Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

blazma

Máme tady pokračování, famózní pokračování a k famózně sympatické posádce se přidává i pořádný záporák, Benedict Cumberbatch je prostě skvělý herec, který vás přesvědčí v jakékoli roli co dostane pod ruce. Pokračování Star Treku neubírá na tempu. ()

Lina

První Abramsův Star Trek z roku 2009 začíná hodně vážně, ale po úvodních titulcích dostaneme odlehčený dobrodružný příběh, kterému nevezme humor ani zničení několika lodí nebo celé planety. Druhý díl, odehrávající se o rok později, je úplně jiný. Scénáře k oběma filmům působí, že byly napsány jako protiklad a zároveň celek. „Do temnoty“ totiž otvírá divoká a dá se říct že ještě optimisticky pojatá honička. Potom už se ale dostaneme do vážné polohy, kdy se sice se ještě objeví pár dobrých vtipů, jenže v situacích, které s prázdninovou atmosférou prvního dílu nemají nic společného („nikdy nevěř Vulkanci“, „když jsem si představoval, že zůstanu sám na planetě s krásnou ženou, nebylo tam torpédo“). Scénáristé sem dokonce vnesli prvky válečného filmu. Což je zajímavý nápad, který se do děje hodí, protože Flotila sice nemá útočný charakter, ale vojenskou strukturu rozhodně ano. Musím říct, že záběry z velitelství v San Francisku mě velice potěšily, včetně detailů jako vlajky na půl žerdi. Kostyméři si zas dali záležet na uniformách – kromě těch klasických navrhli i formální a výsadkové. Pokud jde o herce, v hodnoceních filmu se často zmiňuje Benedict Cumberbatch. Pro atmosféru ale hodně udělal i Peter Weller v roli admirála Marcuse a taky Bruce Greenwood jako Pike. Před kamerou se sice nezdrží dlouho, má ovšem přinejmenším dvě výborné scény. (Tu v baru mám asi nejradši z celého filmu.) Posádka se vrátila v původní sestavě a je vidět, že všichni herci už ke svým postavám patří. Zvlášť Chris Pine dal tentokrát do role všechno a je to vidět.    Tempo filmu je tak rychlé, že si leccos musíte přebrat později. Někdy je proto lepší si záběr na chvíli zastavit nebo dokonce vrátit – třeba když důstojník tajné sekce odesílá zprávu admirálu Marcusovi a na obrazovce počítače se kromě adresáta dá zahlédnout i část popisu torpéd. Při psaní scénáře se vycházelo hlavně z epizody původního seriálu „Vesmírná setba“, k tomu stejně jako při psaní prvního dílu z filmu „Star Trek II: Khanův hněv“ a při ukázce Khanových schopností nejspíš i z epizod čtvrté řady seriálu Star Trek Enterprise (minisérie "Hraniční pásmo", "Kryostanice 12", "Augmenti"). Pár dalších odkazů: „Ticho, Spocku, snažíme se vás zachránit!“ – epizoda TOS „Imunitní reakce“. / „Enterprise – Vrátili mi ji.“ Star Trek z roku 1979. Tuhle větu tehdy pronesl místo Pikea jiný admirál hned na začátku filmu a to ke Scottymu. Scotty dokonce ještě poznamenal, že s dotyčným, který rozhodoval o změně velení, to určitě nešlo hladce. / Zabavená Muddova loď – obchodník Mudd se objevil v několika epizodách z hrané TOS i jejího animovaného pokračování, jen jeho loď se při pronásledování rozpadla. V téhle realitě má nicméně Mudd jinou podobu a i k setkání došlo za jiných okolností. (V komiksovém příběhu odehrávajícím se před začátkem filmu jde o ženu, která místo elixírů lásky pašuje zbraně.)/ Posádka = rodina – jeden z mála dobrých nápadů ve filmu „Star Trek V: Nejzazší hranice“ (pátý film s původní posádkou) / Pan Hendorff z ochranky – těžko říct, jestli na rozdíl od epizody „Jablko“ tentokrát při výsadku přežil. / „Jsem doktor, ne odborník na torpéda.“ – další McCoyova typická hláška („jsem doktor a ne technik – horník - zedník“) a k tomu ještě navíc „Star Trek VI: Neobjevená země“ (Spock: „Doktore, mohl byste mi asistovat při chirurgickém zásahu na torpédu?“) / Ztráta gravitace – zase „Neobjevená země“. Tehdy došlo na klingonské lodi ale jen ke ztrátě gravitace, ne k jejímu kolísání. / Porušení Základní směrnice – původní posádka se občas setkala i s horším („Sláva Omegy“, „Vzor moci“.) Zajímavé je, že v epizodě „Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe“ se původní Spock s Kirkem shodli na tom, že v případě ohrožení existence celé civilizace není nutné brát tenhle předpis až tak moc vážně. K porušení jiných regulí pak došlo třeba v epizodách „Čas amoku“ nebo „Zvěřinec“. Flotila časem v tomhle směru přitvrdila (https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_sm%C4%9Brnice), jiné, vyspělejší civilizace ale mívaly opačný názor, což je vidět třeba v "Rajském syndromu". / „Kapitán by riskoval svůj život, dokonce i loď, aby zachránil jediného člena své posádky.“ – epizoda „Síť Tholianů“.  Největším problémem pro skalní fanoušky musel být tentokrát hlavně Khan. Benedict Cumberbatch se jeho prvnímu představiteli (Ricardo Montalban) opravdu moc nepodobá, ale to už bychom mohli začít rozebírat třeba odlišnou barvu očí postav ve staré a nové verzi. (Komiksový přídavek z Khanova soudu tuhle výraznou změnu vysvětluje zásahem admirála Marcuse.) Že se Khan dokázal po tolika letech hibernace přizpůsobit, dohnat chybějící znalosti a ještě vyvíjet nové technologie – ten původní pročetl lodní knihovnu tak rychle, že se svými lidmi během pár dní převzal kontrolu nad Enterprise. A pak samozřejmě scéna u dveří k warp jádru… Je to dost výrazná kopie, i když tady použitá v jiném kontextu, v návaznosti na první díl. Abrams naštěstí to, co jí předcházelo, osekal od patosu a ve strojovně je tentokrát skoro prázdno – zůstal jen Scotty. Z původní verze se tu ale citují některé Spockovy věty. Jedna se dostala hned na úvod filmu („Potřeby většiny jsou nadřazeny potřebám menšiny.“). Spock v původní verzi také říká, že sám nikdy neskládal test Kobayashi Maru, až tentokrát, a ptá se, jak působí jeho řešení. Převrácení této scény doplňuje jeden nový detail – odpověď na vulkanský pozdrav. To, co navazuje, se už ve způsobu provedení liší.   Druhému dílu se dá samozřejmě vyčítat pár nedotažených věcí. Třeba vzpomínkový projev na konci působí, jako kdyby z něj vypadla věta – v kapitánově slibu snad musí být něco víc, než že úkolem Enterprise je zkoumat neznámý vesmír. Úprava torpéd proběhla až moc rychle a trochu se to přehnalo s digitálem při Spockově pronásledování Khana. Pár věcí by se hodilo ještě vysvětlit, třeba že v tašce, kterou Khan vzal, bylo přenosové zařízení. Přes tyhle a další drobnosti jako celek – kvalitní scénář, výborné triky, dobré herecké výkony a režie, díky které jede příběh jako horská dráha. Prostě první i druhý díl nového Star Treku jsou filmy, které můžete klidně vidět víckrát. Škoda, že z plánovaného čtvrtého už po tolika odkladech asi nebude vůbec nic.  No a ještě dvě poznámky. Jednak doporučuju titulky, protože tenhle dabing nepatří zrovna ke špičce a film svou nevýrazností dost ochuzuje. A taky – Galadriel tu kdysi řešila úlohu doktorky Marcusové. Že prý ta slečna byla vlastně k ničemu. No, protože i v „Khanově hněvu“ se vyskytuje postava se stejným jménem, jde z jejích pohledů v závěru filmu poznat, proč se vrátila na Enterprise. Admirála Marcuse by to asi moc nepotěšilo ;-). () (menej) (viac)

blondboss

Druhý diel novodobej Star Trek ságy ma posadil na zadok, a tým správnym spôsobom. Abrams povýšil svoju snahu a dokázal ponúknuť o niečo akčnejší, prepracovanejší a vizuálne dychtivý snímok, na ktorý len tak nezabudnem. Určite o niečo lepšie ako jednotka, ale na druhej strane trochu postrádajúci pôvodného ducha Star Trek série. Každopádne ale ja som si to užíval a vidieť to v kine je pri takomto počine asi samozrejmosťou. Navyše veľký plusový bod za postavu Khana v podobe Cumberbatcha. Jednoducho blockbuster so všetkým, čo k tomu patrí. 85 % ()

MiniRecenze

Nebyl jsem nikdy fanouškem vesmírné posádky Enterprise a nezmění se to ani ted po tomhle snímku.Nevysvětlujte si to špatně,jsou zde krásné efekty,které Vám nejednou vyrazí dech,ale velkou slabinou je dějová linka.Je hrozně prostá,tudíž ani herci nemají šanci se nějak předvést a vy se budete "třást" na další efekt.Byl jsem hodně zvědav,jestli mě Star Trek nějak ohromí,ale nebýt triků,tak bych nejspíš v kině i usnul. NESPLNILO OČEKÁVÁNÍ!!! ()

Edgerton

Stejná pecka jako předchozí Star Trek, měl sem pocit, jako kdybych sledoval Impérium vrací úder po Nový naději. Ohromné po vizuální stránce, emocionálně mě to chytlo, herecky přesně zahrané a skvěle sehrané (ta parta funguje). Škoda Abramse že nebude i u trojky. ()

sulaco

Odhliadnúc od obrovských blbostí, ako rozstrieľaná, rozpadávajúca sa loď rútiaca sa k zemi, ale na mostíku sa takmer nikomu nič nestane, alebo skok z jedného rýchlo letiaceho stroja na druhý, "oprava" masívnej súčiastky kopaním etc, je tam veľa nevysvetlených vecí. Plus plno trhaných, menej ako sekundových záberov plných svetiel svietiacich rovno do kamery. A nakoniec, je tam veľmi málo toho ťažko identifikovateľného Star Trek feelingu. Viac ako dve nemôžem dať. Radšej si zase pozriem staré dobré originálne časti. ()

pan_ponozka

Kolegové už všechno řekli. Za mě velké ano. Už si nebudu dopisovat s paní Spáčilovou a prostě přestanu číst její recenze. Star trek: do temnoty překonává další metu úžasnosti, technické opojnosti a pocitu sounáležitosti, když potají pod sedačkou držíš prsty spojené tak, jak to umí jenom pan Spock. 9/10 ()

tomco3131

Veľmi dobrý "druhý" diel Star Treku, kde Abrams už niekoľký krát dokázal že je ako stvorený do tohto žánru. Znovu ako v jednotke, herci veľmi príjemný. Druhý diel však neprevyšuje prvý, ale nieje ani horší. V podstate jediná časť ktorá mi vyslovene vadila bola chvíľa s naprávaním jadra v rádioaktívnom prostredí a udalosti ktoré sa viazali na pobyt v radiácii. Je to však veľmi dobrý film a myslím že už teraz sa môžeme bez väčších obáv tešiť na ďalšie Abramsove pecky :) ()

Callie

Pro mě obrovská, technicky dokonalá 3D, akční jízda. Zábavné, ani chvilka nudy, velmi vtipné hlášky - ta s ofinou mě úplně odbourala. Taky jsem konečně zjistila, proč má Cumberbatch tolik fanynek. Charisma teče z plátna po kýblech. Vlastně ze všech hlavních hrdinů. Určitě si to dám znovu. ()

LCH

Naprosto dokonalá podívaná !!! Přes dvě hodiny, které jsem si užil naplno v kině :) Nový Star Trek má všechno co chci aby měl ! Fanouškům, ale i ostatním divákům, kteří chtějí vidět kvalitní film jen DOPORUČUJI !!! Já nemůžu jinak než za plný počet. Pět hvězd a procentuálně (100%). ()

ZetDaElO

Star Trek 2 je ako prerušovaný sex. Celý čas sa snažíte a nikdy sa nedostanete ku vrcholu. A presne taký bol aj pocit po opustení kina. Chýbalo to uspokojenie ako po prvej časti. Perfektne vizuálne spracovaný film s až príliš veľkým množstvom akcie bez akýchkoľvek emocionálne silných scén. Typický blockbuster pre mladé publikum, ktorý fanúšikov série skôr sklame ako zaujme. ()

Elassar

V duchu jedničky pokračuje tento druhý díl, který je lepší hlavně díky skvělému záporakovy. Jinak to, co bylo na jedničce fajn, je i tu - tzn. žádný patos kolem, nebo slátaniny, sci-fi s vcelku chytrým scénářem (u podobných "akčňáků" bývají často logické trhliny ve scénáři, tam jsem jich našel málo, možná dvě tři), skvělým hereckým obsazením a také ,alespoň pro mě, feelingem ve stylu old school, který je zabalen do moderního kabátu. Když si vzpomenu minulý rok na Promethea, který touto dobou se také promítal v kině, je zde vidět krásný rozdíl, kdy Star Trek si na nic nehraje a je daleko napřed před zmiňovaným Scotovým vrakem. Zkrátka Abramsovi to jde. Můj kamarád zarytý fanoušek Star Wars po dnešním shlédnutí filmu pronesl "Ok SW je v dobrých rukou." - když to říká i on, tak tomu věřím taky a jsem zvědav. PS: Více rolí pro Cumberbatcha! ()

kuře.gril

Přišlo mi, že jsem viděla další díl seriálu než že jsem viděla další díl série. Celá zápletka mi na celý film přišla docela chatrná... respektive chvílemi dost komplikovaně vyznívající, ale ve výsledku docela jednoduchá a nezajímavá. Samozřejmě že po technické, vizuální stránce je to skvělé a určitě nelituji, že jsem na to do kina šla. Ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že si někdo bezprostředně po prvním filmu řekl "hele, byl to trhák, honem splácáme něco podobného, přidáme jednu novou hezkou herečku, trochu osudovosti a více dramatu a šup šup ať už je to hotové." Prostě dějově velice tuctové, očekávatelné, chvílemi až trochu iritující. Viz opakující se scény kdy někdo někomu v poslední minutě ... co povídám, vteřině zachrání krk (doprovázené ústředním - už docela- nadužívaným hudebním motivem). Takže prosím prosím pro příště (ale to víte, že už se zase těším na nový díl) klidně jednodušší, ale o to promakanější zápletku a více nadhledu a vtipu, klidně na úkor dramatu, slzám a temnotě! ()

RomaS

God job J.J. Jinak to ani nelze formulovat. Co do pokračování znovuzrození sci-fi legendy, nijak nevybočuje ze zajetých standardů dvojek. Více akce, humoru, postav, vlastně více všeho. Chybělo pouze to prvotní překvapení a objevování, které už u dvojek není tak zásadní, pokud se nezačne opět stavět od píky. Jinak není co vyčítat, spíš naopak. Se Scotym je zase prdel, záporák (vlatně dva) je charismaticky temný (ten kdo zná původní filmy bude jásat), vesmírné lodě si opět budou dělat díry do svých štítů, dokonce se objeví i první Klingon, ale možná, na úkor ostatních postav, nejvíce prostoru dostal kapitán a jeho první ušatý důstojník. Hezká a zábavná podívaná. ()

Brodequin

Podle mě si ten film více jak 3* ani nezaslouží. Příběh se mi zdál vyloženě vycucaný z prstu a teď už po týdnu vlastně ani nevím, o čem to pořádně bylo. Nemastný, neslaný. Star Trek má být o zkoumání vesmíru a objevování planet.... nevím proč tedy se většina filmu odehrává na zemi, nebo někde poblíž. Když už ne tedy nějaký ultra příběh, více bych se spokojil s námětem zkoumání nějaké planety, mimozemských příšer, netvorů a obyvatel. U tohodle jsem nevěděl, jestli se mám tedy smát, jestli je to brané ze srandy ten film, nebo jako že vážně... Vlastně ani ty efekty mě už nebraly jako dříve. Možná jsem podle hodnocení příliš očekával... :-\ ()

VideoTuti

Star Trek: Do temnoty je pravým opakem filmu Smrtonosná past: Opět v akci. Star Trek roku 2013 je vynikající film, jeden z nejlepších ze Star Trek serie. Dobré herecké obsazení, špičkové triky, výborný scénář, film pobízí k opětovnému podívání se na ostatní díly (hlavně dílu číslo 2 - Khanův hněv z roku 1982). Výborné je, že zůstal i režisér stejný jako u filmu Star Trek z roku 2008 film má pak jednotného filmového ducha. Pouze je škoda, že na třetí díl této nové série musíme čekat až do roku 2016. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)