Filmový seriál založený na počítačové animaci nám předvádí známé postavy starověku žijící před Kristem, jakož i tehdejší slavné bitvy. Cílem tohoto seriálu není tentokrát jen prezentace strohých vědeckých výsledků a archeologických nálezů, ale také ztvárnění našich představ o historických událostech – jak válčil Alexandr Veliký nebo Sparta s Athénami za Peloponéské války, jaký boj sváděl biblický Abrahám nebo třeba takový král David? Jak probíhala bitva na břehu Nilu, které se účastnil i Tutmosis III., nebo – a to především – slavné, ale jen v římských pramenech popsané válečnické činy Hannibalovy? (TV Spektrum)

kinderman

Populárně naučný seriál stanice History o významných bitvách z doby před Kristem prokládá mluvící (univerzitní) hlavy s divácky vděčnými dotáčkami v (comicsovém) stylu Snyderovy Třístovky nebo seriálového Spartaka. Varovat ovšem musím před dílem Mojžíš: Pochod smrti, kde se historikové pokoušejí vědecky vysvětlovat biblickou zprávu o putování Izraelitů z Egypta do Kanaánu, ovšem v jejich křečovitých teoriích je víc děr než na průměrné tuzemské silnici. ()

Djkoma

Informačně zajímavé, ale vizuální styl ala 300 mi vadí především ve faktu, že se neustále opakují stejné sekvence a čas jim věnováný mohl být vyplněn důležitými informacemi. Míra vizuálních efektů v dokumentu by totiž podle mě měl být vždy ve snaze dokument rozšířit a ne ho jen "prodat" milovníkům výše zmíněného komiksu/filmu. ()

gudaulin

Bitvy starověku v sobě nezapřou, že pochází z dílny komerčního studia a že jejich úkolem není ani tak vzdělávat a poučit, ale především bavit a přilákat pozornost. Komentář nejde do podrobností, nezahlcuje fakty a je vyprávěn lehkou srozumitelnou formou, soustřeďuje se na to zajímavé a přitažlivé. Bohužel obrazová složka dokumentárního seriálu v rámci maximálního zatraktivnění připomíná spíš než střízlivý vědecky pojatý dokument heroickou fantasy a je v tom počínání v lepším případě úsměvná. Grafické pojetí vychází z Millerova komiksu 300: Bitva u Thermopyl, zpopularizovaného stejnojmenným filmem. Seriál navíc trpí důvěrně známou nemocí dokumentárních cyklů ze severoamerického prostředí. Přesně se dají identifikovat přestávky určené pro vkládání reklamních bloků a divák tak má jedinečnou příležitost vychutnat si určité scény víckrát. I přes zmíněné nedostatky to ale vzhledem k atraktivnímu tématu na tři hvězdičky stačí. Celkový dojem: 55 %. ()

Ainy

Obsahově určitě velmi hodnotné informace, počítačová vizualizace to ovšem opět sráží dolů. Takže jsem zavřela oči a jen poslouchala. Od malička jsem ráda poslouchala pohádky z rádia, takže jsem v tom dnes neviděla skoro žádný problém. Píšu skoro, protože tak jak jsem seděla, tak jsem ke konci usla a nevím jak to dopadlo ... zda vyhrál César a nebo Gal Virusiflex či jak, chjoo ()

Vavča

Sympatická snaha přinést nové informace a pohled na bitvy starověku, zamrzí však graficky laciné zpracování alá 300, nebo absolutně ahistorický vzhled římských legionářů atd. Naštěstí vše zachraňují zajímaví hosté, jejich pohled na věc, solidní hudba. Kéž by se tématu někdo věnoval více s lepším grafickým provedením. ()

Frajer42

Dlouho jsem pátral po dokumentu, který by mi umožnil nahlédnout na to, jakým způsobem probíhaly ve starověku naprosto epické bitvy, kde se na jednom poli střetávaly desetitisíce vojáků a je to očima dnešního diváka jen velmi těžko představitelné. Překvapilo mě, jak detailně dokázal průběh bitev tento dokument zmapovat, včetně velmi detailních pohybů jednotek a bitevních strategií. Nedělám si přehnané iluze a dobře chápu, že spousta informací, které zde zazněly, jsou ryze na bázi domněnek (zejména biblické bitvy). Přesto dokument vnáší na světlo světa dosti neotřelé postřehy a zajímavé názory, což je třeba ocenit. Jen tam toho domýšlení bylo na můj vkus mnoho. Ale nějaké konkrétnější pravdy se u takto starých událostí asi nelze dopátrat. [75 %] ()

farmnf

Mám doma zhruba 4000 dokumentů, neboť si tvůrců (těch dobrých) velmi vážím a velmi mě historie zajímá. Toto je jedna z odporných levných sraček stanice History( nebo Spektrum-to je jedno, vše stojí za vyliž prdel). Dokument je pojat jako akční film plný vtipných monologů zhruba 3 historiků co dělají jak pro History tak pro Spektrum. Jsou to američané a kanaďané a jejich omezenost spočívá v tom, že všechny tahy sledovaných vojevůdců přirovnávají k bitvám američanů ve Vietnamu a američanů na západní frontě 2. svět. války. Dál jejich pohled nesahá, neboť při svém polovičatém vzdělání ho nejsou schopni. Film je protknut nespočtem animací, kdy se přes celou obrazovku rozlije kečup, praská lebka. Počínaje Hanibalem všichni vezmou do ruky dva meče a řvou jako opice v safari. A informace (jsou-li) se opakují a opakují a opakují aby se natáhl vysílací čas. Běžte s tím soudruzi anglosasové do prdele, prosím vás! ()

