Vzácny papagáj Blu žije v malom meste so svojou paničkou Lindou, s ktorou tvorí nerozlučnú dvojicu. Linda ho pred rokmi zachránila pred pašerákmi, ktorí ho ešte ako mláďa ulovili uprostred brazílskeho pralesa a odviezli do zasneženej Minnesoty. Blu sa kvôli tomu nikdy nenaučil lietať, no v bezpečí a pohodlí Lindinho domova sa natoľko zabýval, že preňho nie je problém uvariť kávu, spraviť raňajky, vyčistiť si zuby alebo poslúžiť Linde ako osobný budík. Keď jedného dňa Blu zistí, že ani zďaleka nie je posledným papagájom svojho druhu tak, ako si doteraz myslel, neváha a spolu s Lindou sa vydá na cestu do exotickej Brazílie za papagájicou Perlou, ktorá žije v samotnom srdci mesta Rio de Janeiro. Krátko po tom, ako sa stretnú, ich unesie skupinka obchodníkov so zvieratami. S pomocou šikovnej a životom na ulici ostrieľanej Perly a partičky ukecaných vtákov sa im podarí škodcom uniknúť, no vyhrané ešte nemajú. Dokáže Blu s pomocou nových priateľov nájsť odvahu, aby sa naučil lietať, zmaril plány únoscom, ktorí sú im stále v pätách a vrátil sa späť ku svojej milovanej paničke Linde? (TV JOJ)

Wladi.mir

Tak asi nejlepší animák, který jsem letos (2011) viděl. Rozhodně jsem se hodně smál a bavil. Příběh nebyl nějak extra rafinovaný, přesto se mi líbil a postavy byly také hezké. Jediné co mohu vytknout je to, že se na tento nadprůměrný animák stejně časem zapomene. ()

Kwaichi

Rio bol pôvodne jeden z mojich kandidátov na najlepší animovaný film tohto roku. S toho čo som videl som bol dosť sklamaný. Neviem čím to bolo, asi slabou gradáciu deja a absenciu väčšej dávky humoru. Dej sa dal v podstate odhadnúť od začiatku až do konca už od začiatku. ()

C0r0ner

Stejně jako Pan Včelka a Monstra vs. Vetřelci je Rio takový nijaký animák, který je sice perfektně technicky zvládnutý (džungle a karneval jsou vážně dokonalé), ale obsahově je to strašně prázdné a nevýrazné. Před dvaceti lety by to samozřejmě byl film roku, ale při dnešní konkurenci a nárocích diváků je to dost slabota. 55% ()

Pajky3

Trošku slabší animák, kde je vysloveně na ránu hlavně postava chlápka Tulia. Toho bych vyloučil za přilišnou trapnost. Jinak se mi zvířátka jako obvykle líbily. Papoušci jsou pěkný a i další členové ptactva jsou povedný. Příjemný odpočinkový film ()

Martrix

Většinou má animák dvě roviny a je třeba posoudit, jestli je primárně určen spíš dětem, nebo jde o dvojsložkovou záležitost, kdy se pobaví jak děti, tak dospělí. U Ria jsem si jistý, že děti nadchne spousta barev, hezky namalovaná zvířátka a tucavé zpívání. Dospělí ocení detailní animaci a ... a to je asi tak všechno. Příběh je totiž natolik neoriginální a charaktery postav tak ploché, že sledování Ria hraničí s nudou. Navíc je v příběhu velmi málo vtipných momentů, takže mi pro něj vychází jen průměrné hodnocení, provázené povzdechem. Rio mělo potenciál letního hitu, ale to by nesměl být scénář vypelichaný a oškubaný, jako kakadu ze závěrěčné scény. ()

Flynn

Joooo animáky ty já rád, v příštím životě bych se chtěl narodit jako animovaná postavička :o) Tyhle filmy beru jako odpočinkovou věc, která je šitá na míru našim menším a nejmenším divákům (samozřejmě s poučným základem a nějakým tím odkazem pro dospělé- když už tam s ratolestmi v kině jsou) a tak k nim taky přistupuju. Chci se bavit, chci vidět záběry, které lahodí oku a nejsou limitovány fyzikálními možnostmi živých herců. Příběh bývá jasný jak facka už chvíli po konci úvodních titulků. Říkám: No a co. Rio se mi po vizuelní stránce moc líbil (neviděl jsem 3D verzi, která mohla mít taky hodně do sebe)- krásné záběry Ria a přírody a zvířátek a ptáčků a tak. Pro mě příjemné pokoukání u kterého jsem mohl vypnout a nechat se unášet na blankytných křídlech papoušků a papušic :o). Proto dávám čtyři (slovy čtyři) hvězdičky. A vůbec se za to nestydím. ()

campix

Rio je jen další z rady normálních animáku i když tomu tak vyloženě býti nemuselo. Jistý potenciál by tu byl, ale film sráží nevyrovnanost dějových momentů, vtipů a dokonce i samotných písní, které film provází. Jinak je všechno na svém místě a ty opravdu dobré momenty vždy vystřídají ohromná klišé a všechno je prostě tam, kde byste to u animovaného filmu pro celou rodinu čekali. K dabingu byli přiznání klasicky herci co se svým hlasem do postav hodí, ale tady bych měl jednu výtku. Jesse Eisenberg je v poslední době hit, ale to ovšem neznamená, že ho musí nacpat prakticky všude. Sice on se svou kadencí, kterou mrští slova při dialogu, je pověstný a tady v Riu se to občas i hodilo, ale po většinu času mě vyloženě štval. Závěrem bych řekl, že jsem byl již téměř rozhodnut dát čtvrtou hvězdu hlavně díky hudbě, kterou stvořil John Powell, ale díky tuctovosti zůstávám u průměru i když velmi solidního. ()

gabin(a)

