Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (viac)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvorcovia:

Terence Winter

Predloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (viac)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (62)

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010)

Kromě slabší první poloviny páté řady mě seriál velice potěšil. Vždycky jsem měl rád gangsterky z dvacátých a třicátých let dvacátého století, takže mi bylo dopředu jasné, že pokud tvůrci něco katastrofálně nepokazí, bude se mi tahle záležitost líbit. Na "historických" seriálech HBO mě baví koktejl reálných postav a jasné fikce a ten se povedl i zde. Navíc se podařilo vytvořit skvělou atmosféru a všechno ještě vylepšilo obsazení Stevea Buscemiho do hlavní role. Kromě něj mě dokázal nadchnout i představitel Nelsona Van Aldena Michael Shannon, který podával po celou dobu vynikající herecký výkon. ()

Série 1 (2010) (S01)

USA v době prohibice, zlatý věk velkých gangsterů, to je mé oblíbené téma. Od HBO jsem po zkušenostech s Římem a Tudorovci neočekával zběsile akční podívanou, spíše jsem se těšil na velkou porci konverzace a intrik a toho se mi také dostalo. Opět se projevila nešťastná snaha tvůrců, dostat téměř do každé scény alespoň jedno nahé tělo, což mě začalo poměrně brzy otravovat, ale to je asi jediný problém, který jsem s velmi povedenou první řadou měl. ()

Boardwalk Empire (2010) (S01E01)

První epizodě nemám, co bych vytkl. Filmy z období americké prohibice vždycky patřily k mým oblíbeným, seriál je navíc velmi dobře obsazený, Steve Buscemi je slizce okouzlující, výborně ho podporuje můj oblíbenec Shea Whigham i Michael Pitt, potěšila mě i Kelly Macdonald, které jsem si poprvé všiml ve filmu Gosford Park. ()

Věž ze slonoviny (2010) (S01E02)

Druhá epizoda byla určitě slabší než první, ale rozhodně nebyla špatná. Beru ji jako přípravu pro větší rozvinutí všech načatých dějových linií a že jich není málo. ()

Odjezd (2010) (S01E03)

I když se ve třetí epizodě nedějí žádné velké věci, odehrává se tu celá řada menších a nenápadnějších záležitostí a agent Van Alden se tak trochu utrhne z řetězu. Přestože byla situace kolem svědka masakru vlastně tragická, velice dobře jsem se u ní pobavil. ()

Anastázie (2010) (S01E04)

Za tuto epizodu bych klidně udělil i pět hvězdiček, ale i když mám ženy rád, uvítal bych, kdyby byly v seriálu občas i oblečené. Myslím, že se situace HBO trochu vymkla z ruky. ()

Keltský večer (2010) (S01E05)

Den Sv. Patrika se opravdu vydařil, agent Van Alden opět chytil tu správnou vlnu a jeden špendlík je z mapy pryč. Dobře jsem se bavil a dojem mi nepokazila ani závěrečná slizká nechutnost. ()

Omezení rodiny (2010) (S01E06)

Děj byl tentokrát tak zajímavý, že jsem musel udělit plný počet hvězdiček, přestože měl Mr. Skin opět z čeho vybírat. Hlavně se vyjasnila situace v Chicagu a zdá se, že je jen otázkou času, kdy dojde i na všechny papeže. ()

Domov (2010) (S01E07)

Sedmá epizoda mě potěšila, je ukecaná, což je pro seriály HBO typické a určitě mi to nevadí, přivádí na scénu Meyera Lanskyho a krajně sympatického odstřelovače Richarda. Pobavil jsem se u vývoje zápletky kolem Enocha, který daruje otcův dům, aby si to nakonec tak nějak rozmyslel. ()

Drž mě v ráji (2010) (S01E08)

Enoch se v politikaření evidentně cítí jako ryba ve vodě a zatímco agent Van Alden zuřivě třídí poštovní zásilky, začíná se vyostřovat i situace v podsvětí. ()

Belle Femme (2010) (S01E09)

V deváté epizodě se Enoch konečně dopátrá toho, kdo stojí za jeho neustálými problémy, dále se ukáže, že si oběti žádá nejen boj v podsvětí ale i ten politický. ()

Smaragdové město (2010) (S01E10)

Vypadá to, že kvalitní epizody budou u tohoto seriálu standardem. Po celý díl se vesele kuly politické pikle, zároveň se plánovala odveta na zločinecké úrovni, proběhlo i pár akčních záležitostí a celek se mi líbil a výborně jsem se bavil. ()

Pařížská zeleň (2010) (S01E11)

Jedenáctá epizoda byla proti desáté o hvězdičku slabší. Nevím, jestli to bylo tím, že obsahovala méně politikaření a více řešila mezilidské vztahy, ale bavil jsem se o něco málo méně. ()

Návrat k normálu (2010) (S01E12)

Výborný závěr první řady seriálu, kromě odhalení člověka, který usiloval o Komodorův život, se nevyřešilo vůbec nic, takže se můžu těšit na druhou sérii. ()

Série 2 (2011) (S02)

Druhá řada mě velice potěšila, proti první sérii přibylo akce, která seriál zdravě nastartovala, jednotlivé postavy prochází zajímavým vývojem a děj mě dokázal několikrát překvapit, takže jsem se ani náhodou nenudil. Steve Buscemi a Michael Shannon hráli své role ve velkém stylu a já se můžu jedině těšit na třetí řadu a doufat, že se podaří udržet vysoký standard. ()

21 (2011) (S02E01)

První epizoda druhé řady velice pěkně navázala na první sérii, děj byl přímo přehuštěný událostmi, které zahrnovaly plány na převzetí moci, KKK, pana Whitea, paní Van Alden a mnoho dalších atrakcí. ()

My samotní (2011) (S02E02)

Druhá epizoda přinesla méně akce, ale vynahradila to divákovi spoustou velice zajímavé konverzace, a protože mi ukecané filmy nevadí (pokud mají ty řeči smysl), dobře jsem se bavil. ()

Nebezpečná služebná (2011) (S02E03)

Třetí díl druhé řady bych akčním určitě nenazval, rozhovory se tentokrát příliš točily kolem Irska a až příliš často jsem se musel dívat na nechutnou Lucy Danzinger, takže doufám ve čtvrtou epizodu. ()

Co dělá včela? (2011) (S02E04)

Čtvrtá epizoda by mohla mít podtitul: " Od mrtvice k výbuchu". Na rozdíl od předchozího dílu byla krajně zajímavá a kromě důležitých rozhovorů přinesla i nějakou tu akci, takže jsem byl spokojen. ()

Třesky plesky (2011) (S02E05)

Pátá epizoda patří k těm nejlepším, pořád se něco děje a Elias se postará o pořádné překvapení, když mu po roztržce s bratrem tak trochu ujedou nervy. Obzvlášť mě pobavil indiánský závěr. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (viac)

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté… (viac)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (viac)