Rozprávkový príbeh o láske princeznej Aničky a Filipa, zázračných bylinách starej Apoleny a o čertoch, ktorí chceli ovládnuť jedno kráľovstvo. V zemi kráľa Dobroslova sa prestala ceniť poctivá práca, slušnosť a čestnosť. Do krajiny sa postupne vkráda moc pekla a tak, tí v ktorých ešte zostala štipka slušnosti z krajiny utekajú. Trochu popletená bylinkárka Apolena má svoj sen, že krajinu zachráni neznámy spasiteľ, ktorý príde na somárovi a vezme si za ženu princeznú Aničku. Keď je v krajine najhoršie, kráľ z bezmocnosti upíše svoju dušu peklu a vládu prevezme jeho zradný minister. Práve vtedy prichádza do kráľovstva mladík Filip, v ktorom nikto nespozná princa zo susedného kráľovstva. Len Apolena je presvedčená, že práve on je tým záchrancom. Filipovi sa naozaj podarí zachrániť zem pred peklom, nie však pomocou čarovných Apoleniných byliniek, ale za pomoci lásky k princeznej Aničke. Chamtivý minister, ktorý za zlato upísal svoju dušu Luciferovi. V tom kráľovstve žila milá princezná Anička a jej verná stará bylinkárka Apolena. A jedného dňa sa tam zatúlal švárny mladík Filip, ktorý padol do oka Aničke a Anička jemu. Bol to šikovný mládenec a hneď ho aj vzali do služby v kráľovskej kuchyni. A potom tam bolo iné kráľovstvo. Kráľovstvo pekelné so svojim vládcom Luciferom A ten sa rozhodol, že kráľa Dobromila zničí a pripraví o jedinú dcéru. Preto pošle svojho hlúpeho synovca Urugala, aby sa uchádzal o jej ruku. Ale Anička miluje Filipa a o synovca nejaví ani ten najmenší záujem. A to Lucifera naštve tak, že prikáže, aby ju Urugal priniesol do pekla. Samozrejme, že ten nešťastník namiesto Aničky privedie do pekla komornú. A tak sa začne kolotoč nedorozumení intríg a čarov, ktorý môže nakoniec zastaviť iba cit zo všetkých najväčší - láska. (STV)

PALINO

Rozprávky majú v našich končinách dobrú tradíciu, no ČERT VIE PREČO im nerobí moc dobré meno. Príbeh nie je moc zaujímavý, nedokáže dospelého diváka moc zaujať a o jeho spracovaní ani nehovoriac. Takisto hereckí predstavitelia filmu moc nepomáhajú, možno s výnimkou Csongora Kassaia, ktorý zahral svojho Lucifera celkom vtipne. Ale aj tak je jediným výrazným pozitívom iba prekrásna slovenská príroda, v ktorej sa táto menej vydarená rozprávka odohráva. ()

brooklyn73

Nektere prvky pohadky jsou naprosto genialni (masky,kamera, nektere herecke vykony), jine pocinaje pribehem samotnym neuvertielne amaterske a pomale. O tom, ze byl rozpocet filmu velice vysoky nas tvurci presvedcuji kazdym okamzikem.Velice pekne peklo,zaverecna pisen je take velmi zdarila. ()

Wally

Čert ví proč tato pohádka vůbec vznikla...jedná se o docela nudný výtvor, kde ani známí herci nejsou schopni chabý scénář přetvořit v něco lepšího a alespoň z mé zkušenosti se tato pohádka dětem ani moc nelíbí. Škoda... ()

Madluska

Řekla bych, že Čert ví proč patří rozhodně k té lepší části novodobých českých pohádek, i když pro děti možná tak úplně není. Obzvlášť mě potěšil herecký ansámbl - Somr, Lábus, Holubová a pekelníci by si zasloužili metál, ostatní jim to aspoň nekazili. Co pohádce ubírá body pracně získané hudbou (Ostrouchov jako vždy ve formě), kostýmy, krásnými obrázky krajiny či Pernštýnu, to bylo rozuzlení celé "dramatické zápletky" - to totiž působilo asi tak, jako že si scénárista odběhl na záchod a dopsalo to za něj šestileté robě, neboť geniální lest zůstala zcela bez vysvětlení (nebo aspoň jeho náznaku), takže se nesla v duchu hesla: "Abrakadabra hepyend!" Jinak ale vtipné a správně atmosférické. ()

wosho

Asi je to tím,že stárnu,ale nové pohádky za posledních 20let stojí za xxxxx.Na tuto jsem se velmi těšil a vše nasvědčovalo po katastrofálních skvostech made in Troška,že přichází povedený kousek a co větčí nemilé překvapení ()

