59-184-84

(študentský film)
  • angličtina 59-184-84 (festivalový názov)
Dokumentárny / Krátkometrážny / Komédia
Česko, 2009, 24 min

Portrét věčného “lůzra” - člověka, kterému ujel vlak, avšak nepřestává čekat, protože něco se musí stát! Personifikace lidství v podobě černé díry, která požírá sama sebe. (oficiálny text distribútora)

Gekacuk

Dosavadní život a současné činy pana Jiřího Neumana svědčí o tom, že ne vždy se počet získaných vysokoškolských titulů rovná vysoké inteligenci. Pan Jiří žije svůj život opožděně. Teprve na prahu šedesátky si uvědomuje, že mu chybí láska, rodina, žena, dítě. A chce všechno dohonit. Neuvědomuje si, že má přehnané požadavky na budoucí partnerku. Jeho komentáře ohledně žen jsou velmi zábavné. Je dobré, že režisér nechal mluvit jen pana Jirku. Další doprovodné komentáře by mohly celému dílu jen ublížit. ()

J*A*S*M

Nevěděl jsem, zda-li se mám smát, anebo brečet. Pan hlavní hrdina by se skvěle vyjímal v nějaké situační komedii, v reálném světě je vskutku tragickou existencí. Velmi zábavné. (4.10.2010 Lumírova tříska) ()

Morien

Formálně se mi ten film líbil. Kamera moc pěkná. Dál už ale dost dobře nevím, jak se stavět k hlavnímu hrdinovi. Kdybych například hořekovala kvůli absenci přirozenosti, tak jsem asi mimo mísu, protože pan J. N. budí dojem, že celý jeho život je tímhle způsobem stylizovaný. Kdybych se měla snažit panu J. N. poradit, tak řeknu, ať míň přemýšlí a víc hraje na ten klavír. A kdybych se měla na základě toho rozhodnout, jestli chci děti a rodinu, tak nevim nevim. ()

Sarkastic

Nenápadný, ale o to dopadem silnější studentský film. Hned úvodní šovinistická a mírně primitivní hláška mě dost pobavila a smál jsem se téměř neustále až do konce snímku. I když v případě 59-184-84 je potřeba brát na zřetel, že i když jde o dílo vtipné, ve své podstatě je zároveň až zoufale smutné, místy dokonce mrazivě vážné. Tyto 2 na první pohled neslučitelné protipóly však vytváří podívanou, na kterou jen tak nezapomenu. Ať už je to třeba totální ignorování od kadeřnice, předběžné obhlédnutí terénu, režisérova otázka, jež snad nepadla v žádném jiném filmu („A proč se nezabijete sám?“), reakce na nevyhovující partnerku či žádost na ministerstvo spravedlnosti. Výborný hlavní představitel, spousta myšlenkové „potravy“ k přežvýkání (a že je o čem přemýšlet) a dokonale výstižná klavírní písnička od Šlitra a Suchého. Zároveň jde o film na vícero zhlédnutí, který má i potenciál celovečerního snímku, a přestože mírně nadhodnocuju, slabší plný počet takovému počinu rád dám. „Svět je váš.“ ()

Radko

O čo beží šesťdesiatnikovi, klaviristovi a hlavnej postave v jednom, podľa jeho vlastných slov : "keby nejaká tridsiatka našla dôvod zdieľať so mnou zvyšok života a mať dieťa". Žiaľ, z pána ide asi toľko pozitívnej životnej energie a vôle po láskyplnom partnerskom živote asi ako je možné nasať nadýchanej sviežosti zo spráchnivelých plesových šiat na ušmudľanej povale. Nevravím, skladby klaviristu pomerne presne vystihujú jeho frustráciu z nevydarených partnerských pokusov. Tiež jeho úvahy i knihami nabitý byt svedčia o tom, že to zrejme truľo nebude. Na sto honov je však z neho cítiť potlačovaná agresivita. Ženy to dokážu intuitívne vycítť, a pokiaľ takýto chlap neoplýva dostatočným kontom alebo výzorom, aká perspektíva by ich asi čakala po spriahnutí sa s ním? Druhou príčinou sú zrejme nereálne vysoké nároky jeho samotného, veď vyškrtávaním potencionálnych samičiek si sám berie vietor z plachiet. Možno je v ňom pud zrodiť dieťa, ale zároveň má asi podvedomý strach pred vpustením ďalšej osoby do udržiavaného staromládeneckého bytu, kde má roky všetko ním určené pevné miesto . ()

troufalka

Adresováno ministerstvu spravedlnosti České republiky Věc: Poprava na vlastní žádost Zdvořile žádám o odborné vykonání popravy na mé osobě Odůvodnění: Longipudinálním sledováním svého vlastního života jsem po 30 letech pečlivých myšlenkových rozborů dospěl k nevyvratnému přesvědčení, že život tak, jak jsem nucen jej vést já, je pouze jedním z vnějších projevů choroby hmoty jako celku a rozhodl jsem se proto dosadit za sebe z celospolečenského pohledu nazíráno nulu. K tomuto cíli by mě pak poprava provedená lege artis dovedla bezpochyby způsobem příjemnějším, než kdybych se například dal za úplatu kdesi ve zbraslavských křoviscích diletantsky umlátit nenaostřenou lopatou. Navíc se takto v rámci globalizačního procesu uvolní místo pro jednoho asertivního evropana nejlépe amerického původu S úctou Jiří Neumann, Praha 1 Jako u předražených nemovitostí - NUTNO VIDĚT!! ()

