Murdochove záhady

• Česko Případy detektiva Murdocha (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Kanada / Veľká Británia, (2008–2024), 219 h 14 min (Minutáž: 42–88 min)

Hudba:

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (viac)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (23)

Murdochove záhady (2008)

Není to špatný nápad, ale chybí tomu atmosféra, větší propracování vztahů a postav. Kolik vlastně víme o Murdochovi? Odkud čerpá své vědomosti? Jak se dostal k detektivní práci? Nic z toho nevíme. jsme hozeni doprostřed případu, máme tu nesmělého konstábla, sličnou patoložku, pokaždé nějakou historickou postavu, která pomáhá i "pomáhá" s vyšetřováním, ale prostě to celé nedrží pohromadě, není jak se dostat dovnitř, jít s tím seriálem a postavami. Na to o nich málo víme. Zkrátka je to celé hodně povrchní, případy pak působí značně uměle a viníkem vlastně může být kdokoliv, navíc moderně rozklepaná kamera se k tomu hodí jako pěst na oko. ()

Murdoch a Chrám smrti (2015) (S08E10)

Chrám zkázy, pardon chrám smrti, vlastně kopie Hagia Sofia v Torontu? V tomhle seriálu proč ne? Tyhle odlehčené díly mě baví, i když autorka i sem zatáhla hnutí sufražetek a snahy žen o emancipaci. Jinak mám pocit, že se tady Murdoch nad mrtvolami pokřižuje nejčastěji za dobu seriálu. Tenhle díl je dovedně natočen, na čemž má velký podíl asi kulisa, ale slušná, miniatury Hagie Sofie a všechny ty tanečky kolem grálu včetně poslední scény. jo, tenhle díl mě hodně bavil. ()

Polibek smrti (2016) (S10E07)

Tentokrát jde o "vědeckou" novinku starou jak lidstvo samo - rtěnky a pudry, které ženy musejí stále ještě kupovat pokoutně. A pak je zde fenomén kartiček, kdy ženy mohou dát mužům najevo, že jsou pro volný a nezávazný vztah - to by se dnes možná taky hodilo. Je tu jedna skvělá scéna u prodavače rtěnek ("To zní jako nápověda, pane Murdochu." - "Dobře tak to koupím."), ale jinak ten motiv a provedení vražd mi přišlo sice efektní, ale takové vachrlaté. ()

Víkend u Murdochů (2016) (S10E08)

Jako jízdy s mrtvolou na speciálně upraveném vozíku mne chvíli bavily, ale na 40 minut je to dost málo, zvláště když se situace třikrát (!) opakuje a oni nejsou sto dostat střelce. O tom jsme se nakonec ani nic nedozvěděli, třeba kdo to byl, že střílí s takovou přesností. A pokud zatčený zločinec věděl, že se někde nachází vražedná zbraň s jeho otisky (!, to je nesetřel a pistole se nezbavil rovnou?), proč neodstranil zbraň místo chlapa, který tam fotil ptáky? ()

Pramen věčného mládí (2016) (S10E09)

Jedna z nejslabších a nejpitomějších epizod tohoto seriálu, která celá vypadá, jako by ji někdo napsal a natočil pod vlivem houbiček, pardon, zde guarany, kterou si Pendrick přivezl. Všechny rozehrané linie - fotbalový dort, výstava v St. Louis, Crabtreeho holky, postava Šmíráka, ta nepolíbená z auta, vražda párkaře, to vše je tak neuvěřitelně pitomě podané, až by jeden brečel a většina motivů ani není dotažena do konce. ()

Hovořící mrtví (2017) (S11E09)

Sice je to strašně jednoduché, zpracování laciné a odehrává se vlastně jen ve dvou prostředích, a docela brzy začne být jasné, kdo za tím je, i když se tvůrci snažili odvádět pozornost, jak jen to šlo, ale přišlo mi to docela vtipné, s tahem na branku a nápad rozhodně zajímavý a poutavý. ()

B. L. E. S. K. (2018) (S11E10)

Nebylo to špatné, pořád se něco děje a ten podmořský tunel (jak jej asi Pendrick vybudoval?) vypadá skvěle. Ale přece jen ty části s dekompresí a skafandry mi přišly poněkud přestřelené, heslo pro sex tak nějak mimo, zas na druhou stranu mne pobavil chudák rybář. ()

Slzy Panny Marie (2018) (S11E12)

Jako sorry, ale pitomější zápletku aby člověk pohledal, to za prvé, a že by atraktivní, bohatá a o hlavu vyšší žena měla zájem o baculatého a malého četníka (jedna z vedlejších linií), to mi taky hlava nebrala. Jinak k té hlavní zápletce SPOILERY SPOILERY BACHA - jste kněz, při zpovědi se vám někdo dozná k hříchu, vy to nesmíte prásknout, tak co uděláte? Jasně, za velké peníze si necháte udělat sochu Panny Marie v nadživotní velikosti s dutou kebulí, do které lijete vlastní krev, kterou si sám odebíráte, aby jako Panna krvavé slzy plakala - a to vše jen proto, aby se hříšník - možná - kál a přiznal? Ale no tak, sorry. A tu černou služebnou od záhonu nahoru na zvonici vytáhl proto její vůli jak? Fakt mne tenhle díl svou tupostí neuvěřitelně urážel. ()

Crabtree à la Carte (2018) (S11E13)

Tentokrát se - pokud jde o moderní, tehdy teprve objevované vynálezy - podíváme na zoubek masových konzerv. Do toho má Ogdenová neustále útočnou náladu, bo je těhotná, Crabtree se loučí se životem, Watts se dá do kupy s novinářkou, šéfovic manželka chce vyhrát kuchařskou soutěž, aby se její tvář objevila na konzervách, a čeká nás jedna podle mne dokonalá scéna s citoslovci, když se Watts pokouší z novinářky vytáhnout, jako ruchy slyšela v pozadí jednoho telefonátu. Jinak by mě zajímalo, co zamýšlejí s tou černošskou asistentkou Ogdenové a jestli ona není do Murdcoha kdoví proč taky zamilovaná. Jinak snímání té rádoby kulinářské rádoby soutěže je hodně tristní, to dokonce i novácký masterchef má lepší kameru. ()

Královská hra (2018) (S11E16)

Docela povedený díl. Sice ta ženská emancipovanost, co z toho čouhá jak palce z děravých ponožek, je občas nepříjemně otravná (zvláště u té naprosto ve všem dokonalé černošské pomocnice Ogdenové), ale tenhle díl má mysteriozní začátek (honička v nočním lese „andělem“ na koni s kopím), některé i nadále mysteriozní prvky a nakonec i zajímavé okolnosti kolem meče („jestli ho odvezete zpět do Polska, budete mít na vině smrt milionů svých krajanů“) z pohledu budoucí historie. Crabtree a jeho šachy nic moc, nebýt skvěle ironických poznámek té Rusky („čekáte, že můj otec dřív zemře, než budete táhnout, abyste vyhrál kontumačně?“). No a konečně se celá Čtyřka oficiálně dozví, že je Ogdenová těhotná. Docela příjemný, pohodový a trošičku tajuplný díl. ()

Padající stíny (2018) (S11E17)

Snaží se to autoři dojit pěkně a věřím, že spousta feministek bude na straně Ogdenové (abychom si rozuměli, do každého dílu tohoto seriálu je nějak propašován nějaký moderní liberální názor - zde ten, že ženy mají právo na potrat, a muži je nemají co soudit), ale že to nakonec bude celé jen o tomhle plus hodný massa boy černoušek, který jde spálit na rozkaz své manželky dopisy... Mně to přišlo za vlasy přitaženější, než teorie o milostném vztahu. Fakt nevím, jestli v té době v Kanadě měli černoši až tak velká práva. Crabtree a šéf tentokrát jen přicmrndují. Jediný dobrý fór je s tou lahví bourbonu. ()

Volný pád (2018) (S11E18)

Tenhle díl táhne Watts a mladý syn šéfa oddělení (a jejich vtipné repliky). Murdoch jak pitomec skočí na špek a Ogdenová si ujasňuje svou emancipaci a vztah k Murdochovi. A Violet, doposud šedá myška v pozadí, se ukazuje jako intrikánka. Nejhorší je závěrečné Murdochovo vyznání lásky Ogdenové, z toho autorčin emancipační příklon kape jak lepidlo. A ostatně i to, když Crabtree požádá svou milou o ruku a ona se lekne - ona přece nechce manźelství, ale svůj job a s Crabtreem si jen tak užívat. ()

Černé ovce (2019) (S13E02)

Jedna z nejmizernějších epizod, fakt. Na přetřes se dostanou rasové předsudky k černochům (přitom se zdá že černoši v té době měli jedno lukrativnější zaměstnání vedle druhého), Murdoch představí přenosný fotoaparát, Ogdenová intrikuje na klinice a Hartová ostatně taky, a do toho se uměle rozdmýchávají nepokoje mezi dělníky, aby se našel důvod zakázat odbory... A do toho zemřeou dva lidi. ()

Věčně mladá (2019) (S13E03)

Koukám jsem zapomněl hodnotit. Napínavý, trochu mysteriozní začátek smete naprosto nedůvěryhodný konec ()

Murdoch a prokleté jeskyně (2019) (S13E05)

Jako je to fajn pokus o mysteriozní horor, který má ty atributy zhruba, co má mít - záhadní vesničané, legenda o podivném Zobohlavovi, noční děsy, lysohlávky, tajemná znamení... Jenže co z toho, když tajemná znamení, která prožívá kilometry daleko Murdochův šéf, k ničemu nevedou a je to celé smetené pod stůl, o hrdiny se nebojíme, protože jde o seriál, a všechny ty použité atributy jsou tak omšelé, až jim zoufale chybí nějaký nápad navíc nebo ozvláštnění. Nejlepší z celého dílu je asi velkoměstská panička Ruth, poprvé v lese, a její hlášky. ()

Noční ptáci (2019) (S13E07)

Konečně se jeden díl povedl bez emancipačních keců, vtipů a vtipných situací je zde přehršel (už jen Higgins jako noční taxikář a jeho zpětné zrcátko), motivy a detaily jsou dovedeny do konce, za mne spokojenost. V rámci tohoto seriálu vysoce nadprůměrný a podařený díl. Až mě to samotného překvapilo. ()

Poslední opona (2019) (S13E08)

Docela zábavný díl, který se celý odehrává v divadle a je takovým představením v představení. Chvílemi ale autorům dochází dech a vaří z vody, včetně závěrečného rozuzlení. Ale zase zapracování metody Vraždy v Orient expressu je zábavné. ()

Smrtelná dávka (2019) (S13E09) odpad!

Esence toho nejliberálnějšího pojetí jakéhokoliv seriálu - z Wattse je gay, všechny ženské jsou o hlavu větší než chlapi, všichni chlapi jsou ňoumové, kterým ženské musí radit, černoši mají důležitá postavení a nakonec nás čeká obhajoba eutanazie a kritika víry. Samotný případ je navíc postavený na hlavu a nezajímavý. ()

Parker chytá v žitě (2020) (S13E10)

Ale no tak. Postavit celý díl na tom, že jediný přeživší v místnosti je oběť a ani trochu ho nepodezírat, to je kách největšího kalibru. Pak nevěřím ani celé té - ostatně nijak zábavné ani propracované - historce. ()

Slepý pohled do budoucnosti (2020) (S13E11)

Ze všeho nejvíc mi to připomínalo besídku zvláštní školy inspirovanou Cimrmanem... Chyběl jen Anton Pavlovič Čechov a Marconi. Prostě se na jednom místě sejdou největší mozky té doby (Rutherford, Einstein, Curie, Tesla, Edison, Bell a další) a všichni znají Murdocha a Ogdenovou, a pak se začnou ztrácet podivně ze svých pokojů, že nepomůže ani přítomný Houdini (proč ten je na kongresu o budoucnosti?). Edison je pojat jako ukřivděný looser, Einstein jako bláznivý tlouštík - ale co je nejlepší, všichni padnou na zadek před myšlenkami velkého Crabtreeho, vizionáře lidstva. Jinak by mě docela zajímalo, jak padouši tahali z toho výtahu v hotelu osm nebo devět lidí do nějakého kilometry vzdáleného místa v hlubokých lesích, ale to je asi to nejmenší, co mi vadilo. ()