Zapomeň na minulost, najdi svou budoucnost.
Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Juhani, který je pronásledován traumatickými zážitky z dětství. Po šesti letech stěhování mezi pěstounskými rodinami skončil v chlapeckém dětském domově na malém ostrově. Celé místo se řídí striktními pravidly nelítostného ředitele Olavi Harjuly. Jedinými obyvateli ostrova je osm chlapců, ředitel se ženou a dvěma dcerami a hospodyně Tyyne. Tato izolovaná komunita představuje svět sám pro sebe. Film Domov šedých motýlů staví diváka před mnoho zajímavých a tíživých otázek. Jak dlouho musí člověk platit za své chyby? Kdy může sám sobě odpustit a osvobodit se? A může vůbec? (oficiálny text distribútora)

rischa65

Psychologické drama, které se odehrává v uzavřené komunitě dětského domova na malém ostrůvku kdesi ve Finsku. Na tomto snímku vás bude od počátku vše mile překvapovat a film vám dá mnohem víc, než byste čekali. Perfektní drsná, severská atmosféra, skvělá hudba a pronásledující vzpomínky z dětství. „Tak tady to je. Tvůj ostrov. To pravé místo pro hajzlíky jako jsi ty…!“ ()

Ellush

Syrové, neotesané a působivé. Strach a zmatek. Nádherný obraz a skvělý soundtrack. Jeden z mála filmů, kde může divák na jazyku cítit hořkost minulosti a na zádech tíhu osudu. Připadala jsem si jako další z chlapců na ostrově. A jednotlivé flashbacky z minulosti hlavního hrdiny tomu jenom nahrávaly. ()

Grim

...k molu připlouvá loď a tento moment roztáčí sérii otázek, mnohdy nezodpovězených...Tohle byl téměř třetí film, který mne dojal k slzám...naštestí jsem se udržel...faktem ale je, že počas dojímavých chvil ve filmech jsem jako skála...excelentní soundtrack na konci umocnil celý zážitek a tenhle film se hlubokou ryhou vrazil mezi ostatní kvalitní filmy na které tak rád vzpomínám...tenhle mezi ně právem patří...už jenom díky náherné a tak nevinně vypadající Marjut Maristo, navzdory její první věte ve filmu: "Na co tak zíráš?!"...a v duchu hesla "Zapomeň na minulost, najdi svou budoucnost." je i poslední Juhanův počin s obálkou...noo...jen jsem byl zvědavej co tam bude napsaný, nic víc : - ( ()

Ruadek

Excelentní severský film, v tradičně výborné režii, jaká je v tomto koutu světa čímdál častější. Pomalý rozjezd, co dává vzpomenout na souputníka Ondskan. Vše ale nabere daleko hlubší a " osudovější " směr. Střípky z hrdinova dětství se pomalu skládají, není však jediným hráčem ve hře. Do děje se postupně zapojí daleko více postav, daleko více jemných a působivých nitek okolo hlavní dějové linie až vše vyvrcholí tak nějak " po seversku " . Tedy krásně, svým způsobem otevřeně a upřímně. Daleko víc to v člověku zanechá, než ony fatální " velké " konce se sloní slzou v koutku oka. Působivá kamera, co ráda velmi příjemně ostří, delší kompozice a výborné herecké výkony, kde nikdo nehraje víc, než má. Film, co je dalším důkazem, že severská filmotéka se v posledních letech rozrůstá o díla daleko silnější, než by se mohlo zdát. 28.1.2010 **** ()

lister_dave

Pokud se vám líbilo Vykoupení z věznice Shawshank a Pravidla moštárny, tak s Domovem šedých motýlů určitě neprohloupíte, protože podle mě v sobě nese nádech obou zmíněných filmů. Depresivní atmosféra doplněná přiléhavou hudbou a nezapomenutelně zlý výraz hlavního “záporáka“ ve mně zanechaly silný filmový zážitek. ()

aannemer

Čekal jsem standardní scénář plný tupého násilí a hordu tupých vypatlanců. Jenže tohle není americkej drasťák. To je kinematografie, o kterou běžný novák ani nezavadí. Ti kluci, kteří hrají chovance podivné "polepšovny", přestože ani jeden ještě nemůže být herec, působí tak přirozeně, jak jen život životem je. Bravo. ()

yelcin

Ja ako,, expert,, fínskej kinematografie / v štatistikách na csfd som až teraz zistil , že som videl doteraz iba 1 fínsky film / musím podotknúť , že ma film milo prekvapil Skúsiť prevychovať skupinu teenegerov- delikventov prácou na ostrove kvitujem a myslím , že je to možno asi jediný spôsob , ale ja nie som psychológ. A čo sa týka lásky medzi riaditeľovou ženou a chovancom , čo preboha riaditeľ čakal ? Pubertálny teenegery a sexuálne fantázie patria k sebe. ()

Maraboy

Na začátku dostane kluk facku od ředitele za drzost ,pak mu nachčijou kluci do tlamy a pak jsou všichni kámoši a jsou tam spolu všichni spokojení a nikomu se odtamtud nechce. Jeden tam brousí manželku ředitele a zbytek honí na jeho dceru když se chodí opalovat ,no to pak jo komu by se chtělo !! Film mě osobně moc nebavil.Celé mě to spíše příjde kvalitativně jako nějaký TV film.Nevím proč to má tak vysoké hodnocení . ()

TonoM

Překrásný, dojemný, emotivní film se skvělou kamerou a vybraným prostředím, na finské poměry fakt pecka, v poslední době rozvíjející se téma šikana je dobrým námětem, sice z rozdílné strany jako třeba Zkažená mládež, ale tento film se mi líbil stejně. Dobré výkony ze strany neznámých herců. U konce dojemný příběh za mě 80%. ()

Norzog

Jedno z dalších skandinávských dramat alá ondskan. Chvílemi nudí, neobsahuje žádnou hlubší myšlenku a občas se ptáte, kam že to film vlastně míří - a hle, vlastně nikam moc. Ale jinak celkem slušný snímek. PS.: že by Marjut Maristo skandinávskou AnnouShophiou Robb? ()

plooter

Zajímavé psychologické drama. Přistihl jsem se, že se v hlavě při sledování začínají vytvářet dva různé pohledy na věc. Pohled Juhaniho a pohled Harjuly. A najednou jsem nevěděl, jak si vlastně přeji, aby to dopadlo. A dopadlo asi tím nejlepším možným způsobem. I když jsem zůstal lehce rozpolcený:-) Za tento film děkuji a dávám 4* ()

tichyBob

Nudně natočený. Nevyvolalo to ze mě žádné emoce. Nepochopil jsem chování některých postav. Za chvíli si na to ani nevzpomenu. Spíš bych doporučil nedávno viděný Král z ostrova Bastøy, který se mě líbil daleko víc, taky stejná tématika, ale svižněji natočený a rychle to odsejpá. ()

CerstvySneh

Príjemne natočená severská dráma. Každá z postáv nesie kúsok surovosti reality a celý príbeh plynie bez zbytočného pátosu. Toto rozhodne môžem. ()

raru

Surové,autentické ako sa na škandinávsky film patrí.Ibaže mi chýbala lepšia prepracovanosť postáv,ku ktorým som si nevybudoval žiadny vzťah.Čakal som,že ma to bude viac šokovať,ale príbeh akosi vyšumel do prázdna....Nevravím,že to je zlý film, u mňa trochu lepší priemer,ktorý ale cez to všetko stojí za pozretie. ()

katakomb

Na severskou kinematografii to za mě bylo příliš teatrální, podbízivé a prvoplánově dojímavé. Vypadalo to jako finské drama z rukou amerických tvůrců - finský tam byl akorát jazyk a prostředí. Škoda, čekal jsem větší depku, tohle byla pohádka na dobrou noc pro panenky. ()

qantip

Tohle bylo hodně tíživé. Celou dobu jsem tak nějak tušil jak to vše dopadne a bál se každého dalšího, kroku se kterým nešlo nic dělat. Způsob vyprávění a pro mě nepředvídatelné chování postav pro mě znamená jasných pět hvězdiček. Podíval bych se na to rád znova, ale nevím jestli najdu odvahu. Ze začátku mě trochu mrzely trochu moc přefiltrované barvy, ale potom už to bylo jen lepší. ()

cachanell

Už dlouho se mi film tak nelíbil. Přemýšlela jsem, co vše můžeme zanechat ve svých dětech a čím vším se dokážeme na nich provinit. Kdo jim pomůže? Mohou si pomoci sami? ()