Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiálny text distribútora)

hanagi

Tohle má vážně stejného režiséra jako Elysium? Protože rozdíl není jen v počtu hvězdiček, ale v celém přístupu k logice vyprávění a ve způsobu, jak je nám celý děj naservírován! Evidentně - méně peněz někdy podněcuje větší invenci! Já jsem se rozhodně tou "realitou" nechala strhnout natolik, že tady vidím téměř "dokumentaristicky" zaznamenanou jasnou netoleranci ke všemu odlišnému. Zůstala jen jasná nechuť se o té jiné civilizaci cokoliv dozvědět (jenom zbrojaři jako vždy zavětřili možný zisk). I když se vyprávění časem zvrtne do akční roviny, ten přesah tam pořád zůstává a nutí mě srovnat se s tím, jestli jsme my lidi vážně taková hovada. Přes všechen ten nadhled - při pohledu do historie - evidentně jsme! ()

MikyAff

Nedá se říct, že se jedná o špatný film. Akorát mi jen nějak nepadl do noty. Kreveťáci jsou hrozně zajímavá stvoření, která kdyby se použila trochu jinak a jinde, tak by to mohl být krásný snímek. Jenže bohužel se mi na rozdíl od ostatních zdá, že ač se je pojetí dokumentu originální a skvělá myšlenka, tak mi nějak nevyhovuje podání, v jakém jsme ho dostali. Hlavní postava ve mně nevyvolala žádnou lítost, spíš bych mu za to, že nechal v jednu chvíli zelenáče na holičkách, dala pěkných pár facek. Nejsympatičtější byl vlastně až ke konci, kdy se rozhodl obětovat. Způsob, jakým bylo zacházeno s mimozemšťany, se mi taky obzvlášť nelíbil, ale zde je nejvíc smutný, že pokud nás někdy navštíví a nerozcupují nás, tak my rozcupujeme je. Rádoby vtípky při vystěhovávání kreveťáků byly neuvěřitelně otravný. Potěšení pro oko možná, ale pro mou mysl příliš ne. Mimozemský zbraně způsobující vybuchnutí člověka jsou fajn. První třičtvrtina převážně nudná podívaná a aspoň zajímavější závěr bohužel nepomohl. Ke konci jsem si říkala, že pokud by ve finále emzáci nakopali lidstvu prdel a všechno jim vrátili i s úroky, jsem ochotná jít i na tři, ale mám smůlu. Konec mohl být taky trošku jiný, i když pokud se chystá pokračování tak budiž, ale daleko víc bych uvítala třeba pohled na vracející se loď, nebo tak něco. ()

Quen11

Myslím si, že je to najlepší Blomkampov film. Jeho daľšie filmy, ktoré stoja na úspechu práve Districtu 9 sú podobné, no zamerané skôr na akciu a sci-fi technologické vychytávky, v ktorých sa Blompkramp tak vyžíva. ()

elanius

(8/2017) / Sharlto Copley, nijak zvlášť známy herec je spolu s podarenou technickou stránkou filmu hlavným plusom. Inak film vykráda snáď všetky známe sci-fička, ale celkom podarene. Síce na pozadí čistokrvného scifi, ale aj tak je District 9 celkom kritickým pohľadom na život v slumoch. (7/10) ()

ybuko

Zakladni myslenka je skvela. Velka skoda ze film nedokaze udrzet atmosferu a inteligenci uvodnich dvaceti paradokumentarnich minut a postupne se stale vic zvrhava jen v honickovy akcni film s pomerne obehranym pribehem, letmo nacrtnutymi postavami a ocekavanymi situacemi, bohuzel vcetne finale a konce filmu. Z vychozi myslenky a motivu mezidruhove segregace by se dalo vytezit podstatne vic (vzpomenme na hur natocene, ale promyslenejsi Lebkouny http://www.csfd.cz/film/18901-lebkouni-alien-nation ) *** 1/2 ()

yeniczek

Pocit reálnosti a exkluzivnosti materiálu, na který se díváte, je až neskutečný. Blomkampovo vztyčení prostředníčku na všechny ty 200 milionové (v porovnání s tímto filmem) paskvily, které letos zavítaly do kin. Triky jsou až neskutečné, výborný zvuk i hudba. Dojem dokumentu jen zvyšuje napětí a opravdu člověk přestává vnímat, že se kouká jen na sci-fi film. Škoda jen pár Bčkových lapsů, jako třeba útěk před salvou za kouskem plechu atd., ale ve výsledku je to nejsilnější zážitek tohoto roku.. Prozatím:) Prosím prosím District 10 aneb Po třech letech;) ()

Antek

Všechen ten poprask kolem District 9 určitě nesouvisí s originálním příběhem (protože to rozhodně originální není), ani s režisérským cítěním (Blomkamp je zručný, ale tak nějak mám pocit, že od něj uvidíme už jenom to samé -- stejný příklad jako Greengrass). To, čím District 9 vybočuje, je vesmír, ve kterém se odehrává ... mimozemšťani přiletěli a zůstali. Tečka. A nikdo se nepodivuje nad tím, jak absurdní ta myšlenka je (čemuž dozajista pomáhají bezchybné triky). Toto je zkrátka součást historie světa, který Blomkamp stvořil k obrazu svému. Pak už je to "pouze" o tom, jaké jsou lidé svině (takže nic nového), proměně úředníčka v nekompromisního bijce (opět nic nového, ovšem vydařeně pojato) a o přátelství, které přežije i mezigalaktické rozdíly (zkrátka buddy movie navážno -- to originální nebylo snad nikdy). Tady se nehraje na originalitu,ale na údernost. Akce je rychlá, záporácí béčkoví a najde se i nějaký ten sociální podtext. Nově vzývaná režisérská hvězda z Jihoafrické republiky nenatočila kult (ani jeden z nejlepších filmů filmové historie), ale pouze podařenou variaci na všechny sci-fi filmy, které kdy byly natočeny (a že jich musel vidět). Jeho nenadálý úspěch spočívá dle mého v tom, že dobrých (a nadprůměrných) science fiction snímků je jako šafránu. A samozřejmě v tom, že ukázal jak má vypadat film za 30 miliónů (tzn. dráž než všechny ty předražené projekce). ()

swe

Konfrontací lidské a mimozemské kultury tu již bylo nepočítaně, ale ještě žádná z nich neproběhla způsobem, jaký nám představuje tento film. Výborný nápad, výborné prostředí johanesburgského slumu (emzáci konečně nepřiletěli do USA, nýbrž do Afriky!!!). Takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby na jedno místo na Zemi najednou přiletělo 1,8 milionů mimozemšťanů. První čtyřicetiminutovka se nesla v duchu velice uvěřitelného „sociálního začleňování“ nečekaných návštěvníků do lidské společnosti (typickým lidským způsobem), bohužel, druhá polovina přinesla zklamání, protože příběh začal postupně připomínat béčkové sci-fi, přibylo akce a bohužel i podivných, šťastných náhod, nicméně triky byly velice slušné, fyzická i psychická proměna hlavního hrdiny uvěřitelná a navíc do toho hrála vcelku povedená hudba: Kolem a kolem mi z toho vychází solidní čtyři hvězdy. ()

JohnSmith

Tak to vypadá, že tu máme kultovní záležitost. Všichni o tom mluví, všichni jsou z toho nadšeni,dokonce i ti,co to nepochopili nebo neviděli. Já to vidím tak, že jde sice o sci-fi natočenou úplně jiným způsobem než jsme zvyklí, což ale neznamená, že se to musí okamžitě zkultovnit a hodnotit v superlativech. Nápad to rozhodně nebyl špatnej, i kreveťáci vypadali pěkně,ani ta akce nebyla zlá. Proč jsem teda tak kritickej? Je to tou nepřehledností danou tím, že jde vlastně o formu dokumentu a stále do toho skáčou nějaké komentáře. Celé je to vlastně vyprávění různých vědců o tom,že se jeden pracovník organizace na styk s mimozemšťanama nakazil nějakým sajrajtem a začíná se měnit v kreveťáka. Můžete mě odsoudit za to, že jsem požitkář, nerozumím kultu a mám rád blockbustery. Ano, mám je rád a radši půjdu desetkrát na Transformers 2 než vidět ještě jednou D9. Proč? Protože ten film je divnej uměle vytvořenej kult. Takže jsem se na District 9 podíval s odstupem času a musím uznat, že mě tentokrát film více pobavil. 7 let je 7 let a člověk názory mění. Přesto nemůžu říct, že by to bylo něco extra, ale slušně odvedená práce s tématem, které tu nebylo a je možná aktuálnější než by si tvůrci kdy mysleli. ()

Petr23

Tak tohle mě opravdu dostalo, takovou scifi jsem snad v živote nevidel. Opravdu neuveřitelný zážitek, který si nemůže nikdo nechat ujít. Naprosto neotřelý scénář spolu s vynikajícími eferky a závěrečnou pointou, dělá z tohoto snímku jasnou hvězdu na filmovém nebi. Bravo! ()

Brandon

Ruku na srdce, je příběh o segregované komunitě výjimečný svou propacovaností? Není. Navíc je místy naivní. Jsou bytosti s chapadly zvlášť zajímaví svou jinakostí, vychytanými technologiemi, tajemnem. Nejsou. Jde o akční řežbu s vysokým stupněm napětí. Nejde. Stačí si představit místo hrozivě vypadajících ufonů jinou, méně odlišnou společenskou skupinu a budete se kousat nudou. District 9 hraje na xenofobní strunu diváka. Fajn, ale nic extra 3,5* ()

Millanium

Parádní a hodně originální sci-fi. FIlm se řítí v šíleném tempu a dokáže necelé dvě hodiny královsky bavit. Na tohle by se měl kouknout povinně Michael Bay, aby zjistil, co jeho filmům skutečně chybí. Pro mě překvapení roku. 90% ()

Brain-D

Tak tohle byla PECKA !!! čekal jsem nějaký nudný dokument, ale postupně si to umě budovalo hvězdičky až na vrchol. Výborná režie na to, že jsou to teprve začátky a to nemluvím teprve o neznámých hercích, kteří se opravdu předvedli. Film začne jako dokument a pak se to promění v dramatické akční sci-fi, které rozpumpuje ztuhnutou krev, kterou měl díky nudnému začátku. Distrikt 9 = oblast uchování mimozemským Creveťáků, kteří tu žijí a obchodují se skupinou negrů. Ale vláda je chce přestěhovat a to se nikomu nelíbí... Film není uzavřený, takže čekejte pokračování !!! ()

Aven

Dokumentárně pojatá první polovina filmu mě moc nebavila, ale pak se to rozjelo neuvěřitelným způsobem. Vypiplané akční scény, úderná hudba, proměna hlavního hrdiny z kancelářské krysy v týpka co kosí lidi v bojovém robotovi - to všechno bylo natočeno skvělým syrovým způsobem. U mě velká spokojenost a ještě větší natěšenost na další Blomkampův kousek. ()

SkyHawk

Vzhledem k velmi nízkému rozpočtu jsem čekal komornější sci-fi, ale dočkal jsem se téměř pravého opaku. Dokonce ani efekty příliš nestrádaly a film na ně rozhodně nebyl skoupý. Jde také o debut nejen režiséra (v rámci celovečerních snímků), ale též hlavní postavy, která si s tím poradila s přehledem. Je pravda, že spousta činností na filmu byla pod ochranou rukou zkušeného Petera Jacksona, ale přesto film musí slavit obrovský úspěch a to nejen mezi kritiky. Úspěch samozřejmě zasloužený. Snímek totiž dokáže zaujmout širší spektrum diváků, než jen milovníky sci-fi. Scénář je vlastně žánrově postaven jako sociální drama, okořeněné solidní akcí a zasazené do sci-fi světa. Do 5 hvězdiček mi přesto chybí více charakterů nebo rozvinutí postav. Vše se točilo kolem jednoho člověka. Mohli jsme se přeci dozvědět i něco více o některém z emzáků. Trochu hlubší děj, nějaká poenta. Možná má své kouzlo zahalenost nových obyvatel Země, ale přeci za 24 let jsme se o nich nic nedozvěděli, či nám to tvůrci tajili záměrem? Ta trocha otevřenosti mi chyběla. Proto 4*. ()

Beatle

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale z filmu jsem vycítila dvě věci - zaprvé, že se Peter Jackson chtěl tak trošku vrátit ke svým starým dobrým a krvavým-nechutným filmům ala BAD TASTE (a pokud si na to zrovna s režisérem nekývli, přimluvil se u nechuťáren ve stylu vytrhávání zubů, loupání nehtů apod.) a zadruhé, kdosi mi říkal, že Niel Blomkamp dělal trailery k počítačovým hrám, což je podle mého také velice dobře vidět v bojových scénách, v pohybech kamer, které jsou velice v gamesovém stylu. Jinak je DISTRICT 9 velice výborný film, který dokáže udržet divákovu pozornost po celou svoji délku (pokud si zrovna nezakrýváte oči kvůli nechuťárnám :-) a mě osobně na konci dojal až k slzám. A to překvapivě nebylo kvůli dojemnému "Za tři roky se vrátím.", ale spíše kvůli velice reálnému pohledu na to, jak jsou lidé xenofobičtí, rasističtí a neschopní kompromisů a to podle Blomkampa nejen sami k sobě, ale k čemukoli, co dýchá..........jo...dala bych tomu pět hvězdiček, ale jedna dolů jde pro mne za nesmyslnou postavičku malého kreveťáčka, který dle mého postrádal ve filmu absolutní význam. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (viac)