Návrat Ružového pantera

• Česko Návrat Růžového pantera (viac)

Geniální nešika opět na scéně! Peter Sellers alias inspektor Clouseau zase jednou na stopě největšího diamantu světa. Opět jednou byl Růžový panter, největší diamant světa (nazývaný tak proto, že mikroskopická puklinka na jedné jeho plošce připomíná při pohledu z určitého úhlu pantera, chystajícího se ke skoku) ukraden! V muzeu Lugašského království, kam jej denně chodily obdivovat desítky návštěvníků, byli přesvědčeni, že je nedobytný. A vskutku, může být dokonalejší zabezpečení, než je soustava pancéřových dveří, které se automaticky hermeticky uzavřou kolem každého, kdo by se mu jen chtěl přiblížit na dosah? Zdá se však, že ten, kdo se zmocnil diamantu, byl mistr svého oboru. (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

Zdařilý n(N)ávrat Růžového Pantera. Škoda, že zde Sira Charlese Lyttona už nehraje David Niven (ten byl prostě stylovější). Jinak je tu kompletní sestava v čele se skvělým Sellersem, Lomem a samozřejmě Kwoukem. Sice se mi ta scéna s téměř dokonale provedenou loupeží líbila, ale humoru na úkor stylizace do žánru krimi znatelně ubylo. Přesto se divák dočká jako vždy nadprůměrné zábavy. Dreyfus: "Žebrák patřil k tomu gangu, dělal jim očko." Clouseau: "Nemožné. Byl slepý. Jak může slepý muž dělat očko?" Dreyfus: "Jak může být idiot policistou?" Clouseau: "Jednoduše. Stačí jen podat přihlášku..." ()

gabin(a)

Nevím, jak mám do filmotéky dát, že vlastním jak DVD s debilním dabingem, který je však věrnější originálu, a VHS, již značně jetou s perfektním dabingem Fišer-Hrušínský. Jinak toto bylo v dětství moje první setkání s inspektorem Kluzó, a to kdysi dáááávno v kině Jadran v Brně, Králově poli. Vymotala jsem se z kina s bolavým břichem a uslzenýma očima, a to jsem jako dítě samozřejmě nechápala ani polovinu těch gagů! Pak jsem viděla všechny reprízy v následujících dnech:-) Od té doby tuhle sérii miluju, nejvíc díl Růžový panter znovu zasahuje, zvláště pak scénu s přefiknutým hrbem a zvoníkem u Matky boží plujícím nad Seinou. I tento díl mám na VHS se starým dabingem a jak jsem psala v komentáři, díky němu vím, jak se Rudolf Hrušínský umí smát nahlas (scény u jezírka). Moje oblíbené z Návratu: Emil Flornois, uklízeč v Gstaadu (dnes ještě malebné městečko, zítra měsíční krajina) a pak věta nad zastřeleným Sharkem: Áno, trik , s upadnutím na postel s jednou rukou na podlaze je také dobrý!" ()

MM11

Vynucená pauza podivínskému inspektorovi jedině prospěla. Ve stáří Sellers už více hazarduje a neštítí se prakticky ničeho. Ani Blake Edwards za ty léta "bez Pantera" příliš slávy neposbíral a tak ještě rád sáhl po záchranném laně. Posun je zřetelný i v příběhu -> namísto komplikovaně vršeného děje nastupují klasické situační scénky v nichž jde celý případ hodně okolo. Není co vytknout. ()

OG_Swifty

Po nepodařené odbočce s Arkinem se vrací po 11 letech původní herci a stálo to opět za to. Na scénu se vrátil Růžový Panter spolu s (bohužel) Fantomem Littonem a jako tomu bylo v úplně prvním filmu - příběhová zápletka s Littonem (tentokrát jej hrál Plummer) zkrátka nudí. Kdo ale zaručeně nenudí je Peter Sellers, který kromě komolení slov přišel s další novinkou - mistrem převleků :)) Scény, kde se Clouseau vydává za opraváře telefonní společnosti, uklízeče hotelu nebo svůdníka patří k tomu úplně nejlepšímu z celé série! A fakt nahlas jsem se smál u jeho "kódovanýho" telefonátu s Dreyfusem. Zkrátka nesmrtelná klasika, kterou kazí jen ten Fantom. ()

Han22

Peter Sellers se po 11 letech vrátil ke své nejslavnější (a nenáviděné) roli a znovu začala série, kterou nezastavila ani jeho smrt. A zároveň je to konečně v roce 1975 pořádná, čistokrevná komedie. Lugašský diamant Růžový panter je znovu ukraden a Fantom (namísto Nivena mladší a akčnější Plummer) chce očistit své jméno a najít skutečného zloděje. Což je kupodivu solidní dobrodružně-kriminální rovina. Pak je stále bláznivější šéfinspektor Dreyfus (Lom), který šílí z hlavního hrdiny a ve finále mu hrábne definitivně a rozhodne se ho zabít. No a samozřejmě inspektor Clouseau, jehož idiotské eskapády mě konečně přišly opravdu kulervoucí. Obyčejná sprcha, vysavač či telefon vedou k totální destrukci celého okolí :) K tomu pěkná přítelkyně Fantoma, souboje s čínským sluhou Katem a pár mafiánů a tajných z Lugaše. Jediné dvě výtky jsou, že kdo to ukradl je od začátku jasné a že eskapády Clouseauva stojí vlastně mimo děj. PS: Netušil jsem, že slovo telefén je z tohohle dabingu :) Komedie roku 1975. ()

• Film sa natáčal vo Švajčiarsku v meste Saanen. (dyfur)
  • V byte inšpektora Clouseaua (Peter Sellers) visí na stene portrét Vladimira Iľjiča Lenina. (Sao Saoi)
  • Film měl být původně 26dílnou minisérií Růžový panter, kterou měl pro britskou televizi ATV natočit scenárista, producent a režisér Blake Edwards. ATV se pak rozhodla z něj udělat "film týdne" a nakonec celovečerní film pro kina. Po úspěchu filmu vznikl z další části nepoužitého scénáře Růžový Panter zasahuje (1976). (Dreadd)