která kopla do vosího hnízda trvá 140 minut,přestože se krátilo jak mohlo.A krácení předlohy vede k jediné věci - uspěchanosti.Závěrečný soudní proces nemůže mít žádoucí sílu,protože divák sotva dokázal zpracovat informace,kterými jej zahltil předchozí děj.Závěr trilogie musí celý děj nějakým způsobem uzavřít,své postavy někam dovést a poskytnout divákovi kýženou katarzi.Třetí filmové Milénium selhává na všech těchto frontách,což jej ve výsledku činí nejslabším dílem série. 50 % ()

Lucasion

Tak dlouho jsem to odkládal a tak moc jsem se na tuhle trilogii těšil. Po zhlédnutí celého švédského originálu musím říct, že je možná škoda, že jsem to nenechal ladem. Fincherova verze první "Dívky" je prostě skvělá a i když se nedrží tolik knižní předlohy, tak přesto se jedná o velmi povedený mrazivý thriller. Ovšem co se týče příběhu, tak pouze jednička má dobrý ucelený příběh. Ani tedy závěr trilogie nevytvořil nějaký kriminální případ, ale jedná se pouze o následky Dívky, která si hrála s ohněm. Lisbeth (Noomi Rapace) leží v nemocnici a plánuje pomstu lidem, co se jí pokoušeli pohřbít zaživa. Možná to bude tím, že jsem viděl rozšířenou verzi, ale tříhodinový film je vlastně neuvěřitelně plytký, co se týče příběhové stránky. Naše hackerka vlastně polovinu filmu tráví v nemocnici, aby se v té druhé polovině mohla ocitnout před soudem. Přitom ta první část je děsně ubijející. Druhá naopak je (díkybohu) zajímavá díky soudnímu procesu. Ale obecně je příběhová linka veskrze jednoduchá a postrádá jakýkoliv spád nebo napětí. Tím se tedy i z trojky stává doslova a do písmene jednoduchá televizní zábava na dva večery. (Jelikož ani já jsem u ní nedokázal zůstat tři hodiny v kuse) Viděno v originále, takže jsem si mohl alespoň užít krásný švédský jazyk. Ale ve výsledku je tohle Vosí hnízdo prázdnou bublinou. Vážně by mě zajímalo, kdyby vznikla verze dvojky a trojky s Mara a Craigem, tak zda by se mi líbila. Ale vzhledem k současné situaci... Kdo ví... (50 %) ()

Richie666

Rád bych udělil hodnocení o stupínek vyšší, ale to bych pak musel jedničce napařit plnou palbu, což rozhodně nechci. Obdivuji sice Nyqvistovu schopnost velmi rychle znesympatičtět, i když v té jeho bundičce, s iritujícím vyzváněním a stále tupějším výrazem to nejspíš ani jinak nešlo. ()

BoPo

Záver trilógie. Bohužiaľ najmenej atraktívna časť. A to po všetkých stránkach. Samozrejme pre fanúšikov predchádzajúcich dielov povinná záležitosť. No inak len pomerne pridlhé súdne pojednávanie, troška novinárskej exkurzie a záver ktorý vlastne nič nové nepriniesol. ()

bouncer

Velmi kvalitní zakončení trilogie. Určitě o třídu výše než předchozí počin... ale kniha, kniha je ještě lepší, mimo stupnici, ale na tuhle stopáž prostě 650 stran hutného textu nedáte :-) ()

Avalon820

Je-li vděčná předloha, točí se film o poznání snáze - a přesně tak je tomu i s Vosím hnízdem. Z původního čistokrevného kriminálního thrilleru se z této ságy stala jedna velká vendeta. Tento snímek je lepší než druhý díl díky ačknějšímu rázu a ostrým konfrontacím, ale zarověň je horší než díl první, neboť ztratil svoje kouzlo a z nápaditého příběhu, ze kterého originalita doslova dýchala, se stala jen tuctová (leč napínavá) podívaná. Stejně tak se sága neubránila častému nešvaru, kdy díl první stát sám o sobě může, druhý a třetí však již bez sebe navzájem nemohou. A proto si cením o to více, že vše je dobře, logicky a uspokojivě uzavřeno, ačkoliv Stieg zamýšlel dohromady dílů deset. ()

Terva

Poslední část trilogie Milénium podle románů Stiega Larssona. Příběh, který začínal jako detektivní vyšetřování vražd z minulosti ( Muži, kteří nenávidí ženy ), prošel osobním životem Lisbeth Salanderové ( Dívka, která si hrála s ohněm ) a dostal se až do současnosti, jako politický thriller. Tento příběh začíná v nemocnici, kde vyvrcholilo drama z druhé části. Nečekal jsem, že to bude tak dramatické, ale bylo. Musím si ostříhat nehty, mám je okousané nervozitou. Nesmím ty filmy tak prožívat. CITÁT - Za to abych umřel, nestojí žádná práce........... V 93 minutě jsem musel zatleskat. Lisbeth se oblékla k soudnímu líčení a nutno dodat, že to bylo velice odvážné a strašně jí to slušelo. CITÁT - Díky za všechno........... ()

