Špičák

• Grécko Kynodontas (viac)

Dysfunkční rodina, odříznutá od okolního světa. Tři děti nemají jinou možnost než se podřídit pravidlům, která jim vnutil jejich otec. Jediná osoba, která je smí navštěvovat, je Christina, která uspokojuje chlapcovy sexuální potřeby... Otec, matka a jejich tři děti žijí v domě na okraji města. Dům je obehnán vysokou zdí, za který děti nikdy nechodily. Procházejí zvláštní formou vzdělávání a baví a nudí se tak, jak to jejich rodiče považují za vhodné, bez sebemenšího vlivu okolního světa. Věří, že letadla, která jim létají nad hlavou, jsou hračky, a že zombie jsou žluté květinky. Jediným cizím návštěvníkem domu je Christina, zaměstnankyně továrny, která pravidelně přijíždí uspokojovat synovy sexuální potřeby. Celá rodina si ji oblíbí, zejména nejstarší dcera. Jednoho dne jí Christina daruje čelenku, jež září v šeru jasnou barvou, a požaduje za ni protislužbu... (Cinemax)

B4TM4N

V přísně meditativním tempu natočeno kterak do poklidné Fritzlovské domácnosti pronikne svět Rockyho Balboy. A ačkoliv je pro celou tuto prekérní situaci poctivě vykreslen aktuální stav, odkud a kam Špičák směřuje se vůbec nedovíme. A tak nám motivy postav, na rozdíl od takové definice kundy či zombie, zůstanou ukryté. Což je pohříchu škoda, protože Lanthimos na to určitě má. ()

SpaceOdyseus

To byla zase bizarnost. Nejak jsem tam postradal druhy a treti akt. To ale neni nutne na skodu. Jako takova psychologicko-uchylna prehlidka jedne rodinky pod vladou sileneho otce to funguje vyborne, protoze herci a kamera na obrazovce vytvareji neprijemne realistickou atmosferu a protoze scenar chytre odhaluje pravidla jejich zivota hezky pomalu a diky tomu vsemo je Dogtooth celkem fascinujici podivana. ()

HonzysKISS

Takový ten divný typ filmu, který je moc dobrý. Je to sice spíše prokecané a bez akce, pro někoho nudnější, ale prostě klasika od Lanthimose. Má to tvoje kouzlo. Sourozenci, kteří jsou v něčem sto let za opicemi, mají často dost zajímavé poznatky. Takové, že v komedii byste se tomu lehce zasmáli, ovšem tady to myslí naprosto vážně. Ono aspoň kvůli těm „hláškám“ stojí za to se na to podívat. Třeba „lízání klávesnice“ :D. Úchylnost a menší zvrácenost je tady hezky působivá. Ta tomu dává ten správný směr. Jestli vydržíte trochu slabší první polovinu filmu, tak tu druhou si zamilujete. ()

kolemjdouc

vzhledem k tomu,že téma je velice zvláštní.Kvalitně zpracované scénářem a zahraného herci, dávám celou.Protože mě film přesvědčil ,že tohle se může stát i v reálu.Víme jak se chovají některá specifická společenství.Amišové, různí svědci čehokoliv.....A na podání jsem dost choulostivá,jen tak se nedám okecat nějakýma vlezlýma matrixovýma lítačkama a přešvihlýma výkonama herců. ()

Pat.Ko

Dogtooth je chorý, zvrátený, desivo fascinujúci, prekvapujúco vtipný morbídny spôsobom, no zároveň strašidelne strohá sociopolitická čierna komédia o hlboko zakorenenom rodičovskom milovaní a vyrastaní v podmienkach, ktoré dúfam, že len málo ľudí muselo zažiť pred dospelosťou. Film je odvážny a neúnavný vo svojej celkovej dynamike, rozpráva o hnusnom príbehu tým najúprimnejším a najmenej vykorisťovateľským možným spôsobom ()

iampatrik

Panenko skákává.. a to má být co? Pokud chce někdo neotřelý a úplně odlišný filmový zážitek, který může být jak odpuzující, tak přitažlivý, tohle je jasná volba. Zaručuje, že na některé scény (a že ji není málo) ještě delší dobu nezapomenete (např. prapodivné hry, kočka, vysvětlení slov zombie, kunda a další, lízání, videokazeta apod..). Film na rozhraní odpadu a pěti hvězdiček.. nemá zde cenu přemýšlet, toto je bláznivý unikát, který stojí za to, ať už je vaše hodnocení jakékoliv. ()

Randyz

Více psycho film jsem ještě asi neviděl, když nepočítám Antikrista a podobné nesmyslné příběhy. Z tohoto filmu jsem měl hodně divné pocity a docela dost mě mrazilo, když si člověk uvědomím, že tohle téma zkreslení reality výchovou by bylo i docela dost možné... Některé pasáže ve filmu jsou hodně naturalistické a našly se tam i takové, u kterých jsem se musel celé ujetosti až smát :-) ()