Johnnas

Zajímavý náhled na některé historické popř. mýtické události z vojenského hlediska. Kdo se trochu zajímá o historii starověku, tak vřele doporučuji. Rozhodně zaujme i obohatí. Jednotlivé události komentují odborníci na vojenskou historie a vše je podbarveno pěkným zpracováním událostí v komiksovém stylu podobném 300. ()

štísko

Vcelku se na to koukat dá, ale jakmile šlo o snahu vysvětlit logicky bitvy zaznamenané v bibli, tak bylo příliš znát, naprosté nepochopení biblického poselství. Není v nich žádný prostor pro Boží jednání, absolutně něco takového není připuštěno, což pochopitelně vede ke zkreslení. Ale jinak i v těchto dílech je lecos zajímavého. Jako celek tak padesát procent. ()

Paity

Pro mě, který si libuje v historii, to bylo zábavné, zajímavé a celkově užitečné. Čekejte spíše takové zajímavosti a obecné věci, naopak nějaká data a kdo přesně s kým, toho se tak úplně nedočkáte. Každopádně mohu doporučit. ()

Mallinali

Právě se koukám na bitvu u Alesie mezi Caesarem a Vercingetorixem. Celou dobu se řeší, jak Římané řežou Galy z dvou prstenců opevnění, což se asi šestkrát popíše jako geniální. A co při tom ukazujou komixové animace? Jak se vůdci řežou někde na planině (!!!) s jedním či dvěma nepřáteli, mají kolem sebe dost prostoru aby promakali parádičky a maximálně v pozadí je vidět ono opevnění či Caesar (opět neplešatý) jak z něj shlíží. Co se faktů týče, zaznamenal jsem jednu dvě zajímavé informace (romanizace Galie byla ku prospěchu všem, narušování zásobování jednotek) a pak ten zbytek... překousnul jsem neustálá přirovnání k americkým válkám, nepřekousnul jsem naprosto chybnou zbroj a zbraně vojáků, nepřekousnul jsem třeba informaci o tom, jak se Galové v noci schovali v lese u opevnění, když na stavbu onoho opevnění padly všechny lesy v okruhu desítek kilometrů daleko, prskal jsem smíchy když pan profesor přesně vypočítal mrtvé Germány na 430 000 (on je fakt nikdo přesně nepočítal, navíc údaje starověkých historiků bývaly nadsazené či jenom symbolicky nahozené) a průběh celých bojů s Germány úplně zblbnul...a tak by se dalo pokračovat. Třešničkou na dortu jsou pak Hannibal a jeho otec Hamilkar Barkas, zrzaví Kartaginci, zobrazení jako černoši. Celkově je v celým seriálu strašně vtipný, jak z pár útržkovitých nejasných informací s často rozpačitou vypovídající hodnotou (Zápisky o válce galské byly Caesarem zamýšleny jako oslava sebe sama, Bible je taky zaměřena jinak než jako historický pramen...) dokáží páni odborníci dělat naprosto jednoznačný a jedině správný závěry...inu fantazii se při pravidelně chodících tučných šecích prostě meze nekladou. Takže módní vlna vizuálních filmových atrakcí v dokumentech je zatím tragická. ()

Kritik.

Možno efektovo pútavé, ale tak neuveriteľne prekrútené a skomolené historické fakty som ešte nepočul. Domýšľanie o motívoch, vymyslené zápletky, klastvá o pohnútkach rôznych bojovníkov, úplne nepravdivé informácie, ktoré si viete overiť v ktorejkoľvek historickej knihe. Tento pseudo-dokument si nezaslúži nazývať sa náučným. To môžeme rovno tvrdiť, že Hitler obsadil Európu preto, lebo chcel cestovať a zviditeľňovať sa. A Gándhí bol falošný pokrytec, ktorý sa chcel dostať do telky. Čože? Preč s tým... ()

Richie1

Američani historii neumí. Tento fakt si stále a stále ověřuji jak ve filmech, tak v dokumentech. Ve filmech ještě aspoň občas vynikne vizuální stránka, výprava apod., ale v tomto dokumentu (díl o Alexandru Velikém) byla nejstrašnější právě vizuální část. Ty bojové scény byly směšné, hloupé až trapné. Rovněž ve výkladu oněch odborníků se našly nesmysly, které zřejmě byly řečeny pouze pro větší zaujetí diváka. Souhlasím s komentářem farmnf. Tento dokument o velikém vojevůdci starověku mě (jako člověka, který se historii delší čas věnuje) zklamal, nicméně dávám mu aspoň dvě hvězdičky, protože pro méně znalé diváky přináší alespoň základní informace o indické části Alexandrova tažení. ()

helrohir

Na jednej strane zaujímavé a podrobné informácie, ale na strane druhej je chabý pokus "zatraktívniť" dokument pridaním poloanimovaných súbojov v štýle "300". Keby však tie súboje aspoň vyzerali reálne, nič by som nenamietal, ale vidieť Caesara ako rúbe dvoma mečmi jedného nepriateľa za druhým mi príde dosť pritiahnuté za vlasy. 60%. ()

unclejack

Na jednej strane ide o zaujímavé rozprávanie plné faktov, ktoré bežný smrteľník v učebnici vyhľadá asi len ťažko - ak sa nechystá študovať na generála alebo čo - na druhej strane však pokulháva spracovanie. Tie efekty sú proste príliš silnou kávou na to, aby sa relácia v mojich očiach odpichla od priemeru. ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o různých starověkých bitvách. ()

Highbury

Historický dokument, který poutavým způsobem zobrazuje známé starověké bitvy. Graficky jsou jednotlivé díly skvěle zpracované navíc doplněné zajímavým komentářem. Jednotlivé příběhy jsou vesměs velmi zdařilé (snad pouze díl o Mojžíšovi mě příliš neoslovil). Rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()