No Shrek ani Sněhurka to není, ale proč tak nízké hodnocení? Pěkná animace, kouzelní papoušci (nejlepší ten zloun) a jelikož máme dva doma, tak za čtyři... ()

pufina

Miluju animované filmy a někdy jsem až moc infantilní, ale tohle je jedna z vyjímek. Rio mi příjde jako naprostý průměr, dvakrát jsem ho vypla než jsem to skutečně dokoukala celé. Vskutku krásná animace, ale příběh mě moc neohromil. ()

carly

absolútne špičkový originálny cast, krásne farby, milý a vtipný príbeh. ja som sa bavila. a pri titulkoch, keď sa Luiz so Sylviom a ich zlatými gaťkami našli, moje srdce zaplesalo ()

Juto

Animák sa odohráva v exotickej Brazílii, uprostred svetoznámeho karnevalu. Film však nezachytáva rovnakého povznášajúceho ducha. Dej je únavný a nudný, máločo vzbudí alebo udrží záujem divákov. Vzrušenia je dosť len pre malé deti, ale málo pre dospelých. Iste, vizuál je veľmi dobrý, so skvelými farbami a plynulou animáciou. Letecké scény z Ria de Janeiro sú úchvatné, no samotná vizuálna stránka mi nestačila. 5/10 ()

c.tucker

V českém znění: Michal Holán - Jesse Eisenberg (Blu), Jan Vondráček - Jemaine Clement (Nigel), Zbyšek Pantůček - Jamie Foxx (Nico) / Tracy Morgan (Luiz), Lumír Olšovský - Will i Am (Pedro), Jolana Smyčková - Anne Hathaway (Perla), Petr Rychlý - George Lopez (Rafael), Jana Mařasová - Leslie Mann (Linda), Filip Jančík - Rodrigo Santoro (Tulio), Anna-Marie Jurková - Sofia Scarpa Saldanha (malá Linda), Petra Hobzová - Wanda Sykes (Chloe), Irena Hrubá - Jane Lynch (Alice) / Cindy Slattery (neurotický pták), Libor Terš - Bernardo de Paula (Sylvio / Kipo), Filip Švarc - Carlos Ponce (Marcel), Bohdan Tůma - Jeffrey Garcia (Tipa), Daniel Rous - Davi Vieira (Armando), David Štěpán - Jake T. Austin (Fernando), Eva Spoustová - Bebel Gilberto (Eva), Jana Páleníčková - Justine Warwick (vyděsený pták), Radovan Vaculík - Jeffrey Garcia (netopýr) / Phil Miler (čísník), Tomáš Juřička - Thomas F. Wilson (pták v kleci), Jiří Valšuba - Carlos de Oliveira (strážný) / (kuchař), Petr Burian - Thomas F. Wilson (rogalista), Ivan Jiřík - Francisco Ramos (šéf chmatáků) +++ Bylo to celkově pohodové a dabing nebyl tak hrozný jak jsem čekal, ale co opravdu tahalo za uši byl překlad písní, kdy rap byl v dabingu naprosto otřesný. Jinak příběhově nic objevného a trošinku dětské, ale u některých záběrů byla animace velice povedená (např. tancování ptáků na začátku) a párkrát jsem se pousmál. Prostě klasický animovaný film, u kterého když vypnete tak si krásně odpočinete. ()

emo

Po veľmi dlhej dobe asi jediný animák, pri ktorom som sa skoro unudil na smrť... Dej hlúpučký, žiadny humor a kopec rádoby životných múdrostí. ()

BoXBe

Rio je barevné, miluje příběhy o lásce a přátelství a překonávání sebe sama a je přes kopírák stopadesátý tisící animovaný film o tomtéž. Neškodný, milý a i když ve 3D tak je stejný. Stejný, jako všechny ty ostatní před ním a po něm. To nemusí být prohra. ()

Eviator

Barevný film na zlepšení nálady a pobavení diváků všech generací, kde Vás to při dívání nutí vstát a tančit. Od poloviny jede v klasickém animovaném duchu, který ale nenudí... ()

majo25

Vyvážený 3D animák, ktorý príbehovo viacmenej kopíruje dovtedajšie tituly. Animácia je fakt pekná, aj keď je vidno, že dôraz sa kládol na zvieracie postavičky a pozadie, ľudské postavy boli poslabšie. Humor síce nechýba, ale mohlo by ho byť viac, namiesto toho tanca či spevu, a ten čo je, nie je veľmi vhodný pre detské publikum - v pár momentoch som sa až divil, čo všetko schvália v detskom filme. Celkový priemer však vytrháva, síce očakávaný, napriek tomu však podarený záver. Preto tesne, ale predsa štyri hviezdy. ()

3n3my

Prvá polovica ma zaujala viac. Potom nastalo veľa momentov, ktoré veľmi dobre poznáme a pravidelne sa opakujú, ubudne tiež vychytávok a zábava stagnuje. Ak by som mal porovnať s Gnomeo and Juliet, tak to sa mi páčilo o niečo málo viac. ()

wendelin9

Tak tenhle animáč mě opravdu zklamal. Těšila jsem ne na mix praštěných scén z Madagaskaru či Doby ledové, ale dostal jsem jen omáčku, která tak tak zvládla tři vtipné momenty. Bohužel, tenhle modrý opeřenec mě nezaujal, spíše mě nudil a nemístné písně tomu dodaly korunu... Tohle se vám nepovedlo.. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky