Američan

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby... Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud... (TV JOJ)

Wolvie

Už v Control dokázal Anton Corbijn,že umí úžasně malovat krásné obrazy a pojit je s filmovým vyprávěním.Američan má své mouchy,jako asi každý podobný experiment,ale ty nakonec dokáže zahladit Clooneyho charisma a režisérův talent.Ve výsledku velmi dobré,škoda předvídatelného konce,mohlo to být vynikající.Corbijna každopádně dál sledovat. ()

Galahad

Problémem filmu je, že se nedokáže rozhodnout, zda bude Hollywoodsky melodramatický, nebo evropsky minimalistický. U mě osobně nakonec převážilo to pozitivnější... lepší průměr :) ()

FilmWave

Hutné slow-down tempo s nenápadnou ale výbornou hudbou. Banální (filmově) zápletka je pouze nezbytností pro rozehrání hypnotických obrazů plných osamělosti a izolace hlavního hrdiny. Pokud se necháte vtáhnout, užijete si to. Clooney stále více připomíná Seana Conneryho. ()

mala_kea

Nic než laciný politcký thriler o jednom smilníkovi, který byl ve špatnou dobu na špatném místě a začal věřit nesprávným lidem. Clooney, který všechno táhne, bohužel nehraje na oskara a tím pádem ani vypiplané prostředí, které se nepyšní mrakodrapy a tísíci lidmi, nestačí alespon na průměrný počin. Takovýchto vykolejujích vlaků už jsme měli několik. Tento je spíš komorní a tady ta komornost spíše škodí. ()

PDcz

3*** body Takový úplně obyčejný film, který by chtěl být víc. Zítra nevím o čem byl. Clara je ale zajímavý objekt ;-) ()

Hapretor

What the fuck? Pokus o "Art"??? Může být. Ale anglicky trochu umim a umění se tomuhle snímku vyhlo obloukem! Hned úvodem si dovolím tvrdit, že toto byl ten nejnudnější, nejzmatenější a nejtrapnější "Spy" či "Bounty Hunter" Thriller, co jsem kdy viděl! Bacha Spoiler!!! (a to velkej). Ze začátku, kde pan George Kůli v Plotě zastřelí s přehledem neznámého střelce a pak svou "přítelkyni", si řikám: Och, to bude asi ostrý! A pohodlně a natěšeně se usadím do svého notně proprděného křesla, neb rád, sedíc na něm, sleduji filmy. V průběhu tohoto filmu jsem na něm však neseděl, nýbrž ležel, skoro spal! Já, jako divák, jsem po celou dobu neměl jedinou šanci dozvědět se, jak to teda sakra je?! Kdo po něm střílel? - Švédové! A dál nic. Proč? Kdy? Kdo za tim je? Proč po něm jde i jeho kámoš? Co vlastně dělá? Vyrábí zbraně? Je to zabiják? Je to nudnej, postarší herec? Koho tam vlastně hraje? Kam to zas jede? A co to mele? A co je tohle zase za scenérii? A proč už jsem neusnul? Toto všechno mě napadlo, jen ne ty odpovědi. Tím pádem zde máme, pro mě, jedno z nejoriginálnějších děl, protože děj netvoří scénář, režie a herci,... atd., ale pouhá mysl, pouhá fantazie diváka. Co je tady divák nucen si domyslet, co jsem já tady nucen dotvořit, jak jsem nucen namáhat si vlastní palici, abych slepil jednotlivě poskládané střípky děje - a to neuvěřitelně linoucího děje. Film je označen jako krimi, drama. Má představa je někde, bohužel, jinde! Při filmu se chci bavit, být napnut, nenuděn. Když si odmyslím asi jen dvě "akční" scény, a to dosti chabé, když si odmyslím Georgea Kůli v Plotě, když si odmyslím krásně oblý zadeček Violante Placido, zbyde mi jen toto: Několik opravdu zvláštních záběrů na přístrojovou desku Fiata, Georgea za volantem, jak otvírá kufr, jak parkuje. - to si můžu pustit radši náš pořad "Besip", nebo "Motorevue". Dále: několik úchvatných záběrů na italskou flóru a na italské památky, stavby a temné uličky (kde jsem očekával tu pravou makovou honičku), ale nekonalo se. A jako bonus nahlédneme do pozadí italského bordelu. - to si můžu pustit např.: "Cestománii", nebo "National Geographic". Dále nemohu opomenout, pro mě, nepochopitelné blbosti, které tomuto žánru velice škodí na poli logiky a záživnosti: na začátku neznámý střelec na Georgea doslova vykoukne, a ten ho hned vodpráskne. To by nenapadlo ani mě, a to střílím jen ze vzduchovky. Když si jeden nájemný vrah, nechá udělat zbraň od jiného nájemného vraha, a navíc ho tou zbraní chce zabít, je to zkrátka loser faux pas. Pochybuji, že s vystřeleným okem by dotyčný/á byl schopen, natož ochoten, vše vyklopit. Pro zkoušku zbraně si George najde místo neznámé, tajné! a za pár minut mu tam jeho šukna najde vystřelenou kulku? V potoce! To je teda náhoda. Když chci někoho zezadu odprásknout, běžím za ním než mě uslyší, otočí se a zabije mě. (viz. konec). Ale co já vím? - hraju jen airsoft. A ještě bych něco našel, ale už mě to nebaví. Konec je vyloženě dementní, ale aspoň ne šťastný, což by celý film srazilo ještě více. Jsem vděčný, že jsem konečně viděl film, kde se mohu rozepsat nad jeho "chytrou" nemožností a tím se taktéž dobře odreagovat, jako když vidím film opravdu dobrý. Takovýto slepenec a paskvil dokumentu, "autoškoly" a rádoby romanticko-akčního filmu se jen tak nevidí. Jestli jste tento sáhodlouhý a urážející komentář dočetli až sem, je mi jasné, že jste minimálně podobného názoru. () (menej) (viac)

BOURQUE

Na tento film od Georga som čakal dlho. To samozrejme znamená to, že moje nároky boli dosť vysoké. Po skončení filmu som mal zmiešané pocity a zážitky. Na jednej strane som bol spokojný s atmosférou, s hudbou a výkonmi Georga Clooneyho. Chcel by som ešte vyzdvihnúť „herecké predstavenie“ slečny Violante Placido, ktorá na seba opútala pozornosť nielen s nahými scénami. A teraz ten negatívum. Hlavne to tempo. Tempo a dynamika filmu boli nerovnomerne rozložené. Napriek tomu, že som od filmu čakal viac, musím konštatovať, že to nedopadlo najhoršie a záver je takmer dokonalý. Niekedy sa nato ešte raz podívam. A to nielen kvôli krásnej Violante Placido :). Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Eluin

Slušivý artový kousek, který se možná tváří jako retro film 70 let, ale i dnes podle mého názoru dokáže leckoho zaujmout. ()

Andronikos

Prečo by ma mal zaujímať nejaký nájomný vrah? Prečo by ma mal zaujímať akýsi film o profesionálnom zabijákovi? Kvôli jeho osobnému životu a citom? Po Leonovi tu máme Jacka/Edwarda, po vzplanutí otcovských citov "obyčajný" ľúbostný vzťah k pôvabnej slečne, po nociach takpovediac tvrdo pracujúcej. Ani jeden z týchto dvoch hrdinov, resp. filmov, v ktorých títo hrdinovia vystupujú, si moje srdce úplne nezískal. Američan je však trochu menej komerčný, trochu filozofickejší a vlastne i trochu napínavejší (dej sa nedá tak ľahko predvídať), takže ma zaujal viac ako Bessonovo opus. Faktom ale je, že mi ani Jackova postava nebola dvakrát sympatická, takže si svojím pozitívnym hodnotením nie som úplne istý. - Trochu málo využitý mi pripadá motív smrti prvej (aspoň v ramci filmu) Jackovej girlfriend a z nej plynúcej traumy zabijákovej postavy. Práve tento motív však pravdepodobne aspoň sčasti odpovedá na otázky, ktoré som si položil v úvode. Nemám k tomuto titulu mnoho čo ďalšieho povedať. Snáď len, že som po jeho zhliadnutí výnimočne dostal chuť tráviť nejaký čas v cudzine. V príjemnom talianskom mestečku, napríklad, kde mi pri troche šťastia ponúknu jedálny lístok i v slovenčine a kde sa miestni na čele s kňazom budú predbiehať v priateľskom prístupe ku mne. :-) ()

agassi68

Na jednej strane nádherný taliansky vidiek, pomalé tempo - okrem začiatku, príťažlivé ženy a do krásy starnúci George. Na druhej mi to začalo pripomínať mix Leona, staršie Delonovky a Zabijakov so Slyom a Banderasom. Holt roky sedemdesiate sa nedajú vrátiť aj keď toto bol sympatický pokus.. ()

Rokle

Stejně jako "Drive" může zapůsobit na někoho strašně intezivně a pro někoho to může být nekonečná nuda. Zkrátka se tu v rozmezí roku sešly dva "podobné" snímky, které fungují na podobném prožitku osoby, kterou ani trochu neznáme. Goslingovu řidiči jsem propadl, Clooneyho vrahovi jsem pouze naslouchal. ()

gootchy

Co to kurva??? Po strohém a úderném úvodu se skoro nic neděje a nuda s marností prostupuje celým "filmem". Pochybuju, že Švédi sou taký másla, že ho nekillnou hned jak je to možné a nechaj ho vykecávat se s knězem, šukat v bordelu, zamilovat se do kurvy(bože co to je? červená knihovna pro muže???). Jde mi z toho hlava kolem a seru vám na to, že to má být art nebo pocta 70-vým filmům. Když mě to nebaví je to shit. Už chápu proč tam bylo tolik prs. Abych se měl aspoň na co dívat. ()

matkoulko

Celkom som sa tešil, popis filmu sľuboval veľa... Vizuálne pekný film s príjemným obsadením a zaujímavou zápletkou. Okrem toho mám slabosř pre taliansko a jeho vidiek. Vývoj deju sa však akosi nedostavil a film sa doslova vliekol ku svojmu koncu. Hlavný hrdina nebol veľký sympaťák, v podaní Clooneyho však dostal zaujímavé charizma. Postava pátera mi občas pripadala akoby nasilu dosadená kvôli vneseniu hlbších myšlienok do filmu. Aj ostatné postavy na mňa pôsobili kontroverne. Škoda, rovnaké postavy mohli zohrať úplne iný film. Záver ma vôbec neprekvapil, tiež sa snažil byť nasilu originálny a umelecký. Možno som to len práve v tej chvili zle pochopil. Nevylučujem, že sa k filmu ešte raz vrátim o pár rokov, možno zmením názor... ()

hazaba

Nuda, nuda, nuda. U tohoto filmu jsem si říkala, proč byl vůbec natočen. A nedokoukala do konce. Jedna hvězdička je za hudbu. ()

Fujara777

ÁNO: Úplne milujem takéto našľapané trillery s komornou atmosférou. A tie lokácie. Nádherné rovnako ako ženy. Toto si znova pozriem rád. NIE: Niekomu to prekážať nemusí. Ono je to na jednej strane asi úplne normálne. V určitom momente už viete ako sa to dejovo bude vyvíjať a aj sa to tak vyvíja. ()

yvona

100 dlouhých a strašně nudných minut obrazů z jednoho italského maloměsta .Dlouho jsem něco tak uspávajícího nezažila. To jsem se teda sekla... ()

t0ny

Slušný thriller, který v sobě má něco ze Samuraje, něco z herního Hitmana a něco z To catch a thief. Clooneyho "Mr Butterfly" toho logicky moc nenamluví - ne jako v jiných žánrových pokusech, které zbytečně plýtvají slovy, efekty a nelogickými twisty. Ve filmu snad pořád svítí slunce, ale přesto se atmosférou podobá zmíněnému ponurému Samuraji. Příběh se posouvá zvolna a ačkoli je od počátku jasné, kam vše směřuje, konec je pojat velmi stylově. Popravdě jsem překvapen, že něco takového připlavalo zpoza louže. ()

GOREGASM

Ártový špionážní thriller, který velmi šikovně kombinuje evropskou filmařinu s tou americkou. Režisér Corbijn nezapře svou reputaci z hudebního byznysu a na jeho optiku se zatraceně dobře kouká a to nejen v pomalých záběrech dokonalých italských exteriérů, ale dokáže být velmi precizní a za oko i ucho chytlavý i v akčních scénách. Těch sice není mnoho, ale jsou nadávkovány s precizností, která nesmí přehlušit tu celkovou špionážní poetiku, kterou tady pan režisér ukuchtil. The American má opravdu jedinečnou atmosféru, Clooney je v něm perfektní (samozřejmě nejen on) a Anton Corbijn mi potvrdil, že Most Wanted Man nebyl náhoda. 90% ()

Harts

tohle byl příliš nudný film na ohrané téma a velmi se to táhlo, George Clooney to uhral velmi dobre, ale bohuzel, nekd to nestaci a tady toto byl tuctovy film o nicem. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (viac)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)