Komisár Clouseau na stope

• Slovensko Inšpektor Clouseau na stope (viac)

Inšpektor Clouseau je poverený vyšetrovaním vraždy španielskeho šoféra Miguela, z ktorej podozrivá jeho milenka, komorná Maria. Zamiluje sa do nej na prvý pohľad a nič ho nedokáže presvedčiť, že krásna a krehká žena je vrahyňou. Miguel však nebude poslednou obeťou. (STV)

MikO_NR_1909

Výborná zmeska gagov, situačne grotesknej komiky a očného súboja so Sandersom. Po veľmi rozpačitej jednotke, ktorá vtipy varila z vody a komisár v nej vyzeral ako idiotská kreatúra je toto čistý prototyp Clouseauových čŕt a takého zdravého parížskeho šmrncu. A to si uvedomujem, že nie každý Sellersovu exhibicionistickú sebaprezentáciu miluje. ()

Pierre

Fakta, Herkule, fakta. Záleží jen na faktech. Clouseaův sólo film a spin-off po prvním Panterovi je paradoxně možná můj nejméně oblíbený film s Peterem Sellesem coby tímto nejslavnějším inspektorem (abych se vyhl zmatkům v číslování série.) Zatím jsem k němu ani neměl aktualizovaný komentář, ačkoliv jsem i tento díl viděl hodněkrát. Uvedení série po letech pro změnu na České televizi a u spin-off i přímo s původním dabingem ČST z r.1973, kde si Fišer poprvé nadaboval Sellerse jsem tedy využil k dalšímu opáčku, po kterém už koment konečně dodám. A musím říct, že to byl trochu zvláštní pocit sledovat film se stylovým dobovým dabingem, ale zároveň pořád slyšet ten novější, který mám naposlouchaný a lépe pracuje s některými hláškami jako především Clouseauovými komoleninami, které asi ještě tehdy v ČST nezaznamenali, protože se naplno rozjely až v dalších dílech. Mladý Fišer má hlas příjemně serióznější, charismatický. V devadesátkách zněl možná už zase až moc žoviálně, ale tak mi příjde, že ve druhém dabingu zní krapet ostříleněji. Takže...možná by si to nikdo nepomyslel (notabene u Pantera), ale já tentokrát budu preferovat zcela vyjimečně novější dabing! Jako budu preferovat samotné  novější filmy se  Sellersem  coby Clouseauem! Viděl jsem názory, že je tento díl nejlepší z celé série, ale já se spíše přidávám k těm, kteří tvrdí, že to nejlepší mělo ještě přijít. Tohle je prostě předěl mezi stylem jedničky (stylová krimi) a už bláznivou komedií a není to ještě  ještě tak jisté.  Možná překvapivě se mi hodně líbí titulní sekvence  v podobě dlouhého záběru na  večerní  hemžení v Ballonově domě před vraždou podbarvenou nádhernou  Manciniho písničkou. V tomto momentu je Edwars stejně jako v rovněž šedesátkovém Tiffanym-Večírku a prvním Panterovi prostě stylový a atmosféricky, i když třeba trochu zdlouhavý.  Za mě je to krása. Sellers se tam ještě vůbec neukáže a je to takový hezký předvoj, kdy čekáme na komika.  Některé Sellersovy kousky ale ještě nejsou tak vtipné (minimálně nudistická kolonie), dokonce i on sám v této postavě podle mě  vyzrál až s časem stejně jako Herbert Lom coby Dreyfuss.  Na stopě také ještě neobsahuje charakteristické převleky, ale už tady spolehlivě pobaví Clouseauvo nafukování, kriminalistické přednášky, závěrečný výslech a všechny scény s pohlednou Marii Gambrelliovou, hlavně ta v bytečku po společném večírku, kde si Edwars opět neodpustí svoje v šedesátkách tak oblíbené žvanění  opilých krasotinek.:o ()

kaylin

Je až neskutečné, jaké scény a jaké vtipy se v tomhle filmu podařilo vymyslet. Clouseau se zde v podání Petera Sellerse už naplno transformuje do své klasické podoby a je to on, kdo celý film táhne, i když samozřejmě bez Elke Sommer a Herberta Loma by to nefungovalo. Skvělé prvky, které tvoří dohromady výborný celek. ()

anniehall

2,5* Minule jsem tady v komentáři k prvnímu Panterovi sliboval, že bude líp. Myslel jsem si to, těšil jsem se, alespoň tak jsem si to z dětství pamatoval. Ale ejhle. Kam se to vytratilo kouzlo, kterým na mě tahle sága dýchla? Že by zmizelo s odvanutými lety? Nevím, ale prostě mi to už nějak nepřijde vtipné. A nemyslím si, že by to bylo tím, že nemám rád grotesku. Takoví bratři Marxové nebo raný Woody Allen mě dokáží rozesmát téměř vždy a opakovaně. No, zkusím dát šanci ještě jednomu dílu... ()

topi

Impozantní vstup komisaře Clouseaua na scénu! Stejný rok jako Růžový panter a takový rozdíl v humoru. Nechápu, že se ke mě tento díl nikdy nedostal a já jsem ho viděl poprvé až teď. O to víc jsem se pobavil, protože ty gagy Petera Sellerse jsou neskutečný! Nejvíc mám nakoukány tři další pokračování, tenhle kousek je bez debat taky nářez! Parádní je i hudba, ta basová linka je božská! No a dabing první liga, Josef Vinklář jako Dreyfus mě totálně odrovnal! Bomba po všech stránkách, brilantní, poctivá a rozverná filmařina. ()

Colonist

Pro mne druhý nejlepší díl této série (můj TOP je "Růžový panter znovu zasahuje"). Střídají se nezapomenutelné scény s nezapomenutelnými hláškami, je tu snad nejvíce Clouseauových zkomolenin jmen a hlavně se zde poprvé objevuje Herbert Lom. Je to navíc i celkem slušné krimi, ale ne v tak velké míře, aby to nudilo. Úplný opak prvního Pantera. ()

OG_Swifty

Zatímco původní film působí poměrně suše, od tohoto dílu nastává ta pravá zábava v podání Petera Sellerse, který zcela geniálně zosobnil postavu komisaře Clouseaua. Nemehlo byl i v původním filmu, ale ten tristní francouzský přízvuk se stal přímo jeho obchodní značkou teprve zde. Mimo finalizaci hlavní postavy jsou představeny i další hlavní postavy série - Dreyfus (Lom), Kato (Kwouk) a Hercule (Stark). Odklonění od ústředního tématu (Růžový Panter) bylo v tomhle filmu plus a rozuzlení je pecka i teď, ale co mě baví úplně nejvíc je to jeho Říkal jste snad něco? nebo Co jste to říkal? ve chvílích naprostýho ticha :D ()

lekr

Úžasné..další smršť výborných Sellersových gagů od začátku až do konce..a jedna z nej krimikomedií vůbec!! ()

Martin741

Moja druha skusenost s Blake Edwardsom ako reziserom /prva bola Snidane u Tiffanyho/ a opat zarez do cierneho. Vyborna francuzska komedia, ktora priam srsi humorom. Peter Sellers ako Komisar Clouseau je na urovni, film ma dobre dialogy a krimi zaner divaka nenudi ani chvilu. 89 % ()

tomtomtoma

Příjemně zábavná kriminální komedie, kde je hranice trapnosti stále na uspokojivě nízké úrovni a zábavně ztřeštěná hravost má navrch. Policejní inspektor Jacques Clouseau (dobrý Peter Sellers), egoistický a neschopný kriminalista s překvapivě vysokou efektivitou, je na stopě pachatele vraždy. Navíc se snaží zachránit hlavní podezřelou, služku Marii Gambrelli (půvabná Elke Sommer), do které se zakouká na první pohled. Z dalších rolí: policejní komisař a Clouseaův šéf Charles Dreyfus (dobrý Herbert Lom), který svého podřízeného upřímně nenávidí, Clouseaův trpící asistent Hercule LaJoy (Graham Stark), Clouseaův osobní a všehoschopný sluha Kato (Burt Kwouk), milionář Benjamin Ballon (George Sanders), majitel zámečku, kde se stala vražda, jeho mladá žena Dominique (Tracy Reed), a jejich sloužící Maurice (Martin Benson), Simone (Moira Redmond), a Pierre (Maurice Kaufmann), Dreyfusův trpělivý asistent Francois (André Maranne), a Dreyfusův velmi vytížený psychoanalytik (Jack Melford). Clouseau neúnavně, bezelstně a tak trochu nahodile pátrá, a mrtvoly se stále hromadí. Dreyfus usiluje, ve jménu svého vnitřního míru, o život svému podřízenému, ale pokaždé míjí. Ze zámečku se stává místo hrůzy, neboť se ze všech obyvatel vyklube úkladný vrah. Nádherné závěrečné rozuzlení. Vtipná a skákající zábava, trocha napětí, dávka romantiky a až cynicky obrovská hromada mrtvol a vítězství popleteného policejního inspektora. Navíc zajímavá hudební vystoupení španělského flamenca, tahitského tance a kozáckých skoků. A opět vynikající animace během úvodních titulků. ()

C0r0ner

Tam, kde jednička potenciál Clouseaua absolutně nevyužila, je dvojka nabušená vtipy od začátku do konce. Peter Sellers ve své životní (a vlastně jediné, která za něco stojí) roli je opravdu nenapodobitelný a geniální a pochybuji, že by potřeštěného komisaře zvládl někdo lépe. Scéna s vyšetřováním v sídle (kulečník, odchod z místnosti, pohovka,...) je naprosto perfektní a pokaždé brečím smíchy. 95% ()

lakikaki

Pokračovanie Ružového pantera, ktoré ako jedno z mála pokračovaní predčilo prvý diel. Sellers je ešte komickejší a vtipnejší ako minule a celý film pôsobí dynamicky, stále sa niečo deje, narozdiel od Ružového pantera, ktorý bol miestami tak o ničom, že vlastne nudil. ()

Wormboy

Clouseu uz v hlavnej ulohe, tym padom je film urcite viac vtipny, avsak miestami pre mna opat nudny, najma, ked nie je na scene vynikajuci Peter Sellers. ()

MarekT

Podle očekávání musím udělit pět hvězd. Sellers dostává onen prostor a tak se každá scéna s ním stává těžko zapomenutelným zážitkem. Sice tu už je i Herbert Lom (Dreyfuss), no moc mě teda nepřesvědčil, zato Burt Kwouk jako Clouseauův přítel Kato báječně hlavní hvězdu doplňuje. Hlášek tu není tolik, kolik bych čekal, zato vizuálními gagy je snímek doslova přecpán, což je samosebou jen dobře. Poslední půlhodina se sice nese ve vážnějším duchu, i tak se nemohu přemýšlet o tom, že bych napsal, že jsem se během sledování nebavil. Jinak nevím, jestli by se měl tento film porovnávat s Růžovým panterem vznikuvším o rok dříve - s tímto filmem má společného akorát Clouseaua. "Podívej se, co jsi udělal! Teď mám Afriku na celé ruce." ()

necisty

Nevím no. Nadšení z dětských let začíná po dnešním shlédnutí opadat. Už první díl mě celkem zklamal a nebyl jsem si jistý, jestli jsem ho vůbec tehdy viděl. Nějaké střípky jsem si však pamatoval, tady nikoliv. A musím podotknout, že tady byly ty scény ještě mnohem víc natahované, humor sice kvalitní, ale ne tak častý a to Clouseauovo závěrečné šaškování mi přišlo až trapné :(. Malarkeyi... překvapivě vtipné rozuzlení? Vždyť se nakonec ani pořádně v tom zmatku nevědělo, kdo koho zabil... Opravdu jsem přemýšlel, že tomu dám 3 hvězdy a to si přece tahle série nezaslouží. Doufám, že ty další díly jsou lepší, aspoň co si pamatuji. Tohle si podle mého 80% vážně nezaslouží. ... Balon, bujón, burbon, bimbas, piloun. ()

mortak

Klasický spin-off, kdy se vedlejší postava umístí do hlavní role. Sellers si dle svého naturelu upravil typickou tehdejší lechtivou komedii pro měšťáky "A Shot in the Dark" (je původem z Francie - L´Idiote od M. Acharda), takže na filmu je znát, že se drží určitého scénáře, jehož hlavním motivem je nevěra. Pravě to ho odlišuje od svých dvou následovníků, ve kterých se Clouseau mohl projevit naplno. Tady je pořád ještě součástí detektivní šarády a jen do ní vplétá svoji komiku, takže kadence vtipů občas uvadá. Ovšem i utlumený Sellers je mnohem zábavnější než většina současných komedií. ()