Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiálny text distribútora)

SjamK

Tento dokument je určitě zajímavý tím, že předkládá poměrně kompletní a hlavně konkrétní příběh, takže má teoreticky celkem potenciál diváka nějakým způsobem oslovit. Problém je ale v tom, že prostě a jednoduše neukazuje nic nového pod sluncem, toto říkám aniž bych chtěla dané téma nějak zlehčovat, ale je to tak. Nic, co by nikdo z nás neviděl. O drogové problematice je určitě potřeba vědět a mluvit, ale někdy mám pocit, jakoby ona diskuze pozbývala na spontánnosti a stávala se spíše jaksi uměle podnícenou, vynucenou, čímž samozřejmě ztrácí na váze. On ani tento dokument se nevyhnul podbarvení v podobě srdceryvných klavírních sól. A nikdo nezmění fakt, že v druhé polovině už jsem se prostě většinu času nudila, tušíc, jak vše skončí - respektive neskončí. Já vím, že toto jsou ode mě silná slova. Ale občas se zdá, že když je něčeho moc, tak to potom působí spíš samo proti sobě. Pořád filmy o drogách (třeba ve škole) - už mě nemají šanci dostat do kolen, protože je to dokola to samé. Ikdyž třeba důležité. (Ale nebojte, šlehnout si zrovna v žádném případě nepůjdu.) ()

Evonichna

Opravdu hodně silný snímek, který mi dlouho ležel v hlavě. Zajímavé pro mě bylo to, že Láďa i po několika letech abstinence, stejně smýšlel o drogách víceméně v dobrém. Neváhal by se k nim vrátit a žil by zas ten nekonečný koloběh špíny. To ale asi nikdy nepochopím. Doporučuji shlédnout v kině, atmosféra byla nezapomenutelná – v sále bylo hrobové ticho do posledního řádku titulků. Helenu Třeštílkovou obdivuji a zároveň nechápu to, jak je schopna přihlížet všem těmto bolestem a utrpením a zároveň žít svůj vlastní život. Shrnutí na závěr: surově pravdivé, šokující, strhující, zajímavé, smutné ()

noctambule

Je to řadu let, co nám ve škole pouštěli předchozí část o Katce jako memento proti drogám, dodnes si pamatuju, jak to na nás zapůsobilo. Byla jsem zvědavá, jak se Katčin život dál odvíjí a bohužel beze změn. Když ani mateřský pud není silnější než drogy, pak už asi nemá šanci. Dokument je výborný už kvůli svému silnému tematu, ale bez filmování s citem, které má paní Třeštíková, by to nenabylo takové síly. ()

korndaddy

Za sedmero horami a za sedmero řekami, žili byli dva feťáci.A ty feťáci si udělali děcko. Hodina a půl nudnýho zírání na dvě trosky a jejich problémy, který se samozřejmě platí z našich peněz.Inu, jaký si to uděláš, takový to máš. Jedna hvězda za vytrvalost tvůrce. Přece jen takovou dobu se zajímat o uplně vypatlanou holku a jejího ješte vypatlanějšího přítele zaslouží pochvalu. ()

Mistickzz

Reálny príbeh ženy, ktorá prehrala boj sama so sebou. Heroin ju totálne dostal a už nepustil. Lutujem jej dcéru, ktorú postihol rovnaký osud, pričom ono zato nemôže, kedže sa už narodilo závislé. Rozhodne treba vidieť 85% ()

ryba443 odpad!

Vůbec jsem nepochopil obsah sdělení a smysl tohoto dokumentu. Co bylo jeho cílem? Jestli totálně zhnusit diváka sledováním životních osudů té lidské špíny, tak se v mém případě povedlo dokonale a bude tomu odpovídat i moje hodnocení. Jinak komentář uživatele Darth Sidious to vystihuje celkem dobře. ()

velkyvezir

Působivý dokument, ale po celou dobu jsem si říkal, že ještě více by mne zajímal časosběrný dokument o těch, kteří s feťáky pracují - s lékaři, sociálními pracovníky a policisty. Jak psychicky zvládají kontakt s feťáky, co si o nich myslí atd. ()

Lisabellla

Ze začátku jí člověk i tak ty palce drží.... Dokument je to skvělý. Třeštíková je mistr svého oboru. Dokumenty jsou těžké. Nezasahovat do událostí. Neovlivnit. Konec. ()

Roman Albach

Těžko se mi komentuje film, který vlastně filmem není. Dokument o člověku, který zcela prohrál svůj život, je snad to nejsilnější, co Helena Třeštíková natočila. U Katky víme, že už není cesty zpátky, že tato holka už nikdy nevykročí ze začarovaného kruhu drogy, peníze na drogy, drogy. První část filmu, která byla také uvedena v televizi v rámci dokumentu Ženy na přelomu tisíciletí, snad ještě není tak děsivá a depresivní. Stále ještě existuje naděje, že Katka se sebou něco udělá. Stále ještě mluví srozumitelně a uvědomuje si, jaký život žije. Okamžik, kdy se Katka vrací "domů" na půdu a ve mdlém světle petrolejky uvidíme její strhané rysy, kruhy po očima, naprosto nepřítomný pohled, v tomto okamžiku všichni pochopí, že tady už není naděje. Že se již nenajde žádná motivace, která by Katku z tohoto marasmu vytáhla. Ani těhotenství, ani dcera. Děsivé, silné.... Obdivuju a smekám před Helenou Třeštíkovou, že dokázala tolik let snímat úpadek člověka a přitom "normálně" žít svůj život. Helena Třeštíková své časosběrné dokumenty staví na tom, že vůbec nezasahuje a neovlivňuje jejich aktéry. To v případě Katky porušila, když ji nabádá, aby jí slíbila, že příští den něco už udělá, ale přitom tuší, jak marná je její snaha. Přitom nám je jasné, že od prvního měsíce natáčení by jí chtěla tato režisérka tolik říct. Ale to by vedlo jen k tomu, že by Katka měla pocit, že ji opět někdo do něčeho nutí, mluví do jejího života a s natáčením by skončila a její život by pokračoval stejně dál.... A tak by nevznikl tento dokument. Když se mu podaří odradit jen jednoho člověka od drog, měl smysl. ()

Tydlidáš

Silnější a hlavně smutnější než jakákoliv reality show. Helena Třeštíková musí být velice silná protože stát za kamerou u všeho co se ve filmu odehrává chce velikou odvahu a hlavně sílu pozorovat Katčin sestup níž a níž. Pamatuju si jak sme na předešlý dokument koukali na základce a myslim si, že projekce tohoto filmu by měla být povina pro všechny školy i teď. Lepší poučení pro děcka asi nebude pač takhle nechce skončit nikdo..... ()

Krabak

Tak malé hodnocení dávám nejspíš kvůli tomu, že se mi u filmu dělalo nejednou blbě....Prostě nemám rád feťáky. Můj názor je takový, že takovéhle dokumenty by neměli ani vznikat. Zbytečně tak "proslaví" hnusnou trosku, která si za prachy, které dostává za to, že ji mohl někdo x let chodit za prdelí s kamerou, stejně koupí další fet!! --->15% ()

Very_kuul

Keď ste slabý na to aby ste prekonali závislosť. Zostane z Vás len troska. Tieň človeka. Škoda Katka. Úprimne - Podľa mňa už nemáš šancu sa z tých hovien vyhrabať. ()

I.AM.NOT

Příběh Katky jsem "znal již z cyklu V pasti, proto mě zajímal asi nejvíc a čekal jsem, jak se to vyvine s dítětem, s přítelem a všechno normální v životě... V pasti na mě působilo trošku líp, protože chronologické uspořádání dalo vyniknout změnám obličeje Katky, které přesně odráží její stav, zde je vše zajímavě rozvrstveno, ale i tak skládání dle myšlenek působí mírně chaoticky. ()

