X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

Aywes

Zobrazení zrození X menů v moderní podobě.Opravdu je to povedené a vše vysvětlené.Dostaneme šanci pozorovat jak se Magneto psychicky vyvíjel v ne až tak zlého záporáka.Vše má své vlastní důvody a nic nezůstává skryté.Pro fanoušky X menů to musí být žně.Škoda, že mě tato vlna komixu celkem mihla.Je to hlavně příběh o lidech a jejich strachu z neznáma.To co je nám zahaleno tajemnem toho se bojíme a ihned to musíme eliminovat ze společnosti.Smutné uvědomění Magneta v tuto pravdu je zřejmé ihned v prvních momentech filmu, avšak vše je tak pečlivě zabalené, že i když předpovídáte následující scény hodláte to akceptovat.Příjemné pokoukání se smyslem a povedenými detaily.Nevím jestli je to dělané podle nějakého dílu komixu pokud ne tak veliká poklona.Profesor X se ihned stává pro mě větším sympaťákem.Ve skutečnosti skoro každá postava má podrobný příběh a důvod přidat se k určité straně.Nikdo zde není zlý jen má vlastní typ řešení situace.Lidé prostě nejsou stále intelektuálně připraveni na něco neznámého.Pořád jsme jen bezduchými tvory vlastnící strach z neobyčejných věcí vybočujících ze společnosti. ()

Mikecat

Efekty super, hudba super nápady super,....pre dospelejšieho diváka avšak chýba trocha zamyslenia a psychológie a nielen nabúchaný akčák v bláznivom tempe. Proste to už NIESÚ "X-meni"...ďalšia závada - neustály boj amerika vs rusko FUUUJ to je obúchané otrepané. veď existuje toľko skvelých nápadov....a to premnoženie mutantov tiež nepridáva na hodnosti.... ***+ ()

nikkittka

Návrat k Singerovi po pocitové stránce,ovšem nikoliv k hloubce a chytrosti jeho filmů.První třída je naivnější,blockbusterovější,komiksovější,mnohem stylizovanější.Do značné míry je to záměr,někdy to trochu zahapruje,ale ve výsledku zvládnul Matthew Vaughn ukočírovat celý projekt s obdivuhodnou jistotou.Fassbender a McAvoy jsou pak bez nadsázky oscaroví a Kevin Bacon si zase jednou střihnul parádního záporáka,což kvituji jednoznačně s povděkem. ()

jack_scott

Daleko lepší než předchozí díly co sem viděl, obzvlášt soundtrack, kamera, efekty...Dobré, konec bych dal dokonce pětihvězdičkový. Solidních 80% a ****. ()

CrazymanM

Velmi dobře zpracovaný začátek této série,já osobně mám X-Meny rád,i když komiks jsem vůbec neznal,ale to je jedno.Prostě se mi líbí ten námět.Výborné herecké výkony vše jen umocňují,5 hvězdiček však nedám,to si schovávám na opravdu maximální zážitek! ()

Dextwer

Filmům X-men jako Scifi jsem se vyhýbal, než jsem se na základě doporučení pustil na shlédnutí všech dílů po pořadě. Začal jsem X men – First class a neudělal jsem chybu, opravdu mě to nadchlo a celý víkend jsem nedělal nic jinýho než se koukal na X-meny. Vynikající zpracování, děj i efekty. Zajímavosti: * Michael Fassbender (Magneto), který ve filmu ztvárnil přeživší oběť holokaustu, si paradoxně zahrál německého vojáka ve filmu Hanebný pancharti. Stejně tak sir Ian McKellen (Magneto v X-Men 1, X2 a X-Men: The Last Stand) hrál nacistické vojáka ve filmu Nadaný žák (1998) * Hugh Jackman není uveden v titulkách, ačkoliv se ve filmu objeví v cca 30s trvající scéně * Chyba ve filmu: V prvním díle X-Men (2000) Xavier (James McAvoy) říká, že Erika (Michael Fassbender) poznal v 17 letech, ale v tomto filmu ho pozná až po získání profesorského titulu * Chyba ve filmu: Ve filmu se krátce setká Wolwerine (Hugh Jackman) s profesorem Xavierem (James McAvoy). Ve snímku X-Men (2000) si však Wolwerine na vzájemná setkání nevzpomíná. Moje hodnocení: 90 % ()

MASH_4077

Na prvňáka si film nevede vůbec špatně. Jelikož nejsem komixový znalec této ságy, tak mi občas chyběl základ. Tohle ho výborně doplnilo. Hlavně si myslím, že i když ostatní filmy byly dříve, tak tohle se perfektně zařadí na začátek, kde ostatní mohou navázat. Ale český dabing opět zklamal. Heslo dne: MUTANT AND PROUD!!!!! ()

Seuata

Tento díl x-menů se mi velmi líbil, dává tomu všemu asi trošku větší smysl, nebo rozměr? Jak chcete, ale když vše člověk vidí, je to opravdu něco jiného, než se jen zmínit a vzít to "na vědomí", daleko lepší je si ten příběh "prožít". Nevznikl tam žádný nepochopitelný moment (vše případně vysvětleno), zkrátka precizní dílo! ()

cguio

Jelikož James McAvoy je jeden z mých oblíbených herců, musím tento jedinečný počin hodnotit plnou známkou. Když k tomu přidáme ještě Michaela Fassbendera, který exceloval v Hanebných panchartech, není co řešit. ()

ni.na29

Vážení, ano, je to paradox, ale poslední díl rovná se mé první setkání s X-meny. A jako obdivovatel všech žánrových pokusů zachytit možné i nemožné na filmovém plátně říkám: Ano a chci ještě aneb "Mutant and proud"! ()

IZFNP

X-Men sú skrátka látka, ktorá ma baví. Páčila sa mi už Singerova jednotka, dvojka skvele nadviazala, Wolverine pohorel a tak som bola zvedavá, či to Vaughnova First Class opäť zdvihne. A ona nielenže to zdvihla na úroveň prvých dvoch dielov, ale ešte ich aj predčila. Neskutočný Fassbender si v úlohe Erika podmanil celý film i mňa ako diváka a Jennifer Lawrence sa už nemôžem dočkať v Hunger Games. Bacon ako záporák očakávane sadol. Okrem toho však musím poopraviť svoje predchádzajúce hodnotenie McAvoya v úlohe Charlesa. Pri ďalšom pozretí som prišla na to, že som mu krivdila, pretože i McAvoyova veľká britská charizma sa ukázala byť vhodnou pre túto úlohu. Každopádne najviac sa to ukazuje práve v momentoch chémie páru Charles/Erik, kde Fassbenderovi zdatne sekunduje (o prekonaní ani vyrovnaní sa tu hovoriť nedá, na to je Fassbenderov Erik príliš dokonalý). Scenáristicky na nečakane vysokej úrovni, tam kde by som čakala vatu, sa mi dostalo žijúceho dialógu. Epické scény, vtipné momenty, skvelé načasovanie. Proste zásah do čierneho. A cameo H. Jackmana tomu dodalo korunu. Jeden z naj filmov roku, to bez pochyby. ()

MartyMcFly89

Běžel jsem, bylo to nějakých pár hodin a na závěr svého X-men Maratonu jsem si pustil First Class. Skvělá práce, smekám klobouk. Stylová atmosféra (McAvoy vypadá jako takovej britskej Tomáš Klus, akorát se silným britským přízvukem, mladí X-Meni mi vyhovovali, tedy kromě zrzouna). Kratičká scéna s Wolverinem byla vskutku epická (v minimalistickém slova smyslu), několik soubojů také. Asi tak na těch 5 hvězd, i když jsem váhal mezi 4-5 - ale ve světě superhrdinů jde těžko natočit lepší film. Batman perhaps, ale to je zas DC (hehe). ()

Paladin25

Film nesklamal, vlastne skôr príjemne prekvapil. Komixy mám veľmi rád a toto bolo skvelé spracovanie na čom malo nepochybne veľkú zásluhu skvelé herecké obsadenie. Paráda, len tak ďalej, teším sa na pokračovania týchto dobrodrúžstiev. ()

Diskomuz

Netušil jsem, že mutace se projevují jenom u modelů a modelek.... :D Proč tam není třeba zarostlý a ztučnělý chlapík se super schopnostmi? XD ()

BisiJoker

Jasně je to parádní film ale neni to originální X-men je to trochu něco jinýho už to neni to vytahování drápů a hlášky Wolverina je to takový uvážlivější fil který ovšem hodně objasňuje i tak 5 z 5. ()

Vimrak158

Starší trilogie x-men se mi vždy velmi líbila, ale s nejnovějším preguelem od skvělého režiséra Mathewa Vaughna se můj pohled na mutanty, ovládající nadpřirozené síly, disponující unikátní silou a rozumem, úplně změnil. Tak napínavě, chytře a hlavně realisticky natočený film jsem naposledy viděl snad je u Christophera Nolana. Příběh sleduje osudy malého Charlese Xaviera a Erika, ze kterých se na začátku stanou přátelé a budou společně vyhledávat mladé talentované mutanty do jejich plánu jak zabránit válce mezi Ruskem a Amerikou. A právě příběh, který je zasazen do odobí studené války je na celém filmu (neberu-li v potaz absolutně výborné herecké výkony zejména hereckého boha jménem Michael Fassbender) to nejlepší. Člověk by až chvílemi opravdu věřil, že ti mutanti ve studené válce opravdu měli nějakou roli, tak skvěle je film odvyprávěn a zahrán. Vážně palec nahoru a už se nemůžu dočkat pokračování.. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)