Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový názov)
Rodinný / Komédia / Dráma
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (viac)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiálny text distribútora)

Anteia

Ach jo. Docela mě zklamalo vyvíjení se seriálu, jelikož to dle mého byla spíše postupná stagnace, nebo spíše snižování se čím dál více k nudnějšímu a všednějšímu ději. Úroveň zápletek v posledních dílech bych klidně přirovnala například k Ulici. Myslím, že se tvůrci měli řídit heslem, MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE a hned by úroveň šla nahoru. Každopádně je to jeden z těch povedenějších televizních seriálů, které byly natočeny v Česku v 21. století a tři hvězdičky si rozhodně zaslouží právem. ()

brzozin

Vpadalo to jako zajímavá retrosonda do dob nedávno minulých. Nečekal jsem samozřejmě Pupendo a už vůbec ne Pelíšky, ale něco, řekněme na ten způsob v seriálové podobě. A výsledek? Velké převelké zklamání. Tenhle seriál, který se tváří jako seriozní tvorba z dílny České televize, není nic jiného, než další (kolikátá už) soap opera a la Ordinace, Ulice, Rodinná pouta a co já vím, kolik těch produktů masové zábavy vlastně u nás vzniklo. Jediný rozdíl spočívá v tom, že děj je zasazen do minulosti. A kdyby to náhodou divák tak nějak nepostřehl, je vše proloženo dobovými týdeníky, které tu ale zapadnou jak šperhák do bavoráka. Nicméně jejich smysl chápu, protože chvílemi opravdu nelze moc poznat, ve které době se seriál odehrává. Tady bych řekl, že totálně selhala výprava a na dobu socíku odkazuje jen pár záběrů, ve který se objeví staré MB nebo archaická lednička. Mimochodem podobnou měla do nedávna babička. Ovšem uklidňuje mě fakt, že vše bylo konzultováno s historiky. Jinak herecké výkony jsou slabé jak čajíček - klasická tv novela. Dějové zápletky plytké, nereálné a zcela nezáživné. Ani hudba nebo kamera nedokázaly překročit kvalitu toporných telenovel. Stejně tak studiové interiéry jsou doslova ohavné. Prostě další produkt masové zábavy vyráběný sériovým způsobem jak párky. A stejné kvality. Tu hvězdu dávám za dobové týdeníky, které mi na tom celém přijdou nejzajímavější. ()

Ivoman

Velice dobrý a vtipný seriál, který si zaslouží 75%. Bohužel scénáristi a režisér, chtěli za každou cenu seriál natáhnout snad až do budoucnosti a tím jej úplně shodili. Od začátku seriálu do děje, který se odehrával v listopadu 1989 byl seriál výborný, klidně až 90%, ale potom to chtělo ukončit. Bohužel seriál pokračoval dále a s ním rapidně i kvalita. Po pravdě jsem viděl asi jen 4 díly, které se odehrávají po listopadu 1989 a zjistil jsem, že režisér a jeho tým jsou propagandisté V.Havla (pravděpodobně a v to doufám, k tomu byli donuceni) a snaží se ze všech sil z tohoto vlastizrádce udělat ikonickou postavu a tím jsem se seriálem skončil. ()

MatyTM

Určitě zajímavý a netradiční seriál. Herci taky nejsou špatní, v těch novějších dílech je to všechno sice trošku překombinované. Motají se mi ty postavy, ale jsem rád, že i u nás máme nějaký kvalitnější seriál než Ordinaci v Růžové zahradě... ()

lake-lake

jak asi vznikl tenhle přihlouplý český seriál, kde navzdory proklamacím jde jen o jedno, tedy kdo s kým, případně kdy? asi takhle: Česká televize natáčela pořad Retro a najednou si někdo uvědomil, že díky tomu je televizní fundus plný nových "archivních" krámů. no tak by byla škoda to nevyužít --- ()

tatopulos odpad!

Hloupý seriál- 1. příběh by měl mít zápletku, u řady dílů žádná není nebo je naprosto "směšná". Řešit celý díl, jestli se Karlovi podaří koupit pračku a přijde včas na svou promoci není zápletka. Rozhodně mu to nijak nezhorší život 2. Je to seriál propagandistický, polistopadový režim se snaží o vlastní interpretaci doby "komunismu". To je velice sporné, protože dnešní generace, která v té době nežila nemůže srovnávat. Takže je tu snaha upravovat myšlení lidí pomocí podmiňování a stereotypních představ. Kritické historické myšlení tvůrci neviděli ani z Miru 3. Seriál vidí postavy černobíle- komunisté jsou vždy oportunisté. Alternativní jedinci 90. let jsou znudění konzumenti s nízkou mentální úrovní. Disidenti z doby normalizace ti správní 4. Vyprávěj je výkřik polistopadové myšlenkové prázdnoty- po roce 89 se zazvonilo klíči, není třeba nic měnit. Jaké myšlenky, jakou ideologii vlastně v 90.letech obklopil veřejný prostor ? Na polistopadovou "demokracii" si stěžují jen neschopní nebo zločinci. Vyprávěj v posledních dílech o 90. letech ukazuje úspěšné podnikatele, nutnost deregulace nájemného a vládu těch správných. Protože byli přece legálně zvoleni. Ale není třeba alespoň reformovat polistopadový systém přímou demokracií ? Mnoho problému jakoby neexistovalo, privatizace neprobíhala transparentně a demokraticky, ale byla nutná. Seriálem se podprahově táhne myšlenka- jsou tu chyby, ale není třeba měnit. "Podívej se, jak se žilo za totáče ! To bys chtěl ? Buď rád, že žiješ dnes !" Ve Vyprávěj tedy rozhodně nemůžeme hledat myšlenkovou hloubku /jako u Sňatků z rozumu nebo u Kamenného řádu/ , rozporuplnost "negativních" postav, které rozumíme a je nám sympatická. Tvůrci seriálu podvědomě podmiňují myšlení diváků zkreslením událostí, aby byli pochváleni nedovolí si žádnou provokativní myšlenku. Třeba- potřebuje kapitalismus demokracii ? Potřebuje kapitalismus sociální stát ? V seriálech se ale otázky nekladou, zvláště v těch polistopadových. ()

