Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

BetuSKA

Nepochybovala jsem o tom, že v hodnocení tohoto filmu půjdu pod 5 * a nepletla jsem se. Vlastně jsem ho mohla ohvězdičkovat hned, jak jsem o něm poprvé slyšela... Nepřekonatelný Bridges, bezvadný nemytý Pepper a a špičková paličatá copatá Hailee Steinfield dávají dohromady očekávatelně skvělou Coenovskou novotu :) ()

VasaX

Jako první bych chtěl uvést, že ač jsem nedávno shlédl původní True Grit, nemíním srovnávat oba filmy jako remake. Spíše jako klasický western a novodobý western na námět knihy Charlese Portise. A shody v dialozích přikládám originálnímu dialogu z knihy a stejným scénám a stylizování hlavních hrdinů (tedy až na Mattie, tady nový True grit přitvrdil více) jako důmyslnou poklonu (která si zároveň přihřívá svou polívčičku) první verzi. Ono totiž zde je opravdu mnoho stejných scén, dialogů a člověk má pocit, že zažívá déjá vu. Což umocňuje fakt, že film prostě není totožný, takže je to opravdu pocit déjá vu než pocit "tohle jsem celý jednou viděl, akorát je to v novým kabátě". Tento true grit totiž není tolik uhlazený, má odlišný look, je drsnější, syrovější, upřímnější a cyničtější a libuje si v detailech, prostě novodobá podoba. Navíc mít nakoukaný původní True grit je výhoda. Člověk si libuje v těch změnách, jak se děj drží jedné linky aby se zase sešel a pak rozdělil (a to několikrát třebas na kratší ale i delší úseky a menší i větší změny), ty detaily a rozdíly (třebas finální přestřelka, kde tentokrát netočí v jedné ruce winchestra a v druhé Colt Navy, prostě má Colty v rukou obou (což nabralo na realističnosti, ale ztratilo kouzlo nabíjení Winchestrovky ala "terminátor 2")a jiná menší a později i větší překvapení. Například hon za Tomem Chaneyem je obohacen o více zastávek na cestě (aneb podivná setkání), o to že LaBoeuf se oddělí a i po shledání nekope tak úplně za tým, ale za princip. Navíc celkové ukončení filmu se liší tak, že není o překvapení ochuzen ani znalec True grit '69. Coeni se tedy opět vytáhli, natočili na své poměry nejméně "jiný" film, ale na poměry westernu dnešní kinematografie pravděpodobně nejlepší kousek, co byl dosud k vidění. Stejně jako předchůdce vsadili na kvalitní herce a nepodcenili casting, což jejich triumf definitivně pojistilo. A hudební motiv je taktéž velice povedený. Poctivé řemeslo na všech frontách, které se v téhle míře dá brát i za inovaci. Smekám klobouk, vyhazuji do výše a prostřeluji ho všemi pěti hvězdičkami. _________________________ PS: Zase bych zatloukl další hřebíček do rakve české distribuci/překladu, za těch několik nenápadných ale bolestivých bot v titulcích... Na druhou stranu jsem za ně rád, protože zde se tak jede a drmolí, že na rozdíl od verze '69 by mi toho mnoho uteklo. ()

Imune

Už od začátku na mě působilo docela příjemně poklidný komediální tempo, až do doby, kdy Tom Chaney unesl mladou Mattie. Poté film, jak se patří, nabral finální obrátky a vymáčkl ze sebe pamětihodné zakončení. Dále musím pět chválu na hudební doprovod, s kterým jsem byl víc než spokojen a na konci, když běžely titulky jsem to prostě musel nechat dohrát. Nominovaný na 10 oscarů právem, docela bych si přál přinejmenším zisk zvuku. 85% ()

sochy.zirafka

Málokdy se mi stane, že by se s jakýmkoliv svým dílem bratři Coenovi netrefili do mého vkusu. Málokdy se mi také stává, že bych si westerny tak užíval. Adekvátní výraz by však spíše byl "stávalo" - poslední dobou jsem totiž na takové soukromé divoké vlně nezkrotných koní, kravích stád, režné whisky a koltů proklatě nízko. True Grit je western tradiční, žádná revoluce se nekoná. Možná to žánr, který není zrovna v období rozkvětu, moc vysoko neposune. To ale rozhodně filmu neškodí. Jako takový je opravdu výbornou ukázkou umu autorů, jejichž ruka je poznat především ve špičkové úrovni dialogů. Jestli jdete na True Grit jako na akční film, asi se nevyhnete jisté míře zklamání. Dialogy jsou totiž výrazným nosným prvkem. Scénář jako takový je poměrně jednoduchý, přímočarý, přesto však dostatečně poutavý. Potenciál nápadu je jednoduše využit beze ztráty. Co se týče postav, opravdu bych nečekal, že tak malá, na první pohled protivná holčička ukradne v podstatě celý film jen pro sebe. Když si navíc hraje na písečku, který okupují takové hvězdy, jako Jeff Bridges (ožralý drsňák, rétor, kterému nelze rozumět) a Met Dejmn (sympaťák na entou, ranger tělem i duší), nezaslouží si nic menšího než mou poklonu. Výborně ztvárněnou tvrdohlavostí a odhodláním po pomstě se v oné opravdové kuráži rovná ostříleným mužům zákona... Musím říci, že jsem opravdu nadšen. Nevidím chyb, hodnotím odpovídajícím způsobem. ()