Johny_fork

Závěrečný díl trilogie je vydařené a hlavně výborně vypointované soudní drama, které i přes svoji dlouhou stopáž udrží diváka v napětí až do konce. ()

JohnCZ

Viděna 2x90m seriálová verze. Líbí se mi, jak se celá trilogie postupně vyvíjela. Od detektivky, přes konspirační thriller až po soudní drama. A i když je finální díl zase úplně jiný, z celé trilogie je dost možná nejnapínavější a dobře vygradovaný. Postavy mi postupně přirostly k srdci, jen to tempo je takové dost nevyrovnané a závěr je trošku podivně utnutý. Přišlo mi to takové jakoby nedořečené a to nikoli scénářem, ale režijně. ()

Bubble74

Kvalita všech třech knížek je natolik vyjímečná, že není v lidských ani v technických možnostech je se stejným efektem zvizualizovat. K výsledku nemám větších výhrad a celou trilogii si troufám zařadit mezi důstojné zástupce dobrého evropského kina. K tomu bonusově ta švédská venkovská architektura mimořádně lahodila mému oku. Což nemůžu tvrdit o castingu Blomkvista. Toho bych z fleku vyměnila, protože úplně zhanil obraz, jak jsem si ho představovala. Teď s hrůzou očekávám, jak si to celé přežvýkají Amíci. ()

villon17

Byla jsem na předpremiéře, kde pustili druhej i třetí díl hned za sebou, a po dvou a půl hodinách jsem si řikala, že další díl prostě nemůžu zvládnout, ale stalo se a dokonce mě to neotrávilo. Trojka se od předchozích dílů uplně odchýlila a přitom s nima souvisela v každym momentě. Dokonalá podívaná ()

liquido26

4,5 Velice povedené završení celé trilogie.Opět tomu chyběla ta mrazivá atmosféra prvního dílu, ale ten příběh udržel mojí pozornost celé dvě a půl hodiny, což se u takto dlouhých filmů stává málokdy, a zanechal ve mě hluboký dojem. Velice příjemná tečka za celou sérií. __ Jenom mě napadá takovej drobnej detail: Lisbeth bylo v prvním díle 24 let. Druhý díl se odehrával zhruba rok a půl potom a bylo jí tam už 28 a ve trojce, která na dvojku bezprostředně navazovala, jí bylo 27 :-) ()

DDT

Vždycky jsem si říkal, že natáčet filmy podle knih je zhovadilost a že něco takového se vyrábí jen pro prachy (pokud je to bestseller, půjde na to většina čtenářů) nebo pro lidi, co neumí číst, případně úplně bez fantazie (kteří prostě musí vidět, že ten hobit vypadá jako Elijah Wood :-). Každopádně z toho až na čestné výjimky vychází vždy jen "omalovánky" původní předlohy. Ale poslední dobou si v kině všímám i jednoho aspektu, který mi dřív unikal - kde jinde se vlastně mají kolektivně sejít čtenáři svých oblíbených knih ? V knihovnách asi ne. Takže kino jako místo pro pocit : "Tihle všichni to taky četli a mají to rádi". U Larssonovy trilogie (celkem ucházející omalovánky) mě trochu překvapilo, že věkový průměr diváků/čtenářů v našem maloměstském kině byl odhadem dost přes padesát let. A to tahle kategorie do kina moc nechodí. Že by Millénium = kriminálka pro důchodce ? ()

prkalil

A to ještě, mládenci a panny (kteříž jste nečetli knihy), nevíte, že Lisbeth má dvojče - sestru Kamilu, se kterou se od svých 17 let neviděla (a z tohoto posledního setkání si L. odnesla monokl na oku a K. rozbitá ústa...), nestýkají se a nevíme ani, kde žije! Larsson ji patrně hodlal zapojit do děje v dalších knihách (plánoval prý Milénium celkem desetidílné). ()

ConanVJ

Závěrečný díl trilogie dokončuje příběh pomocí pomalého objasnění dění z druhého dílu, kdy je Lisbeth obviněna z trojnásobné vraždy. Z průšvihu se jí pokouší dostat Blomkvist, který shání nejrůznější fakta o tajné organizaci, která má vraždy na svědomí, spolu se sestrou, která je právnička. Jako zakončení série se mi filmek líbil. Za mě 86% :) Teď jen čekat, jak se ukáže US remake. ()

Tryskomyš

První dva díly se mi líbily moc. Tento je jen slabý odvar předchozích dvou. Skoro žádná akce, jen na konci. Jinak samé tlachání, především u soudu. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

13.10.2013

Stalo se to doopravdy. V roce 1983 byl několika muži unesen majitel nizozemského pivního impéria Freddy Heineken. Na svobodu se vrátil až po vyplacení rekordního výkupného v hodnotě asi 50 milionů… (viac)