Eskapády vrchného inšpektora Clouseaua priviedli jeho bývalého nadriadeného vrchného inšpektora Dreyfusa až do blázinca. Hoci jeho psychiater sa naozaj činí a zdá sa, že Dreyfus je už vyliečený, stačí jedno stretnutie s Clouseauom, a všetko sa zrúti. Dreyfus sa preto rozhodne nenávideného protivníka raz a navždy zbaviť. (STV)

MikO_NR_1909

Séria mimoriadne vtipných montážnych sekvencií, Sellersov kult a tupota vyjadrená umeleckými prostriedkami a náhodnými skečmi. Potom ale prídu mdlé desaťminútovky, potom opäť eskapády vtipu a opäť nič. Problém tkvie v tom, že podobne ako pri James Bondovi, pokiaľ sa naň tešíte a ste jeho milovníkom, úplne inak k všetkým pokračujúcim sequelom pristupujete. Ja v tomto smere nie som cieľovka. Dilema medzi tromi a štyrmi. ()

Pierre

Ve zdravééém těle, zdravýýýý duch... Ano, zdravý duch. Přesně tak, zdravý duch nade vše! A aby  došlo k Panteřímu dílu, který si ho zachovává nejvíce, stačilo málo...Tedy aby o zdravý duch bývalý šéfinspektor Dreyfuss přišel a mezi inspektorem  Clouseaueam a Dreyfussem, těmi co dříve natírali celosvětový zločin, nyní nepřáteli  se mohl odehrát souboj na život a na smrt. I když na tu smrt se Clouseaovi furt nějak ne a ne chtít....   Ti bystřejší z vás ani nemusí vlastnit doma  převlek Zvoníka u Matky Boží, aby mi z mých předchozích slov vytušili, že tohle je pro mě nejkoncentrovanější a nejvíc konzistentní Panter. I když by se spíše hodil název ,,Případ dvou bláznivých šéfinspektorů.´´ Nebo jak trefně poznamenal jeden můj oblíbený kolega: ,,Blbý a blbější ze Scotland Yardu.´´Je pravda, že když jsem film před lety viděl poprvé, ta přeměna zábavného zblázněného Dreyfusse, v superpadoucha mi úplně nesedla. Ale dnes již velmi oceňuji, jak v tomto díle konečně došlo k přirozenému  propojení komediální a kriminální línie. Obě  se doplňují, na rozdíl od Návratu ani Pomsty nepřekazí. Film je pořád bláznivina, ale tentokrát už konečně i s pořádně atraktivní zápletkou kolem vzácné zbraně a Dreyfussova ďábelského úkrytu na hradě s varhany. Ale je jasné, že nejlepší jsou  opět Clouseauovy bláznivé scény jako výslech nebo závěrečný převlek za zubaře, který sice   Sellersův  životopisec označuje sice jako ,,nejpříšernější´´ sekvenci   za Sellersovu kariéru a zapáleně popisuje, jak není příjemné se na Clouseaovu stékající tvář za doprovodu křečovitého smíchu dívat a takový byl jistě záměr. Zajímavá úvaha, ale mě i  tato šílenost a neracionalita  právě na Panterech baví.  Mimo Clouseaových bláznivin mě zde ovšem baví i celá ta přehlídka nezdárných zabijaků, politické pozadí a hlavně celá až Bondovská stylizace. Dreyfuss je prostě schválně plakátový komiksový superpadouch se všemi stereotypy, neomezenými možnostmi, ničivými a výhružnými sklony a Clouseau jako jeho protipól nakonec stejně uspěje, během toho se naprosto ladně vyhne všem atentátům a získá si srdce jedné krásky, která ho původně chtěla zabít, ale prostě nemohla, protože to je náš James...Tedy Clouseau....Jack Clouseau. Clouseau-girl v podání jakési Lesley-Anne Down je tak sexy, že až zamrzí, že má prakticky jen  dvě scény. Rovněž mi tady chybí zachycení Dreyfussova útěku z blázince a závěr mezi zničením hradu a úchvatnou postelovou scénou (mimochodem, Clouseaua obdivuji, já bych se tam svlíkal ještě teď)  je takový ufiklý, jako by tam ještě něco chybělo. Sice nesnáším mišmas Stopa Růžového pantera, který jako zoufalý pokus o zisk sesmolil Edwars po Sellersově  smrti, ale je pravda, že obsahuje z tohoto dílu scény (nákup, letadlo, mesáž), které klidně nemusely být vystřiženy, ale když si to Sellers přál...I tak je výsledek i přes komplikace během natáčení skvělý a pořád osvěžující. Rovněž mistr Mancini snad ještě překonává sám sebe. Pasáž ,,The Inspector Clouseau Theme´´ ze soundtracku  je snad ještě lepší než ,,Meglio Stasera´´ z jedničky a  ,,Summer in Gstaad´´. Na to už stejně jako na Moon river v Tiffanym asi nejsou adekvátní slova. Snad jen poděkování za to, že něco takového vůbec existuje.Co se týče dabingu, tak opět upřednostňuji ten původní z 80.let s duem Fišer+Hrušínský  který opět naštěstí vysílá nejen ČT, ale i komerční Prima. Ten druhý devadesátkový je opět bohužel na DVD, a byť znovu oceňuji alespoň zachování Stanislava Fišera, tak podstatně hlášek ubylo, slovní komoleniny jsou v podstatě ignorovány a  Pavel Šrom se mi  na Dreyfusse nehodí. () (menej) (viac)

MM_Ramone

"Ružový panter znova zasahuje" (The Pink Panther Strikes Again) je kriminálna komédia zo série filmov o parížskom inšpektorovi Jacquesovi Clouseauovi. Je to diel s poradovým číslom štyri. Herec Peter Sellers opäť exceluje. Jeho postava dostáva v tomto snímku mnoho priestroru, ktorý patrične využíva. Hlavne vďaka hereckým kreáciam pána Sellersa sa z inšpektora Clousea stala nadčasová kultová filmová postava. Aj keď nepatrím ku nadšeným priaznivcom anglického humoru, tento film sa mi celkom páčil. Opätovný zásah svojrázneho detektíva Clousea a patálie s jeho nadriadeným inšpektorom Dreyfusom mi prišlo vhod. Pobavil som sa. *** ()

Marigold

Neuvěřitelné. Úvod filmu představuje snad nejkoncentrovanější situační demenci, jakou si člověk umí představit, neředěnou klaunskou debilitu a rozpustilost obecních bláznů, vše tak sladce předvídatelné a vše tak dokonale zničující, že jsem se (opět) válel v křečích smíchu a kochal se přehledem, jakým Sellers udržuje grády i v těch nejstupidnějších eskapadách (v úvodní sekvenci v blázinci kupříkladu). Po famózní parodii na britské detektivky trochu var Růžového pantera zeslábne až kamsi do vlažných hodnot, slaboduchý příběh je skutečně do počtu a ani mnichovský October Fest se bůh ví jak nepovedl. Hradní závěr však vše napraví návratem pravé palby pokleslého humoru. Z hlediska skečů asi opravdu jedna z nejulítlejších krimi komedií, navíc ozdobená nebeskou komikou mistra Sellerse. ()

nascendi

Pohodená stará obálka, ktorá prežila strastiplnú cestu k adresátovi, tvorí ostrú hranicu medzi manželkou, ktorá v nej vidí neporiadok a manželom-filatelistom, pre ktorého je pokladom ťažko vyčísliteľnej ceny. Nazýva sa to cena záľuby. Séria filmov s inšpektorom Clousseauom, bondovky a vinnetuovky sú ako tá obálka a tiež tak nejako rozdeľujú ich divákov. Ja nie som fanúšik pinkpanteroviek, aj keď pripúšťam, že som sa na nich pred mnohými rokmi veľmi dobre zabával. I keď vtedy nebolo ťažké víťaziť nad sovietskymi vojnovými filmami, ani nad drámami zo života družstevníkov. Je zrejmé, že 99 % z hodnotených filmov už viackrát neuvidím, takže by nebolo korektné zahŕňať do hodnotenia nostalgické spomienky. Preto iba tri hviezdičky. Z toho najmenej jednu za záverečný boj s oblečením pri vyzliekacej scéne. ()

• První film, který má Růžového pantera v názvu, přestože se v něm neobjeví. (Kulmon)
  • Během natáčení tohoto filmu měl Blake Edwards stále větší potíže s komunikací s Peterem Sellersem (Clouseau). Edwards to přičítal Sellersovu zhoršujícímu se psychickému stavu. Přesto se film stal jedním z nejoblíbenějších dílů série, ale Peter Sellers s ním naopak vůbec nebyl spokojen. (mar48)