Fantomas92

Časosběrný dokument by byl dobrý při výběru jiného pozorovaného objektu. Je smutné, že dokument, který nic neříká je tady takto vysoko hodnocen. ()

F.W.Colqhoun

Všechny časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové ve mě vzbuzují neurčitý dojem, že je dokumentaristika tohoto typu strašný svinstvo. Všechno dobro, které Katka páchá v rámci školních promítání, nejspíš neospravedlňuje zlo způsobené skutečností, že se na něj mohla podívat Katka sama, a v budoucnu (ta představa mne naplňuje upřímným zděšením) i její dcera Tereza. TOMU BY SE MĚLO NĚJAKÝM DRASTICKÝM ZPŮSOBEM ZABRÁNIT. Víc než kde jinde tu proti sobě stojí film a "hlavní postava". Film je úžasnej - a jen Bůh a Třeštíková vědí, kolik sebezapření resp. sadismu bylo potřeba, aby se to takhle povedlo - a Katka osoba je bohužel, účast stranou, naprosto nechutná bytost. Na začátku svou slabostí a blbostí, na konci naprosto vším. Naprosto nesouhlasím s názorem, že se jedná o "zbytečný film", který tu na ČSFD k mému údivu párkrát objevuje a který kupodivu nezaznívá na adresu desítek, stovek a tisíců fiktivních sraček, nemajících za úkol nic ušlechtilejšího, než nás krátit dlouhou chvíli při chroustání popcornu. I kdyby sloužil jen jako ilustrace drogového sešupu, nějaké výsledky mít může. Na druhé straně ochota sledovat autentické hrůzy takového kalibru, které navíc nelze shazovat omluvami, že se jedná JEN o film, vypovídá myslím nehezké věci o nás divácích. Kdybychom měli jako masa jen trochu úcty, nemohli bychom Katce udělat to, že to budeme své zhnusení ventilovat :-) Víceméně se ztotožňuji i s názory, že má dokument komediální rozměr. Hlášky, které Katka a Roman trousí, by jednoho přivedly k drogám, jen aby byl ještě vtipnější. Zejména s Romanovou invencí by člověk večírek jistě nezkazil. Jeho litanie s "namrdáváním, vojebáváním a odmrdáváním" mobilních služeb je dechberoucí. Naneštěstí jsem neviděl televizní verzi, vrhající světlo na Katčin sešup v letech po odchodu z léčení. Jestli se někde objeví nějaký obsáhlejší sestřih, jdu do toho. Poučnější a výživnější příležitosti se mému voyerismu asi nedostane. ()

Burdock

Bombastický dokument. Sledovat takovýto život v troskách nemáte možnost každý den. Dokument o opravdu totálně zničeném životě, před kterým by měl být každý varován. ()

Paity

Holka, která se protlouká životem pomocí drog, navíc si pak musí přivydělat prostitucí, to je realita, kterou nám ukazuje Katka v dokumentu skvělé Heleny Třeštíkové. ()

luczi

Realita a věřím, že upřímná zpověď. Na dokumentech Heleny Třeštíkové se mi libí, že jen málokdy zasahuje - hodnotí, moralizuje či soudí, prostě předkládá upřímný záznam lidského osudu. Zápas Katky s drogou a sebou samou tak každý sleduje sám a sám si také musí odnést z kina svůj prožitek, ať už jde o soucit, prozření a trocha poučení nebo pocit, že jde o "krávu, která si za vše může vědomě sama". ()

ClimbVibe

Třeštíková je výborná dokumentaristka, která ví kdy spustit kameru, jaké záběry použít, jak je sestříhat... A hlavně je Katčin příběh skvělý námět na silný film. Některé scény z hlavy jen tak nevymažu a hodně budu vzpomínat na Katčiny věty ze začátku natáčení, kdy říkala, že si chtěla drogu vyzkoušet jen aby se odlišila od stereotypu, od ostatních. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (viac)