Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Eldrick

TRUE GRIT mi nic nedal a neřekl. Jenom se někam furt jede, aby se někdo pomstil, u toho se debilně starodávně žvaní, každýmu se vyká, nějaký emocionální dopad žádný. Prázdný film. ()

fmash

Pořádný rodokaps, jak má být. Nadsázka, humor, emoce, akce. Barvité postavičky, které však nevytvářejí žádné panoptikum, spolu s absencí vypočítavosti a šestákovým charakterem příběhu dávají dohromady skvělou zábavu. Nevzpomínám si, že by mě od dob Nesmiřitelných nějaký western takhle potěšil (i když nechci zapomenout na Jesseho Jamese nebo Proposition, to ale byly jinak míněné filmy). ()

Cl3ricK

Nevyhledávám sice westerny, ale říkal jsem si, je od Coenů, snad to bude stát za to. A ono jo. Příběh o pomstě malé, tvrdohlavé, ale chytré dívence, která jednoduše má, Opravdovou Kuráž. Doprovod jí dělají dva pistolníci. Člověk by řekl, že se Bridges snad v té westernové době narodil. True Grit má sice skoro 2 hodiny, ale příběhově dokáže diváka celou dobou zaměstnávat. Bylo to prostě dobré. ()

berusche

Kluci Coenů sice nepatří mezi mé nějaké echt oblíbence, ale některá jejich dílka se mi vážně líbila. Tohle bude asi jedno z nich. Já se nenudila, světe div se, a to i přes to, že jsem se obávala, když jde o western prostředí. U těch jsem se znalostmi pouze co do rozmezí "Rychlejší než smrt". Ale bylo to milé, s opravdovou kuráží a výkon Bridgese mě nestačí udivovat ještě teď. Dokonce, a to je teda nářez, jsem slyšela protentokrát i co k tomu hrajou a moc se mi to líbilo...Slečna "voráchlá" (jak jí teď pracovně říkám neb jsme si dosti podobné, tudíž si tu familiérnost mohu dovolit) má nejen výhodu hereckých kádrů, ale taky toho, že možná ještě není zkažena filmovým prostředím. Počkám si, až bude hrát v romanťáku pro teen, pak jí odepíšu. ()

SonG

Nevím, jestli Oscara Bridges dostane, ale to jeho kopání do indiánských dětí, střelba do sušenek nebo opilecké chrochtání mě KU*VA bavilo! ()

buchli

Líbí se mi nekomplikovaná zápletka Opravdové kuráže. Líbí se mi, že se odehrává v zimě (v porovnání s tolika trapně rozpálenými westerny, které samozřejmě zbožňuju). Už míň se mi líbí téměř dokonale nesrozumitelný přízvuk zejména Jeffa Bridgese - ale předpokládám, že tím dokazuje, že umí hrát. I když to už přece dávno nikomu dokazovat nemusí. A ten konec, který zazdil jakékoli spekulace o budoucím vývoji postav, by se byl býval taky mohl vyvrbit trochu líp. Ale úplně nejvíc se mi líbí Mattie Ross - až vyrostu, chci být jako ona (dobře, možná je skoro o polovinu mladší než já, takže ten růst bude spíš figurativní, ale být víc jako Mattie by asi prospělo skoro komukoli bez ohledu na věk, pohlaví, náboženství či politickou příslušnost)!!! Takže - zázrak se nekonal, ale skrytě feministická část mého srdce plesá. A jsem ráda, že Coheni očividně na filmovou hudbu ještě úplně nezanevřeli. ()

lioncel

Oscars 2011 .. po zhlédnutí tohoto filmu mám letos už konečně jasno .. jako velký věrný fanoušek westernu neskrývám své nadšení - a dojetí .. tomu já říkám Film .. opravdu nádherná, správně drsná a přitom vtipná jízda ... . ... jak já byl tenkrát nadšený - až v roce 2018 jsem náhodně zjistil, že to je celý jen vlastně okopírovaný, remake filmu z roku 1969. ()

Fíla

Tahle westernovka si mě dostala. Coenové odvedli velice dobrou a pečlivou práci. Výsledkem je tenhle koncert! "Čas nám ubíhá všem." ()

Taninaca

Opilého, špinavého a zpoceného Jeffa Bridgese jsme v jeho roli viděli už tolikrát – ale on stále nenudí. A i ostatní herci do svých rolí sedli jak prdel na hrnec, od těch hlavních až po ty „vedlejší“- viz. třeba Barry Pepper s Joshem Brolinem. Někdy trochu delší dialogy, ale vzhledem k tomu, že mě vždy pobavily, jim to mileráda odpouštím. ()

ilemas

Nudný, leč zajímavý snímek z divokého západu bez špetky divočiny. Bez akce, bez napětí, dosti ukecaný, v nočních scénách prd vidět, konec mě naprosto dorazil.. Musím ale ocenit výborné herectví hlavní dětské představitelky Hailee Steinfeld,kvůli níž stojí film za shlédnutí, což o Matt Damonovi říct nemůžu. Styl bratří Coenů mi vůbec nesedí, chtělo to opravdovou kuráž vůbec dokoukat do nezajímavého konce. ()

maverick10

Jednoduche, primocare a stylove! Bratri Coenove si na nic nehraji a jen podkresluji jednoduchy pribeh vybornou zanrovou stylizaci a davaji najevo, ze western neni mrvej! ()

kagemush

No-každej sme tomu něco (do)dali,-já svůj čas,Bridges,Steinfeld a Brolin svůj kumšt, Coeni nějakou tu brutalitku,sem tam frašku (Damon-náhodou dobrý) a velmi kvalitní řemeslo, Špílberg (už zase) prachy (radši bych kdyby Coeny příště financoval jakože filantrop,jako produkční mě už pár let fakt sere!) No a protože dobrých westernů pomálu, tak proč ne zrovna tohle. ()

M.i.k.e

originál sem neviděl,takže v určitém ohledu mě True Grit překvapilo.Vlastně mě překvapilo už jen tím,že se jedná o stylově jiný film,než napovídá výborný trailer.Nicméně stále se jedná o hodně dobrý a veskrze typicky Coenovský film,který již tradičně stojí na dobře napsaných dialozích (poměr mluvení/akce je opět tradičně Coenovsky ve prospěch mluvení dobře 80/20) a hlavně výborných hereckých výkonech v čele s opětovně skvělým Bridgesem a čtrnáctiletou Hailee Steinfield.Objektivně si True Grit plné hodnocení nezaslouží a prakticky ještě před chvilkou jsem byl odhodlán dát 4 hvězdičky,ale nakonec je to Coenovka a ty já mám opravdu rád a i tahle mě hodně bavila... ()

Meridius

Vynikající. Ta mladá dcerka, co hraje hlavní postavu, je naprosto famózní. Ne, že by byli Bridges nebo Damon slabí, naopak byli taky skvělí, ale ta mladá to prostě ovládla, těšim se, až ji opět uvidim v nějakym dalšim filmu. Nejlepší hláška? "Zem je tvrdá. Jestli chtěli slušnej pohřeb, měli se nechat zabít v létě." ()

MartinNDL

Drsných, charakterních stárnoucích pistolníků se ve westernech vystřídalo požehnaně. Rooster Cogburn v podání Jeffa Bridgese určitě patří k těm lepším, ale True Grit (i ten název) patří jiné postavě. Minimálně na pár let bych filmu dal speciální rating, který by snímek znepřístupnil pedofilům. Hailee Steinfeld totiž jako Mattie Ross v pomyslným ringu nejen nakopává prdel všem těm Hannám Montánám nebo milovnicím upírů, ale její postava je tak úžasná, že přes relativně průměrnej vzhled si až nepříjemně říká o znásilnění. V kategorii přemýšlivých westernů True Grit prohrává s Jesse Jamesem a remizuje s Vlakem do Yumy. ()

Morloth

True Grit navrací western do starých zajetých kolejí, ke klasickým schématům, k typickým postupům, k oblíbeným charakterům. Nečekejte akční jízdu jako v remaku 3:10 to Yuma, nečekejte syrovost Nesmiřitelných, ani efektnost The Quick and the Dead. Čekejte jiskření mezi charaktery, moře "zbytečného" testosteronu, vtip, dojetí, krásné scenérie krajiny a ano, spoustu řečí. Neviděl jsem zatím předlohu, za níž získal John Wayne Oscara, ale počítám, že zásadním rozdílem bude návrat zpět po letech. Ten totiž chlapskou (ale snad i dívčí) pohádku ukazuje v pravém světle a nostalgie po starých dobrých časech, kdy kůň, pár nábojů a láhev whisky stačila ke štěstí, může plně propuknout. Poslední dva filmy Coenů naprosto bezchybné. ()

Martin741

V sucasnej dobe sa westerny uz takmer prestali tocit, a je mi smutno za starou erou spaghetti westernov s Eastwoodom, Bud Spencerom, pripadne za klasickymi westernami s Johnom Wayne-om a Gary Cooper-om. Rezie sa ujali bratia Coenovci, ktori po skvostoch ako Big Lebowski dokazuju, ze maju talent aj na poli westernovom. Film prijemne odsypa, herecke osadenstvo ujde /Jeff Bridges, Matt Damon a krasna Hailee Steinfeld/. Necakal som tak kvalitnu kovbojku v 21. storoci, kedy sa filmy tohto zanru prestali prakticky tocit : 78 % ()

zbyshek

Příjemný film na sledování. Velmi dobré herecké výkony vyšperkovali toto dílo do uspokojujícího pojetí. I děj byl vcelku zajímavý, vlastně bych tomu ani nic nevytkl. Jenomže stále si pohrávám s myšlenkou, že zítra si pomalu ani nevzpomenu na sledování tohoto snímku. Je to takový ten pocit, kdy to vypadá dobře, ale vlastně vám v tom něco chybí ale vy nevíte co. Každopádně nekritizuji. 60%. ()

LTeez

Skvělý Jeff Bridges, řekl bych nadějná Hailee Steinfeld a další zvučná jména z kuchyně bratří Coenů.... Jen je škoda, že zvučná jména dost převálcovala ta malá holčina, co se prý rozhodla pro herectví už v 8mi letech.... Režijně velmi slušné, zpracování + celkový dojem = 3-4* ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)