Rosomak

Film, kterej nenabízí nic jiného než občasný povrchní vtip. O postavě samotné jsem se téměř nic nedozvěděl (zůstalo pouze u pár výstupů) a žádná snaha ze strany autora poodkrýt zdroj jeho chování a myšlení se neobjevila. V tom případě nevím proč by mě měl takovej člověk zajímat. ()

Vodnářka

Člověk, který diváka nesnesitelně irituje a zároveň vás baví se na něj dívat. Jeho názory i vnímání lidí jsou šílené, až se budete smát a vlastně strašně bavit. Člověk, který hledá jakousi vykonstruovanou dokonalost a nechápe, proč ještě nenašel lásku. ()

Marze

Jak říká můj oblíbený psycholog na manželské a rodinné poradenství žena celý život hledá někoho, kdo je konstantně přibližně opět let starší, muž chce v 21 letech 18 letou, ve třiceti to posune na 21 a ve čtyřiceti na 23. V případě našeho hrdiny museli mít ženy dojem, ,že hledá spíše budoucí pečovatelku. Výborní rodinný psycholog Šmolka říká, že velký věkový rozdíl nevadí, ale ona musí příjmout jeho svět (přátele apod.)a vzdát se svého. V opačném případě se vyčerpá psychicky, fyzicky, finančně apod. ()

Handle

Mně ten film přišel spíše smutný, než vtipný. Výborný námět, ale zpracování spíše průměrnější (na to, že to byl dokument, tak jsme se o hlavní postavě nic moc nedozvěděli).. avšak k zamyšlení je to dobré. ()

Tommassi3

"Prosím vás, tak JÁ MÁM vysokoškolský vzdělání, JÁ MÁM státnice ze třech jazyků, JSEM hudebník, hraju na klavír, a žádná MĚ nechce !! Tak co MÁM eště teda mít ??" ()

Dale

Veľmi smutný náhľad do života osamelého človeka. Je pravda, že tento človek si asi nezíska u divákov veľké sympatie a málokto sa bude čudovať, že je sám, no otázkou je, či to, že je sám je dôsledkom toho, akú má povahu, alebo to, aký je, tá jeho zatrpknutosť a cynickosť je výsledok práve takéhoto bezútešného života. Chcel by som vidieť človeka, ktorého by to nepoznačilo... ()

amirgal

Stárnoucí intelektuál - misogyn, jehož (u intelektuálů tak obvyklý) nedostatek vhodných partnerek, dovedl k ambivalentnímu postoji, v němž zakonzervován přešlapuje již přinejmenším třicet let. Tudy ne, přátelé! ()

Sandiego

Ten chlápek v hlavní roli je fakt svéráz, aneb jak se nesnažit vyklouznout z kritického bodu vztahu stárnoucího muže k ženám, v němž je těžká deprese překrývána odzbrojujícím humorem. Neskutečná zábava, které však nutí k zajímavým zamyšlením. ()

Lord.Jim

Vlastně docela dost zajímavé. Nejsem si sice jistá, jestli byl film míněn jako parodie (vzhledem k neustálé stylizaci hlavního hrdiny, se kterou se ale už na druhou stranu mohl natolik ztotožnit, že to ani stylizace není). Pánovi sice nemám co radit, ale kdybych mohla, poradila bych mu, aby se míň zaobíral sám sebou (to je dost těžké) a aby si přestal hejčkat svůj světobol [to je taky těžké - to znám :-) ]. Nejlepší by bylo, kdyby se po shlédnutí filmu našla nějaká drobná, krásná třicetiletá blondýnka, bezdětná (abychom dostáli nárokům hlavního hrdiny), která by jej pojala za chotě. Otázkou ovšem zůstává, jestli by mu zkrásněl pocit ze života, protože... vybudovat si svůj světobol na tom, že "přestože mám X vysokých škol, hovořím plynně X jazyky a přesto (jak je to kurňa možné?) nemám ženu", mi přijde zvláštní, navíc i vzhledem k tomu, že mi tak nějak v podtónu toho všeho kňourání přišlo, že vlastně ženami opovrhuje. Rozhodně to neberu jako "sondu do života věčného lůzra" (k tomu by musel film obsahovat nějaký širší kontext), ale jako zajímavý a zábavný pohled na život jednoho velmi nesympatického pána. ()

Aelita

On za to vlastně nemůže - za to, jaký je. Prostě mu takhle funguje mozek - racionalita na úkor emocionality. Chybí mu soudnost a schopnost vcítit se do jiných lidí. Jeho život je program a přání smrti je jen logický výsledek neplnění tohoto programu, nikoliv deprese či zoufalost. Stejně logicky - z kvantitativně kvalitativního hlediska - ten muž hodnotí sebe i možnou budoucí partnerku, která je pro něj pouhá samička pro sex a zplození potomka. I to dítě chce jen proto, že to mají všichni. V něčem podobný typ člověka ztvárnili Ivan Trojan a Klára Pollertová ve filmu Jedna ruka netleská. A položíme si otázku - není-li cílem kultury a civilizace konečná redukce zvířete v nás včetně emoční složky v rozhodování se a posílení vědomé sebekontroly a logického rozumu? Jaký bude - ten člověk kyborg? ___ Film je ke zhlédnutí na docalliancefilms.com ()