DannyBoy80

Hodně zvláštní film zobrazující vývoj lidské duše, které jsou velmi omezené vjemy nebo je jí lháno. Příběh šílených rodičů a jejich vlčích dětí. Co pak napáchají dvě videokazety jedna s Rockym a druhá s Brucem Leem je docela zajímavé. Tenhle psychologický film vceku dobře zachycuje danou oblast, ale přecejen si říkám, něco tomu chybí. ()

Ixbalanke

A tak to dopadá, když se přežene rodičovská péče a ochrana dětí před vnějším světem:)) Film je lehce úchylný (rodič vodí synovi domů prostitutku, incest) ale téma je velmi občerstvující, nové, zajímavé. Herecké výkony zajímavé. ()

Shimargh

Velmi zajímavý a silně chorý snímek, takovej veselej manuál k výchově kvalitních potomků aneb sonda do jedné labilní rodinky. Narušený, despotický, tyranský otec si splnil svůj sen, za plotem vychovává podle svých ujetých pravidel své tři potomky, nikdo nesmí opustit rodnej pozemek, protože ...proč? Protože nesmějí spoustu věcí, a milý, slizký otecko jim to vždy nějak fikaně odůvodní...jakože vás třeba sežere kočka, nejnebezpečnější to tvor na světě haha. Film je fakt síla, čeká vás spousta zvráceností a podivuhodných záběrů k čemuž dopomáhá i netradiční kamera a pokud se nepletu, jakákoliv absence hudby. Já si snímek jako milovník bizarností parádně užil a vyloženě se těšil co za další zvrácenost na mě film přichystá v další vteřině. Jinak by se to celé dalo shrnout do jedné věty : Za všechno zlo světa můžou rodiče. Každýmu z nás naložej svojí výchovou tolik traumat na celej zbytek života ...haf haf. ()

angloumene

Ačkoliv mám divné filmy celkem v oblibě, tehle na mě byl divný až moc :D Děti, které vedou zvláštní dospělácké rozhovory, motivace sexem, která mi nedává moc smysl.. Vlastně je otázka, co mi ve Špičáku smysl dávalo. Byla to alegorie moderní společnosti nebo prostě kupa bizarních scén? Kdo ví... ()

IvoB

Ohromný bizár plný absurdna, perverze a zhýralého lidského myšlení, který v závěru tne do živého. Tento film vám v hlavě zůstane. ()

Mikino00

Film se snaží šokovat, což se mu daří, je svým tématem a scénami opravdu znepokojivý. Ale to je tak všechno, děj po seznámení s netradičním světem posouvá minimálně a spíše než posunu v ději se dočkáváme dalších absurdních situací. Postrádal jsem silnější konflikt nebo gradaci děje. Jelikož ta myšlenka s narušením domácího řádu a finálním rozuzlením tak nějak vyšuměla a na konci jsem se sám sebe ptal, jestli je to vše. ()

mira007

Hodně velká prapodivnost. Umělecká snaha o pokus zmapovat myšlení obětí typu Natasha Kampush či děti Fritzla, tedy lidí držených v izolaci od ostatního světa a žijcích ve zmanipulované realitě svého věznitele. Opravdu hodně jiný film a ne každý ho pobere - vidění světa vězněných, otevřená erotika ( snad i skutečný nesimulovaný sex ), incest .... S otevřenými ústy wtf co to bylo? dávám nevím kolik hvězd. Můj první řecký film. ()

Renfield

Scenáristicky do detailu promyšlené, občas "vtipné", ale vždy šílené a varující, otázka je před čím? Před nebezpečím přehnané (ne)výchovy dětí, či snad ještě více, je to obraz státu, světa? Jako vždy, každý si odpoví... bez hlubšího přemýšlení je to zase klasický Yorgos Lanthimos. Špičák má vtip, má násilí a scény vyhnané do extrému. Těm je jednoduše možno od začátku věřit, prostě to tak je. Děti hrají šílené hry, na mnoho věcí mají zcela jiné názvy (proto ten vtip, viz. mnoho komentářů zde) a žijí si vlastně ve své nevědomosti vcelku bezstarostný, poněkud násilný život. Potom ovšem přijde lízání klávesnice a za něj odměna, jako z jiného světa... Dění a vztahy v rodině se vyostřují a postupně gradují do všeříkající a naprosto dokonalé scény tance při oslavě výročí. To co následuje následovat muselo, když se na něco čeká a ono to nepřichází, musí se tomu jít naproti. Záběr do koupelny, vše je jasné... vykoupení? Špičák je Lanthimosova špička, přesto hodnotím čtyřmi, musí totiž přijít čas na druhé zhlédnutí. To bych ale viděl na jaro, ideální čas, kdy budu mít zase dvůr plný zombie. 80% ()

Matixed

Režisér musí být zvrácený maniak, co chtěl pouze vidět herce, co tancují, jak on píská. Námět na film hodně zajímavý, zpracování je propadák. ()

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (viac)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky