Pes Baskervillský

• Veľká Británia The Hound of the Baskervilles (viac)

V tomto záhadami obestřeném příběhu Sherlocka Holmese ztvárnil energický Peter Cushing slavného detektiva z Baker Street, jenž musí rozlousknout tajemství strašlivého kvílení psa a systematická úmrtí generací Baskervillů. Příběh začíná v 17. století, kdy krutý Hugo Baskerville brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrti, ke kterému se později přidají další, řádění ďábelského psa a odkrývání podivných obřadů... Podle mnohých se jedná o nejlepší zpracování Psa baskervillského všech dob. Ponurá anglická blata zahalená do lezavé mlhy, velmi přesvědčivý Peter Cushing v roli neúnavného vyšetřovatele a mistrovská detektivní zápletka předlohy dávají dohromady pozoruhodné filmové dílo. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky a elegantně jako pravý člen vyššího stavu (a to hlavně oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely). Snímek má rychlý spád, Andre Morell zde ztvárnil zřejmě nejsolidnějšího a nejrealističtějšího Watsona všech dob, ovšem nejsilnějším magnetem filmu zůstává naprosto excelující Peter Cushing. (oficiálny text distribútora)

Hwaelos

Průměrné zpracování nejslavnějšího příběhu dvojice H&W. Fisher nebyl žádný áčkový tvůrce. Jeho výhodou bylo, že za málo peněz dokázal vykouzlit docela dost muziky. Přesto se na Psovi Baskervillském nedostatečný rozpočet podepsal. Ale nemůžu si pomoct, Holmesovy příběhy mám rád, alespoň pokud nejsou úplně zprzněné. A to Angličané dělají málokdy. Holmes je totiž taková jistota. Jistota, že svět, který jsme vybudovali na osvíceneckém materialismu má své opodstatnění. Myslím, že díky dokladům, že vše se dá vysvětlit rozumem, se nám žije lépe. I mě to uklidňuje :) ()

Terva

Ohnivý pes pobíhající v noci po blatech, vyjící do noci, to je kletba rodu Baskervillů. Scénář : Peter Bryan. Kamera : Jack Asher. Hudba : James Bernard. Hrají : Peter Cushing alias Sherlock Holmes, Andre Morell alias Doktor John Watson, Christopher Lee jako Sir Henry Baskerville, Marla Landi vs. Cecile Stapletonová, David Oxley jako Sir Hugo Baskerville, Francis De Wolff alias Doktor Richard Mortimer a Miles Malleson vs. Bishop Frankland. A v noci je opravdu slyšet hrůzné psí vytí, a v jednom z oken svítí osamělá svíce......... ()

PanCitron

Peter Cushing je můj oblíbený herec a ačkoliv jako Holmes nebyl rozhodně špatný, některé změny v příběhu mi celkově dost zkazili film. ()

liquido26

Další z nádherných filmů trojice Fisher-Cushing-Lee. Ocenil bych hlavně naprosto dokonalé zobrazení temné atmosféry Dartmooru. Brilantní výkon Petera Cushinga asi nemá cenu komentovat :-) ()

corpsy

Hammerovský look sadne Holmesovým príbehom asi najviac. Gotická výprava, strašidelná atmosféra. Klasika medzi mnohopočetnými verziami tohto príbehu, ťažko prekonateľná. ()

curunir

,,VTÁK ALEBO BEŠTIA, ČOSKORO BUDE SPIEVAŤ AKO SLÁVIK.“ __ Toto spracovanie najslávnejšieho z príbehov nemenej známeho detektíva som pred mnohými rokmi síce neúplné videl ako prvé. Patrilo by sa povedať, že z hammeroviek aj po rokoch jeden z mála skutočných hororov spôsobujúcich príjemné mrazenie, predovšetkým zásluhou vynikajúcej atmosféry prekrásnej štúdiovej výpravy, pričom treba podoknúť, že nemálo scén sa nezvyklo nakrúcalo aj v exteriéroch. Od Doylovej knihy sa v mnohých smeroch značne líši a ponúka aj niekoľko až prehnaných prešliapnutí (tarantula; sir Henry bol z Kanady, nie z Johanesburgu ... –načo to?). Zároveň tiež často spadáva do nudnejších momentov, pričom napr. vôbec nevadí príchod hafíka až v úplnom finále. Celkovo len lepší priemer, no po TV verzii z roku 1983 zatiaľ druhá najlepšia adaptácia čo som mal možnosť vidieť. ()

Astaroth12

Zo S.holmesom v takom to znení som ešte nemal tú česť.Začiatok vyznel veľmi dynamicky až temno.Krajina zo zrúcaninou a hmlový opar,k tomu tá nepríjemná hudba a zavíjanie no proste atmosferická paráda.Vynikajúce dialógy a neskutočne parádne herecké výkony.Dobové kostýmy a interiér zámku bol očarujúco realistický. Močal vplýval na mňa tiež hrôzostrašne.Nenašiel som žiadne vážne nedostatky. Veľmi podarená Hammerovka. ()

NinonL

Konečně jsem viděla tento slavný případ Sharlocka Holmese. Atmosféra britských bažin a močálů je opravdu věrná, včetně středověkého zámku a zříceniny. Jeden z filmů, které stojí za shlédnutí. ()

Historik

Zajímavé zpracování, ale já musím podotknout, že dávám přece jen přednost dalším verzím, které jsou věrnější literární předloze. ()

Orlau32

Viděla jsem snad všechna zpracování tohoto detektivního filmu. Ale bezesporu nejlepší je ten z r.1959 pod režijním vedením Terence FISHERA. ()

fragre

Samozřejmě, že je to možná tím, že je to první filmový Sherlock Holmes, kterého jsem viděl, leč i tak je to pro mne stále ten nejlepší-norma, podle které posuzuji ostatní. Zatím žádný nepřekonal Petera Cushinga. Oceňuji na tomto filmu jeho věrnost duchu předlohy (děj je pravda občas trochu pozměněn). Tedy viktoriánská detektivka říznutá dramatem a hororem. Žádné poťouchlé a ironické citace či narážky na současnost, žádný dodaný humor, žádné postmoderní taškařice a modernizace, ale naprosto vážný brak. Blata, byť vytvořená ve studiu, jsou působivá, zámek Baskervillů má svou atmosféru a napětí má stoupající tendenci. Ve svém žánru naprostá klasika. ()

Tony.cs

Problém s tímto filmem mám jasně moderní. Proč? Protože jsem ho viděl až po obou Ritchieho filmech a po famózním seriálu Sherlock. Takže staří "páprdové" mě nemohli nadchnout, a to hlavně vzhledem k tomu, že tenkrát herecké výkony vypadali jinak a jinak vypadala i práce za kamerou. Takže v porovnání s moderními Sherlockovými případy mají postavy mnohem méně charisma a režie je mnohem více komorní a nudná. Prostě jsem z generace, která chce více vzrůša. Nehledě na to, že film si knihu až příliš pozměnil. ()

kaylin

Terence Fisher dokázal film skvěle ukočírovat s možnostmi, které měl, a hlavně s herci, jež studio platilo. Jsou to skvělé herecké výkony, které táhnou příběh dopředu a které vytvářejí potřebnou atmosféru paranoii a strachu, jež jsou pro příběh nezbytné. Navíc je zde onen paranormální prvek, který dělá příběh o to tajemnějším, a vy máte strach z toho, že se před vámi ten pes objeví a vy ho konečně uvidíte v jeho děsivé kráse. ()

slunicko2

Laciné melodrama. 1) Melodramatická hudba i herecké výkony by byly úsměvné, kdyby mě tolik nenudily. Laciné kulisy podtrhují nízkorozpočtovost snímku i uměleckých ambicí. 2) Nechápu vysoká hodnocení místních komentátorů. Ani ve své době se film nesetkal s velkým diváckým ohlasem. I na IMBD má snímek nižší hodnocení. 3) A nezlobte se, ale musím na tom trvat: Under no circumstances are you to go out onto the moors at night. ()

shyster

70%. Sherlock Holmes v podání Petera Cushinga a Christopher Lee jsou tu dobří, ale samotná záhada je vyřešena tak trochu sama a se štěstím a Sherlock Holmes tu neprozkouší svůj perfektní intelekt. ()

Flaxik

Těžko se hledají mouchy na tomto zpracování knížky o nasrané čubě. Cushing je geniální Sherlock, Lee je úžasný Baskerville a všechno ve filmu sedí jak prdel na hrnec. A přece jedna moucha by se našla - dabing. Pokud si nechcete zkazit zážitek hlavně v první polovině filmu, doporučuji originální znění s titulky, Sherlock je namluven otřesně. Pořád ale je to na pětihvězdu, chorošaja sabaka. ()

Rodriguez

Studio Hammer přišlo s nezvyklou adaptací...když si místo hororů vybralo krimi-dobrodružný snímek "Pes Baskervillský". U mě dobrý, spíš vynikající a tak jsem si řádění Petera Cushinga a Christophera Leeho dokonale užil. Proto 100%. ()

kosta73

Rozhodně dobré, i když značně své zpracování geniální knihy. Cushing i Lee očekávaně výborní, příjemně mě překvapil André Morell, který velmi sedí mým vlastním představám o vizuální podobě dr. Watsona. Na TV zpracování z roku 1983 to v mých očích ale nemá ani náhodou. ()