sskrblik

Tohoto filmu jsem se vůbec nebál po režijní stránce a ani v nejmenším mě nezklamal. Možná ještě víc překvapil a to jsem pořádně nevěděl jaký přesně western mám čekat. Opravdová kuráž na mě působila jako pořádně nadupaná směsice komediálních hlášek i drsného prostředí divokého západu. Hailee po obavách z dětské role vyvedla z omylu, poněvadž zahrála docela dospělou postavu i vychytralou. Největší hvězdou zůstává Jeff Bridges, kterému role cvoků jdou nejlíp. Ve filmu měl spousty bezvadných hlášek, ožraleckou intonaci hlasu a zjev vyvhrela. Matt Damon též nebyl úplně špatný ve své roli. Myslím, že jsem měl možnost vidět kus stylové a umělecké práce a hlavně především kvalitního špageti westernu se spoustou dialogů na úrovni... Tarrantino má kde čerpat inspiraci! ()

JohnSmith

Já prostě Coenům nemůžu přijít na chuť. Jejich filmy se mi nelíbí jako celek, ale některé jejich části jsou skvělé. V tomhle případě jsem nemohl vystát Hailee Steinfeld, Bridges s Damonem byli standardní, ale Brolin a Pepper, kterého jsem málem nepoznal, byli skvělí a mrzelo mě,že se objevili na plátně jen na chvíli. Jinak je fajn,že vznikl další western,i když mě moc nepobavil. ()

Ceres

Průměrný western, který vyniká jen skvělou kamerou a Jeffem Bridgesem. Radši si dám něco od Leoneho, než něco jako tohle, protože Matta mám sice rád, ale tohle bylo spíše k smíchu z jeho strany, na tohle se vůbec nehodí. Coenovci mě opět nepřesvědčili 50 %. ()

Brain-D

Pěkný novodobý western s dokonalým Jeffem Bridgesem. Ze začátku mě bohužel lezla na nervy ta malá mstící holka, ale tak od poloviny se už moc neprojevovala. No možná to bylo tím, že ji Matt Damon v roli Texas Rangera La Boeufa docela párkrát usadil. Hl. hvězdou je tu opravdu Jeff a je krása se dívat na jakékoliv jeho opilecké keci. ()

Midori_Mike

Výborný film, uteklo to jako voda. Není to ultraklasický western, ale ten řízný westernový spirit to má. Pokud máte rádi ostřejší humor, máte možnost se u tohoto filmu dosyta nasmát, protože postava Roostera Cogburna je pro tento účel jako stvořená. Je to klasický charakter typu - drsné způsoby a značně cynické vystupování, přesto v jádru inteligentní, velice pozorný a životem protřelý člověk. Mně to velmi sedlo, přesto dávám jenom 4 hvězdy, protože přeci jenom v konkurenci některých značně promyšlenějších filmů tento (přesto zdařilý) kousek chtěj nechtěj trochu bledne. ()

Aven

Mám tu smůlu, že jsem True Grit viděl až po Djangovi, takže průměrné tři hvězdičky nejsou vůči tomuhle filmu úplně fér, ale Django je prostě minimálně o hvězďáka lepší. Nicméně Coeni opět nezklamali a vytvořili poctivý mix westernové atmosféry, akce a černého humoru. ()

bizz_mjc

Nepřepálené, nepřeplácané, s parádním Bridgesem a odvážnou slečnou, co má jazyk, mysl, odvahu a odhodlání nebezpečnější než banda ozbrojených lotrů. ()

VanTom

Až primitivní westernová zápletka o pronásledování uprchlého vraha stojí na skvostně „vychutnaných“ postavách jak ústřední dvojice/trojice, tak těch epizodních. Zbraně mluví minimálně, zato brilantní slovní přestřelky s nemalou porcí ironie a starosvětské břitkosti znějí rázně, podepřené jistou režií, nádhernou kamerou, citlivou hudbou či autentickou výpravou. [Napodruhé přihazuji jednu maršálskou hvězdu.] ()

fabecc1222

Pokud se mi má vybavit nejlepší western z poslední doby, tak se mi zpravidal vybavuje Opravdová kuráž. Film je pochopitelně jiný, než byli westerny v šedesátkách, ale vůbec to nevadí, a díky pevné a typické režii Coenů (Scény s jazykem, střílením lahví, mnohdy ironický podtext celých scén...) se může řadit k pro mě tomu nejlepšímu, co jsem v daném žánru viděl. Bridges a jeho perfektní přízvuk, nebo první (a zatím i poslední pořádná) role Haille Steinfeld, k tomu jak je u Coenů zvykem i několik dalších hereckých hvězd ve vedlejších rolích, všichni výborně vybraní, aby zapadali do daného časovéh období. ()

ghatos

Westernová mrtvola se nám probudila :)! Mhhh, jakýsi pokus o restaurování čeho si, co dávno odval čas...nakonec proč ne, zkusit se to může. Prvních 45 minut to nebylo marné. Občas tam bylo i něco vtipného. Bratři v triku to kamuflovali dobře. Celou dobu chodily jen kolem horké kaše. Jejich postavy se během chvilky přetransformovaly do nejzjednodušenějších archetypu...(proč mě to vlastně překvapuje). Triviálně a extrarychle vyřešená zápletka mi plivla škaredý chrchel do ksichtu skrze monitor. Něco tak neinovativního a přizdisráčského se musí odsoudit. 40%. ()

mcleod

Výborný western s drsnou atmosférou, výbornými postavami a velmi dobrým příběhem. Oproti jiným westernům zde chybí jakékoliv tklivé scény s prérijní krajinou či západem slunce. Celý film je orientován na postavy, jejich dialogy, jejich uvažování. A proto tento film rozhodně stojí za to vidět. Bohužel neznám předlohu ani původní film z Johnem Waynem v hlavní roli, ale zdá se mi, že si Coeni postavy prochu poupravili, aby jim více seděly do jejich příběhu o zkrachovalém lovci lidí (tohle přece nemohl Wayne hrát), odvážném ale trochu mírném Texas Rangerovi, spoustě opravdu hnusných padouchů a především úžasné holce, která nejen, že je nejodvážnější ze všech, ale především svou postavou zastiňuje všechny ostatní. A nejen to, s určitou jistotou je možné říci, že si Coeni postavy upravili i k obrazu svému, aby ten, co má být kovbojským drsňákem a idolem pro kluky všeho věku, byl spíše k smíchu, tvrdý zastánce práva Texas Ranger byl gentleman každým coulem a mladá holka byla sympatickou ale tvrdou bojovnicí za odplatu, když selže právo. Jak už to ve filmech těchto pánů bývá, všichni herci zvládli své role na sto procent. ()

blackJag

Přiznám se, že původní film s Johnem Waynem jsem nikdy neviděl, budu to ale muset napravit, protože na postavě šerifa Cogburna je evidentně něco magického, co jejich představitele burcuje k životním výkonům. Ikona amerického filmu John Wayne za ni získal svého jediného Oscara (z celkových 3. nominací) a Jeff Bridges by to klidně mohl zopakovat (tak nakonec to nedopadlo - OPRAVDOVÁ KURÁŽ neproměnila ani jednu z deseti nominací!). Pravdou je, že zrovna on je výborný, umně postavu balancuje na hranici parodie (nikdy k ní úplně nesklouzává) a předvádí tak další ze svých výjimečných přednesů. Co se týče dalších hereckých prací, žádná není špatná (to si Coenovi umí pohlídat), velkým překvapením snímku se pro mne ale stal výkon (skutečně) čtrnáctileté Hailee Steinfeldové. Na to, že je to její celovečerní debut, dokázala postavu tvrdohlavé a neústupné dívčiny sehrát s obdivuhodnou opravdovostí. Na postu režie a scénáře neselhávají ani bratři Coenové. Hledí kamery míří směrem smutnější palety barev a záběry mají smysl. Scénář potom nebazíruje na westernovém klišé za každou cenu, i když samotný námět je tím nejpravověrnějším žánrovým klišé (nemyšleno ve zlém) sám o sobě. II Scénář: Joel Coen, Ethan Coen (adaptace stejnojmenné knihy amerického spisovatele Charlese Portise). Hudba: Carter Burwell. 85% ()

zigíš

čo-to mi sedelo (jemne dead manovský humor) čo-to nesedelo (nevyrovnané tempo, jalový záver, brolina fakt nemusím a ani tá hailee steinfeld nie je ktovieaký zázrak) ale deakinsova kamera a burwellova hudba to na tých 70% vytiahnu (!) nenudil som sa ale čakal som viac ()

AngelusCZ

Mladá talentovaná Hailee Steinfeld je opravdu skvělá. Mezi Jeffa a Matta zapadla úžasně a na první pohled vypadá velmi ustrašeně ale jak začne přesvěčovat Jeffa tak poznáte že má kuráže než mnohý dospělý chlapi. Jeff Bridges opět ukazuje svůj talent, role opileckého marshalla se k němu hodí, Matt Damon alias Damon Texas Ranger. No prostě nádhera. Po shlednutí filmu si uvědomýte že jste konečně využily váš čas k něčemu opravdu dost dobrýmu. Prostě senza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

svobik

Vynikající, nejlepší Coeni od Lebowského - nekompromisní a přitom upřímná westernová jízda, kterou kupředu žene skvělá herecká sestava. Můj milovaný western opět po dlouhé době na téměř absolutním vrcholu spolu s nevídanou Deakinsovou kamerou. Neskutečná spokojenost. 9/10 ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)