Perry-

Tak takhle stupidní pohádku jsem dlouho neviděl. Čerti vypadají jako banda skinů, místy zfetovancýh. Zlatý Heřmánek a celé peklo v pohádce s Čerty nejsou žerty. Takhle by to mělo vypadat, a ne jako tady. Podivně obsazené role, snad jediná dobrá volba byl Lábus, děj taky moc nezavání originalitou (hlavně ten konec, dost jednoduchý). Jediné + to má. Slušně jsem se pobavil tomu, co dokážou Češi natočit. Šišlavý čert vede :-) No a to je asi vše... Pokud chcete čerty, vsaďte na jistotu, pokud máte silné nervy a smysl pro humor a nebudete tohle brát jako plnohosnotný film, zkuste to (ale pouze na vlastní nebezpečí, já vás varoval !!) ()

Ripley

Bohužel po revoluci šli naše pohádky do háje.Najde se pár vyjímek(Princezna ze mlejna,Lotrando a Zubejda,apod.),ale ta pohádkovost a atmosféra jakou měly naše starší pohádky vymizela.Tento film je další z takových porevolučních nezdařených pokusů. Pohádkovost je pryč.Liška je sice výborně blbý jako vždy,ale do pohádky se jeho improvizace nehodí.Peklo zde vypadá jako tábor nucených prací a čerti jako z hororu.První čert který se nám ukáže by vynikl jako upír v Bladeovi,Lucifer vypadá jako Darth Maul ze Star Wars a již zminěný Liška jakoby utekl z léčebny duševně chorých.Princ je nevýrazný a princezna nápodobně.Snad jen Iva Janžurová a Josef Somr jsou zajímaví. Tento film se nepovedl,ostatně jako většina našich nových pohádek. ()

Paity

Pohádek jako tahle se vyrojila po 90. letech spousta. Snad kvůli tomu, jaký úspěch s těmi svými zaznamenal Troška. V každém případě, na jednou skouknutí stačí. ()

Tadzi

Perfektní Pavel Liška, perfektní Csongor Kassai, výborný Jiří Lábus, jinak obyčejná pohádka, ačkoliv ční vysoko nad odpadky, které se v této době jako "pohádky" točí... ()

peetriss

Pohádka, která zaslouží pochvalu za výbornou výpravu, herecké výkony i kostýmy. Příběhově to už však tak slavné není, především závěr je velice kostrbatý. Srovnám-li s jinými slátaninami typu Z pekla štěstí, jedná se o počin sympatický, který ale tradiční český filmový žánr z krize nevyvede. ()

venom14

České pohádky už nejsou to,co bývaly.Ale byl to hezký film,s dobrou výpravou,kamerou a nešpantými herci.Ale konec nebyl moc vyvedený. ()

Hanes88

Taková sympatická pohádka. Konečně novější, kterou jsem nemusel přepnout. Je to dějově spíše jen takový průměr, ale líbilo se mi to. 65%. ()

prezdivaka

Pro mě asi nejlepší pohádka, jaká tu v době svobody vznikla. Obrazově na ní nic nemá. Vše je na jedničku, rekvizity, kostýmy, architekt byl úžasný. Ramúnas je prostě veliký talent. I předchozí filmy s Alicí Nellis byly velmi výtvarné. ()

xmatysekx

Velmi pěkná pohádka. Možná to už není tak úplně klasická pohádka. Poměrně silný příběh a myslím nestárnoucí témata. Když jsem ji viděl prvně, bylo mi 7. Byl jsem z toho dost posranej. Fakt. Výkony pana Lábuse a Lišky jsou suprový. Dodávají tomu ten komedický nádech a jakoby odlehčují jinak hustou atmosféru mezi peklem a zemí. ()