subic

Koukatelné, místy i vtipné, dokonce scény a dekorace odpovídají, jak je mám v paměti, i když já až z osmdesátek, ale neviděl jsem všechny díly a už neseberu odvahu to dát podruhé. ()

henrycruel

Ze začátku to byl docela zajímavý seriál, ale s přibývajícími díly se z toho stala telenovela, kde to každý dělá s každým, prostě klasika! ()

Pitryx

Zlatý pan Dietl. Já jsem na to koukal celý tento týden v kuse. Ani se mi nechce se mi počítat, kolikrát zazněla věta "Jsem těhotná", to se snad ani spočítat nedá. Dobrá, beru to u adolescentů, ale tady i dospělé "baby". Scénář přímo hrozný, dialogy na úrovni telenovely, jejíchž kousky jsem občas zaslechl. Jak ten hlavní hrdina mohl studovat vysokou školu? Vždyť v praxi to byl naprostý debil. O jeho manželce snad ani nemá smysl psát. No, dosti negativ. Nemá smysl se rozepisovat.Už vůbec ne k tomu, jak ze seriálu čiší přímo panická hrůza "vyšší inteligence" z manuální práce. Mne u toho až do konce udržela jen dobová hudba, a zprávy. Jinak bych tento paskvil nenechal jet, ani jako kulisu k mytí nádobí. ()

majky19

Výborný projekt České televize, který ve vzpomínkách jedné české rodiny (Dvořákových) reflektuje více než než 40 let naší historie. Tento projekt na mě zanechal velmi pozitivní dojem, líbil se mi, je to příjemný oddechový seriál, ve kterém si divák může nenásilnou formou připomenout, jak to v naší drahé zemičce v minulosti vypadalo, případně se dozvědět i to, co třeba nevěděl. Rozhodně stojí za zhlédnutí všem divákům napříč generacemi. ()

MirkaP

Vlastně docela zajímavě podané retro z mého dětství a mládí. Honzík šel do školy 1971, já o rok později. Prostě je mi to blízké. ()

Gamekeeper77

Hodně povedenej seriál, teda přesněji řečeno totalitní díly. Období kolem převratu a krátce po něm ještě slušný, ale pak už to jde až na sem tam nějakej ten dil od deseti k pěti. Každopádně to má výbornej nápad a já se hodně rád k tomuhle seriálu vracím už jen pro atmosféru těch let, kterýma jsem naštěstí proplul jako dítě a protože starosti a bolesti režimem sužovaných dospělých šly tudíž pochopitelně mimo mě, moje vzpomínky na ně jsou jenom ty nejlepší. Hodně mě baví sledovat vyvíjející se vozovej park, vybavení tehdejších domácnosti, víc či míň ujetý hadry a pánský kníry a dámský účesy, který jsou obzvlášť u Kerestešový a Vagnerový hodně bizarní. 80% ()

Petule3

Ja tenhle serial miluju. Ty skvele rekvizity, kostymy a ucesy...pecka. Jak ja bych chtela zit v te dobe...ja vim, kazda doba ma neco, ale ta dnesni je podle me nejhorsi...ale to uz jsme zase nekde jinde. Herci jsou ve vetsine vyborni, nejlepsi je Josef (Skopal), babi (Diviskova), Jana (Freimanova)...vlastne skoro vsichni :). Proste moc povedene! ()

Mamlas odpad!

Zprvu dobrá snaha o autentickě prostředí včetně detailů. Jinak samozřejmě v prvních dílech pouze nedívatelné, pozděli totální sračka na zblití. ()

LdaVinci

Ten seriál jsem sledoval v podstatě jeden rok, tak jak ho dávali v televizi. (až teď, kdy si myslím, že už jsem k němu dozrál a dospěl). Někdy jsem nestíhal, tak jsem dokoukával a pak se zase napojil. Za tu dobu jsem zjistil, že je to vlastně trochu moje srdcová záležitost. Kdo by to byl řekl... Ale v tomto seriálu jsou vyobrazené takové situace a takové charaktery postav, které vám přesně vyobrazují, jak to bylo a jak některé věci stále jsou. Ovšem to hlavní kouzlo je ukázka režimu, který už v této formě nikdy nebude. Zároveň jsem si na konci seriálu uvědomil, jak čas opravdu plyne a jak je život krátký. A to ho mám v tuto chvíli celý před sebou. Je tu také krásně vidět, jak je super mít rodinu a spoustu opravdových přátel. Poslední díl byl velmi dojemný. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj